فوتبال در طول تاریخ عظیمش، چهره‌های زیادی را به خود دیده است. گروهی به لطف هنرنمایی‌های خود، به فوتبال رنگ و جذابیت دادند و به عنوان چهره‌های محبوب شناخته شدند. گروهی دیگر نیز با کارهایی که داخل یا خارج مستطیل سبز انجام دادند، مایهٔ ننگ فوتبال و به عنوان چهره‌های منفور شناخته شدند. حالا ما امروز در این مطلب، می‌خواهیم به سراغ بازیکن عجیبی برویم که مشخص نیست منفور است یا محبوب! او کسی نیست جز ستاره پرآوازه سوئدی، زلاتان ابراهیموویچ! برای خواندن ادامه مطلب با ما در اسمارتین همراه باشید.


همانطوری که گفتیم، افراد سرشناس تاریخ فوتبال در دو دسته منفور و محبوب طبقه‌بندی می‌شوند؛ اما قضاوت کردن راجب بعضی از آن‌ها سخت است و نمی‌توان با قاطعیت برچسب محبوب یا منفور بودن روی آنها گذاشت. زلاتان ابراهیموویچ هم یکی از این دسته افراد است.

بررسی زلاتان ابراهیموویچ از دو جنبه مثبت و منفی

به طور کلی، زلاتان ابراهیموویچ، یکی از پیچیده‌ترین و عجیب‌ترین بازیکنان تاریخ فوتبال است و قضاوت کردن راجب او بسیار سخت است.

عده‌ای از فوتبال دوستان از زلاتان به عنوان یکی از بهترین بازیکنان معاصر فوتبال یاد می‌کنند و عده‌ای دیگر، نظری کاملاً متفاوت دارند. در ادامه این مطلب به بررسی دوران فوتبالی زلاتان ابراهیموویچ از دو جنبه مثبت و منفی می‌پردازیم.

بررسی زلاتان ابراهیموویچ از دو جنبه مثبت و منفی - کاریکاتوری از بیلچر ریپورت: زلاتان ابراهیموویچ در چهار دهه مختلف موفق به گلزنی شده است.
بررسی زلاتان ابراهیموویچ از دو جنبه مثبت و منفی – کاریکاتوری از بیلچر ریپورت: زلاتان ابراهیموویچ در چهار دهه مختلف موفق به گلزنی شده است.

بازی کردن در لیگ‌های مختلف اروپایی و نقل و انتقالات متعدد

نکته: از راست (جنبه مثبت) به پایین و سپس از چپ (جنبه منفی) به پایین بخوانید.

جنبه مثبت

شاید یکی از برجسته‌ترین ویژگی‌های زلاتان، بازی کردن در بسیاری از لیگ‌های معتبر اروپایی باشد. زلاتان در طول دوران فوتبالی خود، پیراهن باشگاه‌های مختلفی از جمله میلان، بارسلونا، منچستر یونایتد و پاری ‌سن ‌ژرمن را بر تن کرده و در لیگ‌های مختلف، عملکرد خوبی از خود به‌جا گذاشته است.

در طول تاریخ فوتبال، تعداد بازیکنانی که در لیگ‌های مختلف عملکرد ایده‌آلی از خود به‌جا گذاشته‌اند، زیاد نبوده است و همین یکی از دلایل خاص بودن و محبوبیت زلاتان به شمار می‌آید.

جنبه منفی

دل زلاتان از سنگ است! او هیچ چیزی از عشق و وفاداری نمی‌داند!

در روز‌های سخت یوونتوس و سقوط این باشگاه به سری ب ایتالیا، زلاتان خیلی راحت باشگاهی که چیز‌های زیادی به او آموخته بود را فراموش کرد و از آن جدا شد.

زلاتانی که روزی ستاره باشگاه اینتر و محبوب دل طرفداران این تیم بود، چند سال بعد به یکی از مهره‌های اصلی رقیب، یعنی آث میلان تبدیل شد و دل طرفداران اینتر را شکست.

پس اگر زلاتان در باشگاه محبوب شما مدتی خوش درخشید، او را به عنوان اسطوره باشگاه حساب نکنید و به او وابسته‌ نشوید؛ زیرا ممکن است خیلی زود شما را ترک کند!

بررسی زلاتان ابراهیموویچ از دو جنبه مثبت و منفی - کاریکاتوری زیبا از استاد حمید سحری: زلاتان ابراهیموویچ؛ ترکیبی از پنج شخصیت شگفت انگیز
بررسی زلاتان ابراهیموویچ از دو جنبه مثبت و منفی – کاریکاتوری زیبا از استاد حمید سحری: زلاتان ابراهیموویچ؛ ترکیبی از پنج شخصیت شگفت انگیز

استاد حمید سحری، یکی از بزرگترین هنرمندان و کاریکاتوریست‌های ایران در سطح دنیا هستند و موضوع کاریکاتورهایشان در ارتباط با فوتبال است.

سر زدن به پیج اینستاگرام این هنرمند خلاق و بزرگ، خالی از لطف نیست! (:

سبک و کیفیت بازی زلاتان در مستطیل سبز

جنبه مثبت

زلاتان یکی از بهترین مهاجمان حال حاضر دنیا به حساب می‌آید. او همیشه نقش یک تمام‌کننده بی‌نظیر و قابل‌اعتماد را داشته است. چیزی که به جذابیت بازی زلاتان می‌افزاید، کارهای خاص و غیرممکن اوست.

زلاتان به لطف حرکت‌های خارق‌العاده‌اش، می‌تواند به‌یک‌باره روند بازی را تغییر دهد؛ مانند گل قیچی برگردان فوق‌العاده‌اش مقابل انگلستان در سال ۲۰۱۲.

مشابه این گونه شگفتی‌ها، در ضربات ایستگاهی، شوت‌های از راه دور و… زلاتان دیده می‌شوند.

بدون شک، انجام چنین کارهایی فقط و فقط از دست زلاتان ابراهیموویچ برمی‌آید.

جنبه منفی

در این که زلاتان یکی از بازیکنان خوب این روز‌های فوتبال به حساب می‌آید، شکی نیست؛ اما او اصلا لایق اسطوره بودن نیست. او مانند مسی و رونالدو، چیز زیادی از دریبل‌زنی، سرعت، خلاقیت، بازی‌سازی و… نمی‌داند و تنها یک مهاجم نوک ساده به حساب می‌آید.

قیچی برگردان و گل‌های از راه دور، همیشه برای تیم مفید نیست. تیم گاهی توانایی حمله کردن ندارد و به یک اسطوره همه‌کاره برای بازی‌سازی و گلزنی نیاز دارد.

با این اوصاف، زلاتان تنها یک مهاجم خوب است و نمی‌تواند نام خود را در بین ستارگان تاریخ فوتبال ثبت کند.

بررسی زلاتان ابراهیموویچ از دو جنبه مثبت و منفی - زلاتان ابراهیموویچ و کریستیانو رونالدو تنها بازیکنانی هستند که در همه دقایق بازی موفق به گلزنی شده‌اند.
بررسی زلاتان ابراهیموویچ از دو جنبه مثبت و منفی – زلاتان ابراهیموویچ و کریستیانو رونالدو تنها بازیکنانی هستند که در همه دقایق بازی موفق به گلزنی شده‌اند.

غرور و حواشی بیرون از زمین فوتبال

جنبه مثبت

یکی از دلایل محبوبیت و خاص بودن زلاتان، غرور و اعتمادبه‌‌نفس بالای اوست.

جدا از اینکه آیا زلاتان واقعا خدای فوتبال است یا نه، اعتمادبه‌نفس بالای او (خود را بهترین دانستن!)، به انگیزه‌اش در بازی، کمک قابل‌توجهی می‌کند.

اعتمادبه‌نفس بالای زلاتان در مصاحبه‌ها و حرف‌های او به وضوح دیده می‌شود. او همیشه عجیب‌ترین و متفاوت‌ترین نظرها را در امور مختلف می‌دهد و این اتفاق جذابیت او را دوچندان می‌کند.

پس به طور کلی غرور زلاتان سود‌های زیادی برای او دارد و همواره باعث افزایش اعتمادبه‌نفس خود و علاقه هوادارانش به او می‌شود.

جنبه منفی

البته که غرور زلاتان زمینه‌ساز موفقیت‌های زیادی برای اوست، ولی مشکلات خودش را هم دارد.

غرور زلاتان او را به سمت خود بزرگ‌بینی کشانده است. او خودش را بزرگ‌تر از اساطیری همچون مسی، رونالدو، رونالدینیو و… می‌بیند. او بارها و بارها خود را به عنوان خدای فوتبال معرفی کرده است؛ با این حال اصلا اینطور نیست و هنوز راه زیادی در پیش دارد.

هدف زلاتان از مصاحبه‌های جنجالی و وارد حاشیه شدن، مشهور کردن خود است. او با این کارها قصد دارد که خود را بسیار بزرگ‌تر از چیزی که هست نشان دهد و به تعداد علاقه‌مندانش بیفزاید. او حتی برای رسیدن به هدف کثیف خود، بعضی از ستارگان فوتبال (از جمله کریستیانو رونالدو!) را ضعیف جلوه می‌دهد و خودش را بهتر از آنها می‌داند.

غرور بیش‌ از حد و خودبزرگ‌بینی زلاتان، یکی از عوامل بسیار مهم در منفور بودن این مهاجم سوئدی به حساب می‌آید.

بررسی زلاتان ابراهیموویچ تنها از جنبه مثبت

در این بخش از مطلب به بررسی دو ویژگی‌ مثبت زلاتان ابراهیموویچ می‌پردازیم. ویژگی‌هایی که ردخور ندارند و واقعا قابل‌ تحسین هستند.

بررسی زلاتان ابراهیموویچ از دو جنبه مثبت و منفی - کاریکاتوری زیبا از استاد حمید سحری: آمادگی جسمانی و قدرت بدنی زلاتان ابراهیموویچ در سال 2020
بررسی زلاتان ابراهیموویچ از دو جنبه مثبت و منفی – کاریکاتوری زیبا از استاد حمید سحری: آمادگی جسمانی و قدرت بدنی زلاتان ابراهیموویچ در سال ۲۰۲۰

قدرت بدنی و آمادگی جسمانی بسیار زیاد

یکی از ویژگی‌های مثبت زلاتان، قدرت بدنی بسیار بالای اوست. او در دوران حرفه‌ای خود، زیاد درگیر مصدومیت نشده و همیشه فرم ایده‌عالی از خود به‌جا گذاشته است.

امروزه زلاتان با حدود ۴۰ سال سن، همچنان در سطح اول فوتبال اروپا بازی می‌کند و عملکرد خوبی از خود به‌جا گذاشته است.

رهبریِ قدرتمند و متحول کردن تیم

یکی از نکات قابل توجه درباره زلاتان، قدرت رهبری خوب اوست. زلاتان نشان داده است که در روز‌های سخت نیز می‌تواند بدرخشد و توجه‌ها را به خود جلب کند.

برای مثال، زلاتان در تیم ملی هیچ بازیکن خوب و قدرتمندی کنار خود نداشت و بسیار تنها بود؛ اما روحیه جنگندگی کاپیتان ابراهیموویچ باعث شد که بقیه بازیکنان نیز به خود بیایند و شاید درخشان‌ترین دوران فوتبالی سوئد رقم بخورد.

مشابه این موقعیت در میلان امروزه نیز دیده می‌شود. میلانی که در سال ۲۰۲۰ به لطف زلاتان متحول شده و در حال پوست‌اندازی و مرمت است.

بررسی زلاتان ابراهیموویچ تنها از جنبه منفی

در این بخش از مطلب به بررسی یکی از نقص‌های بسیار بزرگ زلاتان می‌پردازیم. نقصی که به هیچ عنوان قابل دفاع نیست و باید آن را به عنوان عیبی بزرگ پذیرفت!

بررسی زلاتان ابراهیموویچ از دو جنبه مثبت و منفی - خالی بودن ویترین افتخارات فردی و باشگاهی زلاتان ابراهیموویچ
بررسی زلاتان ابراهیموویچ از دو جنبه مثبت و منفی – خالی بودن ویترین افتخارات فردی و باشگاهی زلاتان ابراهیموویچ

خالی بودن ویترین افتخارات فردی و باشگاهی زلاتان ابراهیموویچ

در کارنامه افتخارات هر اسطوره‌ای، حداقل یکی از افتخارات قهرمانی لیگ قهرمانان اروپا، قهرمانی جام جهانی و کسب توپ طلا دیده می‌شود؛ اما ویترین افتخارات زلاتان از این سه افتخار بزرگ، تهی است و این یک نقص بسیار بزرگ برای اوست.

بدون شک گلزنی زیاد و قهرمانی لیگ‌های داخلی، جای این سه افتخار را پر نمی‌کند.

توجیه زلاتان ابراهیموویچ برای خالی بودن ویترین افتخاراتش(!): در ذهنم بهترین در بین همه هستم. یقیناً به عنوان بهترین بازیکن جهان نیاز ندارم تا شماره یک بودن خودم را اثبات کنم.


جمع بندی

در این که نام زلاتان در تاریخ فوتبال ثبت شده است، شکی نیست؛ اما مشخص نیست که نام او به عنوان فردی محبوب ثبت شده است یا منفور. شاید هم هیچ وقت به جواب این سوال نرسیم و سال‌ها بعد هم از او به عنوان یکی از عجیب‌ترین و پیچیده‌ترین بازیکنان تاریخ فوتبال یاد کنند!

و در کل اگر بخواهیم بدون توجه به حواشی به زلاتان نگاه کنیم، باید به خاطر زیبایی‌هایی که در زمین فوتبال خلق کرد، سپاس‌گذارش باشیم…

دوست اسمارتینی!

  • بنظرت زلاتان محبوبه یا منفور؟ چرا؟
  • چه بازیکنای دیگه‌ای میشناسی که مثل زلاتان انقدر عجیب و پیچیده باشن؟
  • نظرت راجب نقد و بررسی‌های فوتبالی اسمارتین چیه؟ اگه ایده جالبی توی ذهن داری به ما بگو تا اجراییش کنیم!
  • پیشنهاد یا انتقادی داری؟ حتما برای ما توی نظرات بنویس، ما همشو می‌خونیم!
  • به نویسندگی علاقه داری و می‌خوای نوشتن را تجربه کنی؟ به بخش ارسال مطلب برو و نوشته خوبت را برای ما ارسال کن. ما هم اون رو با اسم خودت منتشر می‌کنیم! 

بیشتر بخوانید:

احساسات در داستان چیست؟رامتین شاهینی نژاد
شمع خاموش زندگی – سید متین فقهی
کلیشه در داستان چیست؟ – رامتین شاهینی نژاد
سرگذشت – سیده سدنا موسوی
حمایت از صلح بین دنیاها

خواستی می‌تونی یه سری به تلگرام و یوتیوبمون بزنی.