این امکان وجود دارد که یک کتاب در مورد این که قهرمانان معروف چگونه در سخت‌ ترین شرایط جان سالم به در می بردند، بنویسد. برای مثال، رابینسون کروز و رامبو. اما آیا تمام روش‌های مورد استفاده آن‌ها واقعا ایمن و موثر هستند؟ حالا می خواهیم در این مطلب به شما ۱۰ تا از باور هایی که فیلم ها برای ما ساخته اند و هیچ کدام واقعا ایمن نیستند را برای شما بیان کنیم. برای خواندن ادامه مطلب با ما همراه باشید.

باور شماره ۱- غار جای مناسبی برای روشن کردن آتش است

شاید فکر کنید که این کار هم بی خطر و حتی رومانتیک است، ولی اینطور نیست. آتش و دمای آن صخره‌های بالای سر فرد را گرم می‌کند. این سنگ‌ها وقتی در معرض گرما قرار می‌گیرند منبسط می شوند و این می‌تواند باعث ریزش سنگ صخره بر روی سر فرد شود. تنها جایی که شما می توانید آتش روشن کنید، فضایی باز در محیط بیرون است.

باور شماره ۲- هر زمان که در جایی گیر افتادید می توانید ماهی خام بخورید. به هر حال سوشی هم بطور خام خورده می شود

تنها چیزی که این فیلم‌ها نشان نمی‌دهند اختلالات هضم بالقوه است که توسط باکتری‌ها و میکرو ارگانیسم‌ها پس از خوردن آن ایجاد می‌شود. از آنجایی که هیچ جعبه کمک‌های اولیه یا آمبولانس در حیات وحش وجود ندارد، به هیچ وجه ریسک نکنید، هر ماهی که صید می کنید را روی آتش بپزید و بخورید. البته این برای حیوانات دیگر هم صدق می کند.

باور شماره ۳- شما می توانید یک نارنجک را بدون ایجاد هیچ سر و صدایی پرتاب کنید

در حقیقت، پس از فعال کردن یک نارنجک، یک میله آتش می گیرد و درون آن یک صدا ایجاد می‌کند. به همین دلیل است که واقعا مهم است که نارنجک را درست پس از فعال کردن آن پرتاب کنید، نه فقط به خاطر انفجار، بلکه به خاطر آتش زیرا حتی می‌تواند به بازوی شما آسیب برساند. یک فیلم اکشن تنها این جنبه را نشان نمی‌دهد و این دقیقا همان چیزی است که انفجار واقعی را ۳ تا ۴ ثانیه به تاخیر می‌اندازد.

باور شماره ۴- شما می توانید با یک شریان بند، دست و پای خود را ببندید و از خونریزی و از دست دادن آن عضو جلوگیری کنید

نه! نمی‌توانید. کاری که شما انجام می دهید به این گونه است که این گره چنان محکم باشد که بافت هیچ گونه گردش خون در آن نداشته باشد و دست یا پا قطع شود. علاوه بر این، می‌تواند منجر به حمله قلبی در برخی موارد شود. سعی کنید خونریزی را با گرفتن موقعیت بدنی مناسب و فشار دادن به رگ در محل مجروح شده متوقف کنید.

شریان بند تنها زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که خونریزی خیلی سریع است و این مساله نجات جان فرد است و نه عضو های بدن او مثل دست و پا.

باور شماره ۵- با تماشای یک برنامه تلویزیونی تلاش برای زنده ماندن در شرایط سخت و فوق العاده، خودتان را برای یک موقعیت واقعی آماده کنید

این درست نیست. فراموش نکنید که برنامه‌های تلویزیونی توسط گروهی متشکل از ده‌ها نفر ساخته می‌شوند که هرگز در تلویزیون نشان داده نی شوند. از جمله تیم‌های نجات که برای کمک به هر لحظه آماده هستند و همچنین مدیران و وایرایشگرانی وجود دارند که همیشه آماده ویرایش فیلم هستند و با ویرایش فیلم، آن اتفاق را زیبا نشان می دهند. اما در واقع همه چیز بسیار متفاوت است.

واقعیت سخت است، به این گونه که شما فقط باید برای زنده ماندن تلاش کنید و هیچ دوربین، عکس، فیلم و نظری از مردم وجود ندارد.

باور شماره ۶- آب جوشیده ۱۰۰ درصد سالم است و برای سلامتی شما مضر نیست

آب جوش فقط میکروب‌ها و باکتری‌ها را می‌کشد، اما آب را از عناصر مضر تمیز نمی‌کند. برای مثال، مهم نیست که شما چه مدت آب گل‌آلود را بجوشانید، به هر حال آب گل آلود هرگز برای نوشیدن ایمن نخواهد شد. بنابراین قبل از جوشاندن آب، آن را از طریق یک تکه پارچه تمیز (مانند یک حوله و یا یک پیراهن) تصفیه کنید و بگذارید تا خاک و گل و لای آن ته نشین شود.

باور شماره ۷- اگر گم شدید مسیر رودخانه را دنبال کنید، دیر یا زود به آبادی می رسید و مردم شما را پیدا می کنند

دقیقا – “دیر یا زود” کلمات کلیدی در اینجا هستند. البته، مردم واقعا نزدیک رودخانه‌ها ساکن می‌شوند چون به آب نیاز دارند اما … ممکن است چند هفته طول بکشد تا شما به منطقه‌ای در سیبری و خاور دور نگاه کنید. همچنین باید مطمئن شوید که گرم و ایمن هستید.

به همین دلیل است که اولین قاعده این است: اگر گم شوید، همان جا بمانید. اولین جایی که تیم نجات به دنبال شما می گردد همین جایی است که در آن قرار دارید.

باور شماره ۸- لباس خیس بهتر از این است که لباسی نداشته باشید

البته همیشه اینطور نیست. به عنوان مثال، اگر دمای هوا زیر صفر باشد و شما لباسی گرم به تن داشته باشید، به صورت خیلی زیادی سردتان خواهد شد. زیرا مدت زیادی طول می کشد و به انرژی زیادی نیاز است تا آب گرم شود. به همین دلیل است که شهرهای نزدیک به دریا یا اقیانوس، به گرمی هوای شهرهای وسط خشکی را نیستند.

در این صورت بدن بجای اینکه بدن فرد را گرم کند، سعی می کند آب های درون لباس را گرم کند و انرژی به هدر می رود.

باور شماره ۹- اولین کاری که باید در بیابان انجام دهید، پیدا کردن آب است

نخیر! اصلا اینطور نیست. اول از همه باید شما سایه ای پیدا کنید و در آن بمانید تا آب بدنتان تمام نشود. سعی کنید یک تخته‌سنگ بزرگ پیدا کنید و در سایه آن بنشینید. روی زمین داغ ننشینید، به جای آن بهتر است روی یک درخت بنشینید و یا چیزی را زیر خود بگذارید و صبر کنید تا زمانی که هوا تاریک شد، به دنبال آب، اینترنت، راه و… موارد بگردید.

باور شماره ۱۰- باید مقداری از آبی که دارید را برای بعدا نگه دارید

اگر احساس تشنگی می کنید باید خود را خنک کنید، در سایه بنشینید و آب بنوشید. اگر در زمان تشنگی آب ننوشید و برای بعد نگه دارید، ممکن است حرارت نور خورشید شما را گرمازده و یا بیهوش کند. در همین زمان شما آب برای نوشیدن دارید، اما دیگر نمی توانید آن را بنوشید.

آیا در فیلم هایی از این قبیل که تماشا کرده اید باور هایی مانند مورد های ذکر شده دیده اید؟ آن ها را با ما در نظرات به اشتراک بگذارید.

[icon name=”share”] بیشتر بخوانید:[icon name=”book”] منبع: Brightside


[icon name=”tag”] تگ ها: اسمارتین – دانستنی هاسرگرمیفیلممقالهواقعیت


[icon name=”copy”] اشتراک گذاری در: