برای باشگاهی به بزرگی رئال مادرید، تمام کردن فصلی بدون جام، بسیار غیرقابل‌انتظار است؛ مانند فصل گذشته که برای رئال، بدون جام تمام شد. پس از این اتفاق، رسانه‌ها و نشریه‌های مختلف، شروع به پخش شایعاتی دربارهٔ جدایی زیدان از کهکشانی‌ها کردند و او را مقصر اصلی اتفاقات تلخ سال گذشته دانستند. سرانجام پس از کش و قوس‌های فراوان، زیدان از رئال مادرید جدا شد. سران باشگاه هم بعد از جدایی زیدان، به سراغ آنچلوتی رفتند و او را به باشگاه برگرداندند. حالا امروز در این مطلب می‌خواهیم مروری بر سرگذشت زیدان در رئال مادرید داشته باشیم و نیم‌نگاهی هم به آیندۀ رئال با آنچلوتی بیاندازیم. برای خواندن ادامهٔ مطلب با ما در اسمارتین همراه باشید.


زین‌الدین زیدان دوران بازیگری بسیار شیرین و خوبی را در رئال مادرید گذراند. او در این باشگاه قهرمان لیگ قهرمانان اروپا، لالیگا و سوپرکاپ اسپانیا شد. سرانجام زیزو در پایان فصل ۲۰۰۶ در سانتیاگو برنابئو، آخرین بازی باشگاهی خود را انجام داد و در میان انبوهی از تشویق هواداران، با فوتبال و رئال مادرید خداحافظی کرد؛ اما آن خداحافظی، به معنای پایان دوران فوتبالی زیدان نبود! او از سال ۲۰۱۴ سرمربیگری یکی از تیم‌های پایۀ رئال مادرید را برعهده گرفت.

فصل ۱۵-۲۰۱۴ یکی از تلخ‌ترین فصول تاریخ رئال مادرید بود. کهکشانی‌ها در آن فصل با کسب نکردن حتی یک جام، فصل را با ناکامی تمام کردند. به همین دلیل، سران باشگاه بعد از اتمام فصل، به دنبال راهی برای بهتر کردن وضعیت تیم گشتند و تغییرات زیادی را در کادر تیم اعمال کردند. یکی از مهم‌ترین آن تغییرات، فراخوانی زیدان به تیم اصلی بود. او پس از گذشت ده سال برای کمک به باشگاه محبوب خود، به مادرید بازگشت؛ اما این‌بار نه به‌عنوان یک بازیکن؛ بلکه به‌عنوان یک سرمربی تازه‌کار و پرامید.

بازگشت زیدان به رئال مادرید پس از یک دهه - طرح از بیلچر ریچورت
بازگشت زیدان به رئال مادرید پس از یک دهه – طرح از بیلچر ریچورت

رئال مادرید در زمان سرمربیگری زیدان، ستارگانی همچون رونالدو، بنزما، بیل، مودریچ، کروس، راموس و… را در اختیار داشت. زیزو هم با کمک این ستارگان، کهکشان رئال مادرید را به نهایت شکوه رساند. او به مدت سه سال متوالی، قهرمان لیگ قهرمانان اروپا شد و رکوردی تازه را به‌نام خود ثبت کرد. همچنین زیدان به لیست اندک افرادی پیوست که هم به عنوان بازیکن و هم به‌عنوان سرمربی، قهرمان لیگ قهرمانان اروپا شده‌اند.

اما در لیگ‌های داخلی، ما روی متفاوتی از شاگردان زیدان دیدیم. مادریدی‌ها در آن سه سال علی‌رغم حکمرانی در لیگ قهرمانان اروپا، موفقیت چشمگیری در اسپانیا نداشتند. در آن مدت بارسلونا برندۀ لالیگاها، جام‌های حذفی و الکلاسیکوها بود و زیدان تنها موفق به قهرمانی در لالیگای ۲۰۱۷ شد.

تفرقه و جدایی میان اعضای رئال مادرید؛ مقدمه‌ای برای شروع سه سال کابوس‌وار - کاریکاتور زیبا و معنادار زیزو: وضعیت رونالدو و رئال مادرید در لیگ قهرمانان اروپا با یک‌دیگر و بدون یک‌دیگر!
تفرقه و جدایی میان اعضای رئال مادرید؛ مقدمه‌ای برای شروع سه سال کابوس‌وار – کاریکاتور زیبا و مفهومی زیزو: وضعیت رونالدو و رئال مادرید در لیگ قهرمانان اروپا با یکدیگر و بدون یکدیگر!

تفرقه و جدایی میان اعضای رئال مادرید؛ مقدمه‌ای برای شروع سه سال کابوس‌وار

پس از حکمرانی سه سالۀ رئال مادرید در اروپا، باشگاه در تابستان ۲۰۱۸ با مشکلات داخلی زیادی مواجه شد. یکی از مهم‌ترین آن مشکلات، جدایی زیدان و رونالدو از تیم بود. رئال مادرید بعد از رفتن این دو اسطوره، یک روز خوش هم به خود ندید و با بحرانی جدی مواجه شد. در ادامه به بررسی دلایل جدایی رونالدو و زیدان از رئال مادرید، در تابستان ۲۰۱۸ می‌پردازیم.

در تابستان سال ۲۰۱۸، بسیاری از نشریه‌ها بر روی اخبار جدایی رونالدو از رئال مادرید متمرکز شدند. هر روز شایعات زیادی مبنی بر دلایل جدایی او از باشگاه به گوش می‌رسید. درنهایت نیز رونالدو به یوونتوس پیوست و بیانیه‌ای را برای خداحافظی با هواداران صادر کرد. فوق ستارۀ پرتغالی در این بیانیه، علت ترک رئال مادرید را تصمیم شخصی خود بیان کرد؛ اما معلوم بود که تصمیم شخصی دلیل اصلی این جدایی نبود و رونالدو از دلایل اصلی خود پرده برنداشت.

سرانجام پس از گذشت چهار ماه، رونالدو طی مصاحبه‌ای با رسانۀ فرانس فوتبال، دلایل جدایی خود از رئال مادرید را افشا کرد.

رونالدو در آن مصاحبه گفت:

«دلیل جدایی من از رئال، فلورنتینو پرز بود. حس می‌کردم که در میان سران باشگاه به‌خصوص پرز، دیگر مقبولیت سابق را ندارم. دیگر از نگاه آنها بازیکن مهم و ارزشمند سابق نبودم.

من در پنج سال ابتدایی که در رئال حضور داشتم، برای پرز شماره یک و بی‌جانشین بودم؛ ولی سپس دیدگاه او نسبت به من تغییر کرد. او به من نگاه می‌کرد و در چشمان او می‌دیدم که دیگر روی من حساب نمی کند. برای پرز من دیگر یک بازیکن اصلی، تاثیرگذار و غیرقابل‌جایگزین نبودم. نگاه او به من صرفاً تجاری بود و تمجیدهایی که از من می‌کرد، از صمیم قلب و صادقانه نبودند.

 برای جدایی از رئال بسیار فکر کردم. وقتی شایعات جدایی‌ من پخش می‌شدند، رئیس باشگاه هیچ تلاشی برای حفظ من نمی‌کرد و این حس به من دست داد که او نیز با رفتن من، موافق است.»

بعد از جدایی رونالدو، زیدان نیز از سرمربیگری رئال مادرید استعفا داد. استعفایی که مانند تیری بر پیکر بی‌جان هواداران رئال بود؛ اما دلیل جدایی زیدان از باشگاه، با دلیل رونالدو متفاوت بود. او به دلیل برخورد با بن‌بست تاکتیکی از رئال مادرید جدا شد. زیزو معتقد بود که پس از سه سال قهرمانی در اروپا، تیم برای ماندن در بالاترین سطح خود، نیاز به طرز فکر جدیدی دارد.

فصل اسفناک رئال مادرید بعد از جدایی زیدان و رونالدو - زیدان باید بازمی‌گشت!
فصل اسفناک رئال مادرید بعد از جدایی زیدان و رونالدو – زیدان باید بازمی‌گشت!

فصل اسفناک کهکشانی‌ها بعد از جدایی زیزو و رونالدو – آیا او بازمی‌گشت؟!

رئال مادرید پس از جدایی زیدان و رونالدو با مشکلات بسیار بزرگی مواجه شد. خط حملۀ تیم بدون رونالدو، دچار ضعف شده بود و هیچ مهاجم خوبی جایگزین او نشد. لوپتگی نیز که قرار بود در جام جهانی روسیه روی نیمکت اسپانیا بنشیند، پس از دریافت پیشنهاد رئال مادرید، بلافاصله آن را قبول کرد و جایگزین زیدان شد. او بیشتر از نیم‌فصل روی نیمکت رئال دوام نیاورد و بعد از شکست پنج بر یک در الکلاسیکو، از باشگاه اخراج شد.

پس از اخراج لوپتگی در اواسط فصل، سانتیاگو سولاری جایگزین او شد. او سرمربیگری خود را از سال ۲۰۱۳ و در تیم‌های پایۀ رئال مادرید آغاز کرده بود.

سولاری کار خود را خوب آغاز کرد. او با کسب پیروزی‌های امیدوارکننده در لالیگا و قهرمانی در جام باشگاه‌های جهان، اعتماد سران باشگاه را جلب کرد؛ اما رفته‌رفته ورق به ضرر او بازگشت. شاگردان سولاری در مرحلۀ یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان اروپا به مصاف آژاکس رفتند. آنها در مجموع دور رفت و برگشت، به سختی شکست خوردند و از دور رقابت‌ها کنار رفتند.

کهکشانی‌ها در نیمه‌نهایی جام‌حذفی اسپانیا، با قرعۀ بارسلونا روبرو شدند و دوباره شکست خوردند. آنها همچنین در لالیگا، از کورس قهرمانی فاصله گرفت و یک جام دیگر را نیز از دست دادند. در همین راستا، سولاری در اواخر فصل به دلیل کسب نتایج ضعیف از باشگاه اخراج شد.

پس از اخراج سولاری از رئال مادرید، زیدان برای نجات باشگاه محبوب خود، دوباره به مادرید بازگشت. سران باشگاه در تابستان سال ۲۰۱۹ به دنبال خرید جایگزین مناسبی برای رونالدو گشتند و با پرداخت ۱۳۰ میلیون یورو، ادن هازارد را خریدند.

در ادامه شما را به تماشای انیمیشن زیبای زیزو دربارۀ زیدان و رئال مادرید، دعوت می‌کنم:

شرایط سخت رئال مادرید در سال‌های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۱

شرایط رئال مادرید در تابستان ۲۰۱۹ با تابستان ۲۰۱۸ بسیار متفاوت بود. برخی از بازیکنان خوب تیم مانند رونالدو، باشگاه را ترک کرده بودند. عده‌ای از ستاره‌های گذشته نیز، کشش و آمادگی سابق را نداشتند و بسیار افت کرده بودند؛ ستاره‌هایی مانند مارسلو، واران، کارواخال، بیل و…

همچنین بازیکنان جوان و جدید نیز، هماهنگی لازم با تیم را نداشتند و کار زیدان را سخت کردند؛ مثل ادن هازارد که دچار مصدومیت‌های بسیاری شد و از روزهای خوب خود، فاصله گرفت. وینیسیوس جوان نیز به دلیل بی‌‌تجربگی، مهارت زیادی در گل‌زنی نداشت و موقعیت‌های زیادی را خراب کرد. همۀ این اتفاقات دست به دست هم دادند و کار زیدان را در فصل ۲۰-۲۰۱۹ دشوار کردند.

رئال مادرید در لیگ قهرمانان اروپا ۲۰۲۰ مانند سال ۲۰۱۹، در یک هشتم نهایی حذف شد. کهکشانی‌ها در جام‌حذفی نیز از رسیدن به فینال بازماندند؛ ولی با وجود همۀ این مشکلات، در لالیگا خوب ظاهر شدند. در دو الکلاسیکوی فصل نیز تیم زیدان، تیم برتر بود و در نهایت قهرمان رقابت‌ها شد. به لطف این قهرمانی، زیدان یک فصل دیگر نیز در تیم ماندنی شد.

ترکیب رئال مادرید در فصل ۲۱-۲۰۲۰، تغییر زیادی نسبت به فصل قبلی خود نکرد. فقط برخی از بازیکنان جوان مانند والورده، میلیتائو و مندی با تیم هماهنگ شدند و عملکرد بهتری را به نمایش گذاشتند؛ اما بسیاری از بازیکنان اصلی تیم، گرفتار مصدومیت‌های سخت و طولانی شدند؛ مانند سرخیو راموس که بخش عمده‌ای از فصل را مصدوم بود.

شاگردان زیدان با وجود همۀ سختی‌ها، عملکرد قابل قبولی داشتند. آنها در لالیگا و لیگ قهرمانان اروپا، تا آخرین لحظات جنگیدند. در هفتۀ پایانی لالیگا، بارسلونا از کورس قهرمانی خارج شد و فقط رئال و اتلتیکو مادرید، شانس قهرمانی داشتند. رئال در صورتی قهرمان لالیگا می‌شد که بازی خود را ببرد و اتلتیکو نیز ببازد. تیم زیدان تا دقایق آخر تلاش کرد و حریف خود را به سختی، شکست داد؛ اما در آن طرف نیز اتلتیکو بازی خود را برد و قهرمان لالیگا شد.

زیزو در لیگ قهرمانان اروپا ۲۰۲۱ رئال را تا نیمه‌نهایی پیش برد و در آن مرحله، از چلسی _قهرمان همان فصل لیگ قهرمانان_ شکست خورد. به این‌ترتیب، رئال مادرید یک فصل دیگر را هم بدون جام تمام کرد.

نه اتلتیکو و نه رئال و نه بارسا؛ هیچ‌کس لیاقت قهرمانی در لالیگا 2021 را نداشت! - کاریکاتور زیبای زیزو: پاس‌کاری قهرمانی لالیگا بین اتلتیکو، بارسا و رئال!
نه اتلتیکو و نه رئال و نه بارسا؛ هیچ‌کس لیاقت قهرمانی در لالیگا ۲۰۲۱ را نداشت! – کاریکاتور زیبای زیزو: پاس‌کاری قهرمانی لالیگا بین اتلتیکو، بارسا و رئال!

لالیگا ۲۰۲۱ یکی از عجیب‌ترین لالیگاهای چند سال اخیر بود. در مقاطع ابتدایی فصل، رئال مادرید و بارسلونا وضعیت چندان خوبی نداشتند و اتلتیکو مادرید با اختلاف امتیازی زیادی نسبت به این دو تیم، صدرنشنین جدول بود. در ادامۀ فصل اتلتیکو در بازی‌های زیادی امتیاز از دست داد. رئال و بارسا نیز، به خودشان آمدند و در تعقیب اتلتیکو بودند؛ اما در نهایت اتلتیکو مادرید قهرمان رقابت‌ها شد.

در فصل گذشتۀ لالیگا، بارسلونا، اتلتیکو و رئال مادرید عملکرد بسیار ضعیفی داشتند. اتلتیکو که در ابتدای فصل شانس بسیار زیادی برای قهرمانی داشت، امتیازات زیادی را از دست داد و تکلیف قهرمانی را به هفتۀ پایانی موکول کرد. بارسلونا و رئال مادرید نیز چندین فرصت طلایی را برای رسیدن به صدر جدول داشتند؛ اما با شکست در برابر تیم‌های نه‌چندان قدرتمندی، صدر جدول را از دست دادند.

اوضاع به‌قدری بد بود که در هفته‌های پایانی، قهرمانی میان رئال، اتلتیکو و بارسا پاس‌کاری می‌شد! انگار قهرمانی در لالیگا برای هیچ‌کس مهم نبود. به نظر من با چنین اوصافی، هیچ کدام از مدعیان قهرمانی در فصل گذشتۀ لالیگا، لیاقت کسب این جام را نداشتند.

چرا زیدان دوباره رئال مادرید را ترک کرد؟ - کاریکاتور زیبای زیزو: یکی از دلایل جدایی زیدان، فشار شدید رسانه‌ها بود!
پایان تلخ قصۀ شیرین زیدان و رئال مادرید پس از ۲۰ سال – کاریکاتور زیبای زیزو: فشار شدید رسانه‌ها، یکی از دلایل جدایی زیدان بود.

پایان تلخ قصۀ شیرین زیدان و رئال مادرید پس از ۲۰ سال

به عقیدۀ بسیاری، عملکرد زیدان در فصل گذشته، قابل‌تحسین بود. او با وجود فشار و انتقادات رسانه‌ها، افت برخی از بازیکنان، نداشتن مهاجم‌های خوب، مصدومیت‌های مکرر بازیکنان و… نتایج قابل‌قبولی را کسب کرد. رئال مادرید در فصل گذشته برندۀ الکلاسیکوها بود و در لالیگا، تا آخرین نفس جنگید. در لیگ قهرمانان نیز برخلاف سایر نمایندگان اسپانیا، خوش درخشید و به جمع چهار تیم برتر پیوست.

اما یک فصل جام نبردن در رئال مادرید، پیامدهای بسیار بدی را از طرف رسانه‌ها و سران باشگاه به همراه دارد. زیدان نیز بعد از اتمام فصل ۲۱-۲۰۲۰، به‌شدت تحت فشار قرار گرفت و مجبور به استعفا از باشگاه محبوب خود شد. سپس نامه‌ای را برای هواداران نوشت و علاوه‌بر خداحافظی با هواداران، دلایل جدایی خود را بیان کرد. در ادامه نگاهی به مهم‌ترین دلایل زیدان برای استعفا می‌‌اندازیم:

 • عدم اعتماد باشگاه به زیدان
 • نداشتن پروژۀ ورزشی جذاب در بلندمدت
 • فراموش شدن گذشتۀ درخشان زیزو در رئال مادرید
 • فشار شدید مطبوعات و رسانه‌ها
 • انتشار شایعات بسیاری مبنی‌بر اخراج زیدان پس از هر شکست
 • آتش‌اندازی در بین اعضای باشگاه توسط رسانه‌ها
 • علاقۀ خبرنگاران به حاشیه‌روی و پرسیدن سوالات غیرورزشی از سرمربی در کنفرانس‌های مطبوعاتی

سرنوشت‌های زیدان، رونالدو و سوارز در رئال مادرید و بارسلونا، شباهت‌های زیادی به یکدیگر داشت؛ باشگاه‌های هر سه نفر دیگر به هیچ‌کدام اعتماد نداشتند. به همین دلیل آنها تصمیم گرفتند که از تیم‌های خود خارج شوند و در جای دیگری به فعالیت حرفه‌ای خود ادامه دهند.

لوئیز سوارز در قهرمانی اتلتیکو مادرید در فصل گذشتۀ لالیگا، نقش بسیار مهمی داشت. دیگو گودین، مدافع باتجربۀ اتلتیکو پس از کسب این قهرمانی گفت:

«وقتی سوارز از بارسلونا به اتلتیکو مادرید آمد، همۀ جام‌های ممکن را گرفته بود؛ ولی من به او گفتم که جام بردن با اتلتیکو طعم دیگری دارد. در بارسا یا رئال گل زدن وظیفۀ تو است؛ اما در اتلتیکو اسطوره می‌شوی!»

طبق صحبت‌های زیدان در نامۀ‌اش، او فعلاً قصد استراحت کردن دارد و به این زودی‌ها به تیمی نخواهد پیوست. طبق ادعای نشریۀ اکیپ، اولویت اول مرد فرانسوی، سرمربیگری در تیم ملی کشور خود است؛ اما اگر زیدان با کنفدراسیون فوتبال فرانسه به توافق نرسد، به زودی سرمربیگری یک باشگاه مطرح را بر عهده می‌گیرد.

یوونتوس یکی از مقاصد احتمالی زیزو بود؛ ولی با توجه به توافق سران این باشگاه با آلگری، حداقل تا چند ماه آینده زیدان را در یوونتوس نخواهیم داد. پاری‌سن‌ ژرمن هم یکی از مقاصد احتمالی زیدان در آینده است.

رسمی: کارلو آنچلوتی به رئال مادرید پیوست - طرح از گل
رسمی: کارلو آنچلوتی به رئال مادرید پیوست – طرح از گل

رسمی: کارلو آنچلوتی به رئال مادرید پیوست

پس از جدایی زیدان از رئال مادرید، سران باشگاه به دنبال جذب یک سرمربی جدید رفتند. مورینیو، پوچتینو، آلگری و کونته از جمله کسانی بودند که به رئال مادرید لینک شدند؛ اما پرز در جذب هیچ‌کدام موفق نبود. در نهایت طی اقدامی غیرمنتظره و عجیب، کارلو آنچلوتی با قراردادی سه ساله به رئال مادرید پیوست.

آنچلوتی سابقۀ سرمربیگری در باشگاه‌های بزرگی همچون یوونتوس، میلان، پاری‌سن‌ژرمن، چلسی و بایرن مونیخ را در کارنامه دارد؛ اما بهترین دوران او به سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ بازمی‌گردد. یعنی زمانی که آنچلوتی سرمربی‌گری رئال مادرید را بر عهده داشت. او در رئال مادرید به قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا، جام باشگاه‌های جهان، سوپر جام اروپا و جام حذفی اسپانیا دست یافت.

فکت: جالب است بدانید که در اولین فصل از حضور آنچلوتی به عنوان سرمربی رئال مادرید، کهکشانی‌ها پس از یازده سال به قهرمانی در اروپا دست یافتند. همچنین آنها با آنچلوتی، به رکورد بیست و دو پیروزی متوالی و پنجاه و یک پیروزی در یک سال، دست یافتند.

بدون شک کارلو آنچلوتی یکی از محبوب‌ترین مربیان تاریخ رئال مادرید است.

اما آنچلوتی در فصل دوم حضور خود در مادرید، چندان خوب عمل نکرد. آن فصل با ناکامی در لالیگا، لیگ قهرمانان اروپا و جام حذفی اسپانیا، برای رئال بدون جام تمام شد. آنچلوتی نیز با وجود محبوبیت فراوان خود در بین هواداران، اخراج شد. او پس از ترک رئال مادرید به بایرن‌مونیخ، ناپولی و اورتون رفت و قهرمانی در بوندسلیگا، مهم‌ترین افتخار او در این مدت بود. حالا پس از گذشت هفت سال، آنچلوتی دوباره به خانۀ خود بازگشته است.

اما امسال مثل هفت سال پیش نیست! بدون شک رئال مادرید ۲۰۲۱ با رئال مادرید ۲۰۱۴، تفاوت‌های بسیار زیادی دارد. تغییرات زیادی در کادر و اعضای باشگاه‌ ایجاد شده است و بسیاری از بازیکنان خوب قدیمی، باشگاه را ترک کرده‌اند. علاوه‌براین، باشگاه فصل بدی را پشت سر گذاشته و روحیۀ بازیکنان، ضعیف شده است. در نتیجه موفقیت رئال مادرید در فصل آینده، نیازمند ایجاد تغییرات جدی و مهم در باشگاه است.

خروجی‌های قطعی و احتمالی رئال مادرید در تابستان ۲۰۲۱

تابستان سال ۲۰۲۱ برای رئال مادرید از اهمیت زیادی برخوردار است. اگر سران باشگاه به دنبال رقم زدن فصلی ایده‌آل هستند، باید تغییرات زیادی را در کادر تیم ایجاد کنند. در ادامه نگاهی به خروجی‌های قطعی و احتمالی باشگاه در این تابستان خواهیم انداخت.

پایان کار کاپیتان کهنه‌کار در رئال مادرید
پایان کار کاپیتان کهنه‌کار در رئال مادرید

پایان کار کاپیتان کهنه‌کار در رئال مادرید

مدتی پیش، اعتبار قرارداد راموس با رئال مادرید تمام شد. باشگاه و بازیکن مذاکراتی را برای تمدید قرارداد آغاز کردند؛ اما توافقی بین طرفین حاصل نشد. درنتیجه کاپیتان کهنه‌کار پس از شانزده سال، مادرید را ترک کرد و به پاری‌سن ژرمن پیوست.

برای به دست آوردن اطلاعات تکمیلی به این مطالب مراجعه کنید:

خداحافظی رسمی سرخیو راموس با رئال مادرید – چرا ال کاپیتانو از رئال مادرید جدا شد؟
ناصر الخلیفی و جذب دو مدافع قابل اعتماد – سرخیو راموس و اشرف حکیمی رسماً به پاری‌ سن ژرمن پیوستند

با آمدن آنچلوتی به رئال مادرید، پیش‌بینی می‌شد که قرارداد راموس به راحتی تمدید شود؛ اما با توجه به خرید آلابا و رفتار غیراحساسی پرز با ستاره‌های رئال مادرید، اوضاع طبق خواستۀ هواداران پیش نرفت و ال کاپیتانو از تیم جدا شد.

واپسین روزهای مارسلو در رئال مادرید

به‌نظر می‌رسد که مارسلو به پایان دوران خود در رئال مادرید نزدیک شده‌ است. او در فصل گذشته عملکرد خیلی خوبی نداشت و چندین بار مصدوم شد. همچنین در خط دفاع رئال مادرید بازیکنان قابل‌اعتماد دیگری نیز وجود دارند. با توجه به این شرایط، به‌نظر می‌آید که مارسلو در آستانهٔ ترک باشگاه است؛ اما بعد از جدایی راموس، بازوبند کاپیتانی به مدافع برزیلی رسیده و اکنون او از احترام بسیاری برخوردار است. پس با این حساب ما حداقل تا یک فصل دیگر، شاهد حضور مارسلو در رئال مادرید خواهیم بود.

جدایی رسمی رافائل واران از کهکشانی‌ها

رافائل واران نیز یکی دیگر از افرادی بود که در فصل گذشته، عملکرد خوبی نداشت و چندین بار مصدوم شد. پرز هم که دیگر امیدی به واران نداشت، او را در لیست فروش قرارداد. بلافاصله بعد از این حرکت پرز، منچستریونایتد مذاکرات خود با رئال آغاز کردند. مذاکرات به خوبی پیش رفتند و واران با قراردادی چهار ساله و به ارزش ۵۰ میلیون یورو، به جمع شیاطین سرخ پیوست.

برای به دست آوردن اطلاعات تکمیلی به این مطالب مراجعه کنید:

رافائل واران به منچستر یونایتد پیوست – شیاطین سرخ و جذب یک ستارۀ دیگر

آیا رابطۀ خوب گرت بیل با آنچلوتی کلیدی برای بازگشت او به روزهای اوجش است؟

گرت بیل یکی از استعدادهای بزرگ جهان فوتبال در سال‌های گذشته بود. او در فصول ابتدایی حضور خود در رئال مادرید، عملکرد درخشانی داشت؛ اما رفته‌رفته درگیر حواشی شد و از روزهای اوج خود فاصلۀ زیادی گرفت. او فصل ۲۱-۲۰۲۰ را به‌طور قرضی در تاتنهام سپری کرد و با پایان فصل، به مادرید بازگشت.

آنچلوتی بعد از پیوستن به رئال مادرید، طی مصاحبه‌ای از عملکرد بیل در باشگاه تمجید کرد. او گفت بیل با بازگشتن به تیم، می‌تواند به روزهای خوب خود بازگردد. خود گرت بیل نیز رابطۀ بسیار خوبی با آنچلوتی دارد. همچنین باشگاه به‌خاطر مشکلات مالی، توانایی خرید جایگزین خوبی برای بیل را ندارد. در همین راستا، به احتمال بسیار زیادی، بیل را در فصل پیش‌رو با پیراهن رئال مادرید خواهیم دید.

آیا هازارد در رئال مادرید می‌ماند؟! - کاریکاتور زیبای زیزو: تفاوت رونالدو و هازارد در رئال مادرید
آیا هازارد در رئال مادرید می‌ماند؟! – کاریکاتور زیبای زیزو: تفاوت رونالدو و هازارد در رئال مادرید

آیا هازارد در رئال مادرید می‌ماند؟!

ادن هازارد در فصل گذشته گرفتار مصدومیت‌های بسیاری شد و عملکرد ضعیفی را به نمایش گذاشت. پس از تمام شدن فصل نیز بسیاری از رسانه‌ها، شایعاتی مبنی بر جدایی او از رئال مادرید پخش کردند. آنها حتی چلسی را یکی از مقاصد احتمالی وینگر بلژیکی معرفی کردند؛ ولی با آمدن آنچلوتی، ورق تا حدودی به نفع هازارد بازگشت. بازیکن و سرمربی هر دو معتقدند که می‌‌توانند فصل خوبی را در کنار یکدیگر سپری کنند.

طبق گفتۀ اطرافیان هازارد، او در این فرصت تابستانی، سخت مشغول تمرین و ریکاوری است. با چنین شرایطی به احتمال خیلی قوی، هازارد در رئال مادرید ماندنی خواهد بود؛ مگر اینکه پیشنهاد خیلی خوبی برای خرید او داده شود.

علاوه‌بر نام‌های ذکرشده، بازیکنان دیگری همچون آسنسیو، ایسکو و دیاز نیز فصل قبل عملکرد خوبی را از خود به جای نگذاشتند و دیر یا زود، تیم را ترک خواهند کرد.

ورودی‌های قطعی و احتمالی رئال مادرید در تابستان ۲۰۲۱

در ادامه نگاهی به ورودی‌های قطعی و احتمالی رئال مادرید در این تابستان می‌اندازیم.

مربی بدن‌سازی که از ایتالیا آمد؛ نخستین عضو کادر فنی آنچلوتی

اولین اقدام آنچلوتی در رئال مادرید، جذب یک مربی بدن‌سازی جدید بود. بازیکنان رئال مادرید در فصل گذشته، گرفتار مصدومیت‌های زیادی شدند. آنچلوتی نیز پس از پیوستن به باشگاه، به سرعت به فکر حل این معضل بزرگ افتاد.

در نهایت آنتونیو پونتوس مربی بدن‌سازی فصل گذشتۀ اینتر، به کادر فنی رئال مادرید پیوست. با توجه به عملکرد خوب بازیکنان اینتر در فصل گذشته، انتظار می‌رود که با حضور پونتوس، مصدومیت‌های کهکشانی‌ها نیز کمتر شود.

رسمی: داوید آلابا به رئال مادرید پیوست!

رسمی: داوید آلابا به رئال مادرید پیوست!

اعتبار قرارداد داوید آلابا با بایرن مونیخ در تابستان سال ۲۰۲۱ تمام شد. آلابا پس از دوازده سال حضور در بایرن، تصمیم به ترک این باشگاه گرفت. بعد از برگذاری مراسم خداحافظی آلابا با بایرن مونیخ، شایعات زیادی مبنی بر آیندۀ او به گوش می‌رسید. رسانه‌ها از باشگاه‌هایی مانند رئال مادرید، بارسلونا و پاری‌سن ژرمن به عنوان مقاصد احتمالی او سخن می‌گفتند؛ اما رویای مدافع اتریشی، بازی برای کهکشانی‌ها بود. پرز نیز به این انتقال، علاقه نشان داد و آلابا را برای پیوستن به رئال، متقاعد کرد. قرارداد آلابای ۲۹ ساله با رئال مادرید، تا سال ۲۰۲۶ اعتبار دارد.

فکت: جالب است بدانید که آلابا، توانایی بازی کردن در جایگاه مدافع میانی و چپ و یا حتی هافبک دفاعی را دارد.

حالا پس از جدایی راموس، او سکان‌دار خط دفاع رئال مادرید است.

رودریگز و آنچلوتی – دوباره در کنار هم در رئال مادرید؟

خامس رودریگز عملکرد درخشانی در جام جهانی ۲۰۱۴ داشت. او پس از اتمام تورنومنت، مورد توجه باشگاه‌های بسیاری قرار گرفت و در نهایت، به رئال مادرید پیوست. فصل اول خامس در برنابئو، رویایی بود. او تبدیل به یک مهرۀ ثابت در ترکیب رئال مادرید شد و نقش مهمی در عملکرد درخشان آن فصل باشگاه داشت.

با رفتن آنچلوتی، روزهای سخت خامس در رئال نیز شروع شد. زیدان و سایر سرمربیان، علاقۀ زیادی به استفاده از او نداشتند. سرانجام در سال ۲۰۱۷ خامس به طور قرضی به بایرن مونیخ پیوست و دوباره شاگرد آنچلوتی شد. با پیوستن آنچلوتی به اورتون نیز دوباره همان سناریوی تکراری، اتفاق افتاد و خامس در اورتون، شاگرد آنچلوتی شد.

بعد از پیوستن آنچلوتی به رئال مادرید، برخی از رسانه‌ها با اشاره به رابطۀ خوب میان آنچلوتی و رودریگز، از بازگشت او به رئال مادرید سخن گفتند؛ اما ب نظر نمی‌رسد که پرز علاقه‌ای به این انتقال داشته باشد. حتی خود رودریگز نیز طی مصاحبه‌‌ای گفت که احتمال بازگشت او به رئال مادرید بسیار کم است.

کیلیان امباپه؛ رویای شیرینی که به راحتی تحقق نمیابد!
کیلیان امباپه؛ رویای شیرینی که به راحتی تحقق نمیابد!

کیلیان امباپه؛ رویای شیرینی که به راحتی تحقق نمیابد!

کیلیان امباپه یکی از اهداف نقل و انتقالاتی رئال مادرید در دو سال اخیر بوده است. طبق گفتهٔ بسیاری از رسانه‌ها، پرز قصد خرید هیچ بازیکنی جز او را ندارد و با فروش برخی از بازیکنان تیم، به دنبال تامین سرمایهٔ لازم برای خرید ستارهٔ فرانسویست. با این حال، ناصر الخلیفی، مالک باشگاه پاری‌سن‌ژرمن، قصد مذاکره با هیچ باشگاهی را بر سر امباپه ندارد.

او مدتی پیش در یک مصاحبه دربارۀ آینده امباپه گفت:

«کیلیان قرار است که در پاریس بماند. ما هرگز او را نخواهیم فروخت و او به عنوان بازیکن آزاد از تیم نخواهد رفت.

مذاکرات برای تمدید قرارداد پیشرفت خوبی داشته‌اند. امیدوارم به توافق برسیم. اینجا فرانسه، وطن امباپه است. او فقط یک فوتبالیست نیست. او ماموریت دارد لیگ یک، کشور و پایتخت کشور خود را ارتقا دهد و نمایندهٔ آن باشد.

او همۀ چیزهایی که برای پیشرفت لازم است را اینجا دارد. کجا می‌تواند برود؟ کدام باشگاه از نظر جاه‌طلبی می‌تواند با پاریس رقابت کند؟!»

اما ادعاهای ناصرالخلیفی تا حدودی پوچ و توخالی هستند. او نمی‌تواند امباپه را در پاریس زندانی کند؛ چراکه اختیار آیندۀ امباپه کاملاً در دستان خود اوست. حتی اگر سران پاریس هم با هیچ باشگاهی مذاکره نکنند، امباپه پس از پایان قرارداد خود، کار سختی برای ترک پاریس نخواهد داشت. او در رئال مادرید می‌تواند تبدیل به یک ستاره شود و به افتخارات خیلی بیشتری دست پیدا کند. رئال مادرید نیز تا چندین سال مشکلی در خط حمله نخواهند داشت.


کاریکاتور زیبای زیزو: زیدان؛ روشنی‌بخش رئال مادرید!
کاریکاتور زیبای زیزو: زیدان؛ روشنی‌بخش رئال مادرید!

و اما حرف آخر…

داستان رئال مادرید و زیدان، داستانی شیرین و فراموش‌نشدنی بود که پس از بیست سال، تمام شد. در این بیست سال، زیدان و رئال مادرید کمک‌های زیادی به هم کردند و باعث سربلندی یکدیگر شدند. به‌نظر بسیاری از هواداران فوتبال، رفتار پرز با زیدان در تابستان ۲۰۲۱، اصلاً در شان اسطوره‌ای مانند او نبود. زیدان در فصل گذشته تمام سعی خود را کرد و با توجه به بازیکنان و مشکلاتی که در تیم داشت، عملکرد قابل‌قبولی را از خود به‌جای گذاشت.

به هر حال دیگر همه چیز تمام شده است. زیدان از رئال رفته است و احتمالاً دیگر او را در جمع کهکشانی‌ها نخواهیم دید؛ اما نام زیزو تا ابد به عنوان یک اسطوره در قلب هواداران رئال مادرید جای خواهد داشت! (:

طبق آمار و ارقام گذشته، کارلو آنچلوتی می‌تواند در رئال مادرید موفق باشد. او در سال ۲۰۱۴ افتخارات زیادی با این باشگاه کسب و رکوردهای مهمی را به نام خود ثبت کرد؛ اما او امسال کار دشوارتری دارد. رئال مادرید برای موفقیت باید تغییرات مهمی در تیم ایجاد کند. یکی از مهم‌ترین نیازهای رئال در حال حاضر، داشتن یک مهاجم خوب است. مهاجمی که بتواند جای خالی کریستیانو رونالدو را تا چندین سال پر کند!


دوست اسمارتینی!

 • به‌نظرت زیدان باید می‌موند یا می‌رفت؟
 • فکر می‌کنی آنچلوتی می‌تونه توی رئال موفق باشه؟
 • به‌نظرت آیندۀ امباپه توی کدوم باشگاهه؟
 • نظرت دربارۀ مطالب فوتبالی اسمارتین چیه؟ اگه ایدهٔ جالبی توی ذهن داری به ما بگو تا اجراییش کنیم!
 • پیشنهاد یا انتقادی داری؟ حتماً برای ما توی نظرات بنویس؛ ما همشو می‌خونیم!
 • به نویسندگی علاقه داری و می‌خوای نوشتن برای کودک و نوجوان رو تجربه کنی؟ به بخش همکاری با ما برو و اطلاعاتت رو برای ما ارسال کن تا اگه همه‌چیز خوب پیش رفت، به تیم اسمارتین اضافه بشی!

بیشتر بخوانید:

ریمستر کالاف دیوتی مدرن وارفر ۳ در دست ساخت نیست
چرا همۀ ما باید کتاب تئوری انتخاب رو بخوانیم؟
خانۀ انگیزشی! – داستان کوتاهی از خانه سالمندان
رافائل واران به منچستر یونایتد پیوست – شیاطین سرخ و جذب یک ستارۀ دیگر