«چرا باید کتاب بخوانیم؟» سوالی است که معمولا بین افرادی که کتابخوان نزدیک خودشون دارند، رایج هست. در این دوره زمانی دسترسی به اطلاعات در فضای مجازی خیلی سریع و به صرفه است، به طوری که کتاب‌‌های دیجیتال و صوتی به راحتی در دست همه ‌ماست. پس چرا کتاب خواندن اینقدر مسئله سخت و حوصله سربری است؟


خیلی از افرادی که کتابخوان هستند، از همان اول کتاب نمی‌خواندند و تنها با یک جرقه یا یک تصادف کتابخوان شدند. اینکه کسی کتاب نمی‌خواند ، دلیل بر این نیست که با فهم و شعور نیست و بالعکس اگه کسی هم کتاب می‌خواند دلیل نمی‌شود از درک و زندگی چیز زیادی بداند.

در این مطلب تنها قرار است به دلایل مفید و تاثیر کتاب خواندن اشاره کنیم.

امیدواریم این مطلب برای شروع کتاب دلیل خوبی باشد 🙂

موتور تخیل را روشن می‌کند!

هنگام کتاب خواندن (مخصوصا رمان‌ها)، دست شما بازتر است تا شخصیت و مکان‌های داستان را همانطوری که علاقه دارید در ذهنتان بسازید. همچنین خیال‌پردازی بابت اتفاقاتی که قرار است در کتاب صورت بگیرد هم از دست این موارد است.

شخصیت‌ها و پایان کتاب به شما کمک می‌کند در زندگی دید بهتری داشته باشید و براساس اطلاعات داده شده پازل را جور کنید. تخیلات در دنیای واقعی، مخصوصا اگر در رشته‌های هنری فعالیت می‌کنید، ذهن شما را خلاق‌تر می‌کند، باعث می‌شود اجسام زیبایی خلق کنید و حتی ایده‌های بهتر‌ی ‌داشته باشید.

به نویسنده ‌بهتری تبدیل می‌شوید‌!
به نویسنده ‌بهتری تبدیل می‌شوید‌!

به نویسنده ‌بهتری تبدیل می‌شوید‌!

کتاب ‌خواندن به شما مهارت بهتری در نوشتن می‌دهد و به مرور زمان دایره‌ لغات شما را افزایش می‌دهد. همچنین هنگام نوشتن، شما گزینه‌های بیشتری برای نوشتن و سبک نگارش خود دارید.

راحت‌تر ارتباط برقرار می‌کنید

کسانی که کتاب می‌خوانند، خیلی راحت‌تر می‌توانند بحث را شروع کنند و توانایی سخنوری خوبی دارند. آن‌ها می‌دانند چگونه صحبت را آغاز و به ‌پایان برسانند و ‌راحت‌تر با دوستانشان ارتباط برقرار می‌کنند.

دنیای کتاب‌ها، دنیای واقعی انسان‌هاست!

مطالب زیادی در درون کتاب‌ها نهفته است. درواقع کتاب‌ها دنیای ذهن نویسندگانی هستند که حروف را رنگ و لعاب داده‌اند و با ساخت کلمات و جملات، کتابی را خلق کرده‌اند.

دنیای کتاب‌ها، دنیایی است که ما انسان‌ها خواستار آن در واقعیت هستیم.

خیلی از افردی که کتاب می‌خوانند، خودشان را به ‌جای شخصیت اصلی قرار می‌دهند؛ و یا افسوس می‌خورند که چرا در دنیای واقعی همچین چیزی‌ نیست. اما همه ما باید بدانیم، برای خلق همچین دنیایی باید خودمان آن را در واقعیت خلق کنیم. عشق، مهربانی، صمیمیت، دوستی و… تمام از خودمان شروع می‌شود 🙂

الگوبرداری عالی در دسترستان است!

همه‌ما در زندگی خود افرادی را الگو و سرمشق زندگی خود قرار می‌دهیم. حتی نویسندگان بزرگ هم از تحت تاثیر اطرافشان و کتاب‌ها توانسته‌اند آثار بزرگی خلق کنند.


یادمان باشد: کتاب خواندن، براي هر كس دلایل متفاوتی دارد. به ‌راحتی از اين حس خوب عبور نكنيم 🙂


دوست اسمارتینی!

  • اولین کتابی که باعث شد کتابخون بشی، چه کتابی بوده؟
  • خوندن کتاب چه کمک هایی بهت کرده؟
  • نظرت راجب این سبک مطالب چیه؟ اگه ایده جالبی توی ذهن داری به ما بگو تا اجراییش کنیم!
  • پیشنهاد یا انتقادی داری؟ حتما برای ما توی نظرات بنویس، ما همشو می‌خونیم!
  • به نویسندگی علاقه داری و می‌خوای نوشتن را تجربه کنی؟ به بخش ارسال مطلب برو و نوشته خوبت را برای ما ارسال کن. ما هم اون رو با اسم خودت منتشر می‌کنیم! 
  • راستی یادت نره توی خبرنامه اسمارتین هم ثبت نام کنی و هر هفته ایمیلای باحال دریافت کنی (:

بیشتر بخوانید:

فضاسازی داستان چیست؟رامتین شاهینی نژاد
پادکست اسمارتین: معرفی چند بازی مفرح و ساده برای چت کردن با دوستان! – سید متین فقهی
قهرمانان دیروز، قعر‌نشینان امروز! – افت نامحسوس بهترین باشگاه های اروپایی – سهیل کوهی اصفهانی
پروفسور کاکتوسیان! – بررسی جزئی یک داستان – رامتین شاهینی نژاد