امروزه یکی از دروسی که در برنامه همه پایه های تحصیلی گنجانده شده ریاضی می باشد. ریاضی درسی هست که معمولا افراد یا از آن متنفرند یا عاشق آن هستند و این بستگی به خود فرد داره که تو کدوم دسته قرار بگیره. توی این مطلب با ما همراه باشید تا یکم بیشتر درمورد ریاضی یاد بگیریم و اهمیت اون رو در زندگیمون بفهمیم. برای خواندن ادامه مطلب با ما همراه باشید.

ریاضی قلب و مادر همه علم هاست برای همین است که راجر بیکن فیلسوف انگلیسی در پاسخ به سوال چرا ریاضی می خوانیم گفته است:

او در پاسخ می گوید:

«کسی که این کار را نکند نمی تواند چیزی از بقیه علوم و هر آن چه در این جهان هست بفهمد . . . چیزی که بدتر است این است که کسانی که ریاضیات نمی دانند به جهالت خودشان پی نمی برند و در نتیجه در پی چاره جویی برنمی آیند.»

شاید برای بسیاری از دانش آموزان هنگام زنگ ریاضی سوال پیش آمده باشه که چرا من دارم ریاضی میخوانم؟ کاربرد درس امروز ما تو زندگیمون چیه؟

باید خدمت این افراد عرض کنم که ریاضی کاربرد زیادی در زندگی شخصی و روزمره داره؛ بزارید با چند تا مثال شما را با اهمیت ریاضی آشنا کنم.

۱- همه افراد در زندگی خود با مسئله های سخت و دشوار زیادی روبرو می شوند و شاید آدمی تو زندگیش موفقه که بتونه توی مسائل زندگیش بهترین تصمیم را بگیره؛ ریاضی به ما یاد داده که چطوری ذهنمون را برای روبرو شدن با مسائل جدید آماده کنیم و بتونیم مسئله های سخت را به مسئله های ساده تر تبدیل کنیم و آن ها را حل کنیم.

۲- فرض کنید میخواهید خانه خود را رنگ کنید، شما به چه مقدار رنگ نیاز دارید؟ شما قرار است چند کیلومتر رانندگی کنید؟ آیا اون مقدار بنزینی که توی باک خودرو شما هست کافیه؟ یک فروشگاه اجناس خود را با ۳۵ درصد تخفیف به فروش می رساند، شما میتونید قیمت اجناس اون فروشگاه را حساب کنید؟

ریاضی به جز زندگی روزمره در سایر علوم و حتی صنعت و تجارت هم کاربرد داره. علوم پزشکی، جغرافیا، شیمی، فیزیک و… همه این علوم بر پایه علم ریاضی هستند. کامپیوتر های پیشرفته امروزی وابسته به ریاضی هستند چون از طریق ریاضی طراحی و کد گذاری شده اند. اصلا می دونستید اولین کامپیوتر طراحی شده در جهان به عنوان یک ماشین حساب طراحی شده بود؟

همانطور که ورزش برای سلامت بدن امری ضروری است ریاضی نیز ورزش ذهن است. ریاضی فقط این نیست که شما با استفاده از چند تا فرمول به راحتی به جواب برسید؛ ریاضی اینه که شما حتی اگه شده چندین ساعت زمان برای یک مسئله صرف کنید تا با ابتکار و خلاقیت خودتون مسئله را حل کنید (بشر از ابتدای تولد خود هیچ فرمول ریاضی بلد نبوده، بلکه این فرمول ها را خلق کرده است).

حالا فهمیدید چرا ریاضی مهم است؟ ریاضی علمیه که اگه در اون تلاش داشته باشید و با ذوق و شوق آن را انجام بدهید قطعا از آن لذت خواهید برد. پس برید و در دنیای ریاضی زندگی کنید تا از آن لذت ببرید.

امیدوارم از این مطلب لذت برده باشید.

دیدگاه بگذارید

avatar