چرا موفق نمی شویم؟

0
39

خیلیا هستن که وقتی ازشون میپرسی «چرا موفق نشدی؟» مشکل رو بقیه و شرایط می دونند. مثلا «چرا تو این کشور به دنیا اومدم؟!» یا «چرا پول ندارم نون ندارم؟» یا «فلانی بدبختم کرد!» یا « خدا هم با ما قهر کرده!» و… از جملاتیه که همیشه نوک زبون اوناست. اونا یا نمیدونن دارن جفنگ میگن و یا میدونن ولی خودشونو زدن به کوچه علی راست! توی این مطلب می خوام به این دسته آدما بپردازم و دلیل موفق نشدن خیلیامون رو بگم. برای خواندن ادامه مطلب با ما همراه باشید.

این دو دسته از افراد فکر کردن خیلی حرف های فلسفه ای و در راه روشن فکرانه و… چیزای خفن میزنن ولی به طور خیلی سختی در اشتباهند! دلیل این هم که این فکر رو می کنند حمایت بیشتر مردم از اوناست. خب کاریشم نمیشه کرد چون بیشتر مردم موفق نمیشن و وقتی نمیشن میرن تو فاز این جفنگیات و طرفداری ازش |:

تازه یسریام هستن موفق نشدنشون رو گردن بقیه میندازن |: درواقع اینا همون دسته فلانی باعث شد و چون اینو نداشتم و… اینا هستن. آخه چرا باید برای اینکه پدرت برای تو مداد بی ۶ نخریده دلیل این باشه که تو توی مسابقه طراحی مقام نیاوردی |: تو بودی که ننشستی یکم تمرین کنی و فقط به حال و حول گذروندی و میخوای موفقم بشی. این ساده ترین مثال برای کسایی که اینجور چیزارو میگن. من می تونم کاملا مخالف حرف این افراد رو با مثالی از زندگی واقعی ثابت کنم.

معلم هوش کار آفرینی ما این هفته توی کلاس گفت:

«ببینید بچه ها، اینکه یسری میگن که وسیله مهمه، ما به خاطر فلانی نتونستیم و… اینا همش بهونست. کسی که بخواد کاریو انجام بده اونکارو هرجور شده انجام میده (: بزارید با یه مثال براتون توضیح بدم. من یه رفیق داشتم، این پینگ پنگ خیلی دوست داشت و خیلی تمرین می کرد و خدایی بازیشم خوب بود».

یه روز اومد پیش من گفت:

«مهدی من توی مسابقه پینگ پنگ ناحیه شرکت کردم.» خب ما هم خوشحال و خندون بودیم تا روز مسابقه. وقتی وارد زمین شدیم دیدیم همه لباسای ورزشی خفن، دسته خفن، مربی داشتن و… که اصلا ما دوتا کف کردیم و می خواستیم بریم. می گفتیم با خودمون حالا اینا از وسط نصفمون می کنن با این اوصاف XD خلاصه رفیق منم یه دسته مال چند سال پیش که فکر کنم اصلا ۵ هزار تومن خریدیمش (یه تیکشم پاره بود XD) داشت، لباس ورزشی نداشت و با لباس کار رفته بودیم XD و خلاصه فبها. ولی خب رفیقم نترسید و رفت با قدرت باهاشون بازی کرد و با کمال تعجب قهرمان شد (: یعنی اصن من و حریفاش مات و مبهوت مونده بودیم این چیکار کرد. اون موقع بود که فهمیدم موفقیت به تجهیزات نیست و به تلاش و کوشش یه فرد هست (:».

خب واقعا بنظر من این مثال خیلی خوب بود و واقعا میتونه ثابت کنه که موفقیت به کسی یا وسیله ای ربط نداره و فقط و فقط به خودت بر می گرده حالا چه موفق بشی چه نشی (: پس خواهشمندم این دسته جفنگیات را به کنار بگذارید و اگر کسی در دوروبرتان به این شکل هست خطش بزنید (;

حالا بریم سراغ اونایی که موفق نشدنشون رو به دلیل شرایطشون میدونن. خب باباجون تو شرایطت هرچی هست، تو هر کشوری هستی، تو هر سطحی از جامعه هستی و… در هرصورت دست خودته که موفق بشی یا نشی! مگه کسی نیست که تو شرایط تو به جای غر زدن رفته شب تا صبح جون کنده و الان موفقه. مگه کسی مثل خانم مریم میرزاخانی توی ایران زندگی نمی کرده، خب پس شرایطشم با تو یکسان بوده! ولی تو میای غرمیزنی و میگی این چرا اون چرا و مریم میرزاخانی تلاش می کنه! پس بیخودی موفق نشدن خودتو ننداز گردن شرایط و بشین یکم تلاش کن.

در کل شرایط هرچی که هست باید قبولش کرد و این بحقای بیخودیو باید گذاشت کنار، چون به جز اینکه زندگی انسان رو به باد فنا میده چیز دیگه ای نداره. خودتون حساب کنید که مدیر شرکت اپل یه هندی هست و خودتون برید شرایط هند رو ببینید. به جز بمبئی که فقط پولدارای هند در اون زندگی می کنن. حالا شرایط کشور هرچی باشه انسان باید تلاش خودشو بکنه تا به جایی برسه. اگه بشینه بگه کی تو ایران میتونه موفق بشه و من پول ندارم و اینا نمیشه. خب پول نداری چون فقط بلدی شب تا صبح توی اینستا بچرخی به جای اینکه بری یکم برای جایی که میخوای برسی تلاش کنی.

به قول بیل گیتس که میگه:

«اینکه فقیر به دنیا اومدی تقصیر تو نیست، ولی اگه فقیر از دنیا بری تقصیر خودته».

بزرگترین اشتباه ما ایرانی ها هم همینه که نمیخوایم قبول کنیم باید تلاش کنی تا بجایی برسی و بیشترمون فقط ادعای خالی هستیم. ولی یکی مثل خانم مریم میرزاخانی میره یکاری میکنه که اسم یکی از بزرگترین جایزه های دنیای ریاضی اسم اون باشه 👏👏👏 (چند وقت پیش بود که خبرش اومد و توی فضای مجازی پخش شد. اسمش هم جایزه «پیشرفت هنگفت در ریاضیات» بوده که انگار تغییر کرده) تازه قبل از فوتش هم تونسته بود مدال فیلدز رو در سال ۲۰۱۴ برنده بشه که بزرگترین جایزه در ریاضیات هست. دبیر آکسفورد انگلستان (از بهترین دانشگاه های جهان) هم که بود. این موفقیت نیست؟ بعد یسری به امید اینکه یه دونفر چیزی نشدن همه چیزو مثل آب خوردن میزنیم کنار و فبها و انسان های بزرگی مثل خانم میرزاخانی رو فراموش می کنیم که با تمام شرایط بهترینشونو گذاشتن و بهترین هم شدن. روحش شاد و یادش گرامی 🥺😔❤️

فرض کنید این راهیه که یه آمریکایی باید برای رسیدن به شرکت اپل باید طی کنه 😃😃😃 اینم راهیه که یه ایرانی باید برای رسیدن به شرکت اپل طی کنه 😃😃😃😃😃😃 (تعداد ایموجی ها برای مثال راهیه که باید طی بشه. مثلا یکیش ۶ تاست و یکی ۳ تاست) خب حالا کدومشون میرسن؟ خب معلومه که هردو میتونن ولی کسی که بیشتر تلاش کنه میرسه. چون یه راهیه که میشه رفتش ولی برای یکی آسونتر و برای یکی سخت تر. ولی به هر حال هردو شانس پنجاه پنجاه دارن.

تازه مطمعنا ایرانی بهترم میتونه چون هوش سرشاری داره. ایرانیم نباشه همه میدونن نابرده رنج گنج میسر نمی شود. پس بجای اینکه بشینیم سه ساعت توی اینستا ول بگردیمو بعدم بیایم از شرایط غر بزنیم به هیچ جایی نمی رسیم. رونالدو هم اگه چندین سال خانوادشو رها نمیکرد تا بره فوتبال بازی کنه و شب ها همبرگر های نصفه مردمو نمی خورد، هیچوقت نمی تونست به اینجایی که هست برسه. فکر نمیکنم اگه انسان منطقی وجود داشته باشه که نتونه اینو قبول کنه، چون شواهد داره، افراد خیلی موفق ایرانی داریم که تو همین شرایط ما بودن، نمونه خارجیشم داریم و……. تا بینهایت مثال، جواب و توضیح (:

در کل جواب همه ی این سوالات و مهم تر از همه اینکه «چرا موفق نمی شویم؟» اینه که نمی خوایم قبول کنیم برای موفق شدن باید سختی کشید، باید فداکاری کرد، باید شکست خورد، باید از شدت تمرین یا کار شب و روز یادت بره و… هزاران بایدی که همه ی اونا بقل هم اگه عملی بشن موفقیت حاصل میشه. نباید به هر جفنگی که یکی میاد میگه توجه کرد و درگیرش شد بلکه، باید کتاب بخونی، به هر منبعی اعتماد نکنی، به تلویزیون اعتماد نکنی، برای چشم و گوشت ارزش قاعل باشی و نزاری هر چرت و پرتی از هر آدمی بیاد توی مغزت، نباید با هرکسی بگردی و باید برای زبون و گشت و گذارتم ارزش قاعل شی. هیچ وقت هم نمی خواد به کسی تلاش و سخت کوشیه خودت رو ثابت کنی.

فرانک اوشن (خواننده و ترانه سرای مشهور) یه جمله خیلی قشنگی داره که میگه:

«در سکوت سخت تلاش کن؛ بگذار موفقیت صدای تو باشد (;»

چیزی که هست اینه که موفقیت، چیزی نیست که یه شب و دو شب و اینا حاصل بشه، باید هزاران شب بری و بیای تا موفقیت در خونتو بکوبه (: پس اگه میخوای یه فرد سطحی و سطح پایین یا متوسط جامعه باشی، بشین و همین فکرارو بکن و همین جفنگیاتو بگو و گوش بده، اگه هم میخوای انسانی بشی که نامت تو تاریخ ثبت بشه و زبون زد خاص و عام بشی، از همین الان شروع کن و اول از همه از خودت شروع کن (;

خوشحال میشم نظراتتون درباره این مطلب بگین و بیاین دربارش بحث کنیم (: امیدوارم لذت برده باشید.

HAVE A FUN LIFE 🙂

دیدگاه بگذارید

avatar