حتما تا به حال با خودتون فکر کردین که چرا یک مدار باید به شکل دایره باشه (در واقع مدار ها به شکل بیضی هستند‌) و چرا این مدار ها از هم نمیپاشند؟ برای خواندن ادامه مطلب با ما همراه باشید.

اول بیایید با چند تا نیروی مهم که دنیا رو ایجاد کردن آشنا بشویم.

اولین نیرو جاذبه است. جاذبه نیرویی است که ما را سمت زمین میکشد و باعث میشود اگر از جایی بلند بپریم برگردیم به سمت زمین نه اینکه پرواز کنیم!

جاذبه نیرویه کششی است که اجسام خیلی خیلی بزرگ تولید میکند. البته همه ی اجسام این نیرو را دارند ولی این نیرو به شدت ضعیف است.

اگه به اندازه ی کافی از زمین دور شویم میتوانیم از این نیرو جدا بشویم و به نوعی پرواز کنیم 🙂

خب تا الان باید بگویید چرا ماه که دور زمین می چرخد نمی آید و نمیوفتد روی زمین؟

جواب ساده است. نیروی ضد نیروی جاذبه است و این نیرو همان نیروی گریز از مرکز است. وقتی که جسمی رو می چرخانید جسم از مرکز چرخش سعی میکند دور شود.

بله وقتی که ماه به دور ما میچرخد نیروی گریز از مرکز نمی گذارد که روی ما بیافتد. اگه ماه از این به ما نزدیک تر بشود سرعتش بیشتر میشود. این یعنی ماه گریز از مرکز بیشتری تولید میکند و دوباره برمیگردد به عقب و وقتی میرود عقب مدارش بزرگ تر میشود و سرعتش کم تر میشود در نتیجه نیروی گریز از مرکز کمتر میشود. این یعنی ماه وقتی دور شد نیروی دور شدنش کم میشود و با استفاده از نیروی جاذبه ماه سر جایش برمیگردد.

در این حالت ماه نمیتونه از زمین خیلی دور یا نزدیک شود. امیدوارم توانسته باشم دلیل گردش دایره ای رو به شما خوب توضیح داده باشم. اگر سوالی داشتید میتوانید کامنت بگذارید. خوشحال میشویم جواب بدهیم!

[icon name=”share”] بیشتر بخوانید:

[icon name=”book”] منبع: اسمارتین

[icon name=”tag”] تگ ها: اسمارتینمقالهعلم

[icon name=”copy”] اشتراک گذاری در: