داستان نویسی، شامل عناصر مختلفی می‌شود. یکی از مهم‌ترین آن‌ها، «فضاسازی داستان» است. حالا امروز ما می‌خواهیم به بررسی این عنصر بپردازیم. برای خواندن ادامه مطلب با ما در اسمارتین همراه باشید.


منظور از فضای داستان چیست؟

فضای داستان، درواقع همان محیطی است که قهرمان داستان و شخصیت‌ها در آن حضور دارند و رویدادها در آن به وقوع می‌پیوندند.

در داستان پروفسور کاکتوسیان فضای داستان کجاست؟

بیابان.

فضای داستان می‌تواند حتی درون اشخاص نیز باشد. چشمانتان را ببندید و به آنچه علاقه دارید فکر کنید. اکنون شما وارد فضای ذهن خود شده‌اید. اما زیاد آنجا نمانید. سریع چشمتان را باز کنید و در همین فضای حقیقی زندگی کنید.

ما در داستان از عنصر فضا استفاده می‌کنیم تا ذهن خواننده را درگیر داستان کرده و او را آموزش دهیم تا بهتر زندگی کند. در داستان پروفسور کاکتوسیان ما شاهد این هستیم که اهالی بیابان به وی تهمت می‌زنند و او را وادار به گوشه گیری می‌کنند؛ اما ما در فضای زندگی حقیقی خود نباید مثل آن‌ها یا حتی مثل کاکتوسیان رفتار کنیم!

نکته: به بیان دیگر منظور ما از فضاسازی بستر اتفاقات و شخصیت‌ها است.

یک گل زیبا را تجسم کنید که اکنون غنچه‌های ریز داده است. آیا این گل روی هوا زندگی می‌کند؟ در گلدان قرار دارد یا در باغچه؟ خاک برای یک گل زیبا حکم بستر یا همان فضا را دارد. اما همۀ ماجرا فقط خاک نیست، محیط اطراف گل هم شامل فضا می‌شود. اگر گل شما درون باغچه قرار داشته باشد، قطعا باد، باران، آبیاری، حشرات و حتی گیاهان دیگر نیز روی او تاثیر خواهند گذاشت.

در داستان پروفسور کاکتوسیان نیز، کاکتوسیان در بیابان قرار دارد. اهالی بیابان روی او اثر می‌گذارند. در این بین اگر باران ببارد یا طوفان شن راه بیفتد روی کاکتوسیان اثر خواهند گذاشت.

اما اثرات عوامل طبیعی بدتر است یا زخم زبان و تهمت اهالی؟


در آینده در مورد عنصر بعدی یعنی «موضوع داستان» صحبت خواهیم کرد. تا اونموقع مراقب خودتون باشید و با نظراتتون ما را یاری کنید.


دوست اسمارتینی!

  • نظرت درباره فضاسازی داستان چیه؟
  • نظرت راجب آموزش‌های نویسندگی چیه؟ اگه ایده جالبی توی ذهن داری به ما بگو تا اجراییش کنیم!
  • پیشنهاد یا انتقادی داری؟ حتما برای ما توی نظرات بنویس، ما همشو می‌خونیم!
  • به نویسندگی علاقه داری و می‌خوای نوشتن را تجربه کنی؟ به بخش ارسال مطلب برو و نوشته خوبت را برای ما ارسال کن. ما هم اون رو با اسم خودت منتشر می‌کنیم! 
  • راستی یادت نره توی خبرنامه اسمارتین هم ثبت نام کنی و هر هفته ایمیلای باحال دریافت کنی (:

بیشتر بخوانید:

پادکست اسمارتین: معرفی چند بازی مفرح و ساده برای چت کردن با دوستان!سید متین فقهی
قهرمانان دیروز، قعر‌نشینان امروز! – افت نامحسوس بهترین باشگاه های اروپایی – سهیل کوهی اصفهانی
پروفسور کاکتوسیان! – بررسی جزئی یک داستان – رامتین شاهینی نژاد
رود و سنگ – سید متین فقهی