نیمار در تابستان سال ۲۰۱۷ با رقم هنگفت ۲۲۲ میلیون یورو بارسلونا را ترک کرد و به پاری‌سن ژرمن پیوست. این انتقال پر حاشیه، به شدت مورد بازتاب رسانه‌ها قرار گرفت و در تاریخ فوتبال ثبت شد. ما امروز در این مطلب قرار است که از دید دیگری به این ماجرا نگاه کنیم و تصور کنیم که اگر نیمار بارسلونا را ترک نمی‌کرد چه اتفاقاتی می‌افتاد. برای خواندن ادامۀ مطلب با ما در اسمارتین همراه باشید.


جدایی نیمار از بارسلونا انتقال بسیار بزرگ و مهمی بود و روی سرنوشت بازیکن و باشگاه، تاثیرات زیادی گذاشت. این انتقال آنقدر بزرگ بود که به‌جز بارسلونا و نیمار، سرنوشت باشگاه‌ها و بازیکنان دیگری را هم به خود گره زد!

چه اتفاقاتی می‌افتاد اگر نیمار بارسلونا را ترک نمی‌کرد؟ - کاریکاتور Bleacher Report
چه اتفاقاتی می‌افتاد اگر نیمار بارسلونا را ترک نمی‌کرد؟ – کاریکاتور Bleacher Report

وضعیت نیمار و بارسلونا اگر نیمار بارسلونا را ترک نمی‌کرد

مشکل اصلی بارسلونا در مراحل حذفی لیگ قهرمان اروپا

یکی از مشکلات بزرگ بسیاری از بازیکنان بارسلونا در بازی‌های بزرگ، نداشتن تمرکز و اعتماد به نفس است؛ مخصوصاً در مراحل حذفی لیگ قهرمانان اروپا. در چند سال اخیر شاهد کامبک خوردن‌های بارسلونا در دور برگشت، با وجود پیروزی‌های قاطع در دور رفت بوده‌ایم. حتی در دیدار برگشت بارسلونا و پاری‌سن ژرمن در لیگ قهرمانان سال ۲۰۱۷ هم، بعد از گل ادیسون کاوانی و افزایش اختلاف گل‌های دو تیم، بسیاری از بازیکنان بارسلونا دست و پای خودشان را گم کردند و ناامید شدند.

نیمار؛ برگ برندۀ بارسلونا در شرایط سخت

اما در این بین، وضعیت روحی و روانی نیمار با سایر بازیکنان فرق داشت. او ناامید نشد و به جنگیدن ادامه داد و سرانجام معجزۀ بلوگرانایی‌ها به لطف نیمار کامل شد و بارسلونا به دور بعدی لیگ قهرمانان اروپا صعود کرد.

فینال الکلاسیکویی لیگ قهرمانان اروپا 2018 به لطف نیمار! - کاریکاتور Bleacher Report: بارسلونا به لطف نیمار رم را شکست می‌داد و در فینال شاهد نبرد بارسلونا و رئال مادرید بودیم!
فینال الکلاسیکویی لیگ قهرمانان اروپا ۲۰۱۸ به لطف نیمار! – کاریکاتور Bleacher Report: بارسلونا به لطف نیمار رم را شکست می‌داد و در فینال شاهد نبرد بارسلونا و رئال مادرید بودیم!

فینال الکلاسیکویی لیگ قهرمانان اروپا ۲۰۱۸ به لطف نیمار!

شاید اگر نیمار بارسلونا را ترک نمی‌کرد، رم نمی‌توانست در لیگ قهرمانان اروپای سال ۲۰۱۸ به بارسلونا کامبک بزند. یک گل از نیمار در دیدار برگشت، ورق بازی را برمی‌گرداند و بارسلونا را حریف لیورپول در نیمه‌نهایی می‌کرد. در نیمه‌نهایی هم به نظر نمی‌آمد که لیورپولِ آن زمان در مقابل بارسلونا، کاری از پیش ببرد.

اگر نیمار بارسلونا را ترک نمی‌کرد و چنین اتفاقی رقم می‌خورد، لیگ قهرمانان اروپا یک فینال الکلاسیکویی را به خودش می‌دید. فینالی که بدون شک می‌توانست سرشار از هیجان و استرس باشد و هواداران را به وجد بیاورد…

پیروزی قاطع بارسلونا در برابر لیورپول و صعود به فینال لیگ قهرمان اروپا 2019 - کاریکاتور Bleacher Report: اگر نیمار از بارسلونا نمی‌رفت، بارسلونا اضلاع مثلث MSN در کنار یک‌دیگر حفظ می‌کرد.
پیروزی قاطع بارسلونا در برابر لیورپول و صعود به فینال لیگ قهرمان اروپا ۲۰۱۹ – کاریکاتور Bleacher Report: اگر نیمار از بارسلونا نمی‌رفت، بارسلونا اضلاع مثلث MSN در کنار یک‌دیگر حفظ می‌کرد.

پیروزی قاطع بارسلونا در برابر لیورپول و صعود به فینال لیگ قهرمانان اروپا ۲۰۱۹

شرایط روحی و روانی نامناسب بازیکنان بارسلونا در مقابل لیورپول هم کار دست آن‌ها داد. این موضوع واقعاً عجیب است! بارسلونایی که در دور رفت توپ و میدان را در اختیار گرفته و مدام در حال خلق موقعیت بر روی دروازۀ حریف بود، در دور برگشت حتی از پس زدن یک گل هم بر نیاید!

بارسلونایی‌ها در آنفیلد به‌هم ریخته بودند. در خط دفاع، پیکه و لنگله تمرکز خود را از دست داده بودند، آلبا با یک اشتباه مرگبار زمینه‌ساز یکی از گل‌های لیورپول شد و تراشتگن هم با دفع‌های ناقص خودش نقش کمی در حذف شدن بارسلونا نداشت. در خط حمله نیز بازیکنانی مثل آلبا، سوارز، کوتینیو و دمبله موقعیت‌های گلزنی زیادی را از دست دادند.

شاید اگر به‌جای کوتینیو یا دمبله، نیمار برای بارسلونا بازی می‌کرد، بلوگرانا در آنفیلد هم به پیروزی می‌رسید و حریف تاتنهام در فینال رقابت‌ها می‌شد.

فتح سه‌گانۀ اروپا توسط بارسلونا در سال 2019 و رسیدن نیمار به توپ طلا - کاریکاتور Bleacher Report: اگر نیمار در بارسلونا می‌ماند، به مرور زمان تبدیل به بهترین بازیکن جهان می‌شد.
فتح سه‌گانۀ اروپا توسط بارسلونا در سال ۲۰۱۹ و رسیدن نیمار به توپ طلا – کاریکاتور Bleacher Report: اگر نیمار در بارسلونا می‌ماند، به مرور زمان تبدیل به بهترین بازیکن جهان می‌شد.

فتح سه‌گانۀ اروپا توسط بارسلونا در سال ۲۰۱۹ با نیمار

بعد از شکست دادن لیورپول و رسیدن به فینال رقابت‌ها، پیروزی در برابر تاتنهام، نمی‌توانست کار دشواری برای بارسلونا باشد. اگر نیمار به پاری‌سن ژرمن نمی‌رفت، بارسلونا با کمک او و مسی آماده، شانس خوبی برای کسب سه گانه در سال ۲۰۱۹ داشت. ارنستو والورده نیز نام خود را درمیان اساطیر بارسلونا ثبت می‌کرد.

نیمار و تحقق رویای برنده شدن توپ طلا در بلوگرانا!

یکی از مهم‌ترین دلایل نیمار برای جدایی از بارسلونا، خارج شدن از زیر سایۀ مسی بود؛ ولی هر چه قدر هم که مسی خارق‌العاده باشد، بالاخره روزی بازنشست می‌شود؛ بنابراین نیمار با کمی صبر می‌توانست به بهترین بازیکن جهان تبدیل شود و توپ طلا را بدست بیاورد. حتی او بعد از بازنشستگی مسی، وارث شمارۀ ده بارسلونا می‌شد و نام او به عنوان یک ستارۀ محبوب، در تاریخ بارسلونا ثبت می‌شد؛ اما حیف که پول پاریس، چشمان نیمار را کور و کاسۀ صبرش را لبریز کرده بود!

خوشحالی دو چندان مسی در بارسلونا به لطف نیمار - کاریکاتور Bleacher Report: اگر نیمار از بارسلونا نمی‌رفت، مسی هم در کنار او خوشحال بود.
خوشحالی دوچندان مسی در بارسلونا به لطف نیمار – کاریکاتور Bleacher Report: اگر نیمار از بارسلونا نمی‌رفت، مسی هم در کنار او خوشحال بود.

خوشحالی دوچندان مسی در بارسلونا به لطف نیمار

از همان روزهای ابتدایی پیوستن نیمار به بارسلونا، رابطۀ خوبی میان او و مسی برقرار شد. مسی در کنار نیمار احساس خوشحالی می‌کرد و از حضورش در بارسلونا لذت می‌برد. با پیوستن سوارز و تشکیل مثلث MSN نیز دوست جدیدی به دوستی مسی و نیمار اضافه شد؛ اما نیمار با ترک بارسلونا، این رابطۀ دوستانه را تقریباً به نابودی کشاند. رفتن سوارز هم مانند تیر خلاصی بر پیکر بی‌جان مسی عمل کرد.

مسی اصلاً و ابداً روزهای خوبی را در تابستان سال ۲۰۲۰ بارسلونا تجربه نمی‌کرد. دوستان صمیمی‌اش او را تنها گذاشته بودند و تیم در وضعیت نابسامانی به سر می‌برد. هر روز شایعات زیادی دربارۀ جدایی او از بارسلونا به گوش می‌رسید. شایعاتی که همۀ آن‌ها حقیقت داشتند؛ اما در نهایت عشق مسی به بارسلونا، به او اجازۀ جدایی از باشگاه را نداد.

شاید اگر نیمار در بارسلونا می‌ماند، حالا مسی خیلی خیلی خوشحال‌تر بود و با خاطری آسوده قراردادش را تمدید می‌کرد…

دوست اسمارتینی! خوندن این مطلب هم خالی از لطف نیست:

لیونل مسی؛ تنها و غمگین در بارسلوناسهیل کوهی اصفهانی
قرارداد بارسلونا و کمپانی جردن با میانجی‌گری نیمار - کاریکاتور Bleacher Report: اگر نیمار بارسلونا را ترک نمی‌کرد، احتمالاً قراردادی بزرگ بین بارسلونا و کمپانی جردن بسته می‌شد.
قرارداد بارسلونا و کمپانی جردن با میانجی‌گری نیمار – کاریکاتور Bleacher Report: اگر نیمار بارسلونا را ترک نمی‌کرد، احتمالاً قراردادی بزرگ بین بارسلونا و کمپانی جردن بسته می‌شد.

قرارداد بارسلونا و کمپانی جردن با میانجی‌گری نیمار

رابطۀ خوب نیمار و مایکل جردن می‌توانست باعث بستن قراردادی بزرگ بین باشگاه بارسلونا و کمپانی جردن شود؛ البته اگر نیمار بارسلونا را ترک نمی‌کرد…

حقارت کمتر بارسلونا مقابل بایرن مونیخ با وجود نیمار! - کاریکاتور Bleacher Report: اگر نیمار در بارسلونا می‌ماند، کمی از خجالت فاجعۀ لیسبون کاسته می‌شد.
حقارت کمتر بارسلونا مقابل بایرن مونیخ با وجود نیمار! – کاریکاتور Bleacher Report: اگر نیمار در بارسلونا می‌ماند، کمی از خجالت فاجعۀ لیسبون کاسته می‌شد.

حقارت کمتر بارسلونا مقابل بایرن مونیخ با وجود نیمار!

طبیعتاً نیمار به تنهایی نمی‌تواند هر آتشی را برای بلوگرانا گلستان کند! یکی از آن آتش‌ها، آتش‌بازی بایرن مونیخ مقابل بارسلونا در لیسبون است. باواریایی‌ها با با راه انداختن جشنوارۀ گل، بارسلونای ستین را به طرز فجیعی از دور رقابت‌های لیگ قهرمانان اروپا خارج کردند. شاید اگر نیمار در بارسلونا می‌ماند، بارسلونا با اختلاف کمتری بازی را به بایرن واگذار می‌کرد (:

وضعیت سایر بازیکنان و باشگاه‌ها اگر نیمار بارسلونا را ترک نمی‌کرد

تداوم روز‌های تاسف‌بار لیورپول با ماندن نیمار در بارسلونا! - کاریکاتور Bleacher Report: اگر نیمار از بارسلونا نمی‌رفت،  کوتینیو هم هرگز از لیورپول جدا نمی‌شد؛ در نتیجه لیورپول سرمایۀ کافی برای خرید فن دایک نداشت.
تداوم روز‌های تاسف‌بار لیورپول با ماندن نیمار در بارسلونا! – کاریکاتور Bleacher Report: اگر نیمار از بارسلونا نمی‌رفت، کوتینیو هم هرگز از لیورپول جدا نمی‌شد؛ در نتیجه لیورپول سرمایۀ کافی برای خرید فن دایک نداشت.

تداوم روز‌های تاسف‌بار لیورپول با ماندن نیمار در بارسلونا!

به‌نظر من مهم‌ترین دلیل پیشرفت لیورپول در سال ۲۰۱۸، فروش کوتینیو به بارسلونا بود؛ چرا که فروش کوتینیو به بارسلونا، درآمدزایی زیادی را برای لیورپول به همراه داشت. لیورپول هم از سرمایۀ خود نهایت استفاده را برد و بازیکنان بزرگی مانند فن دایک و آلیسون را جذب کرد.

حالا یک لحظه تصور کنید که نیمار از بارسلونا جدا نمی‌شد… در آن شرایط بارسلونا هرگز به سراغ خرید کوتینیو نمی‌رفت و کوتینیو در لیورپول ماندگار می‌‌شد! با ماندن کوتینیو، لیورپول سرمایۀ کافی برای جذب بازیکنی مثل فن دایک را به دست نمی‌آورد. در چنین اوضاعی، به احتمال زیاد منچسترسیتی فن دایک را جذب می‌کرد و طلسم جام نبردن لیورپول همچنان ادامه می‌یافت!

رونالدو جایگزین نیمار در پاری‌سن ژرمن؟ - کاریکاتور Bleacher Report: اگر نیمار به پاری‌سن ژرمن نه می‌گفت، سران پاریس با بازیکن بزرگ دیگری مانند رونالدو قرارداد می‌بستند.
رونالدو جایگزین نیمار در پاری‌سن ژرمن؟ – کاریکاتور Bleacher Report: اگر نیمار به پاری‌سن ژرمن نه می‌گفت، سران پاریس با بازیکن بزرگ دیگری مانند رونالدو قرارداد می‌بستند.

رونالدو جایگزین نیمار در پاری‌سن ژرمن؟

پاری‌سن ژرمن به دنبال یک ستارۀ بزرگ بود. کسی با آمدنش به تیم، نام پاریس را بر سر زبان‌ها بیندازد و اسم و رسمی برای باشگاه دست و پا کند. برای همین ناصر الخلیفی، مالک ثروتمند پاریس، به سراغ سومین بازیکن برتر جهان در آن زمان، یعنی نیمار رفت و او را به تیم خود جذب کرد؛ بنابراین به احتمال بسیار زیاد، اگر نیمار درخواست پاریسی‌ها را رد می‌کرد، آنها به سراغ بازیکن بزرگ دیگری می‌رفتند. در آن زمان مسی تمایل چندانی به جدایی از بارسلونا نداشت و جذب او کار غیرممکنی بود؛ اما خرید رونالدو نسبتاً آسان‌تر بود؛ چرا که پاریس هم از لحاظ مالی توانایی جذب رونالدو را داشت و هم خود رونالدو به ترک رئال مادرید و تجربه کردن چالشی جدید فکر می‌کرد.

مصاف چهارتا از بهترین بازیکنان جهان فوتبال در سال 2021 با ماندن نیمار در بارسلونا! - کاریکاتور Bleacher Report: اگر نیمار بارسلونا را  ترک نمی‌کرد و رونالدو به پاریس می‌رفت، نبرد بارسلونا و پاریس یک بازی کاملاً متفاوت بود.
مصاف چهارتا از بهترین بازیکنان جهان فوتبال در سال ۲۰۲۱ با ماندن نیمار در بارسلونا! – کاریکاتور Bleacher Report: اگر نیمار بارسلونا را ترک نمی‌کرد و رونالدو به پاریس می‌رفت، نبرد بارسلونا و پاریس یک بازی کاملاً متفاوت بود.

مصاف چهارتا از بهترین بازیکنان جهان فوتبال در سال ۲۰۲۱ با ماندن نیمار در بارسلونا!

اگر نیمار با بارسلونا ادامه می‌داد، به احتمال زیاد پاری‌سن ژرمن رونالدو را جذب می‌کرد. با چنین شرایطی، ما در سال ۲۰۲۱، شاهد بازی کاملاً متفاوتی بین پاری‌سن ژرمن و بارسلونا بودیم. بازی که در آن، چهار ستارۀ بزرگ دنیای فوتبال یعنی مسی، رونالدو، نیمار و امباپه حضور داشتند. بارسلونا هم با داشتن نیمار از شانس بیشتری برای پیروزی برخوردار بود و ما شاهد مسابقۀ جذاب‌تری بودیم.


جمع‌بندی

به‌طور کلی، انتقال نیمار از بارسلونا به پاری‌سن ژرمن، اتفاق عجیب و بزرگی بود. این انتقال جنبه‌های منفی زیادی برای بارسلونا و نیمار به همراه داشت. نیمار بعد از جدایی از بارسلونا، فوتبال را به‌کل فراموش کرد و به‌شدت افت کرد؛ زیرا خیال او از بابت پول و ثروت کاملاً راحت شده بود؛ اما هرچه‌قدر هم که نیمار ثروتمند باشد، نام او در میان ستارگان تاریخ فوتبال ثبت نخواهد شد و در آینده هیچ‌کس به یاد نیمار نخواهد افتاد. البته به‌جز علاقه‌مندان بازی فورتنایت که با دیدن اسکین نیمار در بازی، شاید به یاد او بیافتند… (:

بارسلونا هم بعد از فروختن نیمار، هیچ جایگزین مناسبی برای او پیدا نکرد و چندین سال در حسرت قهرمانی لیگ قهرمانان اروپا غوطه‌ور شد. لیونل مسی هم از جدایی نیمار آسیب خیلی زیادی دید که نیمار هیچ‌وقت قادر به جبران آن آسیب‌ نخواهد بود! البته باید این را هم در نظر بگیریم که رفتن نیمار از بارسلونا، مقدمه‌ای بود برای روزگار خوش هواداران لیورپول! (:

به هر حال دیگر همه چیز تمام شده است. حدود چهار سال از رفتن نیمار به پاری‌سن ژرمن می‌گذرد و دیگر اوضاع هرگز مانند قبل نخواهد شد…


دوست اسمارتینی!

  • نظرت دربارۀ تصمیم نیمار برای ترک بارسلونا چیه؟
  • اگه جای نیمار بودی می‌موندی یا می‌رفتی؟
  • به نظرت دیگه چه اتفاقایی می‌افتاد اگه نیمار بارسلونا رو ترک نمی‌کرد؟
  • نظرت راجب نقد و بررسی‌های فوتبالی اسمارتین چیه؟ اگه ایدهٔ جالبی توی ذهن داری به ما بگو تا اجراییش کنیم!
  • پیشنهاد یا انتقادی داری؟ حتما برای ما توی نظرات بنویس، ما همشو می‌خونیم!
  • به نویسندگی علاقه داری و می‌خوای نوشتن رو تجربه کنی؟ به بخش ارسال مطلب برو و نوشته خوبت را برای ما ارسال کن. ما هم اون رو با اسم خودت منتشر می‌کنیم!

بیشتر بخوانید:

چه خوبه که هستی!عطیه اسکندری
چطوری امتحان بدم وقتی یک کلمه هم نخوندم؟! – آتنا مهرانفر
معرفی و نقد و بررسی انیمه tokyo ghoul – چه خبر از توکیو غول؟! – حباب
گسترش ویرانی! – Miya