نابغه ها چه شکلی هستند؟

0
45

هر گاه کلمه نابغه به ذهنتان خطور میکند به یاد افرادی که در مدرسه همیشه نمره ۲۰ و عالی میگیرند می افتید و فکر می کنید که آنها نابغه هستند و به یاد معدل یا نمره ریاضی خود که می افتید که ممکن است ناراحت شوید و از خودتان ناامید شوید. اما باید بگویم که اصلا اینطوری نیست؛ افراد بسیار زیادی هستند که در مدرسه و حتی دانشگاه نمرات عالی و خوب گرفتند و شاید الان هیچ شغل و در آمدی نداشته باشند. نمیخواهم بگم که درس را رها کنید بلکه هدف اصلیم اینه که بگم فقط روی درس متمرکز نباشید. برای خواندن ادامه مطلب با ما همراه باشید.

خداوند بزرگ همه ما را نابغه آفریده! بله تعجب نکنید همه ما نابغه هستیم اما کسی موفقه که بتونه استعداد خودش را کشف کند و در مسیر درست قدم بردارد. مثلا ممکنه یه فرد به ریاضی علاقه داشته باشه، یکی به علوم، یکی به کار های فنی و یکی هم به ورزش؛ برای اینکه موفق بشی باید خودت را بشناسی و اگر مثلا در نجاری استعداد و علاقه داری بهتره پس از اتمام دوره اول دبیرستان به هنرستان قسمت نجاری بری؛ مهم نیست که بقیه چی میگن، مهم نیست که مادرت دوست داره تو پزشک بشی، مهم فقط و فقط خودت و علاقه خودته، ولی باید حواست را جمع کنی که علاقت را درست تشخیص بدی.

به قول استیو جابز که میگه:

«زمان شما کوتاه است، پس آن را صرف زندگی کردن برای دیگران نکنید».

در طول تاریخ تعداد نخبگان در دنیا خیلی زیاد بوده و من در ادامه قصد دارم شما را با برخی از آنها آشنا کنم.

۱- توماس ادیسون

شاید همه ما داستان ادیسون را شنیدیم ولی من آن را دوباره برای کسانی که یادشون نیست میگویم.

ادیسون در مدرسه اصلا دانش آموز خوبی نبود و همیشه به او می گفتند که هیچی نمیشه تا اینکه یک روز مدرسه یک نامه به ادیسون داد و به اون گفت نامه را اصلا نخوان و به مادرت بده تا برایت بخواند. ادیسون به خانه رفت و نامه را به مادرش داد.

در نامه نوشته شده بود:

«توماس از ضریب هوشی کمی برخوردار هست و ما نمیتوانیم دیگر او را در مدرسه نگه داریم و هم اکنون او از مدرسه اخراج شده است».

اما مادر ادیسون اینطور نامه را برای او خواند:

«فرزند شما بسیار باهوش و خوب است و ما دیگر هر چیزی را که می توانستیم را به او یاد دادیم. از حالا دیگر خودتان به او علم و درس یاد دهید».

سال ها از این اتفاق گذشت، مادر ادیسون از دنیا رفت و ادیسون بعد از چند بار شکست در اختراع لامپ برق، توانسته بود موفق شود و آن موقع شهرت بسیار زیادی پیدا کرد. ادیسون یکبار به طور ناگهانی در خانه آن نامه را پیدا کرد و آن را خواند و شروع به گریه کرد. از آن موقع هر وقت از او راز موفقیتش را می پرسیدند این ماجرا را تعریف می کرد و از مادر شیر زنش به عنوان عامل موفقیت خود یاد می کرد.

حالا فهمیدید؟ ادیسون که یک اختراع خیلی تاثیر گذار کرده در حالی که در درس هایش خیلی موفق نبوده است. مانند مادر او در اطراف ما زیاد است و همه مادران امید بچشون را کور نمی کنند و همیشه موفقیت آن را می خواهند ❤

۲- آلبرت انیشتین

انیشتین نیز یکی دیگر از افرادی است که وضعیتی مشابه با ادیسون دارد. او نیز در کودکی وضعیت تحصیلی نامساعدی داشته و حتی در درس فیزیک هم نمره خوبی به دست نمی آورد ولی توانست علم فیزیک را گسترش دهد و تاثیر و اکتشافات بسیار زیادی در این علم داشته باشد. شاید بعضیا بگن که با این کاراش فقط درسای مارا سخته کرده ولی باید بهشون بگم خب شما اگه به فیزیک علاقه ای نداری لازم نیست حتما دنبال اون باشی شاید برای یه فرد دیگه ای فیزیک لذت بخش و مانند تفریح باشد.

۳- قالیباف ایرانی

خوبه به سراغ یک فرد ایرانی موفق بروم که او هم داستان جالبی دارد؛ او ۶۲ سال پیش در یکی از روستا های آذربایجان به دنیا آمد و از کودکی هم درس می خواند و هم قالی بافی می کرد تا خانواده اش از پس خرج زندگی بر بیایند. به جوانی که رسید همه خطر ها را در راه علاقه اش به جان خرید، از بانک وام گرفت، با آن وام به آلمان و سوییس سفر کرد، از نمایشگاه های فرش بازدید کرد و تجربه های جدید بدست آورد؛ با پشتکاری که داشت توانست یک کارگاه کوچک راه اندازی کند و شروع به فرش بافی کند. با توجه به خلاقیت و تجربه ای که از نمایشگاه های خارجی داشت تغییراتی زیادی در طرح و رنگ فرش ها به وجود آورد و رفته رفته کارش رونق یافت. او امروزه بزرگترین صادر کننده فرش به کشور های اروپایی است.

۴- از خیاطی تا چشم پزشکی

در این قسمت هم قصد دارم یک ایرانی دیگه را معرفی کنم که با تلاش و ایمان به خودش توانست موفقیت بزرگی کسب کند. او در یک کارگاه دوخت لباس های پزشکی و اتاق عمل کار می کرد تا زندگی خود و همسر و فرزندانش را اداره کند. رفته رفته با توجه به محیط کارش به پزشکی علاقمند شد و با وجود شرایط سختی که داشت در دبیرستان بزرگسالان شرکت کرد، کنکور داد و در رشته ای که میخواست قبول شد. او هم اکنون رئیس بخش چشم پزشکی بزرگ ترین بیمارستان تخصصی کشور است.

۵- لیونل مسی

همه ما تا کنون نام لیونل مسی به گوشمان خورده است. مسی در یک خانواده بسیار فقیر در یکی از شهر های آرژانتین به دنیا آمد و از همان کودکی پاهایش مشکل داشت و خانواده اش از پس هزینه عمل او بر نمی آمدند. او در سال چهارم دبستان تحصیل را رها کرد و فقط و فقط روی فوتبال متمرکز شد. مسی هر روز بهتر از دیروز بازی می کرد و رفته رفته توجه بیشتر تیم های مطرح اروپایی مثل بارسلونا و آرسنال را جذب کرد. باشگاه بارسلونا او را راضی کرد که به بارسلون بیاید و هزینه سنگین عمل پاهایش را باشگاه پرداخت کند. مسی هم از خانواده و دوستانش از آرژانتین جدا شد و به لاماسیا بارسلونا پیوست.

مادربزرگ او همیشه می گفت:

«این پسر روزی بهترین جهان می شود».

مسی روز به روز بهتر و بهتر شد. هوش بسیار بالای او در فوتبال موجب می شد که بتواند به راحتی چند بازیکن را فریب دهد و آنها را از پیش رو بردارد، ضربات ایستگاهی از راه دور را درست جایی که باید قرار دهد و با پاس های هوشمندانه اش سایر بازیکنان را در موقعیت عالی گلزنی قرار دهد. مسی نابغه دنیای فوتبال است و هم اکنون میلیون ها طرفدار در جهان فوتبال دارد که او را با القاب (king) و (goat) صدا می کنند.

شاید بازیکنان مطرح زیادی در دنیای فوتبال وجود داشته باشند ولی هیچ کدام هوش بالای لیونل مسی را ندارند. در ادامه قصد دارم چند مصاحبه زیبا از لیونل مسی را تقدیم شما کنم:

خبرنگار: «بهترین بازیکن جهان چه کسی است؟».

لیونل مسی: «بازیکن های خوب زیادی وجود دارند؛ مثل ژاوی، اینیستا، رونالدو و…».

خبرنگار: «وقتی گل میزنی و دست هایت را به سمت بالا میبری، علتش چیست؟».

لیونل مسی: «این کار را میکنم تا گلم را به مادربزرگم که همیشه به من ایمان داشت هدیه کنم».

مسی با کشف استعداد خودش، تلاش و کوشش و با استفاده از ذهنش هم اکنون پر در آمد ترین بازیکن حال حاضر دنیا می باشد. پیشنهاد میکنم که با یک سرچ ساده در گوگل مستند (اعجوبه) را تماشا کنید تا درباره نابغه بودن مسی بیشتر بدانید.

حالا فهمیدی؟ مهم این نیست که تو اهل چه کشوری باشی و یا ثروتمند یا فقیر باشی؛ مهم اینه که بفهمی کجا استعداد داری و نابغه چه علم یا مهارتی هستی و تو مسیر درست با تمام قدرت بدون توقف حرکت کنی.

دیدگاه بگذارید

avatar