یکی از مبحث‌های مهم توی زندگی، راه و روش پیش بردن اونه. یعنی اینکه من به چه شکل پیش برم تا به اون چیزی که می‌خوام برسم. خب عادیه که چنین زمانی بیایم به راه زندگی مردمی که توی تاریخ بودن نگاه کنیم. این خوبه ولی اگه کسی برداشت اشتباهی ازش داشته باشه، شدیدا به ضررش تموم می‌شه.


اول از همه میام یه فرد رو در طول تاریخ انتخاب می‌کنم. فردی که توی حوزه‌ای که دوستش دارم باشه. خب یسری کارایی کرده که شدیدا به ضررش تموم شده و یکارایی هم کرده که باعث شده الان من بتونم اسمش رو توی تاریخ بخونم.

چنین موقعی من می‌تونم بیام و کاملا روند اون فرد رو روی خودم شبیه‌سازی کنم. چون با خودم فکر کردم که عجب انسانی بوده و منم باید مثل اون باش. پس وقتی این بُت توی ذهن من ساخته می‌شه، به شکل ناخودآگاه ممکنه به سمت اشتباهات اون فرد توی دوران زندگیش برم و حتی مشکلات جدیدی هم برام پیش بیاد! اینجاست که من تلاش نافرجامی داشتم.

دلیل ساده‌ای هم داره. من دارم توی قرن ۲۱ زندگی می‌کنم و اون توی قرن ۱۴ زندگی کرده، من توی یه خانواده مذهبی بزرگ شدم و اون توی یه خانواده غیرمذهبی بزرگ شده، من پولدارم و اون فقیر بوده و…

پس من نمی‌تونم مثل اون فرد پیش برم. چون شرایط ما یه دنیا با هم فرق داره. دلیل نمی‌شه که اگه اون ترک تحصیل کرده، منم ترک تحصیل کنم. اصلا اینطور نیست! اون باید ترک تحصیل می‌کرده تا به موفقیت برسه، ولی شاید من برای موفقیتم توی این دوران و با توجه به شرایط امروز نیاز باشه که تحصیلم رو ادامه بدم.

اگه کسی هست که واقعا برای راه زندگیم ستایشش می‌کنم و یه قدرت قلبی ازش می‌گیرم، نباید فکر کنم که دقیقا می‌تونم مثل اون پیش برم. من اگه علاقمند به تقلیدی هم از اون هستم، باید با توجه به شرایط خودم انجامش بدم تا با من هم‌خوانی داشته باشه. نمی‌شه که یواس‌بی رو به کتاب وصل کنی!


دوست اسمارتینی

  • تا حالا توی الگوبرداری از افراد و راه زندگی اونا اشتباه کردی؟
  • پیشنهاد یا انتقادی داری؟ حتما برای ما توی نظرات بنویس، ما همشو می‌خونیم!
  • به نویسندگی علاقه داری و می‌خای نوشتن را تجربه کنی؟ به بخش ارسال مطلب برو و نوشته خوبت را برای ما ارسال کن. ما هم اونو با اسم خودت منتشر می‌کنیم! 
  • راستی یادت نره توی خبرنامه اسمارتین هم ثبت نام کنی و هر هفته ایمیلای باحال دریافت کنی (:

بیشتر بخوانید:

زندگی ادامه داره…سید متین فقهی
در دروازه را می توان بست ولی در دهان مردم را نه! – سهیل کوهی اصفهانی
تا چشمت درآد! – سید متین فقهی

موارد لازم برای نویسنده شدن! – قسمت پنجم – رامتین شاهینی نژاد