بدون شک بارسلونا یکی از بزرگ‌ ترین باشگاه‌های تاریخ فوتبال است. باشگاهی که در رویای فوتبالیست‌های بزرگی بوده و است اما حضور در یک باشگاه پرستاره بر خلاف ظاهر خوب و شیرینش ممکن است برای برخی بسیار بد و تلخ رقم بخورد! برای خواندن ادامه این مطلب با ما در اسمارتین همراه باشید.


بارسلونا در طول تاریخ خودش شاهد بازیکنان بزرگی در پست‌های مختلف به ویژه پست هجومی بوده است. بازیکنانی که برخی محصول آکادمی لاماسیا بودند و برخی از تیم های کوچک تر با هزار امید و آرزو به این باشگاه آمدند.

برخی از بازیکنانی که پس از درخشش در تیم های کوچک تر و به دست آوردن شهرت نسبی به بارسلونا پیوستند، در بارسلونا نیز به درخشش خود ادامه دادند و رفته رفته به اسطوره‌های باشگاه تبدیل شدند. نیمار و سوارز نظیر این دسته از بازیکنان در سال‌های اخیر بوده‌اند.

معرفی برخی از قربانیان باتلاق بارسلونا

عده‌ای دیگر نیز از زمان پیوستن به بارسلونا، به دلایل مختلف ندرخشیدند و جایگاه و ارزش خود را در باشگاه از دست دادند. من در ادامه قصد معرفی برخی از این گونه بازیکنان در سال های اخیر را به شما دارم.

به طور کلی عواملی که باعث افت کیفی یک بازیکن در بارسلونا می شوند عبارتند از:

۱- بازی کردن در پست غیر تخصصی
۲- فشار روزنامه‌ها و رسانه‌ها
۳- بد شانسی و مصدومیت‌های طولانی
۴- عدم هماهنگی با سایر بازیکنان
۵- رقابت با اسطوره‎های بزرگ باشگاه
۶- خریدهای نابجا و اشتباه توسط مدیران باشگاه
گواردیولا عامل اصلی جدایی زلاتان از بارسلونا
گواردیولا عامل اصلی جدایی زلاتان از بارسلونا

۱- زلاتان ابراهیموویچ

زلاتان ابراهیموویچ یکی از بازیکنان بزرگ حال حاضر فوتبال دوران سختی را در بارسلونا گذرانده است. وی پس از درخشش سه ساله در اینتر، در سال ۲۰۰۹ به بارسلونا پیوست اما ناسازگاری و رابطه بد زلاتان با گواردیولا باعث شد که زلاتان پس از دو سال باشگاه را ترک کند.

عده‌ای حضور مسی در خط حمله باشگاه و دشمنی او با زلاتان را عامل جدایی زلاتان از بارسلونا می‌دانند؛ اما با توجه به مصاحبه‌ها و حرف‌های زلاتان در مورد مسی (که او را بهترین بازیکن تاریخ می‌داند) بعید است چنین موضوعی صحت داشته باشد.

لازم به ذکر است که حتی اگر گواردیولا سرمربی بارسا نبود و زلاتان در بارسلونا عملکرد خوبی از خود بجای می‌گذاشت، باز هم پس از مدتی از این باشگاه جدا می‌شد. کارنامه نقل و انتقالاتی او نشان می دهد که زلاتان بیش از دو الی سه سال متوالی در یک باشگاه ماندنی نیست.

انتقال به بارسلونا باعث شد که آردا توران از مهره ای ثابت در ترکیب اتلتیکو مادرید به بازیکنی فراموش شده در ترکیب یکی از تیم های ترکیه تبدیل بشود.
انتقال به بارسلونا باعث شد که آردا توران از مهره ای ثابت در ترکیب اتلتیکو مادرید به بازیکنی فراموش شده در ترکیب یکی از تیم های ترکیه تبدیل بشود.

۲- آردا توران

نام توران با درخشش در ترکیب اتلتیکو مادرید بر روی جلد روزنامه‌های بزرگ اسپانیایی رفت. این بازیکن پیشنهادهای زیادی از باشگاه‌های مختلف دریافت کرد و در نهایت به بارسلونا پیوست. حضور رقیبانی همچون ژاوی، اینیستا، بوستکس و راکیتیچ در خط هافبک بارسلونا باعث شد فرصت کمی به توران برسد. همچنین مثلث قدرتمند MSN در خط حمله بلوگرانا شانس حضور توران در خط حمله را به صفر می‌رساند.

عوامل ذکر شده و عملکرد نچندان رضایت بخش توران، باعث جدایی او از باشگاه شد. اینچنین بود که آردا توران از مهره ای ثابت در ترکیب اتلتیکو مادرید به بازیکنی فراموش شده در ترکیب یکی از تیم‌های ترکیه تبدیل شد.

سناریو تلخ کلادیو براوو در بارسلونا
سناریو تلخ کلادیو براوو در بارسلونا

۳- کلادیو براوو

کلادیو براوو از دروازبانان سابق بارسلونا است که در اولین سال حضورش در باشگاه موفق به کسب سه‌گانه شد. براوو که از سوسیداد به بارسلونا پیوسته بود در رقابت‌های لالیگا برای این تیم به میدان رفت و با به جا گذاشتن عملکردی بی نظیر از خود بسیار مشهور شد. براوو پس از مدتی به منچسترسیتی پیوست و تبدیل به ذخیره ادرسون، دروازبان اصلی منچسترسیتی شد.

مشکل اصلی براوو حضور تراشتگن بود. در زمانی که براوو در لالیگا می‌درخشید، تراشتگن در لیگ قهرمان اروپا خودنمایی می‌کرد. حضور دو دروازبان بزرگ در یک تیم کار سرمربی را برای راضی نگه داشتن هر دو سخت می‌کند. برای همین بارسلونا در انتخابی سخت تراشتگن جوان را حفظ کرد و براوو را به منچسترسیتی فروخت. شاید سناریو براوو تلخ ترین سناریو در این مطلب باشد.

مصدومیت های طولانی مدت؛ عامل اصلی افت دمبله
مصدومیت های طولانی مدت؛ عامل اصلی افت دمبله

۴- عثمان دمبله

پس از انتقال هنگفت نیمار به پاری سن ژرمن بارسلونا دست به خرید بازیکنان مختلفی برای جایگزینی این بازیکن زد و هنوز هم چندان موفق نبوده است. عثمان دمبله یکی از این بازیکنان است که با عملکرد خوبش در دورتموند نشان داد که خصوصیات لازم برای جایگزینی نیمار را دارد. دمبله در اوایل حضورش در بارسلونا عملکرد رضایت بخشی از خود به جای گذاشت و نشان داد که جای پیشرفت فراوانی دارد.

همه چیز برای دمبله خوب پیش می‌رفت که مصدومیت‌های سخت و طولانی گریبان گیر او شدند. پس از مصدومیت‌های متوالی دمبله رسانه های اسپانیایی فشار زیادی بر روی او آوردند و دمبله از نظر جسمی و روحی به شدت تحت فشارقرار گرفت.

البته شاید هنوز هم برای دمبله دیر نباشد. اگر او شروع به ریکاوری‌های سخت و فشرده کند و تمام حواسش را بر روی فوتبال بگذارد، ممکن است به نتیجه خوبی برسد.

کیفیت کاملا متفاوت کوتینیو در بارسلونا نسبت به زمان حضورش در لیورپول
کیفیت کاملا متفاوت کوتینیو در بارسلونا نسبت به زمان حضورش در لیورپول

۵- فیلیپه کوتینیو

یکی دیگر از بازیکنان بزرگی که با هدف جایگزینی نیمار به بارسلونا آمد، کوتینیو است. کوتینیو پس از درخشش چند ساله در قلب ترکیب لیورپول به بازیکنی بزرگ و پرآوازه تبدیل شد. بارسلونا طی قراردادی سنگین با لیورپول او را جذب کرد.

کوتینیو فرصت‌های مناسب و زیادی برای اثبات شایستگی خود داشت ولی اصلا موفق عمل نکرد. مشخص نیست که چرا کوتینیوئی که چندین سال متوالی در لیورپول خودنمایی می کرد، تبدیل به یک مهره سوخته در ترکیب بارسلونا شد.

کوتینیو در تابستان گذشته به صورت قرضی به بایرن مونیخ پیوست. حالا قرارداد قرضی او با بایرن مونیخ به اتمام رسید و بایرن هم تمایلی به تمدید قرارداد با او را ندارد. با این حساب کوتینیو دوباره در اختیار بارسلونا خواهد بود ولی به احتمال زیادی به یک باشگاه انگلستانی فروخته خواهد شد.

بازیکنان بسیار دیگری مانند دنیس سوارز، کوکوریا، آرتور و… می توانند در این لیست جای داشته باشند.

به صدا درآمدن زنگ خطر برای دی یونگ و گریزمن!

بدشانسی دی یونگ بخاطر بازی در پست غیر تخصصی
بدشانسی دی یونگ بخاطر بازی در پست غیر تخصصی

فرانکی دی یونگ

فرانکی دی یونگ هافبک وقت بارسلونا که پس از ثبت عملکردی بی نظیر در آژاکس راهی بارسلونا شد، وضعیت خوبی قرار ندارد. سرخیو بوسکتس هافبک با تجربه بارسلونا به آسانی نیمکت نشین نمی‌شود و همین کار دی یونگ را برای بازی در پست تخصصی‌اش سخت می‌کند. دی یانگ هم اکنون به عنوان یک هافبک هجومی فعالیت می‌کند.

به گفته اریک تن هاگ (سرمربی آژاکس) حضور دی یونگ در پست هجومی حماقت است! اگر زودتر چاره‌ای برای این موضوع پیدا نشود، ممکن است عاقبت خوبی در انتظار دی یونگ نباشد.

آیا گریزمان هم به خاطر بازی در پست غیر تخصصی (وینگر) در بارسلونا تلف می شود؟
آیا گریزمان هم به خاطر بازی در پست غیر تخصصی (وینگر) در بارسلونا تلف می شود؟

آنتوان گریزمن

گریزمان نیز مانند دی یانگ و کوتینیو گرفتار بازی در پست غیر تخصصی شده است. حضور سوارز باعث می شود که گریزمان در بیشتر مواقع در پست وینگر بازی کند و همین کار را برای او سخت می کند.

البته در دوران مصدومیت سوارز و بازی گریزمن در پست مهاجم نوک، گریزمن نیازها را برآورده نکرده و همانند دوران حضورش در اتلتیکو مادرید، تاثیر زیادی بر روند مسابقه نداشته است. اینطور که بنظر می‌آید گریزمن به سرنوشت کوتینیو دچار خواهد شد.

بارسلونا در اندیشه جذب لائوتارو مارتینز
بارسلونا در اندیشه جذب لائوتارو مارتینز

این باتلاق طلسم شده همچنان شوم است!

مدیریت غلط بارتومئو بارسلونا را بیشتر شبیه یک باتلاق کرده است. خرید بازیکنان مشهور و گران قیمت رفته رفته جایگزین ساخت استعدادهای لاماسیا می‌شوند. بازیکنان بزرگ سایر تیم‌ها که در دو سه سال اخیر به بارسا آمده‌اند اصلا به خوبی گذشته خود نبوده‌اند.

انگار نتیجه خرید بازیکنانی مثل کوتینیو و دمبله هنوز برای بارتومئو درس عبرت نشده است. طبق شایعاتی که بر سر زبان هاست، مدیریت بارسلونا قصد خرید لائوتارو مارتینز پدیده جوان اینتر را دارد. حضور گریزمان، سوارز و مسی شاید مارتینز را تبدیل به یک قربانی جدید در بارسلونا کند. همچنین بارسلونا در حال حاضر نیاز به تقویت در خط دفاعی دارد و خرید مهاجم فایده چندانی برای این باشگاه نخواهد داشت.

دوست اسمارتینی

  • دیگه چه بازیکنایی را می‌شناسی که پس از انتقال به بارسلونا یا باشگاه های دیگه افت کردن؟
  • فکر می‌کنی چه چیزی باعث افت شدید کوتینیو و گریزمان در بارسلونا شده؟ نظرت را تو بخش کامنت‌ها با ما به اشتراک بگذار
  • بنظرت لائوتارو مارتینز برای الان بارسا بهتره یا نیمار؟ یا شاید هیچ کدوم؟
  • پیشنهاد یا انتقادی داری؟ حتما برای ما توی نظرات بنویس، ما همشو می‌خونیم!
  • به نویسندگی علاقه داری و می‌خای نوشتن را تجربه کنی؟ به بخش ارسال مطلب برو و نوشته خوبت را برای ما ارسال کن. ما هم اونو با اسم خودت منتشر می‌کنیم! 
  • راستی یادت نره توی خبرنامه اسمارتین هم ثبت نام کنی و هر هفته ایمیلای باحال دریافت کنی (:

بیشتر بخوانید:

آخرین روز… – مرضیه زارع
سیگار – قسمت سوم (پایانی) – مطالب ارسالی
صدای قلم: چه سکوت بلندی! – سید متین فقهی
همه چیز در دست تو! – سهیل کوهی اصفهانی
حمایت از صلح بین دنیاها

خواستی می‌تونی یه سری به تلگرام و یوتیوبمون بزنی.