تیم ملی هلند با هدایت کومان، عملکرد درخشانی داشت و به موفقیت‌های فراوانی رسید؛ اما کومان پس از دریافت پیشنهاد رسمی از بارسلونا، هلند را به مقصد کاتالونیا ترک کرد. سران فدراسیون فوتبال هلند نیز، به سراغ فرانک دی‌ بوئر رفتند و او جذب کردند. دی بوئر بر خلاف کومان، ضعف‌های بسیاری از خود نشان داد و در مقدماتی جام جهانی قطر و یورو ۲۰۲۰، ناکام بود. او پس از حذف از یورو، از سمت خود برکنار و سپس در طی اتفاقی عجیب و غیرمنتظره، فن خال سرمربی هلند شد. برای خواندن ادامۀ مطلب با ما در اسمارتین همراه باشید.


لوئی فن خال در دوران بازیگری خود، در پست هافبک بازی کرد و برای چندین باشگاه هلندی و بلژیکی مانند آژاکس، آلکمار و آنتورپ توپ زد. او در این دوران، به موفقیت چشمگیری نرسید و چندان مشهور نشد. سرانجام فن خال در سال ۱۹۸۷، اعلام بازنشستگی کرد؛ اما این بازنشستگی، به معنای پایان دوران فوتبالی فن خال نبود. او پس از بازنشستگی، درس مربیگری را یاد گرفت و پس از چهار سال، تبدیل به یک مربی حرفه‌ای شد.

مروری بر دوران سرمربیگری لوئی فن خال
مروری بر دوران سرمربیگری لوئی فن خال

مروری بر دوران سرمربیگری لوئی فن خال

دوران سرمربیگری فن خال از سال ۱۹۹۱ و در باشگاه آژاکس آغاز شد. او در این تیم، به قهرمانی‌های فراوانی رسید و بسیار محبوب شد. از مهم‌ترین افتخارات فن خال در آژاکس می‌توان به قهرمانی در اردیویسه، جام یوهان کرایوف، جام‌حذفی هلند، لیگ قهرمانان اروپا و جام بین قاره‌ای اشاره کرد. سرانجام او در سال ۱۹۹۷ به عنوان یک اسطوره، آژاکس را ترک کرد و به بارسلونا پیوست. او در بارسلونا با اعضای تیم مشکلات فراوانی پیدا کرد و پس از سه سال، از این باشگاه جدا شد.

فن خال در سال ۲۰۰۰، هدایت تیم ملی هلند را برعهده گرفت. اولین چالش او در هلند، رساندن این تیم به جام جهانی ۲۰۰۲ بود؛ اما فن خال از عهدۀ این کار برنیامد و از سمت خود اخراج شد. سپس او در یک دورۀ کوتاه یک ساله، به بارسلونا بازگشت و پس از ناکامی مجدد در این باشگاه، به مدت دو سال از سرمربیگری فاصله گرفت.

فن خال پس از دو سال استراحت، سرمربی آلکمار را برعهده گرفت و به همراه این باشگاه، قهرمان اردیوسه شد. سپس هدایت بایرن مونیخ را برعهده گرفت و به دو قهرمانی داخلی و یک نایب‌قهرمانی اروپایی رسید.

فدراسیون فوتبال هلند در سال ۲۰۱۲، دوباره فن خال را برای هدایت تیم ملی انتخاب کرد. فن خال نیز پیشنهاد فدراسیون را پذیرفت و سرمربی هلند شد. او تیم از‌هم‌پاشیدۀ هلند را احیا کرد و به جام جهانی ۲۰۱۴ رساند. شاگردان فن خال در جام جهانی تیم‌هایی مانند شیلی، اسپانیا، کاستاریکا و مکزیک را شکست دادند و به نیمه‌نهایی رسیدند. آنها در نیمه‌نهایی، به مصاف آرژانتین آمادۀ آن روزها رفتند و در ضربات پنالتی شکست خوردند؛ ولی در دیدار رده‌بندی برزیل را شکست دادند و به مدال برنز رقابت‌ها دست پیدا کردند.

پس از اتمام جام جهانی برزیل، فن خال از هلند خداحافظی کرد و منچستریونایتد پیوست. سرمربی هلندی با شیاطین سرخ تنها به یک قهرمانی در جام‌حذفی انگلستان رسید و در سال ۲۰۱۶، به‌طور رسمی از مستطیل سبز خداحافظی کرد.

عملکرد ضعیف فرانک دی بوئر در یورو 2020 - فن خال برای سومین بار سرمربی هلند شد
عملکرد ضعیف فرانک دی بوئر در یورو ۲۰۲۰ – فن خال برای سومین بار سرمربی هلند شد

عملکرد ضعیف فرانک دی بوئر در یورو ۲۰۲۰ – فن خال برای سومین بار سرمربی هلند شد

لاله‌های نارنجی پس از جام‌جهانی برزیل، روز‌های بسیار تلخی را داشتند. آنها با غیبت در یورو ۲۰۱۶ و جام جهانی ۲۰۱۸، هواداران تیم ملی هلند را بسیار ناراحت کردند؛ اما با پیوستن کومان به تیم در سال ۲۰۱۹، اوضاع به یک‌باره تغییر کرد. هلند با کومان پوست‌اندازی کرد و به موفقیت‌های بسیاری رسید؛ اما کومان در میانۀ راه خود با هلند، این تیم را ترک کرد و به بارسلونا پیوست.

برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر این مطلب را بخوانید:

روزهای بد هلند تمامی ندارند؛ آیا کومان مقصر است؟سهیل کوهی اصفهانی

فدراسیون فوتبال هلند پس از جدایی کومان، فرانک دی‌بوئر را جایگزین او کرد. اولین چالش دی‌بوئر در هلند، تصاحب جام ملت‌های اروپا ۲۰۲۰ بود. تیم دی‌بوئر در مرحلۀ گروهی عملکرد نسبتاً خوبی داشت و مقتدرانه به مرحلۀ بعدی صعود کرد؛ اما در اولین مرحلۀ حذفی، از جمهوری چک شکست خورد و به‌طرز ناامیدکننده‌ای حذف شد.

شاگردان دی‌بوئر در مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ نیز عملکرد چندان خوبی نداشتند. آنها در گام اول با نتیجۀ سنگین چهار بر دو دربرابر ترکیه شکست خوردند. در آن بازی هیچ اثری از هلند کومان دیده نشد و بازیکنان، بازی بدون برنامه و ضعیفی را ارائه کردند. در همین راستا، سرانجام دی بوئر هم به لیست سرمربیان اخراجی هلند پیوست و این تیم را ترک کرد.

پس از اخراج دی بوئر، افراد زیادی به نیمکت تیم ملی هلند لینک شدند؛ اما سرانجام طی اتفاقی دور از انتظار، فن خال سرمربی جدید هلند شد. با این حساب او پس از پنج سال، دوباره هدایت یک تیم را بر عهده گرفته و قرار است برای سومین بار بر روی نیمکت تیم ملی هلند بنشیند. قرارداد فن خال با لاله‌های نارنجی تا پایان جام جهانی ۲۰۲۲ اعتبار دارد.


جمع‌بندی

جمع‌بندی

فن خال در سال ۲۰۱۶ با دنیای فوتبال خداحافظی کرد؛ ولی با دیدن وضعیت آشفتۀ تیم ملی کشور خود، بازنشستگی را فراموش کرد و هدایت هلند را برعهده گرفت. فن خال قصد دارد شکوه گذشته را به لاله‌های نارنجی بازگرداند و آنها را احیا کند. کاری که او در سال ۲۰۱۴، به صورت نصفه و نیمه انجام داد. حالا اولین چالش فن خال در هلند، رساندن این تیم به جام جهانی قطر است. کاری که برای این هلند ازهم‌پاشیده، اصلاً و ابداً ساده نیست…


دوست اسمارتینی!

  • نظرت دربارۀ فن خال چیه؟ فکر می‌کنی می‌تونه توی هلند موفق باشه؟
  • نظرت دربارۀ مطالب فوتبالی اسمارتین چیه؟ اگه ایدهٔ جالبی توی ذهن داری به ما بگو تا اجراییش کنیم!
  • پیشنهاد یا انتقادی داری؟ حتماً برای ما توی نظرات بنویس؛ ما همشو می‌خونیم!
  • به نویسندگی علاقه داری و می‌خوای نوشتن برای کودک و نوجوان رو تجربه کنی؟ به بخش همکاری با ما برو و اطلاعاتت رو برای ما ارسال کن تا اگه همه‌چیز خوب پیش رفت، به تیم اسمارتین اضافه بشی!

بیشتر بخوانید:

میمز: میم های خنده دار گیمینگ به زبان شیرین فارسی!سید متین فقهی
مروری بر سرگذشت زیدان در رئال مادرید – آیا آنچلوتی جایگزین مناسبی برای زیزو خواهد بود؟ – سهیل کوهی اصفهانی
ریمستر کالاف دیوتی مدرن وارفر ۳ در دست ساخت نیست –  سید متین فقهی
چرا همۀ ما باید کتاب تئوری انتخاب رو بخوانیم؟ –  آتنا مهرانفر
حمایت از صلح بین دنیاها

خواستی می‌تونی یه سری به تلگرام و یوتیوبمون بزنی.