ما معمولا هکر ها را از شروریت و بدی میشناسیم. در حالی که هکر ها نوع های مختلفی دارند و تنها یک نوع ان ها هکر های بد یا کلاه سیاه هستند. حالا در این مطلب می خواهیم شما را با انواع هکر ها آشنا کنیم. برای خواندن ادامه مطلب با ما همراه باشید.

هر وقت هکرها را تصور کنیم، همیشه تصویر یک مرد بدنام ماسک به صورت را می دیدیم که به لپ تاپش چسبیده بود و کد های سبز همه ی صفحه را پر کرده بود. با این حال این تصاویر، حقیقت ندارد. مردم فکر می کنند هکرها در دنیای آنلاین افراد بدی هستند، اما همه ما باید بدانیم که قضیه بزرگ تر از این حرف هاست.

دقیقاً همانطور که در دنیای واقعی افراد خوب و بدی با شخصیت های مختلفی وجود دارند، هکر ها هم آدم های مختلفی با شخصیت های مختلفی هستند که روش ها و مهارت های آن ها با هم متفاوت است.

این مطلب به شما کمک می کند که بفهمید برای امنیت دستگاه هایتان باید چه کار های ضروری و غیر ضروری در برابر انواع هکر ها انجام دهید و بتوانید آگاهی کاملی از هکر ها و انواع آن ها داشته باشید.

در ادامه به این سر فصل ها خواهیم پرداخت:

 • ۱- هکر های کلاه سفید
 • ۲- هکر های کلاه سیاه
 • ۳- هکر های کلاه خاکستری
 • ۴- بچه اسکریپتی ها ( هکر های کلاه صورتی)
 • ۵- هکر های کلاه سبز
 • ۶- هکر های کلاه آبی
 • ۷- هکر های کلاه قرمز
 • ۸- هکر های دولتی یا ملی
 • ۹- هکتیویست ها
 • ۱۰- هکر های داخلی یا افشاگر
 • جمع بندی

۱- هکر های کلاه سفید

هکرهای کلاه سفید که به عنوان هکرهای اخلاقی نیز شناخته می شوند ، کارشناسان امنیت سایبری هستند که با انجام آزمایش نفوذ و شناسایی نقاط ضعف در امنیت سایبری دولت ها و سازمان ها، به آن ها کمک می کنند. آن ها حتی کار های دیگری هم انجام می دهند. مثلا از محافظت در برابر هکرهای کلاه سیاه و سایر جرایم مخرب سایبری محافظت می کنند.

به بیان ساده، این افراد برای اینکه در کنار شما باشند، مناسب هستند و حتی می توانند کمک خیلی شایانی به شما بکنند. آنها با هدف های خوب برای یافتن آسیب پذیری ها، به سیستم شما نفوذ می کنند و به شما در حذف ویروس و بدافزار از سیستم شما کمک می کنند.

۲- هکر های کلاه سیاه

هکر کلاه سیاه نوع هکری است که باید نگران آن باشید. امروز خبرهای مربوط به یک جرم سایبری جدید را شنیدید؟ ممکن است یکی از هکرهای کلاه سیاه پشت آن باشد.

در حالی که دستور کار آنها ممکن است بیشتر اوقات پولی باشد، همیشه اینطور نیست. این هکرها به دنبال آسیب پذیری در رایانه های شخصی، سازمان ها و سیستم های بانکی هستند. آن ها با راه حل های مختلفی، می توانند به شبکه شما نفوذ کنند و به اطلاعات شخصی، تجاری و مالی شما دسترسی پیدا کنند.

۳- هکر های کلاه خاکستری

هکرهای کلاه خاکستری در بین هکرهای کلاه سفید و کلاه سیاه قرار دارند. اگرچه ممکن است از مهارت های خود برای منافع شخصی استفاده نکنند ، اما می توانند اهداف خوب و یا بدی داشته باشند. به عنوان مثال، یک هکر که به یک سازمان نفوذ می کند و برخی از آسیب پذیری ها را پیدا می کند، ممکن است آن را از طریق اینترنت منتشر کرده یا آن را به سازمان اطلاع دهد.

همه چیز به این هکر بستگی دارد. با این وجود، به محض اینکه هکرها از مهارت‌های شنود خود برای کسب منافع شخصی استفاده می‌کنند، به هکر کلاه سیاه تبدیل می‌شوند. یک خط خوب بین این دو وجود دارد. پس بگذارید آن را برای شما ساده کنم.

از آنجا که یک هکر کلاه خاکستری از مهارت‌های خود برای کسب منافع شخصی استفاده نمی‌کند، یک هکر کلاه سیاه نیست. همچنین، از آنجا که به طور قانونی مجاز به هک کردن سازمان ها نیست، او نمی‌تواند یک هکر کلاه سفید در نظر گرفته شود.

۴- بچه اسکریپتی ها (هکر های کلاه صورتی)

یک واژه تحقیرآمیز اغلب برای هکرهای آماتور که زیاد به مهارت‌های کدگذاری اهمیتی نمی‌دهند، استفاده می‌شود. البته قبلا به آن ها هکر های کلاه صورتی هم می گفتند. این هکرها معمولا ابزارها را دانلود کرده و یا از کد های هک در دسترس که توسط سازندگان و هکرها نوشته شده اند استفاده می‌کنند. هدف اولیه آن‌ها اغلب تحت‌تاثیر قرار دادن دوستان یا جلب توجه آن‌ها است.

با این حال، آن‌ها به یادگیری اهمیت نمی‌دهند. این هکر ها با استفاده از کدها و ابزارها، می‌توانند بدون ایجاد مزاحمت برای کیفیت این حمله، حملاتی را آغاز کنند. اکثر حملات سایبری این هکر ها، حملات Dos و حملات DDoS هستند.

۵- هکر های کلاه سبز

هکر های کلاه سبز، هکر هایی آماتور در دنیای آنلاین هستند. این هکر ها فقط یک تفاوت با بچه های اسکریپتی دارند. این هکر ها تمایل به هکر شدن دارند و خیلی مشتاق یادگیری هستند ولی بچه اسکریپتی ها دقیقا برعکس این ها هستند. شما می توانید آن ها ر با سوال بمباران کنید. آن ها اعتراض نمی کنند و به دنبال جواب می گردند.

شما می توانید از همین خصوصیت بهره ببرید و کاری کنید که آن ها رشد کنند و به هکری خوب تبدیل شوند.

۶- هکر های کلاه آبی

این ها شکل دیگری از بچه های اسکریپتی هستند که دستور کار اصلی آن‌ها این است که از هر کسی که آن‌ها را عصبانی می‌کند انتقام بگیرد. آن‌ها هیچ میلی برای یادگیری ندارند و ممکن است از حملات سایبری ساده مانند جاری کردن IP با بسته‌های بیش از حد که منجر به حملات داس خواهد شد، استفاده کنند.

بچه اسکریپتی ها را با دستور کار انتقام جویانه می‌تواند به عنوان یک هکر کلاه آبی در نظر گرفته شود.

۷- هکر های کلاه قرمز

دستور کار هکرهای کلاه قرمز شبیه دستور کار هکرهای کلاه سفید می باشد که در به طور ساده، اقدامات هکرها را متوقف می‌کند. با این حال، تفاوت عمده‌ای در نحوه عملکرد آن‌ها وجود دارد. آن‌ها زمانی بی‌رحم می شوند که با هکرهای کلاه سیاه برخورد می‌کنند.

آن ها به جای گزارش دادن یک حمله بد از طرف یک هکر، آن هکر را بیچاره می کنند! آن ها با کمک مجموعه‌ ای از حملات سایبری و یا بد افزار ها، سیستم آن هکر را نابود و به همین گونه او را بیچاره می کنند 🙂

۸- هکر های دولتی یا ملی

هکر های دولتی یا ملی، هکر های هستند که مورد حمایت دولت قرار می گیرند و به کمک دولت می توانند به بهترین شکل ممکن، در دولت های دیگر تجسس و جاسوسی کنند. این نوع هکر ها در تمام نقاط دنیا وجود دارند و تقریباً بهترین بهره را از هکر بودن می برند.

آن ها یک بودجه پایان‌ ناپذیر و ابزارهای بسیار پیشرفته در اختیار دارند که افراد، شرکت‌ها و یا ملت‌های رقیب را مورد هدف قرار دهند.

۹- هکتیویست ها

هکتیویست ها، هکر هایی هستند که معمولا با دولت یا کشور خودشان مخالفت های فکری دارند و برای اینکه خودشان را در اینترنت نشان داده و مخالفت خود را نسبت به دولت خود نشان دهند، سازمان ها و افراد دولتی را هک می کنند.

۱۰- هکر های داخلی یا افشاگر

هکر های داخلی یا افشاگر هکر هایی هستند که، در شرکت حریف خود به عنوان جاسوس استخدام می شوند و از آن شرکت جاسوسی و به شرکت اصلی خود خبر می دهند. البته این هکر ها بعضی مواقع هم حریفان تجاری خود را هک و از راه دور به آن ها آسیب می رسانند.

جمع بندی

امیدوارم این پست افکار شما را در مورد انواع هکرها آنجا پاک کرده و به شما کمک کند تا دیدی جدید در دنیای هک کردن داشته باشید.

این مهم است که آگاه باشید و مراقب باشید که از خود در برابر تهدیدات سایبری و انواع مختلف هکرها که ممکن است از کوچک‌ترین آسیب‌ پذیری در سیستم شما در برابر شما استفاده کنند، محافظت کنید.

امیدوارم یک تجربه وب امن داشته باشید و از آن محافظت کنید 🙂