در زندگی همه ما انسان‌ها عواملی وجود دارند که بسیار روی زندگی ما تاثیر گذاشتند. در حدی که با بعضی از آن‌ها بزرگ شدیم و هنوز هم از دیدن آن‌ها لذت می‌بریم. یکی از این عوامل، انیمیشن های سریالی هستند که به دنیای فکر و تخیل ما رنگ دادند و خاطرات شیرینی برای ما رقم زدند. حالا امروز ما در این مطلب قصد داریم شما را به دوران کودکی ببریم و تاپ فایوی با موضوع پنج تا از محبوب ترین انیمیشن های سریالی در ایران داشته باشیم. با ما در اسمارتین همراه باشید.


تاپ فایو: مروری بر 5 تا از محبوب ترین انیمیشن های سریالی در ایران
مروری بر ۵ تا از محبوب ترین انیمیشن های سریالی در ایران

تماشای ویدیو در: آپاراتاینستاگرام – ابتدای مطلب ?

کاپیتان سوباسا
کاپیتان سوباسا

۵- کاپیتان سوباسا

انیمیشن شماره پنج با نام کاپیتان سوباسا، یکی از محبوب‌ترین و نوستالژیک‌ترین انیمیشن های سریالی در کل دنیا است. این انیمه در سال ۱۹۸۱ شروع به پخش شد.

نسخه بازسازی شده

نسخه بازسازی شده انیمه کاپیتان سوباسا نیز در سال ۲۰۱۸ شروع به پخش شد.

کاپیتان سوباسا قلابی!

همچنین جالب است بدانید که این انیمه اشتباهاً با نام فوتبالیست‌ها در کشور ما پخش شده و نام اصلی آن کاپیتان سوباسا است. درواقع فوتبالیست‌ها انیمه‌ای کوتاه از شرکت دیگری است که چهار سال بعد از کلید خوردن کاپیتان سوباسو شروع به پخش شد.

شهرت زیاد کاپیتان سوباسا

شاید دلیل اصلی شهرت این انیمه در کشور ما، سکانس‌های بسیار تخیلی و فانتزی است. مثل پرش‌های بلند و قیچی برگردان در ارتفاع پنج متری زمین، دو شوت همزمان به یک توپ، حرکات موزون برادران دوقلو، آتش گرفتن توپ هنگام شوت‌های سوباسو، سوراخ شدن تور دروازه و… که همه ما شاهد آن‌ها بوده‌ایم.

مشکلات قسمت‌بندی

از این موارد که بگذریم به اتفاقات خیلی آزاردهنه در این انیمه می‌رسیم که شاید علت آنها قسمت‌بندی نادرست در کشور ما باشد. اگر یادتان باشد در هفته یکبار کاپیتان سوباسا پخش می‌شد. در قسمت‌های بسیار زیادی سوباسا در لحظه آخر پروازی برای قیچی برگردان زدن انجام می‌داد و درست در همان لحظه انیمیشن تمام می‌شد و جمله مبارک (!) «ادامه این ماجرا را در قسمت بعد تماشا کنید!» و آهنگ تیتراژ پایانی سوباسا پخش می‌شد.

داستان

انیمه کاپیتان سوباسا روایتگر زندگی نوجوانی به نام سوباسا اُزارا است که آرزوی قهرمانی جام جهانی با تیم ملی فوتبال ژاپن را دارد. سوباسا رفته رفته با افرادی آشنا می‌شود که مسیر او را برای رسیدن به رویاهایش هموارتر می‌کنند.

قهرمانی با تیم ملی ژاپن

سرانجام سوباسو با تیم ملی ژاپن قهرمان جام جهانی می‌شود و پس از آن به باشگاه‌هایی همچون سائوپائولو برزیل و بارسلونا اسپانیا می‌پیوندد.

شخصیت‌ها

کوجیرو یوگا، واکابایاشی و تارو از دیگر شخصیت‌های اصلی این انیمه هستند.

لاکپشت‌های نینجا
لاکپشت‌های نینجا

۴- لاکپشت‌های نینجا

انیمیشن شماره چهار با نام لا‌کپشت‌های نینجا از سال ۱۹۸۴ شروع به پخش شد. با این حال نسخه توسعه یافته و مدرن آن در سال ۲۰۰۲ شروع به پخش شد. همان نسخه‌ای که همه ما از مجموعه انیمیشنی لاکپشت‌های نینجا در ذهن داریم.

ایده لاکپشت‌های نینجا آنقدر موفقیت آمیز بود که بعد‌ها در چندین انیمیشن از شرکت های دیگر و بازی های ویدیو مورد استفاده قرار گرفت.

داستان

داستان این انیمیشن ۱۵۶ قسمتی روایتگر زندگی چهار لاکپشت جهش یافته است. این چهار لاکپشت لئوناردو، مایکل‌آنجلو، داناتلو و رافائل نام دارند. علت جهش یافتگی لاک‌پشت‌ها مایع شیمیایی بود که دانشمندان آن را برای جهش یافتگی ساخته بودند و در مرحله آزمایش قرار داشت. اتفاقی یکی از کپسول‌های این مایع در فاضلاب افتاد و شکست. لاک‌پشت‌ها کمی از آن را خوردند و به مرور ظاهر و رفتاری انسان گونه پیدا کردند.

یادگیری فنون رزمی

این چهار لاک‌پشت به لطف موشی جهش یافته به نام اسپلینتر فنون رزمی را آموختند. سپس در بزرگسالی ضامن امنیت در شهر شدند و به مردم و پلیس کمک بسیار زیادی کردند.

شخصیت‌ها

لئوناردو رهبر گروه از روحیه جنگندگی بسیار زیادی برخوردار بود و با چشم بند آبی و دو شمشیر به مبارزه می‌پرداخت.

مایکل‌آنجلو نقش یک دلقک عاشق پیتزا را داشت و چشم بند نارنجی و لانچیکو داشت.

داناتلو به کمک هوش سرشار و دانش کامپیوتری که داشت به لاک‌پشت‌ها کمک می‌کرد و با چشم بندی بنفش و یک چوب دشمنان را نابود می‌کرد.

خصوصیت اصلی رافائل هم تندخویی در عین داشتن قلبی پاک و مهربان بود و همیشه چشم بندی قرمز و سلاح سای داشت.

پلنگ صورتی
پلنگ صورتی

۳- پلنگ صورتی

انیمیشن شماره سه به نام پلنگ صورتی، یکی از متفاوت‌ترین و دوست‌داشتنی‌ترین انیمیشن‌های دنیا به حساب می‌آید.

فیلمی کوتاه که منجر به پیدایش پلنگ صورتی شد!

شاید این موضوع را نمی‌دانستید که مردم دنیا اول در یک فیلم کوتاه با پلنگ صورتی آشنا شدند. فیلمی که در سال ۱۹۶۴ ساخته شد و با استقبال زیادی مواجه شد. این فیلم کوتاه شروعی بود برای انیمیشن‌های بسیار محبوب پلنگ صورتی.

داستان

به طور کلی مجموعه فیلم‌ها و انیمیشن‌های پلنگ صورتی داستان مرتبط و خاصی ندارند و در هر قسمت شاهد داستان کوتاهی هستیم.

کارآگاه باهوش

شاید دلیل اصلی محبوبیت پلنگ صورتی، ترکیب ژانرهای کمدی و پلیسی باشد. در بیشتر قسمت‌های انیمیشن، پلنگ صورتی نقش یک کارآگاه یک دنده، لجباز و جذاب را دارد.

شخصیت‌ها

علاوه بر پلنگ صورتی، نقش اصلی دیگر این انیمیشن، مردی کچل، سفیدپوست و سبیلویی است که پلنگ صورتی همیشه سربه‌سر او می‌گذارد.

تام و جری
تام و جری

۲- تام و جری

انیمیشن شماره دو به نام تام و جری بدون شک یکی از محبوب‌ترین و نوستالژیک‌ترین انیمیشن‌های سریالی در کل دنیا است.

بهترین‌های تام و جری در همان ابتدا خلق شدند!

شاید بهترین و محبوب ترین نسخه این انیمیشن، نسخه اولیه آن باشد. نسخه اولیه تام و جری از سال ۱۹۴۰ به مدت هجده سال در ۱۱۴ قسمت ساخته و پخش شد. با اینکه ده‌ها سال از ساخت این انیمیشن می‌گذرد، همچنان محبوبیت زیادی در هر نسل دارد.

باز هم پول‌پرستی…

پس از سری اول این انیمیشن سریالی، سری‌های دیگری هم از آن ساخته شدند. با این حال به دلایل مختلفی از جمله جدا شدن اعضای گروه اصلی و تمرکز بیشتر بر روی پول تا خلاقیت، باعث شد به محبوبیت سری‌های قبل دست پیدا نکنند.

حضور در انیمیشن‌های سینمایی

همچنین در سال‌های اخیر انیمیشن‌های زیادی با حضور تام و جری ساخته شدند که به اندازه خودشان جذاب بودند.

داستان

به طور کلی مجموعه تام و جری داستان خاص و ثابتی ندارد و در هر قسمت ما شاهد درگیری و بعضاً رفاقت میان تام و جری هستیم.

شخصیت‌ها

در این انیمیشن تام شخصیت مثبتی است که برای رسیدن به اهداف خودش همیشه تلاش می‌کند و جری شخصیت منفی داستان است که تام را اذیت می‌کند.

جَسپِر و جینکس؟!

جالب است بدانید که زمان ساخت این انیمیشن قرار بود که اسم شخصیت‌های انیمیشن به جای تام و جری، به ترتیب جَسپِر و جینکس باشد.

پرهیز از صداگذاری برای شخصیت‌ها

همچنین در زمان ساخت تام و جری امکان صداگذاری برای شخصیت‌ها وجود داشته ولی به علت محبوبیت زیاد مجموعه‌های بی‌صدا مثل چارلی چاپلین در آن زمان از این کار صرف نظر شد. بدون شک این اتفاق به شکل بی‌نظیری برای تام و جری تمام شد و در سرتاسر دنیا مخاطبان زیادی پیدا کرد.

باب اسفنجی
باب اسفنجی

۱- باب اسفنجی

انیمیشن شماره یک به نام باب اسفنجی، قطعا محبوب‌ترین و دوست‌داشتنی‌ترین انیمیشن سریالی حال حاضر دنیاست و در ایران هم طرفداران زیادی دارد. در سال ۱۹۹۹ میلادی برای اولین بار مردم دنیا با باب اسفنجی آشنا شدند. سری اول این مجموعه انقدر موفق عمل کرد که سری های دیگری از این مجموعه همچنان در حال ساخت هستند.

مجموعه‌های باب اسفنجی

تا به الان دو انیمیشن سینمایی از باب اسفنجی در سال های ۲۰۰۴ و ۲۰۱۵ ساخته شده که آن‌ها هم خیلی موفق عمل کردند. طبق اعلام عوامل این مجموعه قسمت سوم انیمیشن سینمایی باب اسفنجی هم در اوایل سال ۲۰۲۱ منتشر می‌شود و از نظر داستانی و گرافیک، انیمیشن نو و جدیدی در صنعت انیمیشن خواهد بود.

در بخش سریالی این انیمیشن هم تا به الان فصل سیزدهم باب اسفنجی هم حال ساخت است. هر فصل از این انیمیشن سریالی نزدیک به ۵۰ قسمت دارد و هیچ‌وقت دچار افت کیفیت و بی‌مزگی نشده است!

تیتراژهای خارق‌العاده!

این انیمیشن در بخش تیتراژها خیلی‌خوب عمل کرده است. به شکلی که خیلی از ما دوبله تیتراژ اولیه باب اسفنجی رو حفظ هستیم و اصلا نمی‌توانیم فراموشش کنیم.

دیالوگ‌بندی جذاب

همچنین در باب اسفنجی دیالوگ‌های بی نظیری برای شخصیت‌های اصلی در نظر گرفته شده که لینک مطلب اختصاصی اسمارتین در همین‌باره به نام «دیالوگ برتر: بهترین دیالوگ های باب اسفنجی و دوستاش!» در دسترس است و خواندن آن خالی از لطف نیست.

داستان

به طور کلی هر قسمت از مجموعه باب اسفنجی داستان مستقلی را روایت می‌کند. داستانی شیرین، دوست‌داشتنی، شاد و مطابق با روحیات همه درجات سنی! فکر کنم تنها انیمیشنی باشد که بزرگسال‌ها هم نمی‌توانند از آن دل بکنند!

آموزنده و جذاب!

از نکات قابل توجه این انیمیشن آموزنده بودن آن برای بچه‌هاست. برای مثال در بیشتر قسمت‌ها باب اسفنجی گرفتار یک عادت بد می‌شود و آخر آن قسمت متوجه می‌شود که عادتش اشتباه بوده و هرطور که شده آن را کنار می‌گذارد.

شخصیت‌ها

هر شخصیت از این انیمیشن، شخصیت خاص و جذاب خودش را دارد. باب اسفنجی که همیشه نقش یک فرد شاد و پر انرژی را دارد.

پاتریکی که اتفاقات جهان اطراف هیچ تفاوتی برایش ندارند و فقط به خوردن و خوابیدن علاقه زیادی دارد!

اختاپوسی که از دست باب اسفنجی، پاتریک و شغلی که دارد به شدت عصبانی است و می‌خواهد سر به بیابان بگذارد و به طور کلی از زندگی ناراضی است!

سندی که به کمک علم و دانش خودش زندگی خوبی در شهر زیر آبی بیکینی باتم دارد.

خرچنگی که تمام فکر و ذکرش پول و ثروت است و پلانگتونی که تمام فکر و ذکرش دزدیدن فرمول مخصوص همبرگر خرچنگی است.

البته این انیمیشن حتی روی شخصیت‌های فرعی و ماهی‌های معمولی هم کار زیادی انجام داده است که با تماشای انیمیشن متوجه آن‌ها می‌شوید.

مجموعه‌ای فراموش نشدنی!

در کل باب اسفنجی مجموعه‌ای است که به طور قطع تا چندین قرن طرفدارهای خودش را خواهد داشت و همه از دیدن اسفنج خوشحال، پرانگیزه و دوستاش لذت خواهند برد.

جمع بندی

خب لیست اصلی تاپ فایو ۵ تا از محبوب ترین انیمیشن های سریالی در ایران به پایان رسید. ولی این‌بار، قرار است که ۵ تا گزینه دیگر هم در لیست داشته باشیم. گزینه‌هایی که می‌توانستند در لیست حضور داشته باشند، ولی از رقبا کم آوردند.

گزینه‌های اضافی

 • اسکوبی دو
 • مستر بین
 • بن تن
 • بره ناقلا
 • پت و مت

تهیه شده توسط سید متین فقهی و سهیل کوهی اصفهانی


نظرسنجی

از نظر شما محبوب ترین انیمیشن سریالی در ایران کدام است؟

دیدن نتایج

Loading ... Loading ...

دوست اسمارتینی

 • محبوب ترین انیمیشن های سریالی در ایران از نظر تو کدومه؟ یادت نره توی نظرسنجی شرکت کنی!
 • انیمیشن سریالی می‌بینی؟ اگه سوالی دربارش داری از ما بپرس!
 • اگه محتوا و ایده جالبی توی ذهن داری به ما بگو تا اجراییش کنیم!
 • نظرت درباره ویدیو چی بود؟ بازم از این ویدیوها درست کنیم؟
 • پیشنهاد یا انتقادی داری؟ حتما برای ما توی نظرات بنویس، ما همشو می‌خونیم!
 • به نویسندگی علاقه داری و می‌خوای نوشتن را تجربه کنی؟ به بخش ارسال مطلب برو و نوشته خوبت را برای ما ارسال کن. ما هم اونو با اسم خودت منتشر می‌کنیم! 
 • راستی یادت نره توی خبرنامه اسمارتین هم ثبت نام کنی و هر هفته ایمیلای باحال دریافت کنی (:

بیشتر بخوانید:

لحظات شیرین زندگی – خاطرات ناآشناسید متین فقهی
لبخند بزن! یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای شاد بودن – سامان غلامی نژاد
من هیچ ایده ای ندارم! – سید متین فقهی
معرفی انیمه Steins Gate – دروازه اشتاینز –  آتنا مهرانفر