اگر انیمیشن سریالی Gravity falls یا آبشار جاذبه را تماشا کرده باشید، می‌دانید که هر قسمت آن، پر است از رمز و رازهای مختلفی که تا مدت‌ها ذهن شما را درگیر می‌کنند. همین باعث شده است که طرفداران این انیمیشن در آن موشکافی کنند و به چیزهای جالبی پی ببرند. حالا ما امروز در این تاپ فایو می‌خواهیم پنج نوع از بهترین رازهای آبشار جاذبه که همه را به دنبال خود کشانده را به شما معرفی کنیم. برای خواندن ادامۀ مطلب با ما همراه باشید.


بیشتر بخوانید: هر آنچه که باید دربارۀ فصل سوم آبشار جاذبه بدانید

توجه: این متن حاوی اسپویل قسمت‌هایی از داستان می‌باشد؛ بنابراین اگر مجموعه را به طور کامل تماشا نکرده‌اید، از خواندن ادامۀ متن خودداری کنید.
راز صدا ها در آبشار جاذبه
راز صدا ها در آبشار جاذبه

۵- راز صداها در آبشار جاذبه

گاهی شخصیت‌های این انیمیشن در دیالوگ‌های خود، کلمات یا جملات نامفهومی را به کار می‌برند.

به عنوان مثال در قسمت ۱۲ فصل دوم، استنفورد از پیدا کردن رازهای آبشار جاذبه خسته شد بود و همین‌طور که فکر می‌کرد، از خودش پرسید:

«این رازها از کجا میان؟!»

بعد از کمی فکر کردن و نگاه کردن به تحقیقات قبلی خود، متوجه شد که این رازها احتمالاً از جهان‌های دیگری نشئت می‌گیرند؛ پس تصمیم به ساخت پورتالی گرفت تا به کمک آن با جهان‌ها و بُعدهای دیگر ارتباط برقرار کند.

او با دوست و هم‌دانشگاهی قدیمی‌ خود یعنی فیدل فورد که دستی بر کامپیوتر و تکنولوژی داشت، تماس گرفت و از او درخواست کرد که در ساخت پورتال به او کمک کند. فیدل فورد هم قبول کرد و ساخت پورتال شروع شد.

پس از ساخت پورتال، برای امتحان کردن آن، یک آدمک عروسکی ساختند تا به درون پورتال پرتابش کنند.

زمان پرتاب کردن آدمک به درون پورتال، دست فیدل فورد از طناب روی دست آدمک جدا نشد و نزدیک بود وارد پورتال شد که استنفورد طناب را گرفت. با این حال سر فیدل فورد درون پورتال ماند.

پس از چند ثانیه، استنفورد با تمام توان خود طناب را کشید و فیدل فورد را از پورتال بیرون آورد.

در همین زمان، فیدل فورد حرف‌هایی نامفهوم را به زبان آورد و پس از آن گفت:

«وقتی که آبشار جاذبه و زمین با آسمان یکی می‌شن، از هیولای تک چشم بترس!»

پس از پخش این قسمت، تعدادی از طرفداران آبشار جاذبه حرف‌های نامفهوم فیدل فورد را برعکس کردند و با جملاتی به زبان پرتغالی مواجه شدند

آبشار جاذبه به کمک این ترفند، بسیاری از رازهای داستان را در درون خود گنجانده است.

راز علامت ها در آبشار جاذبه
راز علامت ها در آبشار جاذبه

۴- راز علامت‌ها در آبشار جاذبه

اگر دقت کرده باشید در پایان تیتراژ اولیۀ هر قسمت از آبشار جاذبه، تصویری از یک کاغذ کهنه نشان داده می‌شود که در آن نوشته‌ها و علامت‌هایی به زبانی وجود دارند. علاوه بر تمام این‌ها، تصویری بزرگ از بیل سایفر هم در مرکز این کاغذ کشیده شده است.

این نوع از رازها معمولاً ذهن بیشتر بینندگان را درگیر خود می‌کنند و به همین دلیل هم تا جایی که بخواهید می‌توانید از آنها در آبشار جاذبه پیدا کنید.

الهام گرفتن آبشار جاذبه از زندگی واقعی
الهام گرفتن آبشار جاذبه از زندگی واقعی

۳- الهام گرفتن آبشار جاذبه از زندگی واقعی

یکی دیگر از رازهای مهم این انیمیشن سریالی، الهام گرفتن آن از دنیای واقعیست.

به عنوان مثال الکس هیرش، کارگردان، نویسنده، طراح و دوبلور(!) آبشار جاذبه، از شباهت های آن با زندگی واقعی خودش این طور می‌گوید:

«ایدۀ دو کاراکتر دیپر و میبل از زندگی خودم و خواهر دوقلویم، آریل هیرش، الهام گرفته شده است.»

از موارد دیگر می‌توان به شخصیت استنلی اشاره کرد که از پدربزرگ الکس هیرش الهام گرفته شده است و حتی شهر آبشار جاذبه هم از سفرهای خانوادگی الکس هیرش به شهر واقعی بورینگ در ایالت اورگن آمریکا الهام گرفته شده است.

ارتباط های راز آلود آبشار جاذبه با ریک و مورتی
ارتباط های راز آلود آبشار جاذبه با ریک و مورتی

۲- ارتباط‌ رازآلود آبشار جاذبه با ریک و مورتی

جالب است بدانید که الکس هیرش و جاستین رویلند (سازندۀ ریک و مورتی)، با یکدیگر رفیق صمیمی هستند و همین رفاقت باعث شده تا از یکدیگر ایده‌های زیادی بگیرند و از آنها در کارهای خود استفاده کنند. به همین دلیل، آبشار جاذبه و ریک و مورتی با یکدیگر ارتباط‌هایی دارند و در هر کدام سرنخ‌هایی از دیگری پیدا می‌شود.

به عنوان مثال در قسمت هفتم از فصل دوم آبشار جاذبه، زمانی که استنلی پورتال را روشن می‌کند، چند تا از وسایلش به درون پورتال کشیده می‌شوند و در قسمت ۱۰ از فصل اول ریک و مورتی، وسایل استنلی از یکی از پورتال‌های معروف ریک و مورتی خارج می‌شوند!

همچنین در ادامۀ همین قسمت، دیپر و میبل در قالب دو فرد قد بلند دیده می‌شوند و در یکی از صحنه‌ها، می‌توانیم ژورنال شمارۀ سوم استنفورد را در دست مورتی مشاهده کنیم.

بیل سایفر زنده است!
بیل سایفر زنده است!

۱- بیل سایفر زنده است!

تمام مواردی که تا به اینجا گفته شد انواع مختلفی از رازهای آبشار جاذبه بودند؛ اما این راز آنقدر خاص است که ارزش قرار گرفتن در این لیست را دارد!

آیا می‌دانستید که بیل سایفر زنده است؟! اصلاً فکرش را هم می‌کردید؟! درک این موضوع واقعاً سخت است؛ اما دلایلی برای اثبات آن وجود دارند.

نکتۀ جالب اینجاست که این راز ارتباط خاصی هم با راز شمارۀ یک دارد و این یعنی با دیالوگ‌های نامفهوم رازگذاری شده است.

در قسمت ۱۷ فصل دوم و آخر این انیمیشن، وقتی که بیل سایفر وارد ذهن استنلی می‌شود و می‌فهمد که رکب خورده است، شروع به زدن حرف‌هایی نامفهوم می‌کند.

معنای دیالوگ‌های او زمانی مشخص می‌شود که برعکسشان می‌کنیم(!):

A-X-O-L-O-T-L! My time has come to burn! I invoke the ancient power that I may return! Stanley!

«ای-اکس-او-ال-او-تی-ال! زمان نابودی من فرا رسیده! نیروی باستانی را برای بازگشتم فرا می‌خوانم!»

پس از اتمام حرف‌های نامفهوم بیل سایفر، استنلی مشتی محکم به او می‎‌زند و نابودش می‌کند.

درواقع تمام این اتفاقات نشان می‌دهند که آبشار جاذبه دو پایان داشته است؛ یکی برای بچه‌ها و کسانی که اهمیت زیادی به راز و رمزها نمی‌دهند و سَرسری از انیمیشن‌ها می‌گذرند و یکی هم برای کسانی که دقیقاً برعکس دستۀ اول رفتار می‌کنند و شخصیتی کارآگاهانه دارند!

Dipper and Mabel and the Curse of the Time Pirates' treasure
Dipper and Mabel and the Curse of the Time Pirates’ treasure

یکی دیگر از شواهدی که زنده بودن بیل سایفر را اثبات می‌کند، تایید شدن این موضوع در یکی از کمیک بوک‌های آبشار جاذبه است. این کمیک بوک که Dipper and Mabel and the Curse of the Time Pirates’ treasure یا دیپر و میبل و نفرین گنج زمان دزدان دریایی نام دارد، با اینکه ارتباط خاصی با سریال ندارد و نویسندۀ آن هم جفری رو است؛ اما به این احتمال دامن می‌زند که الکس هیرش با استفاده از این کتاب، قسمت آخر انیمیشن را نوشته باشد؛ زیرا خودش هم اعلام کرده بود که آبشار جاذبه در پایان دارای راز بزرگی است.

در یکی از صفحات این کتاب، دیپر و میبل با یک اکسولاتل یا همان سمندر مکزیکی که در کیهان بسیار قدرتمند است، روبرو می‌شوند. هر کدام از آنها می‌توانند یک سوال از او بپرسند و پاسخ آن را دریافت کنند.

میبل طبق شخصیت همیشگی‌اش، سوالی کودکانه و در رابطه با یک سوئیشرت(!) می‌پرسد؛ اما وقتی که نوبت به دیپر می‌رسد، اکسولاتل را با سوالی چالش‌برانگیز روبرو می‌کند. او می گوید:

«از بیل سایفر چی می‌دونی؟»

اکسولاتل پاسخ می‌دهد:

Sixty degrees that come in threes”

Watches from within birch trees

Saw his own dimension burn

Misses home and can’t return

Says he’s happy. He’s a liar

Blame the arson for the fire

,If he wants to shirk the blame

He’ll have to invoke my name

One way to absolve his crime

“A different form, a different time

«مجموعی از سه شصت درجه است

ناظر از لای درختان توس است

نابودی بُعد خودش را از نزدیک دید

دلتنگ آنجاست و اینجا در تبعید

دروغ می‌گوید که شاد است

آتش را مقصر مشکلاتش می‌داند، پس شیاد است

اگر بخواهد برگرداند خود را

باید بخواند نام من پیر را

این چنین گناهانش پاک شود

و خودش در شکل و زمانی دیگر احیا شود»

ما در اینجا چیز جالبی را مشاهده می‌کنیم و آن این است که بیل سایفر اسم این اکسولاتل قدرتمند و استنلی را قبل از مرگ خود صدا می‌زند. تمام این‌ها نشان می‌دهند که بیل سایفر زنده است و ممکن است در وجود استنلی باشد!

البته دلایل دیگری هم وجود دارند که به ما نشان می‌دهند استنلی همان بیل سایفر است؛ مثلاً استنلی و بیل سایفر هر دو شعر einie, meanie, minie, you یا همان ده، بیست، سی، چهل خودمان را دائماً با خود می‌خواندند، هردو می‌گفتند که قبل از قیامت طلا بخرید، جملات رمزگذاری شده‌ای که می‌گفتند «استنلی آن چیزی نیست که می‌بینید!»، صداهای ضبط شده از استنلی به همراه مجسمۀ بیل سایفر که در آن‌ها مانند بیل سایفر برعکس صحبت می‌کند و بقیه را تشویق به دست دادن با او می‌کند و… که افراد مختلفی این نظریه‌ها را بیان و تایید می‌کنند.

هر چیزی که باشد، آبشار جاذبه انیمیشنی است که به هیچ عنوان نباید آن را از دست داد؛ به قول این انیمیشن: «به هیچکس اعتماد نکنید!»

در ادامه نیز می توانید در نظرسنجی زیر شرکت کنید:

نظرسنجی

به نظر شما بهترین نوع از راز های آبشار جاذبه کدام است؟

دیدن نتایج

Loading ... Loading ...