امروز آخرین روز از سال ۱۳۹۸ است. سالی که با حوادث و اتفاقات تلخ و ناگوار شروع و با ویروس کرونا تموم شد. اما در این بین هرزگاهی اتفاقات خوبی نیز رخ دادند و کمی از تلخی این سال کم کردند. من در این مطلب قصد مرور و بررسی و سرگذشتی بر ایران در سال ۱۳۹۸ را دارم. برای خواندن ادامه مطلب با ما در اسمارتین همراه باشید.

نکته: دوست اسمارتینی این مقاله شامل اتفاقات سیاسی و مذهبی نمی باشد.
سیل های نوروزی
سیل های نوروزی

سیل های نوروزی

در همان روز های ابتدایی ایران در سال ۱۳۹۸ خیلی از شهر های کشور با سیلاب روبرو شدند. سیل هایی که در شهر ها و استان های مختلفی همچون شیراز، گلستان، لرستان، مازندران و… جان هم وطنانمان را گرفت و خانواده آنها را در نوروز سیاه پوش کرد. تصاویر دلخراش از منطقه دروازه قرآن شیراز به هیچ وجه فراموش نشود؛ تصاویری که گویا از مرگ و میر مسافران نوروزی در میان آب بود. شاید برای اولین بار بود که از خدا می خواستیم: بارون نباره…

در گذشت جمشید مشایخی
در گذشت جمشید مشایخی

در گذشت جمشید مشایخی

استاد جمشید مشایخی بازیگر کهنه کار سینما، تئاتر و تلویزیون در سن ۸۵ سالگی در گذشت و دنیای هنر را در غم غرق کرد.

بازگشت شیر ایرانی به خاستگاه خود
بازگشت شیر ایرانی به خاستگاه خود

بازگشت شیر ایرانی به خاستگاه خود

یکی از اتفاقات خوب ایران در سال ۱۳۹۸ در اردیبهشت ماه رخ داد. نسل شیر ایرانی که در حکومت قاجاریه به علت شکار بی رویه منقرض شده بود، پس از ۸۰ سال به ایران بازگشت. این شیر به همراه جفتش از انگلستان به ایران منتقل شد و هم اکنون در باغ وحش ارم زندگی می کند.

خداحافظی کیروش با فوتبال ایران
خداحافظی کیروش با فوتبال ایران

خداحافظی کیروش با فوتبال ایران

کارلوس کیروش سرمربی پرتغالی تیم فوتبال بزرگسالان ایران، پس از عدم موفقیت در جام ملت های آسیا از سِمت خود کنار رفت. کیروش که دو بار ایران را به جام جهانی برد و عملکرد قابل قبولی از خود به جای گذاشت؛ عملکردی که هزینه بسیار بالایی نیز در پی داشت. تیم ملی پس از کیروش وضعیت چندان خوبی ندارد و تکلیف سرمربی آن هنوز معلوم نشده است.

یکته تازی والیبال ایران در جهان
یکته تازی والیبال ایران در جهان

یکته تازی والیبال ایران در جهان

سال ۹۸، سال خوبی برای والیبال ایران بود. جوانان غیور ایرانی با شکست دادن مدعیانی همچون برزیل و ایتالیا بر بام جهان ایستادند و نخستین قهرمانی تیم ملی والیبال جوانان ایران در جهان را رقم زدند. تیم بزرگسالان نیز با قهرمانی در رقابت های آسیایی، ناکامی در لیگ ملت های والیبال را جبران کرد.

حضور پر شور بانوان ایرانی در ورزشگاه آزادی
حضور پر شور بانوان ایرانی در ورزشگاه آزادی

حضور پر شور بانوان ایرانی در ورزشگاه آزادی

سرانجام پس از کشمکش ها و حواشی فراوان، بانوان ایرانی در روز ۱۸ مهر ماه سکو های ورزشگاه آزادی را پر کردند. ورود بانوان به ورزشگاه نیز خوش یمن بود و تیم ملی ایران با ۱۴ گل کامبوج را در هم کوبید. در سال ۹۸ بانوان ایرانی حتی برای یک بار هم که شده به خواسته خود رسیدند و از نزدیک فوتبال را تماشا کردند.

 ویروس آنفلوانزا
ویروس آنفلوانزا

ویروس آنفلوانزا

در آذر ماه ۹۸ ویروس آنفلوانزا با شکل و شمایل جدیدی وارد کشور شد. ویروسی که هر ساله در کشور بود و پس از مدتی درمان می شد اما امسال موجب جان باختن عده ای از مردم در سرتاسر کشور شد.

آلودگی هوا
آلودگی هوا

آلودگی هوا

در سال ۹۸ نیز مانند سال های گذشته هوای کشور آلوده شد. مدارس و دانشگاه های بسیاری از شهر های ایران از جمله تهران، اصفهان و مشهد چندین روز تعطیل شدند.

سقوط هواپیما اوکراینی در تهران
سقوط هواپیما اوکراینی در تهران

سقوط هواپیما اوکراینی در تهران

صبح روز ۱۸ دی ماه که موشک های ایرانی به سمت پایگاه عین الاسد حرکت می کردند، هواپیمایی اوکراینی در تهران به پرواز در آمد و پس از شش دقیقه سقوط کرد. پس از چند روز تحقیق و جستجو مشخص شد که اشتباه سپاه باعث برخورد یکی از موشک ها به این هواپیما شد. در این حادثه تلخ و ناگوار که بازتاب جهانی نیز داشت، تمامی خدمه و مسافران هواپیما (۱۷۶ نفر) جان باختند.

این حادثه تلخ موجب جان باختن حداقل ۱۳۹ ایرانی شد که نام افراد ارزشمند نیز در این لیست به چشم خورد.

هلاکت هزاران فلامینگو در میانکاله
هلاکت هزاران فلامینگو در میانکاله

هلاکت هزاران فلامینگو در میانکاله

در اوایل بهمن ماه تصاویر تلخی در فضای مجاری پیچید؛ تصاویری که گویا هلاکت ۱۵ هزار فلامینگو در تالاب میانکاله بود.

علت این اتفاق این طور گزارش شده است:

سم بوتولیسم سبب تلف شدن پرندگان شده است. بوتولیسم سمی بسیار خطرناک است که هر نانوگرم آن می‌تواند پنج نفر را به کشتن دهد. به عبارتی هر دو کیلوگرم از آن می‌تواند تمام انسان‌های روی زمین را نابود کند. وارد نشدن آب به تالاب میانکاله سبب ایجاد شرایط بی‌هوازی و تولید این سم شده است؛ چراکه سدها و پمپاژها جلوی ورود آب به تالاب را می‌گیرند.
در گذشت سیامند رحمان
در گذشت سیامند رحمان

در گذشت سیامند رحمان

سیامند رحمان، وزنه بردار ایرانی که قهرمانی در پارالمپیک های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۶، پنج مدال طلا و یک نقره جهانی در کارنامه دارد، در گذشت تا دنیای ورزش ایران و حتی جهان را در شک فرو ببرد. علت این اتفاق تلخ سکته قلبی گزارش شده است.

ورود ویروس کرونا به ایران
ورود ویروس کرونا به ایران

ورود ویروس کرونا به ایران

ویروس کرونا امسال برای نخستین بار در شهر ووهان چین دیده شد و افراد زیادی را به خود مبتلا کرد. رفته رفته این ویروس به کشور های دیگر نیز شیوع پیدا کرد و تقریبا تمامی کشور های دنیا را در بر گرفت. در روز ۳۰ بهمن این ویروس وارد کشور ما نیز شد و هم اکنون موجب جان باختن تعدادی از هم وطنانمان شده است. امیدوارم که مردم عزیز با جدی گرفتن نکات بهداشتی و در خانه ماندن، از شیوع این ویروس جلوگیری کنند.

بیشتر بخوانید:

ویروس کرونا را بیشتر بشناشیم! – علیرضا شاه زیدی

و اما حرف آخر…

به طور کلی سال ۱۳۹۸ در ایران سال نسبتا بد و عجیبی بود. هزاران نفر از هم وطنانمان جان خود را از دست دادند و خسارت های زیادی به کشور وارد شد. بدون شک یکی از بدترین مصیبت های امسال ویروس کرونا بود؛ یادمه وقتایی که خبر تعطیل شدن مدرسه و دانشگاه را به دلایل متعدد و زیاد می شنیدم، خوشحال می شدم ولی الان فهمیدم که باید ناراحت می شدم. مخصوصا تعطیلی اسفند ماه بابت ویروس کرونا؛ درسته که الان حدود یک ماه هر روز نشستم تو خونه و تعطیلم ولی این تعطیلی هیچ فایده ای نداره. فکر نمی کنم دیگه کسی بره توی تقویم سال ۹۹ دنبال تعطیلی بگرده.

دلم لک زده برای اینکه دوباره بشینم بازی های چمپیونزلیگ را ببینم و از فوتبال لذت ببرم. اگه این ویروس لعنتی نبود عید دیدنی ها هم طبق روال انجام می شد و الان داشتم لباس های عیدم را آماده می کردم. حیف و صد حیف که همه چی بهم ریخت…

راستی امیدوارم که سال ۹۹ سال خوبی برامون باشه. یادمه تو نوروز ۹۸ همه بابت نوسانات بازار ارز سردرگم بودن و می گفتن:

۹۷ سال خیلی بدی بود و ایشالا سال ۹۸ همه چی درست میشه

غافل از اینکه در سال ۹۸ هم اتفاقات تلخ زیادی رخ داد و نه تنها در ایران بلکه در کل دنیا افراد زیادی قربانی شدند.

امیدوارم که سال آینده در چنین روزی جمله زیر را نگیم…

مهران مدیری:

کاش برگردیم به همون پارسال

تقدیم به تمامی هم وطنان داغ دیده؛ با آرزوی سالی بهتر و پر از شادی.

نویسنده: سهیل کوهی اصفهانی

دوست اسمارتینی

  • نظرت درباره هر بخش چیه؟ با ما درمیون بذار.
    • ایده ای برای بهتر شدن وضعیت کشور در سال۹۹ داری؟ اگه فکری در این مورد داری با ما به اشتراک بگذار.
    • و در پایان هم این مطلب رو برا دوستات بفرست تا بخونند.