نقش ستاره ها در مسیر یابی گذشتگان

0
67

بدون داشتن نقشه و قطب نما جهت یابی در شب به وسیله ی ستاره ها اتفاق می افتد.هر چند امروزه تکنولوژی کار را آسان کرده است ولی میخواهیم بدانیم بدون تکنولوژی و در زمان های قدیم چگونه مسیر را تشخیص و پیدا می کردند. برای خواندن ادامه مطلب با ما همراه باشید.

جهت یابی با ستاره ها کار لذت بخشی است ولی اگر این کار را بلد باشید. شما میتوانید چهار جهت اصلی (شمال، جنوب، شرق و غرب) را با یادگیری محل تعدادی از ستارگان و صورت های فلکی و یا با انتخاب یک ستاره و دنبال کردن حرکت آن تشخیص دهید.

ستاره ی قطبی نورانی ترین ستاره صورت فلکی خرس کوچک (دب اصغر) است. این ستاره در دم این خرس قرار گرفته است. علت نامگذاری ستاره ی قطبی بر روی این ستاره اختلاف تنها چند درجه ای آن با قطب شمال فرق دارد. اگرچه این ستاره در تمامی عرض های شمالی زمین قابل دیدن است ولی گاهی پیدا کردن آن برای شما مشکل ایجاد میکند اگر که ندانید دقیقا به چه محلی باید نگاه کنید.

در این صورت می توانید از ستاره های سایر صورت های فلکی برای نشانه روی به این ستاره کمک بگیرید. دقیق ترین روش برای انجام دادن این کار استفاده از یک ابزار به نام ذات السدس است. ارتفاع ستاره ی قطبی دقیقا برابر با عرض جغرافیایی شما است. صورت فلکی شکارچی یا جبار از جمله صورت های فلکی شاخص آسمان است که در نیم کره ی شمالی کره ی زمین دیده میشود. برای دیدن آن در این شب ها باید تا دیر وقت صبر کنید تا تمام ستاره ها آن طلوع کنند. اما هر چه به زمستان نزدیک میشویم در ساعات اولیه شب می توان این صورت فلکی را در آسمان دید.

یکی دیگر از راه های تشخیص جهت کمک گرفتن از ماه است. اما باید بدانیم در نیمه ی اول ماه هستیم یا نیمه ی دوم. اگر در نیمه ی اول ماه قرار داشتیم سمت بر آمده ی ماه مغرب را نشان می دهد و اگر در نیمه ی دوم ماه قرار داشتیم سمت تو رفته ی ماه هلال مغرب را نشان میدهد.

امیدوارم از این مطلب لذت برده باشید 🙂

دیدگاه بگذارید

avatar