یکی از مشکلات اساسی که ما ایرانیا داریم، اینه که گذشته خودمون را درست و حسابی نمی‌شناسیم و درباره افراد بزرگ و معروف کشور خودمون چیز زیادی نمی‌دونیم. جالب اینجاست که تاریخ و شخصیت‌های بعضا تخیلی بعضی از کشورهای دیگه را مثل کف دستمون بلدیم! من در این سری مطلب داستانی می‌خوام شما را به حدود چهار هزار سال پیش ببرم و با تعریف داستان مدرن پادشاهان ایران زمین به شکل طنز، با تاریخ ایران بیشتر آشناتون کنم. برای خواندن ادامه این مطلب با ما در اسمارتین همراه باشید.


سلوکوس
سلوکوس

به دست آوردن حکومت توسط سلوکوس

همونطوری که گفتم حکومت هخامنشیان توسط اسکندر مقدونی از بین می‌ره. بعد این که اسکندر تو همون جوونیش (خدا رو صد هزار مرتبه شکر!) به درک اسفل سافلین واصل شد، حکومت ایران دست یه دوست عزیز دیگه به نام سلوکوس افتاد.

شکست دادن سلوکوس و تاسیس حکومت اشکانیان

تاسیس حکومت سلوکیان باعث شد که مردم به فنا برن. وضع همینطور داشت پیش می‌رفت که یه پسرگلی به اسم ارشک تونست بخش‌هایی از خاک ایران را، از لای دستای کثیف سلوکیان بیرون بکشه. ارشک بعد از نابودی سلوکیان حکومت اشکانیان را تأسیس می‌کنه.

جنگ ارتش مهرداد دوم با اعراب
جنگ ارتش مهرداد دوم با اعراب

مهرداد دوم و دشمنان ایران

مهرداد دوم یکی از بهترین پادشاه‌های اشکانیان بود و وقتی حاکم شد که دشمنای ایران دوباره قدرت گرفته بودن. مهرداد بابل را از تازیان پس گرفت و با این کارش یه ترس خیلی بزرگی تو دل دشمنا انداخت. یکی از این دشمنا، عرب‌ها بودن که می‌خواستن خاک ما را مال خودشون کنن، ولی مهرداد نذاشت از این حرکتا بزنن!

بازپس‌گیری خاک ایران

مهرداد وجب به وجب خاک‌هایی که اسکندر از ایران گرفته بود را پس گرفت و بعد این همه پیروزی نظامی، شروع به آبادی کشور کرد. اون سعی می کرد که سنت و فرهنگ آریایی همچنان حفظ بشه. توی زمان مهرداد تاجرها و بازرگان‌ها نونشون حسابی تو روغن بوده؛ یکی از دلایلش باز شدن راه تُجار و بازرگانان ایرانی به جاده ابریشم بود.

سنگ‌نگاره لحظه اسیر کردن امپراتور روم توسط داریوش سوم
سنگ‌نگاره لحظه اسیر کردن امپراتور روم توسط داریوش سوم

نابودی اشکانیان و تاسیس حکومت ساسانیان

بعد فروپاشی حکومت اشکانیان، سلسله ساسانیان توسط اردشیر بابکان تاسیس می‌شه و شاپور بعد اردشیر بابکان به حکومت می‌رسه. شاپور کارای بسیار بزرگی انجام می‌ده که خفن ترینش خالی کردن باد امپراطور پر اداعای روم بود! سنگ‌نگاره لحظه اسیر کردن این امپراطور توسط داریوش در استان فارس و نزدیک آرامگاه داریوش بزرگ حکاکی شده.

شاپور دوم، پادشاهی زودهنگام!

شاپور دوم هم جزو پادشاهان بزرگ ایرانیه. یکی از چیزای خیلی جالب و در تاریخ از شاپور دوم ساسانی اینه که قبل از به دنیا اومدن پادشاه شده!

شاپور دوم
شاپور دوم

بچه رئیس ایران باستان!

دلیل پادشاهی زود هنگام داریوش دوم این بوده که در خانواده سلطنتی، جانشینی برای امپراطور مرده نبوده و وقتی که جنسیت شاپور تعیین شد اونو برای پادشاهی انتخاب کردن. بعد از تولد داریوش یه تاج از گهواره اون آویزون می‌کنن و برای خودش یه پا بچه رئیس می‌شه!

شاپور تو نوجوونیش ثابت کرد که لیاقت پادشاهی را داره و در طول عمرش اجازه نداد که یه نخود از ایران به دست اعراب و گرجی‌ها بیوفته. شاپور به مدت هفتاد سال بر ایران حکومت کرد.

شکارگاه بهرام گور
شکارگاه بهرام گور

بهرام گور، پادشاه قدرتمند ساسانیان

بهرام پنجم (معروف به بهرام گور) یه پادشاه خوش و خرم و باحال بوده. بهرام گور برای مردم ایران ارزش زیادی قائل می‌شده و می‌خواسته که مردم هم مثل خودش شاد و شنگول باشن. مثلا بهرام دستور داده بود که چندین نوازنده تو خیابون‌ها موسیقی اجرا کنن و بنوازن.

مرگ بر اثر شکار گورخر!

بهرام گور به شکار گورخر علاقه زیادی داشته و به همین دلیل به او لقب گور دادن. گفته می‌شه که مرگ بهرام پنجم هم به شکار گورخر مربوطه! یه روز بهرام و اطرافیانش طبق عادت به شکار گورخر می‌رن. تو راه بهرام از اطرافیانش جدا می‌شه و برای شکار یه گورخر مدت زیادی سوارکاری می‌کنه. وقتی که حسابی سرگرم شکار شده یهو می‌ره تو یه باتلاق و دیگه خبری ازش نمی‌شه.

خیام ریاضی‌دان و رباعی سرای مشهور ایران، درباره مرگ بهرام گور یه رباعی زیبا و مشهور داره که در آن به فانی بودن این دنیا اشاره کرده:

بهرام که گور می‌گرفتی همه عمر
دیدی که چگونه گــور بهرام گرفت؟
خسرو انوشیروان
خسرو انوشیروان

خسرو انوشیروان عادل

خسرو انوشیروان یکی از پادشاهان بسیار عدالتمند ساسانی بود که حدود چهل و هشت سال در ایران حکومت کرد. در زمان پادشاهی انوشیروان حکومت ساسانی خیلی قوی می‌شه. اولین کار خسرو بعد رسیدن به حکومت از بین بردن مزدک بود که دین و مذهب جدیدی به وجود آورده بود و اسکولان زیادی هم دورش جمع کرده بود!

مزدکیان فریبکار!

خسرو همه پولایی که مزدکیان با دوز و کلک به دست اورده بودن را به مردم پس داد و آرامش و ثبات را به کشور برگردوند.

قدرت نظامی، حتی برای اسب‌ها!

انوشیروان قدرت نظامی ایران را خیلی بیشتر کرد. مثلا دستور داد که سوارکاران و حتی اسب‌ها زره‌های سنگینی بپوشن تا مقاومتشون در جنگ بیشتر بشه. به طور کلی خسرو انوشیروان بسیاری از مشکلات و طرز فکرهای غلط را در جامعه ریشه کن کرد و با رومیان، ترکان و… جنگید و از نظر کشورگشایی هم خودی نشون داد.

و در پایان شما را به مطالعه حکایتی زیبا از خسرو انوشیروان دعوت می‌کنم:

وقتی که می‌خواستن کاخ انوشیروان را بسازن، خونه‌های مردم توسط حکومت ساسانی خریداری و تخریب می‌شد تا کاخ بزرگ‌تر و باشکوه‌تری برای پادشاه بسازن.

توی ساخت یکی از بخشای کاخ، حکومت به پیرزنی سمج برخورد. وقتی حکومت به خونه پیرزن می‌رسه، به هیچ وجه من الوجوهی راضی نمی‌شده که از خر شیطون بیاد پایین و از خونش بگذره. احتمالا اگه این موقعیت برای هر پادشاهی پیش می‌اومد برای پیرزن تره خرد نمی‌کرد و فقط به فکر کاخ خوش بود، ولی خسرو انوشیروان دستور می‌ده که دست از خرید خونه‌های مردم بردارن و کاخ را طوری بسازن که نیاز به تخریب خونه پیرزن نباشد.

بخاطر خونه پیرزن در ساخت کاخ مشکلاتی به وجود میاد و یکی از دیوارها یکم کج میشه.

طاق کسری
طاق کسری

بعد از اون ماجرا هرکس از انوشیروان راجب کجی دیوار می پرسید، انوشیروان یه دس به سیبیل مبارکش می‌کشید و می‌گفت:

این کژی از راستی ماست.

امیدوارم که این داستان به شما اطلاعات مفیدی داده باشه و حتی شما را علاقه‌مند به بدست اوردن اطلاعات بیشتر درباره تاریخ ایران بکنه. یادمون باشه که ما تاریخ خیلی بزرگی داشتیم و نباید انقدر راحت اونو فراموش کنیم و دور بریزیم.

پایان


دوست اسمارتینی

  • از پادشاهان ایران باستان دیگه چی می‌دونی؟
  • نظرت راجب سبک این داستان چیه؟ نظرت راجب اقدامات پادشاهان ایران چیه؟
  • پیشنهاد یا انتقادی داری؟ حتما برای ما توی نظرات بنویس، ما همشو می‌خونیم!
  • به نویسندگی علاقه داری و می‌خای نوشتن را تجربه کنی؟ به بخش ارسال مطلب برو و نوشته خوبت را برای ما ارسال کن. ما هم اونو با اسم خودت منتشر می‌کنیم! 
  • راستی یادت نره توی خبرنامه اسمارتین هم ثبت نام کنی و هر هفته ایمیلای باحال دریافت کنی (:

بیشتر بخوانید:

هیش، آروم باش!آتنا مهرانفر
رسمی: پروژه نابودسازی بارسلونا با موفقیت انجام شد! – سهیل کوهی اصفهانی
خودت رو زنده نگه دار! – سید متین فقهی
ایست، سرعت غیرمجاز! – آتنا مهرانفر
حمایت از صلح بین دنیاها

خواستی می‌تونی یه سری به تلگرام و یوتیوبمون بزنی.