روند تکامل بازی های محبوب بین گیمر های ایرانی

6
172

تقریبا تمام ما ایرانی ها یک دوره نوستالژیک و خاطر انگیز از بازی های ویدیویی داریم و هر روز داریم بیشتر و بیشتر توی این دنیای فوق العاده غرق می شویم. توی این مطلب نگاهی انداختیم به بازی هایی که سال های سال خاطره های خیلی خوبی برای ما ساختند و وقتی از آن ها یاد می کنیم لذت می بریم. برای خواندن ادامه مطلب با ما همراه باشید.

۱- Super Mario

بدون شک یکی از محبوب ترین و نوستالژیک ترین بازی های دنیا بازی سوپر ماریو یا به قول ایرانی ها قارچ خور هست که اولین نسخه آن سال ۱۹۸۵ میلادی برای کنسول نینتندو منتشر شد و اکنون یکی از عامل های موفقیت نینتندو به حساب می آید. در این بازی شما نقش ماریو را بر عهده دارید که با عبور کردن از موانع سخت به هدف خود نزدیک تر می شوید.

۲- Stronghold: Crusader

بازی جنگ های صلیبی یک یا به قول بعضی ها قلعه سال ۲۰۰۲ عرضه شد و همچنان هم گیمر های خاص خودش را دارد.در این بازی استراتژیک شما فرماندهی یک قبیله را بر عهده دارید که با چند قبیله دیگر در جنگ است. شما اولین کاری که باید بکنید این است که غذا برای مردم خودتان مهیا کنید تا آن ها از شما راضی بشوند و بعد به عنوان سرباز به شما خدمت کنند. شما میتونید دور تا دور فرماندهی خود را دیوار کشی کنید و قلعه ای بزرگ برای حفاظت از قبیله خود درست کنید. زمانی که توانستید سرباز های کماندار، سوارکار، نیزه دار و… را برای خود مهیا کنید، آماده حمله و نابودی قبایل دشمن هستید. پس از نسخه اول این بازی نسخه های دو و سه این بازی هم تولید شدند ولی هیچکدام نتوانستند محبوبیت نسخه اول را بدست بیاورند، شاید بخاطر این که در این نسخه ها موجودات تخیلی مثل اژدها و… وجود داشت و چندان نتوانست رضایت کاربران را جذب کند.

۳- Counter-Strike

این بازی بدون شک جزو یکی از بهترین و محبوب ترین بازی های تفنگی اول شخص به حساب میاد که در سال ۲۰۰۰ تولید شده اما همچنان بعد از گذشت حدود ۲۰ سال در بسیار از گیم نت ها این بازی به صورت گروهی روی pc اجرا میشود.پس از ساخت این بازی کمپانی های دیگر بازی های مشابه را حتی برای اندروید نیز درست کردند.در این بازی شما بین تروریست و ضد تروریست حق انتخاب دارید و پس از شروع بازی با اسلحه های خود به جنگ با دشمن میروید.هر چه قدر که جلوتر میروید و افراد بیشتری را میکشید به پول شما افزوده میشود تا اسلحه های بهتری خریداری کنید.در این بازی قمه، چند نوع کلت،اسلحه های بزرگ تر،اسنایپر،نارنجک و جلیقه ضد گلوله وجود داره که شما میتونید اونا رو خریداری کنید.

۴- Prince of Persia

بازی شاهزاده ایرانی نیز جزو نوستالژیک ترین بازی ها برای یک ایرانی میتونه باشه که توسط یوبی سافت برای ویندوز و دیگر پلترفم های آن زمان منتشر شد.در این بازی شما کنترل این شاهزاده را بر عهده داشتید که باید با کشتن دیو ها و مبارزان مسیر خودتون را به جلو میبردید.از نسخه های مطرح این بازی میتوان به نسخه های شاهزاده ایرانی شن های زمان(۲۰۰۳)،شاهزاده ایرانی در قلمرو جنگجویان(۲۰۰۴)،شاهزاده ایرانی دو سریر(۲۰۰۵) و شاهزاده ایرانی شن های فراموش شده(۲۰۱۰) اشاره کرد.

۵- Hitman

سری بازی های هیتمن از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۸، ۹ نسخه از آن برای پلترفم های های(pc,Xbox,PlayStation,Android,iOS)منتشر شده و توانسته مخاطبان زیادی را به خود جذب کند.در این بازی شما با استفاده از اسلحه باید به طرز مرموزانه و تا حد امکان بی سر و صدا افرادی را به مرگ بفرستید یا به جایی نفوذ کنید و… خیلی از ماموریت های دیگر را انجام دهید.

۶- Chicken Invaders

مرغ ها قصد حمله به زمین را دارند و این وظیفه شماست که با سفینه خود از هجوم آنها به زمین جلوگیری کنید!بازی مرغ های مهاجم فضایی در چند نسخه برای اندروید و ویندوز تولید و عرضه شد و توانست توجه گیمر های ایرانی زیادی را به خود جلب کند.در این بازی شما نقش یک سفینه فضایی را بر عهده دارید که باید جوجه ها و مرغ ها را نابود کنید.هرچه جلوتر میروید مرغ ها بیشتر و قدرتمند تر میشوند و کار شما سخت تر.شما میتوانید با کشتن برخی مرغ ها هدیه هایی دریافت کنید که شامل تیر های جدید و موشک میباشد که کار شما را آسان تر میکند.پس از اینکه شما چند مرغ و جوجه کوچک را کشتید،یک مرغ بسیار بزرگ یا به قول گیمر ها،یک غول به سراغ شما می‌آید و شما پس از کشتن آن وارد فصل جدیدی میشوید.

۷- Assassin’s Creed

این بازی دارای سبک اکشن و ماجراجویی میباشد و اولین نسخه آن سال ۲۰۰۷ توسط یوبی سافت برای کنسول های نسل هفتم منتشر شد و پس از یکسال نسخه ویندوز آن نیز منتشر شد.این بازی روایتگر زندگی یک فرد میباشد که آبروی یکی از اجداد مهمش بر اثر اتفاقی به طور کلی از بین رفته و اکنون او میخواهد زندگی جدش را با کمک یک دستگاه باز آفرینی کند و با پشت سر گذاشتن ماموریت های مختلف آبروی جدش را بازگرداند.تا کنون ۱۰ نسخه از این بازی منتشر شده که آخرین نسخه آن مربوط به سال ۲۰۱۸ میباشد.

۸- Mortal Kombat

بدون شک یکی از بهترین بازی های دنیا از گذشته تا کنون سری بازی های مورتال کمبت بوده که تا کنون ۱۱ نسخه از آن به ژانر مبارزه ای و ۳ نسخه از آن به ژانر ماجراجویی منتشر شده.از قسمت های نوستالژیک این بازی میتوان به:(۱: فیتالیتی ها اشاره کرد که معمولا در زمانی انجام میشود که شما دو راند را برده باشید و حریف شما در حالت مست و گیج هست و شما میتونید با وارد کردن فن های ویژه که به فیتالیتی شهرت دارند،کار را تمام کنید. ۲:در یکی از نسخه های اولیه زمانی که شما در مبارزه شکست میخوردید به درون یک چاه پر از تیغ سقوط میکردید و هلاک میشدید. ۳:یکی از ماندگار ترین لحظات این بازی زمانی هست که جمله finish him/her را با همان لحن خاص میشنوید)

از جمله شخصیت های مهم مورتال کمبت میتوان به اسکورپین،سابزیرو،ریدن،شائوکان،باراکا و جانی کیچ اشاره کرد.آخرین نسخه این بازی در سال ۲۰۱۹ با عنوان مورتال کمبت ۱۱ عرضه شد و خشونت در این بازی به اوج خود رسید.

۹- Tom Clancy’s Splinter Cell

نسخه نخست این بازی در سال ۲۰۰۲ منتشر شد.این بازی سبک اکشن داره و به صورت تک نفره و چند نفره قابل بازی میباشد.آخرین نسخه این بازی به نام( اسپلینتر سل تام کلنسی:فهرست سیاه)در سال ۲۰۱۳ منتشر شده در نتیجه این بازی برای هیچکدام از کنسول های نسل هشتمی منتشر نشده است.

۱۰- Call Of Duty

اولین نسخه این بازی در سال ۲۰۰۳ فقط برای ویندوز عرضه شد اما در نسخه های بعدی این بازی برای کنسول های خانگی نیز ساخته و منتشر شد.سبک این بازی اکشن ، تیراندازی اول شخص هست و بسیاری از گیمر های ایران و جهان را به خود جذب کرده است. سه نسخه اول این بازی مربوط به جنگ جهانی دوم هست اما در نسخه های آتی این بازی وارد عصر جدید شده و همین امر تغییرات زیادی در بازی ایجاد کرد.تاکنون ۱۶ نسخه از این بازی ساخته و منتشر شده و همین نشون میده که به خوبی توانسته رضایت کاربران را بدست بیارد.

۱۱- (Pro Evolution Soccer (pes

بدون شک بازی های فوتبالی بهترین و محبوب ترین بازی ها نزد بسیاری از گیمر های ایران و جهان هستند.یکی از این بازی های فوتبالی پس است که از گذشته تا کنون طرفداران زیادی داشته است.اولین نسخه این بازی توسط شرکت کونامی در سال ۲۰۰۱ منتشر شد.تقریبا در همه گیم نت ها افراد زیادی مشغول این بازی بودند.رفته رفته طراحی چهره بازیکنان،استادیوم ها و کیت ها بهتر شد و پس توانست بسیاری از تیم های مطرح اروپایی را لایسنس کند تا گیمر ها تیم محبوب خود را انتخاب کنند و از بازی کردن با اسطوره های تیم خود لذت ببرند و لگو و کیت تیم خود را ببینند.رفته رفته گیم پلی بازی بهتر و بهتر شد و بازی شباهت بیشتری به فوتبال واقعی پیدا کرد.نام کامل این بازیPro Evolution Soccer یا همان فوتبال تکاملی حرفه ای هست که به صورت مخفف(pes)خوانده میشود ولی در نسخه سال ۲۰۲۰ نام این بازی به (e football) تغییر خواهد کرد.تا سال ۲۰۱۴ همه چیز برای کونامی خوب پیش میرفت تا این که رقیب همیشگی کونامی یعنی ea sports توانست پس از سال ها خودی نشان بدهد و رفته رفته بسیاری از طرفداران (pes) را (fifa)باز کند. اما پس برای سال ۲۰۲۰ دست به لایسنس تیم های بایرن مونیخ،یوونتوس و منچستر یونایتد زده و شاید این استارتی باشه برای شروع دوباره pes.

۱۲- Subway Surfers

با گذشت زمان دیگر هر کسی فرصت بازی با کامپیوتر یا کنسول های خانگی را پیدا نمیکرد بنابراین افراد به سمت تلفن های همراه خود رفتند و بازی های اندرویدی و (IOS) را تجربه کردند.در سال ۲۰۱۲ بدون شک یکی از بهترین بازی های اندروید و (IOS) منتشر شد.بازی موج سواران مترو یک بازی سبک ران و هیجان انگیز بود که رقابت زیادی بین گیمر های ایرانی درست کرده بود.به نحوی که همه در حال تلاش برای رکورد بالا زدن بودند و سعی میکردند رکورد بهتری نسبت به دوستان خود بزنند.پس از دو سه سال نسخه های هک شده بازی ساخته شد و به مرور زمان محبوبیت این بازی کمتر شد.

۱۳- Clash of Clans

یکی دیگر از بازی های اندرویدی بسیار محبوب در ایران بازی کلش آف کلنز هست.کلش آف کلنز یک بازی آنلاین به سبک استراتژیک هست و بسیاری از گیمر ها را جذب خود کرده است.این بازی در سال ۲۰۱۲ برای (iOS) و پس از یک سال برای اندروید منتشر شد.این بازی هنوز هم محبوبیت بسیار زیادی داره چون نسخه هک شده ای برای این بازی آنلاین ساخته نشده اما این بازی در بعضی موارد خطرناک هم بوده،در سال های اولیه انتشار این بازی برخی از گیمر های ایرانی از بسیاری اموال و ثروت خود گذشتند و آن ها را در این بازی خرج کردند تا بتوانند رکورد خود را افزایش دهند.

۱۴- FIFA

و اما در آخر میرسیم به یکی از پر فروش ترین و محبوب ترین بازی های نه تنها ایران بلکه جهان.فیفا برای اولین بار در سال ۱۹۹۳ توسط شرکت بازی سازی مطرح(ea sports)منتشر شد.این بازی شبیه ساز فوتبال را، به صورت تک نفره،چند نفره و آنلاین میتوان بازی کرد و هر ساله طبق تغییرات کیت ها و بازیکنان باشگاه های فوتبال نسخه ای از این بازی منتشر میشود.همین طور که قبلا اشاره کردم شاید تا سال ۲۰۱۴ کمتر کسی فیفا بازی میکرد و افرادی زیادی سرگرم بازی پس بودند اما در سال ۲۰۱۴(ea)توانست بازی فوق العاده را بسازد و بسیاری از پس باز ها را به خود جذب کند.از نکات مثبت بازی فیفا میتوان به:(۱:لایسنس بسیاری از تیم های های مطرح اروپایی، لیگ قهرمانان اروپا،جزیره،لالیگاو… ۲:شباهت زیاد بازی به واقعیت ۳:وجود بخش های جذاب و متنوع مانند کریر مود،آلتیمیت تیم،ولتا یا همون فوتبال خیابانی ، فوتبال بانوان و… ۴:طراحی عالی چهره بازیکنان و استادیوم ها)اشاره کرد.این بازی در سال ۲۰۱۹ بر خلاف پس برای کنسول های نسل هفتم نیز منتشر شده بود و در نسخه ۲۰۲۰ هم دوباره شاهد نسخه کنسول های نسل هفتمی خواهیم بود.

و این هم گلچینی از بازی های محبوب میان گیمر های ایرانی بود که به شما تقدیم شد.به نظر شما بهترینش کدوم بود؟ خوشحال میشیم اگه به نظرسنجی زیر پاسخ بدید و کامنت بزارید 🙂

نظرسنجی

بیشتر بخوانید:


6
دیدگاه بگذارید

avatar
جدیدترین نظرات قدیمی ترین نظرات نظراتی با بیشترین رای موافق
سید متین فقهی
سردبیر

خاطراتم زنده شد 🙂 مخصوصا اون مرغ های فضایی. خداییش خیلی حال میداد. دو نفرم میشد. یسری دیگشم مثه کانتر که هممون باهاش خاطره داریم هم عالی بود. در کل خیلی مطلب خوب و جامعی بود.

معین صدوقی نژاد
نویسنده

عالی بهترین بازیها

امیرحسین فقهی
سردبیر

وای عالی بود واقعا.

علیرضا شاه زیدی
نویسنده

با چهارتا بازی اولی خیلی خاطره دارم
ممنونم یاد خاطرات خوش گذشته افتادم

محمد امینی
مهمان
محمد امینی

میتونست جای
Need for speed
توی این لیست خالی نباشه
از سال ۱۹۹۴ تا کنون
باحدود سی نسخه

سید متین فقهی
سردبیر

خداییش موافقم. ولی خب لیست هینجوریشم شلوغ شده بود. ایرانیا با خیلی بازی ها خاطره دارن ولی خب بلخره باید گلچینش دسته بندی می شد که این بود.