دوران کرونایی و خانه‌نشینی، دگرگونی تاثیرگذاری بود که حتی روی نوع نگاهمان به بعضی چیزها تاثیر گذاشت. حاصل این دگرگونی افکار، آثار هنری‌ای با دیدگاه‌های تازه‌ای بودند که از جملهٔ آنها، می‌توان آلبوم فولکلور تیلور سوئیفت را به عنوان گزینهٔ مناسبی نام برد. برای معرفی این آلبوم، با ما در اسمارتین همراه باشید.


فولکلور (Folklore) آلبوم تحسین‌شدۀ تیلور سوئیفت است که در ۲۴ ژوئیه ۲۰۲۰ از طریق ریپابلیک رکوردز منتشر شد. فولکلور، هشتمین آلبوم استودیویی تیلور سوئیفت و اولین آلبوم او از زمان شروع همه‌گیری کرونا است. آلبومی که در مدت کوتاهی با همکاری از راه دور، آن هم فقط با جک آنتونوف و آرون دسنر ساخته شد.

این آلبوم تفاوت‌های چشمگیری با آثار قبلی تیلور سوئیفت دارد. اولین تفاوتش، نوع انتشار آن است که به صورت غافلگیرانه و بدون هیچ‌گونه تبلیغات قبلی انجام شد. در واقع فولکلور اولین آلبومی بود که تیلور سوئیفت بدون اطلاع قبلی آن را منتشر کرد. او همچنین در این آلبوم، سبک‌ پاپ راک را امتحان کرد که قبل از این، کمتر به سراغش می‌رفت.

هر آهنگ و ترانه در فولکلور، به نوعی یک زندگینامه است؛ اما تیلور سوئیفت در آثار قبلی خود، از زندگی خودش برای نوشتن ترانه بهره می‌برد و معمولاً، ایستر اگ‌هایی هم در آنها قرار می‌داد؛ اما در فولکلور، رو به داستان‌سرایی آورده و داستان‌هایی را از زبان آدم‌های خیالی مختلفی روایت می‌کند. به همین دلیل، او به طیف وسیعی از موضوعات و احساسات دسترسی دارد و این باعث شده که آلبوم از لحاظ درونمایه، غنی و متنوع باشد.

معرفی آلبوم فولکلور تیلور سوئیفت - اجراهای ویدیویی تیلور سوئیفت از آهنگ‌های آلبوم
معرفی آلبوم فولکلور تیلور سوئیفت – اجراهای ویدیویی تیلور سوئیفت از آهنگ‌های آلبوم

طبق گفته‌های خود تیلور سوئیفت، این آهنگ‌ها در دوران خانه‌نشینی به‌طور ناگهانی، به صورت مجموعه‌ای از داستان‌ها و شخصیت‌ها از ذهنش خارج شدند. همچنین معنای لغوی نام این آلبوم که همان “Folklore” باشد، «داستان‌های قدیمی» است که نشان‌دهندۀ درونمایۀ آن است (البته فولکلور یک ژانر از موسیقی هم هست).

تیلور سوئیفت همچنین بیان داشته که میان سه آهنگ از این آلبوم، یک رابطه وجود دارد. یک نوع مثلث عشقی که از زبان هر سه نفری که در این مثلث وجود دارند روایت می‌شود. بر اساس فن تئوری‌های معروف، این ارتباط میان آهنگ‌های Betty، Cardigan و August برقرار است. با توجه به حس و حال این آهنگ‌ها، احتمالاً باید Cardigan از نگاه کسی باشد که به او خیانت شده است. در راستای تایید این تئوری هم باید گفت که بیشتر افعال در ترانۀ Cardigan، افعال گذشته هستند.

فولکلور از لحاظ حال و هوایی که بر آن غلبه دارد، اثری کاملاً متفاوت است. فولکلور یک آلبوم متفکر، خفقان‌آور و دارای احساساتی سرکوب‌شده و ظریف است. علاوه‌بر موسیقی و تنظیم، لحن شاعرانۀ ترانه‌ها هم بر شدت این حس و حال می‌افزایند. این آلبوم برخلاف آثار قبلی تیلور سوئیفت، تنظیم‌های ساده و به دور از هر چیز اضافه‌ای دارد. در بعضی از قطعه‌های این آلبوم، ملودی‌ای که با پیانو نواخته می‌شود به‌قدری ساده است که می‌تواند یادآور صدای قدم زدن یا تیک تاک ساعت باشد. آهنگ‌های قبلی تیلور سوئیفت، با رنگ‌های فراوانی بیان می‌شدند؛ اما قطعه‌های این آلبوم، احساساتی خاکستری دارند. البته هنوز هم بعضی از آهنگ‌های این آلبوم، یادآور حالت‌های ‌آشنای تیلور سوئیفت هستند؛ مثل “Betty” که حس عشق و حسرت نوجوانی را تداعی می‌کند.

معرفی آلبوم فولکلور تیلور سوئیفت
معرفی آلبوم فولکلور تیلور سوئیفت

آهنگ‌های این آلبوم، احتمالاً برای هر کسی به دو گروه تقسیم خواهند شد؛ یکی آنهایی که دوست داشته می‌شوند و دیگری، آنهایی که مثل بچۀ سرراهی با آنها رفتار خواهد شد؛ چون به اندازۀ دستۀ اول دوست‌داشتنی نیستند.

از جمله افتخاراتی که آلبوم فولکلور بدست آورده، می‌توان به جایزۀ گرمی آلبوم سال، رکورد بزرگترین افتتاحیۀ آلبوم از یک هنرمند زن در اسپاتیفای، پرفروش‌ترین آلبوم سال و گرفتن رتبه‌های بالا در بیلبورد هات ۱۰۰ و بیلبورد ۲۰۰ اشاره کرد.

راهنما: در ادامه، تمام قطعه‌های آلبوم به ترتیب برای شما قرار گرفته‌اند و می‌توانید آنها را گوش دهید یا دریافت کنید. همچنین توصیه می‌شود برای ‌آشنایی با حال و هوای این آلبوم، در ابتدا آهنگ‌های Cardigan و Exile را گوش دهید.
معرفی آلبوم فولکلور تیلور سوئیفت - کاور رسمی آلبوم
معرفی آلبوم فولکلور تیلور سوئیفت – کاور رسمی آلبوم

قطعه‌های آلبوم فولکلور

قطعهٔ اول به نام “The 1
قطعهٔ دوم به نام “Cardigan
قطعهٔ سوم به نام “The Last Great American Dynasty
قطعهٔ چهارم به نام “Exile
قطعهٔ پنجم به نام “My Tears Ricochet
قطعهٔ ششم به نام “mirrorball
قطعهٔ هفتم به نام “Seven
قطعهٔ هشتم به نام “August
قطعهٔ نهم به نام “This Is Me Trying
قطعهٔ دهم به نام “Illicit Affairs
قطعهٔ یازدهم به نام “Invisible String
قطعهٔ دوازدهم به نام “Mad Woman
قطعهٔ سیزدهم به نام “Epiphany
قطعهٔ چهاردهم به نام “Betty
قطعهٔ پانزدهم به نام “Peace
قطعهٔ شانزدهم به نام “Hoax
قطعهٔ هفدهم به نام “The Lakes

جمع‌بندی

بعضی از آثار متفاوت، شاید در آغاز خیلی بی‌نقص به‌نظر نیایند؛ اما آثاری ماندگارند. تیلور سوئیفت هم با بارها امتحان کردن سبک‌های مختلف، تعداد زیادی از همین نوع آثار ساخته که فولکلور، یکی از همان‌هاست. فولکلور آلبومی است که یا می‌توانید از ته دل دوستش داشته باشید، یا از ته دل از آن متنفر باشید؛ اما این اثر، از همان دست آلبوم‌هایی است که حتی کسانی که دوستش ندارند، برای مدتی در زندگی‌شان نیاز به شنیدن آهنگ‌هایش پیدا می‌کنند.


دوست اسمارتینی!

  • نظرت دربارهٔ آلبوم فولکلور تیلور سوئیفت چیه؟
  • طرفدار تیلور سوئیفت و آثارش هستی؟
  • نظرت دربارۀ مقالات موسیقی اسمارتین چیه؟ اگه ایدهٔ جالبی توی ذهنت داری بگو تا اجراییش کنیم!
  • پیشنهاد یا انتقادی داری؟ حتماً برای ما توی بخش نظرات بنویسش!
  • به نویسندگی علاقه داری و می‌خوای نوشتن توی حوزهٔ سرگرمی رو تجربه کنی؟ به بخش همکاری با ما برو و اطلاعاتت رو برای ما ارسال کن تا اگه همه‌چیز خوب پیش رفت، به تیم اسمارتین اضافه بشی!

بیشتر بخوانید:

معرفی و بررسی انیمه حباب (Bubble) – زیبا اما بی‌روح
تامین بودجه بارسلونا با فروش سهام باشگاه – لاپورتا به دنبال ساخت تیمی رقابتی!
مانگا هایی که توسط خانم ها نوشته و مصورسازی شده‌اند – از شیطان کش گرفته تا کیمیاگر تمام فلزی
دیالوگ برتر: بهترین دیالوگ های انیمیشن ابری با احتمال بارش کوفته قلقلی – Cloudy with a Chance of Meatballs