بعضی لحظات زندگی، شیرین و لذت‌بخش هستند. از اون لحظاتی که توی ذهن آدم می‌مونند و بعد از به یاد آوردنشون، لبخند می‌زنیم. انگار چاشنی زندگی با اون لحظات ترکیب شده. ولی چطوریه که لحظات شیرین زندگی برای ما ناآشنا هستند؟ چرا اون لحظاتی نیستند که فکر می‌کردیم خیلی موفقیت‌آمیز و قشنگ هستند؟ برای خواندن ادامه مطلب با ما در اسمارتین همراه باشید.


این لحظات معمولا کمتر در دیدرس ما بودند و کمتر بهشون توجه کردیم. بالعکس لحظاتی بودند که اونقدرا هم ارزش زیادی نداشتند، ولی برای ما باارزش به شمار می‌رفتند. با این حال در آخر، بیشتر مواقع همون لحظاتی که نسبت به اون‌ها کم لطفی داشتیم، تبدیل به خاطراتی قشنگ برای ما شدند.

بذارید با یک مثال شروع کنم:

امروز روز بی‌نظیری بود! بعد از نوشیدن قهوه روزانه، به سراغ کار رفتم و الان بعد از چندین ساعت از پای کار بلند شدم. کار امروز برای من خیلی لذت‌بخش بود و موفقیت‌های تازه‌ای کسب کردم. با این حال، خیلی دوست دارم به صبح برگردم و دوباره آن قهوه خوشمزه را بنوشم، هنوز مزه‌اش زیر زبانم است!

جالب بود نه؟! با اینکه یک روز بی‌نظیر کاری رو تجربه کرده، ولی بیشتر دوست داره به زمانی برگرده که داشت اون قهوه ساده و معمولی رو می‌نوشید!

مثال بالا قطعا به شکلی متفاوت برای هممون اتفاق افتاده، ولی اگه این رو کنار بذاریم، می‌تونیم به مفهوم این مثال بپردازیم.

لحظات ساده، معمولا فرصت بیشتری برای جا پیدا کردن توی ذهن ما دارند. به خصوص اگه سعی کنیم اون لحظات رو با آرامش سپری کنیم. این لحظات ممکنه بعد از یک کار سخت یا سپری کردن لحظات بد یا سختی به وجود بیان و تلخی و گزندگی گذشته رو از بین ببرند. برای همین هست که باعث به وجود اومدن یک آرامش درونی توی انسان می‌شن و توی ذهن اون، به عنوان لحظه‌ای دست نیافتنی و لذت‌بخش ثبت می‌شن.

با این اوصاف، گاهی بد نیست روی لحظات ساده، ولی قشنگ زندگی تمرکز بیشتری داشته باشیم. دست از سر کار، موفقیت و اهداف برداریم و از حال امروز لذت ببریم.

به یاد داشته باشید که منظور از لذت امروز، این نیست که از موفقیت و اهداف خود بگذرید. و از همین چیزی که هستید تا آخر لذت ببرید، اصلا اینطور نیست. منظور اینه که هر مقطعی از زندگی، به هرشکلی هم که پیش بره، زیبایی‌های خودش رو داره و از دست دادن اون‌ها در ازای بدست آوردن چیزهایی که اصلا اهمیتی نداشتند، جز حسرت چیزی در پیش نخواهد داشت.

چرا کار بی‌وقفه رو به گپ دوستانه، گذروندن وقت با خانواده، خوردن غذای مورد علاقه و… که ممکن است فردا نباشند، ترجیح بدیم؟


دوست اسمارتینی

  • تا حالا از این لحظات شیرین زندگی توی ذهنت نقش بسته؟
  • پیشنهاد یا انتقادی داری؟ حتما برای ما توی نظرات بنویس، ما همشو می‌خونیم!
  • به نویسندگی علاقه داری و می‌خای نوشتن را تجربه کنی؟ به بخش ارسال مطلب برو و نوشته خوبت را برای ما ارسال کن. ما هم اونو با اسم خودت منتشر می‌کنیم! 
  • راستی یادت نره توی خبرنامه اسمارتین هم ثبت نام کنی و هر هفته ایمیلای باحال دریافت کنی (:

بیشتر بخوانید:

لبخند بزن! یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای شاد بودنسامان غلامی نژاد
من هیچ ایده ای ندارم!سید متین فقهی
معرفی انیمه Steins Gate – دروازه اشتاینز –  آتنا مهرانفر
موارد لازم برای نویسنده شدن! – قسمت ششم – رامتین شاهینی نژاد