کشش سطحی چیست و چگونه کار می کند؟

0
90

یکی از پدیده های جذاب فیزیک، کشش سطحی است که اغلب در مایعات دیده می شود. این پدیده انقدر جذاب است که برخی از افراد می آیند و با آن ویدیو ها و تصاویر جالبی می سازند. حالا ما می خواهیم در این مطلب نگاهی به این پدیده بیاندازیم و بفهمیم کشش سطحی آب چیست و چگونه کار می کند. برای خواندن ادامه ادامه مطلب با ما همراه باشید.

کشش سطحی ویژگی در مایعات است که باعث می شود سطح مایع حالتی کشسانی پیدا کند و مثلا وقتی حشره ای سبک بتوانند روی آب باقی بمانند، یا وقتی از چکیدن قطره آب از شیر فیلم آهسته بگیرید متوجه خواهید شد که قطره کمی کش می آید و سپس از شیر آب رها می شود و یا شاید دیده باشید وقتی دو قطره آب نزدیک هم باشند، همدیگر را به سمت هم می کشند و تبدیل به یک قطره بزرگتر می شوند.

دلیل اصلی به وجود آمدن این پدیده هم مولکول های آب هستند به طوری که وقتی مولکول های مایعی مثل آب، با هوا در تماس باشند باعث به وجود آمدن سطح الاستیکی می شوند و در این حالت، مایع یک حالت کششی پیدا میکند. البته این به زبان ساده بود ولی توضیحات خیلی زیادی در این باره وجود دارد که می توانید با سرچ کردن اطلاعات خیلی زیادی از آن به دست بیاورید. لازم به ذکر است که کشش سطحی با علامت y به شکلی خاص و مدل دیگری شناخته می شود.

در ادامه نیز می توانید تصاویری از اتفاقات این پدیده در روزمره را تماشا کنید:

قطره آب در حال افتادن
شناگری در حال بیرون آمدن از آب
روی آب ماندن سوزن
چسبیدن قطره آب به دست انسان

در کل کشش سطحی پدیده ای نیست که بتوان به راحتی از آن گذشت ولی اگر اطلاعات مختصر و مفیدی از آن می خواهید می توانید این مطلب را بخوانید و از آن لذت ببرید.

دیدگاه بگذارید

avatar