همایش‌ها و سخنرانی‌های انگیزشی، همیشه باعث هیجان زده شدن ما می‌شن. اونا سعی می‌کنن با آهنگ های حماسی، جمله های عجیب و غریب و تبدیل کردن موفقیت به یک بازی ویدیویی که با چند تا مرحله تموم می‌شه، امید به ما بفروشن. تعجبی نداره که اگه زیادی بهشون اعتماد کنید راه موفقیت در ۳ ثانیه رو هم بهتون یاد بدن!


حالا امروز من می‌خوام مشکل این سخنرانی‌ها و همایش‌ها رو بهتون نشون بدم. اول از همه باید سه تا نکته رو در مورد این همایش‌ها و سخنرانی‌ها بدونیم:

کسی نمی‌ندازه ساک پول از آسمون، بیست و چهار ساعت روز دعا بخون حالا!
کسی نمی‌ندازه ساک پول از آسمون، بیست و چهار ساعت روز دعا بخون حالا!

۱- قانون جذب، ترفند تمام سخنران های انگیزشی

همه‌ی سخنران‌های انگیزشی از یک تکنیک برای جوگیر کردن و هیجان زده کردن من و شما استفاده می‌کنن، یعنی قانون جذب!

همشون میگن: بخوا تا بهت داده بشه!
یا: فقط باید بخوای، اونقدری که نیاز به خواستن داری به تلاش نداری!

موفقیت یعنی خواستن، خواستن یعنی تلاش برای بدست آوردن، نه تلاش برای خواستن! البته که خواستن مهمه، ولی همش به خواستن خلاصه نمیشه!

حرفای پر مغز!
حرفای پر مغز!

۲- حرفای سخنران های انگیزشی هیچ پایه علمی نداره

سخنران‌های انگیزشی فقط یکم هیجان و احساس به شما میدن که قرار نیست باعث بشه شما به فکر فرو برید، چون حرفاشون هیچ پایه علمی نداره.

به طور کلی می‌شه گفت که سخنران های انگیزشی نوادگان کوچک یونگ (روانشناس بزرگ) هستن، البته که بیشتر افراد موفق اعتقاد خاصی به یونگ هم ندارن، چه برسه به این دوستان تازه‌کار!

آقا این طرفی درسته؟!
آقا این طرفی درسته؟!

۳- سخنران های انگیزشی فقط خواستار شلیک شما هستن!

مهمترین چیزی که درباره همایش ها و سخنران های انگیزشی باید بدونید اینه که اونا فقط خواستار شلیک شما هستن و قرار نیست به شما زدن به هدف رو یاد بدن؛ دلیلشم کاملا مشخصه، چون خودشونم بلد نیستن بزنن به هدف!

جمع بندی

به طور کلی بهتره حرفای سخنران‌های انگیزشی رو فقط به عنوان یک تلنگر کوچیک توی زندگیتون داشته باشید، نه اینکه بخواید وقت و هزینه ای براشون بذارید. موفقیت از تجربه ما سرچشمه می‌گیره، نه دو تا کلمه انگیزشی!

دوست اسمارتینی

  • نظر تو درباره سخنرانی‌های انگیزشی چیه؟
  • پیشنهاد یا انتقادی داری؟ حتما برای ما توی نظرات بنویس، ما همشو میخونیم!
  • راستی یادت نره توی خبرنامه اسمارتین هم ثبت نام کنی و هر هفته ایمیلای باحال دریافت کنی (: