یکی از جذاب‌ترین رقابت‌های ملی فوتبال، کوپا آمریکاست. این تورنمنت به لطف وجود ستاره‌هایی همچون مسی، نیمار و سوارز از هیجان زیادی برخوردار است و هواداران بسیاری دارد. در تابستان سال ۲۰۲۱، چهل و هفتمین دورۀ رقابت‌های کوپا آمریکا برگذار شد. در پایان آرژانتینی‌ها قهرمان و بهترین‌‌های تورنمنت معرفی شدند. حالا ما در این مطلب قصد داریم تا مروری بر سرگذشت کوپا آمریکا در سال ۲۰۲۱ داشته باشیم. برای خواندن ادامۀ مطلب با ما در اسمارتین همراه باشید.


کوپا آمریکا ۲۰۲۱ ابتدا قرار بود که در کلمبیا برگذار شود؛ اما به دلیل ناآرامی‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا در این کشور، میزبانی به آرژانتین واگذار شد. رفته‌رفته وضعیت کرونا در این کشور نیز آشفته شد و کنفدراسیون فوتبال آمریکای جنوبی، به ناچار برزیل را برای میزبانی انتخاب کرد. با این حساب برای دومین بار متوالی، برزیل میزبانی کوپا آمریکا را بر عهده گرفت.

مدتی پس از اتمام بازی‌های باشگاهی در فصل ۲۱-۲۰۲۰، تورنمنت‌های معتبر ملی نیز در بسیاری از قاره‌ها شروع شدند. این تورنمنت‌ها ابتدا قرار بود که در تابستان ۲۰۲۰ برگذار شوند؛ اما به دلیل شیوع ناگهانی ویروس کرونا، بازی‌ها با یک سال تاخیر آغاز شدند.

مروی بر مسیر کوپا آمریکا ۲۰۲۱ از دور گروهی تا فینال!

قرعه‌کشی و گروه‌بندی کوپا آمریکا ۲۰۲۱ انجام شد و تیم‌ها در دو گروه تقسیم‌بندی شدند. در دور گروهی ما شاهد رقابتی جذاب و دیدنی بین تیم‌ها بودیم. در نهایت از گروه اول رقابت‌ها آرژانتین، اروگوئه، پاراگوئه و شیلی به مرحلۀ بعدی صعود کردند. برزیل، پرو، کلمبیا و اکوادور نیز سایر تیم‌های مرحلۀ یک چهارم نهایی را تشکیل دادند.

در مرحلۀ یک چهارم نهایی، برزیل و آرژانتین به راحتی از سد رقبای خود گذشتند و به نیمه‌نهایی رسیدند. پرو و کلمبیا نیز با شکست حریفان خود، به جمع چهار تیم برتر رقابت پیوستند. مدعیانی مانند اروگوئه، شیلی و پاراگوئه نیز به‌طرز عجیبی شکست خوردند و خیلی زود، با جام خداحافظی کردند.

در مرحلۀ نیمه‌نهایی، برزیل و پرو برای رسیدن به فینال به مصاف یکدیگر رفتند. گل اول بازی در دقیقۀ سی و پنج و توسط لوکاس پاکتا به ثمر رسید و برزیلی‌ها را پیش انداخت. در ادامه دو تیم هر چه زدند به در بسته خوردند تا برزیل با همان تک گل نیمۀ اول، به پیروزی سخت و دشواری دست یابد.

در آن طرف نیمه‌نهایی، آرژانتین و کلمبیا بازی جذابی را از خود به نمایش گذاشتند. آنها در پایان وقت‌های قانونی به تساوی ۱-۱ رضایت دادند تا ضربات پنالتی، برنده را تعیین کند. در ضربات پنالتی، امیلیانو مارتینز برگ برندۀ آلبی سلسته بود. او با ثبت عملکردی درخشان و مهار سه پنالتی کلمبیا، باعث صعود کشور خود به فینال شد.

قهرمان کوپا آمریکا ۲۰۲۱ در ورزشگاه ماراکانا از بین برزیل و آرژانتین، تعیین می‌شد. تاریخ نشان می‌داد که برزیلی‌ها، از شانس بیشتری برای قهرمانی برخوردار بودند. آنها پیش از سال ۲۰۲۱، پنج بار میزبانی کوپا آمریکا را بر عهده داشتند و در هر پنج دوره، قهرمان شدند. همچنین آخرین شکست خانگی سلسائو در کوپا آمریکا، ۷۱ سال پیش رقم خورده بود. آنها همچنین ستاره‌های بیشتری در ترکیب خود داشتند و شانس اول قهرمانی بودند.

ولی آرژانتینی‌ها کار دشوارتری را پیش رو داشتند. آخرین بازی رسمی آنها در ورزشگاه ماراکانا، فینال جام جهانی ۲۰۱۴ بود. بازی که با شکست آرژانتین تمام شد و خاطرۀ تلخی را برای هواداران این تیم رقم زد. آرژانتینی‌ها به مدت بیست و هشت سال از هر جامی دور بودند و در این مدت، پنج بار طعم تلخ نایب قهرمانی در کوپا آمریکا و جام‌جهانی را چشیدند. همچنین آنها بازیکنان مشهور و قابل اعتماد بسیار کمی در ترکیب خود داشتند.

گل زیبای آنخل دی ماریا به برزیل

فینال کوپا آمریکای ۲۰۲۱ با قضاوت داوری از کشور اروگوئه آغاز شد. در دقایق ابتدایی، دو تیم به دنبال گل بودند و بازی سریع، جذاب و تهاجمی را ارائه کردند. گل اول بازی در دقیقۀ ۲۱ به ثمر رسید. آنخل دی ماریا روی پاس بلند دی پائول و اشتباه مرگبار مدافع برزیل، در موقعیت تک به تک با ادرسون قرار گرفت. ادرسون برای مهار توپ جلو کشید؛ ولی دی ماریا با کنترل توپی بی‌نقص و چیپی دیدنی، دروازۀ برزیل را باز کرد.

آرژانتین پس از گل دی ماریا، حالت تدافعی به خود گرفت و منتظر ضد حملات ماند. برزیل نیز توپ و میدان را در اختیار گرفت و چندین بار به سمت دروازۀ آرژانتین حمله کرد؛ اما خط دفاع آرژانتین تاکتیک‌های تیته برای گلزنی را خنثی کرد. مدافعان آرژانتینی از جمله اوتامندی، با جان و دل از دروازۀ خود محافظت کردند و مانع گلزنی حریف شدند.

در نیمۀ دوم آرژانتین چند ضد حملۀ نصف و نیمه نیز داشت؛ اما هیچ‌کدام به ثمر ننشستند تا بازی با همان تک گل دی ماریا به پایان برسد. آرژانتین با این برد به پانزدهین قهرمانی کوپا آمریکا در تاریخ خود دست یافت و پرافتخارترین تیم این تورنمنت شد.

بازیکنان آلبی سلسته و سلسائو، بازی بسیار خشنی را در فینال کوپا آمریکا ارائه کردند. در این بازی ما شاهد چهل و یک خطا و نه کارت زرد بودیم. لیونل اسکالونی سرمربی آرژانتین نیز با دیدن این شرایط، بازیکنانی که کارت زرد داشتند را از زمین، بیرون کشید.

آرژانتینی‌ها و درو کردن جوایز و افتخارات کوپا آمریکا 2021!
آرژانتینی‌ها و درو کردن جوایز و افتخارات کوپا آمریکا ۲۰۲۱!

آرژانتینی‌ها و درو کردن جوایز و افتخارات کوپا آمریکا ۲۰۲۱!

پس از اتمام بازی فینال، سران برگذاری مسابقات به زمین آمدند و بهترین‌های کوپا آمریکا در سال ۲۰۲۱ را معرفی کردند. در ادامه نگاهی به آنها خواهیم داشت.

آنخل دی ماریا؛ بهترین بازیکن فینال

آنخل دی ماریا در کوپا آمریکا ۲۰۲۱، دقایق زیادی تیم خود را همراهی نکرد و معمولاً، به عنوان یار تعویضی وارد میدان شد؛ اما در فینال از ابتدای بازی در زمین بود و نقش مهم و کلیدی را ایفا کرد. او چندین حرکت رو به جلو و مفید به سمت دروازۀ برزیل داشت و موقعیت‌های زیادی را خلق کرد. از همه مهم‌تر، گل استادانۀ او در نیمۀ اول بود که باعث قهرمانی آرژانتین شد.

امیلیانو مارتینز؛ بهترین دروازبان رقابت

امیلیانو مارتینز، فعالیت حرفه‌ای خود در فوتبال را از سال ۲۰۱۲ و در باشگاه آرسنال آغاز کرد. او معمولاً نیمکت‌نشین این باشگاه بود و فرصت زیادی برای بازی کردن پیدا نکرد. به همین دلیل از همان سال، آرسنال را ترک کرد و تا سال ۲۰۲۰ در باشگاه‌های زیادی به‌طور قرضی بازی کرد. سرانجام در پایان سال ۲۰۲۰، او از آرسنال جدا و به‌طور رسمی به استون ویلا پیوست. مارتینز در استون ویلا سنگربان شمارۀ یک تیم بود و عملکرد درخشانی داشت. او برای اولین بار در سال ۲۰۲۱ به اردوی تیم ملی بزرگسالان آرژانتین دعوت شد.

عملکرد مارتینز در کوپا آمریکا بی‌نظیر بود. او در چهار بازی برای آلبی سلسته به میدان رفت و بازی درخشانی را ارائه کرد. او در بازی مقابل کلمبیا، سه پنالتی را مهار کرد و آرژانتین را به فینال فرستاد. مارتینز در فینال نیز چند دفع توپ خوب داشت و مانع گلزنی برزیل شد. همۀ این عوامل باعث شدند که مارتینز به عنوان بهترین گلر کوپا آمریکی ۲۰۲۱ شناخته شود و جایزۀ دستکش طلایی را کسب کند. بدون شک باشگاه‌های زیادی در این تابستان به دنبال جذب او خواهند رفت.

تیاگو سیلوا؛ جوانمردترین بازیکن تورنمنت

تیاگو سیلوا کاپیتان تیم ملی برزیل، جایزۀ بازی جوانمردانه را دریافت کرد. او تنها بازیکن غیرآرژانتینی بود که در کوپا آمریکا ۲۰۲۱، جایزه‌ای را کسب کرد.

شانس بالای لیونل مسی برای کسب توپ طلای 2021 - کاریکاتور زیبای استاد حمید سحری: لیونل مسی برای پایان این فصل رویاهای بزرگی در سر خود دارد!
شانس بالای لیونل مسی برای کسب توپ طلای ۲۰۲۱ – کاریکاتور زیبای استاد حمید سحری: لیونل مسی برای پایان این فصل رویاهای بزرگی در سر خود دارد!

معجزۀ لیونل مسی در کوپا آمریکا ۲۰۲۱ – بهترین بازیکن و گلزن تورنمنت

کوپا آمریکا ۲۰۲۱ برای لیونل مسی، به بهترین شکل ممکن رقم خورد. او در این تورنمنت، آمار فردی درخشانی را از خود به‌جای گذاشت و اولین قهرمانی ملی خود را جشن گرفت. کاپیتان تیم ملی آرژانتین نقش بسیار مهمی را در قهرمانی آلبی سلسته در کوپا آمریکا ۲۰۲۱ ایفا کرد. او با ۴ گل‌زده به عنوان آقای گل تورنمنت شناخته شد. مسی همچنین از حیث پاس‌گل‌ و دریبل‌ نیز بالاتر از همۀ بازیکنان قرار گرفت.

اما سران کنفدراسیون فوتبال آمریکای جنوبی، بهترین بازیکن تورنمنت را به نحوی متفاوت و عجیب معرفی کردند. آنها پیش از برگذاری دیدار فینال، مسی و نیمار را به‌طور مشترک به عنوان بهترین بازیکن کوپا آمریکا ۲۰۲۱ اعلام کردند!

در بیانیۀ این کنفدراسیون گفته شد:

«در مسابقاتی که مسی و نیمار همزمان بازی می‌کنند، امکان انتخاب یک نفر به عنوان بهترین بازیکن وجود ندارد!»

اما در پایان بازی فینال، توپ طلا کوپا آمریکا ۲۰۲۱ به مسی اهدا شد و خبری از جایزۀ نیمار نبود.

بعد از عملکرد درخشان لیونل مسی در کوپا آمریکا، شانس او برای کسی توپ طلای ۲۰۲۱ دوچندان شد. مسی در سال ۲۰۲۱ به قهرمانی کوپا دل ری و کوپا آمریکا دست یافت. همچنین آمار فردی بی‌نظیری را ثبت کرد و در بازی‌های زیادی به عنوان بهترین بازیکن زمین انتخاب شد. رقبای اصلی مسی مانند کانته، رونالدو، لواندوفسکی، امباپه و… نیز در بازی‌های ملی، عملکرد ضعیفی داشتند و تا حدودی، از توپ طلا فاصله گرفتند. البته تا اهدای توپ طلا، هنوز زمان زیادی باقی‌ مانده است و نمی‌توان با قاطعیت دربارۀ برندۀ آن نظر داد.

فکت: جالب است بدانید که مسی و رونالدو اولین جام ملی خود را در یک روز _یعنی دهم جولای_ کسب کردند!

قابی دیدنی از بازی برزیل و آرژانتین - وقتی که رفاقت جام نمی‌شناسد؛ نیمار در آغوش مسی بعد از شکست در فینال!
قابی دیدنی از بازی برزیل و آرژانتین – وقتی که رفاقت جام نمی‌شناسد؛ نیمار در آغوش مسی بعد از شکست در فینال!

و اما حرف آخر…

فوتبال همیشه ورزشی غیرقابل پیش‌بینی بوده است. در کوپا آمریکا ۲۰۲۱، برزیل روی کاغذ شانس اصلی قهرمانی بود؛ اما در پایان، شاگردان اسکالونی قهرمان شدند و جام را به خانه بردند. آنها با وجود شانس کم خود، تیمی متحد و منسجم ساختند و به ناکامی‌های ۲۸ سالۀ آلبی سلسته پایان دادند. از نظر من مسی، اسکالونی، امیلیانو مارتینز و اوتامندی دلایل اصلی موفقیت آرژانتین در این رقابت بودند. سایر بازیکنان مانند دی ماریا نیز، عملکرد رضایت‌بخشی را از خود به‌جای گذاشتند.

یکی از نقاط ضعف لیونل مسی، ناکامی در بازی‌های ملی بود. او در چند سال اخیر به فینال‌های زیادی پا گذاشت؛ اما موفق به کسب هیچ جام ملی نشد. با این حال به کمک قهرمانی در کوپا آمریکا ۲۰۲۱، اولین جام ملی خود را به کلکسیون افتخاراتش اضافه کرد.

حالا وقت فکر کردن به آینده است. بسیاری از تیم‌های قدرتمند اروپایی مانند فرانسه، پرتغال و بلژیک، جام ملت‌های اروپا ۲۰۲۱ را به خوبی سپری نکردند و الان روحیۀ خوبی ندارند؛ اما اوضاع برای آرژانتین به مراتب بهتر است. مسی و هم‌تیمی‌های او به لطف قهرمانی در کوپا آمریکا، انگیزۀ مضاعفی برای جام جهانی ۲۰۲۲ دارند و می‌توانند یکی از مدعیان اصلی قهرمانی باشند…


دوست اسمارتینی!

  • نظرت دربارۀ کوپا آمریکا ۲۰۲۱ چیه؟
  • به‌نظرت آرژانتین می‌تونه قهرمان جام جهانی ۲۰۲۲ بشه؟
  • فکر می‌کنی توپ طلای ۲۰۲۱ به کی می‌رسه؟
  • نظرت دربارۀ مطالب فوتبالی اسمارتین چیه؟ اگه ایدهٔ جالبی توی ذهن داری به ما بگو تا اجراییش کنیم!
  • پیشنهاد یا انتقادی داری؟ حتما برای ما توی نظرات بنویس. ما همشو می‌خونیم!
  • به نویسندگی علاقه داری و می‌خوای نوشتن رو تجربه کنی؟ به بخش ارسال مطلب برو و نوشته خوبت را برای ما ارسال کن. ما هم اون رو با اسم خودت منتشر می‌کنیم!

بیشتر بخوانید:

دیالوگ برتر: بهترین دیالوگ های انیمه دفترچه مرگ – Death Note سید متین فقهی
چه اتفاقی می‌افتاد اگر باب اسفنجی یک انیمیشن سیاه و سفید بود؟! – سید متین فقهی
رسمی: بازی فیفا ۲۲ با پخش تریلری معرفی شد – تب فوتبال بازمی‌گردد؟! – سید متین فقهی
بهترین اتچمنت اسلحه ak47 در بازی call of duty mobile – سید متین فقهی
حمایت از صلح بین دنیاها

خواستی می‌تونی یه سری به تلگرام و یوتیوبمون بزنی.