تیم ملی اسپانیا پس از یورو ۲۰۱۲، عملکرد خیلی خوبی نداشت و از دوران اوج خود، بسیار فاصله گرفت. در این سال‌ها سرمربیان زیادی بر روی نیمکت لاروخا نشستند؛ اما هیچ‌کدام کمک زیادی به تیم نکردند و همگی پس از مدتی کنار رفتند. سران کنفدراسیون فوتبال اسپانیا پس از جام‌جهانی ۲۰۱۸، از لوئیس انریکه برای سرمربیگری در تیم ملی، دعوت کردند. انریکه نیز دعوت آنان را قبول کرد و با پیوستن به اسپانیا، رنگ و بویی تازه را به این تیم بحران‌زده داد. حالا ما امروز در این مطلب نگاهی به عملکرد تیم ملی اسپانیا در یورو ۲۰۲۰ خواهیم داشت. برای خواندن ادامۀ مطلب با ما در اسمارتین همراه باشید.


بهترین روزهای تیم ملی اسپانیا در دهۀ گذشته، به سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲ بازمی‌گردد. در آن زمان ستاره‌های زیادی از بارسلونا، رئال مادرید و سایر باشگاه‌های اروپایی برای اسپانیا بازی می‌کردند. اسپانیا و ستاره‌های آن در آن دو سال، به قهرمانی در جام‌ جهانی ۲۰۱۰ و جام ملت‌های اروپا ۲۰۱۲ رسیدند و نام خود را در تاریخ فوتبال، جاودان کردند.

اما قهرمانی در جام ملت‌های اروپا ۲۰۱۲، آخرین خاطرۀ شیرین هواداران اسپانیا در آن دهه بود. با آغاز جام جهانی ۲۰۱۴، ناکامی‌های اسپانیا نیز آغاز شدند. اسپانیا در آن دوره از جام‌ جهانی، حتی به مراحل حذفی نیز صعود نکرد و در دور گروهی از رقابت‌ها کنار رفت. اسپانیایی‌ها در یورو ۲۰۱۶ نیز عملکرد خوبی نداشتند و در دور یک هشتم نهایی، به دست ایتالیایی‌ها حذف شدند.

اما اسپانیا در جام جهانی ۲۰۱۸، بسیار بهتر از دورۀ قبلی بازی کرد. این تیم در دور گروهی بالاتر از مراکش، ایران و پرتغال به عنوان صدرنشین گروه، به مرحلۀ یک هشتم نهایی صعود کرد. اسپانیا در این مرحله به مصاف میزبان و تیم معجزه‌ساز تورنمنت یعنی روسیه رفت. دو تیم بازی جذاب و پا به پایی را ارائه کردند؛ اما نتیجۀ نهایی ۱-۱ شد و کار به ضربات پنالتی کشید. در ضربات پنالتی، روسیه عملکرد بهتری داشت و با اختلاف اندکی، اسپانیا را شکست داد.

اسپانیا و شروع مسیری جدید با لوئیس انریکه
اسپانیا و شروع مسیری جدید با لوئیس انریکه

اسپانیا و شروع مسیری جدید با لوئیس انریکه

شش سال از آخرین قهرمانی تیم ملی اسپانیا در تورنمنتی معتبر، می‌گذشت. در این شش سال تیم از روزهای اوج خود، فاصلۀ زیادی گرفت و ماهیت خود را فراموش کرد. به‌طوری که دیگر کسی به اسپانیا، به عنوان یک مدعی اصلی قهرمانی در رقابت‌های مختلف، نگاه نمی‌کرد. در این چند سال، سرمربیان زیادی روی نیمکت طوفان سرخ نشستند؛ اما تیم‌های هیچ‌کدام به گرد پای تیم سال ۲۰۱۰ نیز نرسیدند و دیر یا زود، اخراج شدند.

اسپانیا برای بازگشت به روزهای خوب خود، نیازمند ایجاد تغییراتی اساسی در تیم و معرفی نسل جدیدی از بازیکنان بود. اولین گام در این مسیر، انتخاب یک سرمربی جدید برای رهبری نسل نو اسپانیا بود. کنفدراسیون فوتبال اسپانیا، لوئیس انریکه را برای این ماموریت انتخاب و پیشنهادی را به او ارائه کرد. انریکه نیز با جان و دل، پیشنهاد سرمربیگری در تیم ملی کشور خود را پذیرفت و سرمربی اسپانیا شد.

ترکیب تیم ملی اسپانیا در سال ۲۰۱۹، تفاوت‌های زیادی با ترکیب سال ۲۰۱۲ داشت. بسیاری از اسطوره‌های قدیمی تیم مانند ژاوی، اینیستا، کاسیاس، پویول، ویا و… بازنشسته شده بودند. برخی از بازماندگان نیز مانند سیلوا و دخیا، دیگر آمادگی گذشته را نداشتند و نمی‌توانستند به تیم کمک کنند. در نتیجه انریکه کار خود را با جوان‌سازی تیم و استفاده از چهره‌های جدید آغاز کرد. او چهره‌های جوان و جدیدی مانند پدری، گارسیا، لاپورت، رودری، اولمو، ترائوره و سیمون را به تیم ملی دعوت کرد. بازیکنانی همچون ایسکو، آسنسیو، ناچو، سیلوا، دخیا و کاستا نیز جایی در برنامه‌های انریکه نداشتند و از تیم ملی کنار گذاشته شدند.

عملکرد درخشان تیم ملی اسپانیا با انریکه در یورو 2020
عملکرد درخشان تیم ملی اسپانیا با انریکه در یورو ۲۰۲۰

عملکرد درخشان تیم ملی اسپانیا با انریکه در یورو ۲۰۲۰

لوئیس انریکه کار سرمربیگری خود را از فصل ۲۰۱۴-۲۰۱۵ در بارسلونا آغاز کرد. او شروع خیلی خوبی در این تیم نداشت. به‌طوری که در اوایل فصل، رسانه‌ها انریکه را یک سرمربی ناکارآمد دانستند و حرف از اخراج او زدند؛ اما ناگهان ورق بازگشت. انریکه از بازیکنانی که در اختیار داشت، تیمی متحد و قدرتمند ساخت و در پایان فصل، سه‌گانه را به دست آورد.

ابتدای مسیر انریکه در تیم ملی اسپانیا نیز شباهت زیادی با بارسلونا دارد. شاگردان انریکه در دو بازی ابتدایی یورو ۲۰۲۰ به مصاف سوئد و لهستان رفتند. آنها در آن دو بازی، عملکرد ضعیفی را از خود نشان دادند و به تساوی بدون گل رسیدند. بعد از آن دو تساوی ناامیدکننده، انتقادات و فشارهای رسانه‌ها بر روی انریکه، شدت گرفت. هواداران اسپانیا نیز از عملکرد ضعیف انریکه، بسیار خشمگین بودند و اعتمادی به او نداشتند.

اما انریکه دوباره ورق را به نفع خود بازگرداند. او در بازی مقابل اسلوواکی، به پیروزی پر گل پنج بر یک رسید و انتقادات رسانه‌ها را از دوش خود برداشت. انریکه با این برد پر گل، علاوه‌بر راه‌‌یابی به مرحلۀ حذفی، انرژی و انگیزه را به رختکن تیم بازگرداند و بازیکنان را برای رقابت در مراحل بعدی، آماده کرد.

اسپانیا در دور یک هشتم نهایی یورو ۲۰۲۰، حریف کرواسی شد. شاگردان انریکه در این بازی جذاب و پرهیجان، با نتیجهٔ پنج بر سه برنده و راهی مرحلهٔ یک چهارم ‌‌‌نهایی شدند. آنها در این مرحله، به مصاف سوئیس رفتند. اسپانیایی‌ها در این بازی توپ و میدان را در اختیار داشتند و موقعیت‌های زیادی را روی دروازهٔ حریف خلق کردند؛ اما در پایان صد و بیست دقیقه، دو‌ تیم به تساوی ۱-۱ رضایت دادند. در ضربات پنالتی، اسپانیا به لطف گلر جوان خود به پیروزی رسید و به نیمه‌نهایی راه یافت.

لاروخا در نیمه‌نهایی به مصاف ایتالیای آماده رفت. دو تیم کار بسیار سختی را پیش رو داشتند. در نیمهٔ اول، بازی چندان جذاب نبود و توپی از خط دروازه‌ها رد نشد. در نیمۀ دوم بازیکنان اسپانیا توپ را در اختیار گرفتند و هجومی‌تر بازی کردند؛ ولی هر چه زدند، به در بسته خوردند تا ایتالیایی‌ها روی یک ضد حمله، گل اول بازی را به ثمر برسانند. ایتالیا بعد از این گل، کاملاً در لاک دفاعی فرو رفت و با موج دیگری از حملات اسپانیا، مواجه شد. بالاخره در دقیقهٔ ۸۶، موراتا دروازهٔ دوناروما را باز و نتیجه را مساوی کرد.

در وقت‌های اضافه، ایتالیا میل زیادی به حمله کردن نداشت. اسپانیا نیز چندین موقعیت خوب روی دروازهٔ حریف خلق کرد؛ اما ثمری نداشت و بازی به ضربات پنالتی کشید. در ضربات پنالتی ایتالیا تیم برتر بود و با شکست اسپانیا، به فینال رقابت‌ها راه یافت.

تحلیلی بر سبک بازی اسپانیا با لوئیس انریکه
تحلیلی بر سبک بازی اسپانیا با لوئیس انریکه

تحلیلی بر سبک بازی اسپانیا با لوئیس انریکه

سبک بازی اسپانیا در یورو ۲۰۲۰، شباهت زیادی با سبک بازی بارسلونا در سال ۲۰۱۵ داشت. شاگردان انریکه توجه زیادی به حفظ مالکیت توپ داشتند و با پاس‌های متوالی، توپ را رو به جلو می‌بردند. آنها در هر شرایطی به دنبال ارائه کردن فوتبالی جذاب و تهاجمی بودند و کمتر در لاک دفاعی فرو می‌رفتند. حملات اسپانیا معمولاً از جناحین شکل می‌گرفتند و مدافعان کناری، نقش بسیار مهمی در بازی‌سازی و خلق موقعیت داشتند؛ اما اسپانیا یک مشکل خیلی بزرگ داشت. آن هم نداشتن یک مهاجم تمام‌کننده و قابل‌اعتماد بود. کسی مانند داوید ویا که توپ‌های ارسالی را به گل تبدیل کند. کاری که کمتر، از دست موراتا برمی‌آمد. شاید اگر آنسو فاتی مصدوم نبود، اسپانیا گل‌های خیلی بیشتری در یورو ۲۰۲۰ به ثمر می‌رساند.

و اما حرف آخر…

اگرچه اسپانیا قهرمان یورو ۲۰۲۰ نشد؛ اما شاگردان انریکه عملکرد خیلی خوبی در این تورنمنت داشتند. آنها در حالی به جمع چهار تیم برتر اروپا پیوستند که مدعیانی مانند فرانسه، آلمان و پرتغال، خیلی زودتر از رقابت حذف شده بودند. همچنین اسپانیا راموس و فاتی را به علت عدم آمادگی جسمانی، در اختیار نداشت. بدون شک این دو بازیکن توانمند می‌توانستند تاثیر بسیار زیادی در جریان بازی داشته باشند و به اسپانیا کمک کنند.

الان زمان مناسبی برای قضاوت انریکه و تیم او نیست. در حال حاضر بخش عمده‌ای از بازیکنان اسپانیا، جوانان بی‌تجربه و تازه‌کار هستند. انریکه نیز برای اولین بار سرمربیگری یک تیم ملی را بر عهده گرفته است. به‌طور کلی یورو ۲۰۲۰ تجربۀ درخشانی برای جوانان اسپانیا بود و اعتماد به نفس آنها را افزایش داد. بدون شک اگر اوضاع به همین شکل پیش برود، آیندۀ زیبایی پیش روی اسپانیا خواهد بود.

سوال یکی از خبرنگاران و پاسخی که انریکه به او داد، می‌تواند خلاصۀ خوبی از جمع‌بندی ما باشد:

– «آیا بعد از شکست در برابر ایتالیا، در رختکن گریه کردید؟»

+ «دلیلی برای گریه کردن نمی‌بینم. فوتبال برد و باخت دارد و بازیکنان هم خسته و ناراحت هستند؛ ولی باید از شکست‌ها درس گرفت. امشب ایتالیا پیروز شد و باید به بچه‌ها یاد داد که پس از شکست، نباید گریه کرد؛ بلکه باید بلند شد و به مسیر ادامه داد..


دوست اسمارتینی!

  • نظرت دربارۀ آیندۀ تیم ملی اسپانیا چیه؟
  • به‌نظرت اسپانیا می‌تونه با انریکه موفق بشه؟
  • نظرت دربارۀ مطالب فوتبالی اسمارتین چیه؟ اگه ایدهٔ جالبی توی ذهن داری به ما بگو تا اجراییش کنیم!
  • پیشنهاد یا انتقادی داری؟ حتما برای ما توی نظرات بنویس. ما همشو می‌خونیم!
  • به نویسندگی علاقه داری و می‌خوای نوشتن رو تجربه کنی؟ به بخش ارسال مطلب برو و نوشته خوبت را برای ما ارسال کن. ما هم اون رو با اسم خودت منتشر می‌کنیم!

بیشتر بخوانید:

معرفی و نقد و بررسی فصل اول انیمه شیطان کش (demon slayer) + سینمایی مربوطه!حباب
بازی از Batman 1989 که توسط یکی از طرفداران ساخته شده است! – سید متین فقهی
رستگاری آرژانتین در خاک برزیل – مروری بر سرگذشت کوپا آمریکا در سال ۲۰۲۱ – سهیل کوهی اصفهانی
دیالوگ برتر: بهترین دیالوگ های انیمه دفترچه مرگ – Death Note –  سید متین فقهی