اسمارتین وارد سه سالگی خودش شد و توی این مطلب، می‌خوایم نگاه کوتاهی به داستان شکل‌گیری اون و نتایجش طی سه سال اخیر داشته باشیم. با ما همراه باشید.


سه سال پیش، یه پسربچهٔ کلاس ششمی که قرار بود بره دبیرستان، تازه وب فارسی رو شناخته بود و کل تابستون کارش شده بود گشت و گذار توی رسانه‌های بزرگ اون. بعد از یه مدتی، به سرش زد که خودشم وارد وب فارسی بشه و بتونه کارایی شبیه به فعالان اون رو انجام بده. با این حال، فهمید که قرار نیست به همین راحتیا بتونه وارد این حوزه بشه و جایگاه بزرگی پیدا کنه. پس ناراحت شد و برای چند وقتی، از فکر و خیالش دست کشید.

گذشت و گذشت تا اینکه به اواخر تابستون رسید و رفت سفر؛ یه سفر که باعث می‌شد بادی به کلش بخوره و یکم بیشتر به اهدافی که داره فکر کنه. حالا چه شهری؟ تبریز! اونم برای اولین بار توی عمرش.

سفر شروع شد و خیلی هم به پسربچهٔ داستان ما خوش می‌گذشت. در این بین، یه روز با خانوادش به بازار تبریز رفت؛ یه بازار قدیمی و خیلی قشنگ. وسط عکس گرفتن و گشت و گذار توی بازار، دوباره فکر و خیالاش اومدن توی ذهنش. داداش برنامه‌نویسش هم داشت کنارش راه می‌رفت و به‌نظرش رسید که اتفاقاتی که افتاده رو باهاش درمیون بذاره.

بعد از اینکه تمام داستان رو برای داداشش تعریف کرد و گفت که ناامید شده، یه جملهٔ طلایی شنید: «چرا سایت خودت رو نمی‌سازی؟»

و داستان اسمارتین آغاز شد!
البته بدین شکل!
البته بدین شکل!

پسربچه تازه فهمید که داستان از چه قراره! و تبدیل شدن به یکی از اون غول‌هایی که هر روز دنبالشون می‌کنه، کاری نیست که یکی دو روزه انجام بشه؛ بلکه سال‌ها زمان و تلاش‌های شبانه‌روزی نیاز داره. با این همه حال، از این چیزا نترسید و با اینکه هیچ‌چیزی توی چنته نداشت، وارد ماجرا شد و فهمید که توی زندگی، تا وقتی دلت رو به دریا نزنی و بترسی، هیچ‌چیزی عایدت نمی‌شه؛ اما چطوری این چیزا رو فهمید؟

درواقع شخصیت داستان ما، علی‌رغم رسانه‌های بزرگ و حرفه‌ای، نه چیزی از نوشتار درست می‌دونست، نه مدیریت وب‌سایت بلد بود، نه پیدا کردن کاربر بلد بود، نه سئو کردن بلد بود، نه درست کردن عکس و ویدیو بلد بود، نه پیدا کردن نویسنده بلد بود و هزارتا چیز دیگه که همشون بدون خرید بسته‌های آموزشی تولید محتوا و تنها با تجربه و به قولی سمج بودن بدست اومدن! چیزی که شاید باورش سخت باشه؛ اما واقعیت اینه که اگه کاری رو بخوای انجام بدی و از ته دل بخوای بهش برسی، هیچ‌چیزی نمی‌تونه جلوت رو بگیر.

و حالا ۲۷ شهریور ماه ۱۴۰۰، اسمارتین سه ساله شد! سه سالی که با بدست آوردن کلی دوست و تجربه گذشت. کودک و نوجوان‌های زیادی به اسمارتین اومدند و خودشون رو به چالش کشیدند. سعی کردند که کاری انجام بدن و توسط بقیه دیده بشن. با این همه حال، اون پسربچه هیچ‌وقت فکرش رو نمی‌کرد که واقعاً چنین اتفاقاتی رخ بده و فقط رویاشون رو توی ذهنش پرورش می‌داد؛ اما حالا که بخش زیادی از اون اتفاقات افتادن، می‌بینه که چقدر ارزشش رو داشت که برای چنین کاری وقت بذاره و به‌خاطر حرفای بقیه رهاش نکنه.

علاوه‌بر تمام این‌ها، اون پسربچه هیچ‌وقت بدون دوستای خوبی که توی اسمارتین کمکش کردن و اسمارتینی‌هایی که وقت برای خوندن مطالبش گذاشتن، نمی‌تونست رنگ چنین اتفاقاتی رو ببینه و بابت همهٔ این‌ها ازتون ممنونه! (:

حالا که انقدر مقدمه‌چینی کردیم، بیاید یه نگاهی به نتایج و روند اسمارتین طی سه سال گذشته بندازیم:

شکل اسمارتین در طول سه سال گذشته
شکل اسمارتین در طول سه سال گذشته

شکل اسمارتین، همیشه دغدغۀ بزرگی برای ما بود؛ اما بالاخره بعد از سه بار عوض کردنش تونستیم به چیزی که می‌خوایم برسیم! در حال حاضر، اسمارتین هویت خاص خودش رو توی شکل و قیافش داره. به علاوه، خیلی ساده به هر بخشی که بخواید می‌تونید دسترسی داشته باشید و قرار نیست که توی انبوهی از محتوا که توی بخشای مختلف صفحه پخش شده، غرق بشید.


آمار بازدید سال اول: ۸,۳۵۵آمار بازدید سال دوم: ۴۰,۴۳۴آمار بازدید سال سوم: ۱۰۲,۵۳۷
مقایسۀ آمار بازدید کل سال اول اسمارتین با یک ماه در سال سوم!
مقایسۀ آمار بازدید کل سال اول اسمارتین با یک ماه در سال سوم!

همون‌طور که می‌بینید، اسمارتین از لحاظ بازدید هم پیشرفت چشم‌گیری رو تجربه کرده و هر سال، افراد بیشتری به جمع اسمارتینیا اضافه شدن!

۱۰ مطلب پربازدید اسمارتین در طول سالی که گذشت:

 1. تاپ فایو: پنج نوع از رازهای آبشار جاذبه که ذهن هر کسی را درگیر می‌کنند!
 2. شیفتینگ یعنی چه؟ چطور شیفت کنیم؟
 3. تاپ فایو: ۵ تا از بهترین اسلحه ‌های بازی Call Of Duty Mobile
 4. معرفی انیمه‌ bungo stray dogs – سگ های ولگرد بانگو
 5. پادکست اسمارتین: معرفی چند بازی مفرح و ساده برای چت کردن با دوستان!
 6. تاپ فایو: ۵ تا از محبوب ترین شخصیت های سری بازی های Call Of Duty
 7. معرفی و نقد و بررسی انیمه death note – بیاین از دفترچه مرگ براتون بگم!
 8. هر آنچه که باید دربارۀ فصل سوم آبشار جاذبه بدانید – گراویتی فالز
 9. دیالوگ برتر: بهترین دیالوگ های انیمیشن روح – Soul [تماشا کنید]
 10. بازی های چرت و پرتی که روزتان را می‌سازند!

تعداد نظرات کاربران در سال اول: ۵۵تعداد نظرات کاربران در سال دوم: ۱۰۹تعداد نظرات کاربران در سال سوم: ۱۹۷

خوشبختانه، ما اسمارتینی‌های زیادی هم داشتیم که در طی سال گذشته، نظراتشون رو با ما به اشتراک گذاشتند و این روند، دائماً در حال رشد و بیشتر شدن هست.

۱۰ استان رایج در بین کاربرهای اسمارتین در طول سالی که گذشت:

 1. تهران
 2. اصفهان
 3. فارس
 4. خوزستان
 5. آذربایجان شرقی
 6. کرمان
 7. آذربایجان غربی
 8. یزد
 9. گیلان
 10. مازندران

تعداد نویسندگان سال اول: یکتعداد نویسندگان سال دوم: چهارتعداد نویسندگان سال سوم: شش

اسمارتین هر سال تعداد بیشتری از نویسندگان بااستعداد کودک و نوجوان رو از سرتاسر ایران به خودش جذب کرده و توی سال سوم، این تعداد به بیشترین حالت خودش رسید.


تعداد مطالب منتشرشده در سال اول: ۷۵تعداد مطالب منتشرشده در سال دوم: ۲۰۸تعداد مطالب منتشرشده در سال سوم: ۱۵۵

از لحاظ آماری، تنها بخشی که اسمارتین توی اون افت داشته، تعداد مطالب منتشرشده هست؛ اما باید به این نکته هم توجه کنیم که تا اواسط سال سوم، اسمارتین از لحاظ محتوایی خیلی پراکنده و نامنظم بود و انواع و اقسام مطالب با کیفیت‌های متفاوت توی اون منتشر می‌شدند. با این حال، توی سه ماه پایانی سال سوم که شامل تابستان ۱۴۰۰ می‌شد، تحریریۀ اسمارتین منظم و متمرکزتر از همیشه روی موضوع سرگرمی کار کرد و اگه مطالب جدید سایت رو با مطالب قبلی مقایسه کنید، کاملاً متوجه تفاوت اون‌ها می‌شید.

تعداد مطالب‌منتشرشده در موضوعات رایج سرگمی اسمارتین در طول سالی که گذشت:

 • ۲۲ خبر گیمینگ
 • ۱۴ خبر فوتبالی
 • ۱۶ بررسی فوتبالی
 • ۱۱ بررسی سینمایی
 • ۸ دیالوگ برتر
 • ۷ ویدیو

البته که طبق برنامۀ جدید تحریریۀ اسمارتین، این شکل تولید محتوای متمرکز بر روی سرگرمی کودک و نوجوان ادامه پیدا می‌کنه و علاوه‌بر بالاتر رفتن آمار موارد ذکرشده در بالا، موضوعات دیگه‌ای مثل تاریخچه، تد تاک فارسی، پادکست، لیست برتر، تاپ فایو، مقالات موسیقی و… هم پیشرفت زیادی خواهند داشت.

با این همه حال، باز هم از بابت کمتر شدن مطالب منتشرشده در طی سال سوم، عذرخواه هستیم و توی سال جدید، حتماً جبران می‌کنیم!


در آخر، شما را به خواندن حرف‌هایی از طرف تحریریۀ اسمارتین برای تولد سه سالگی دعوت می‌کنیم:

«بالاخره داری شروع به راه رفتن و زبون درآوردن می‌کنی؛ امیدوارم یه روزی از رویاهای منم بزرگتر بشی!
ممنونم ازت و تولد سه سالگیت مبارک!
»

سید متین فقهی

«سلام اسمارتین عزیز. امیدوارم که حالت عالی و کیفت کوک باشه! سه سال پیش توی همین روزا، تو به دنیا اومدی و خاطره‌های خیلی خوبی رو برای من ساختی. من با کمک تو علاقه‌های خودم رو شناختم و هدف زندگیم رو پیدا کردم. تو کاری کردی که من حرفام رو به گوش بقیه برسونم و احساس کنم که آدم ارزشمندی هستم. علاوه‌بر همۀ اینا، تو باعث شدی که من با یه عالمه دوست جدید آشنا بشم و با اسمارتینیا، یه خانوادۀ بزرگ رو تشکیل بدم. راستی رفیق، من به اینکه عضو کوچیکی از تو هستم، همیشه افتخار می‌کنم و امیدوارم که هرگز مسیر ما از هم جدا نشه!

تولدت مبارک، اسمارتین!»

سهیل کوهی اصفهانی

«سلام اسمارتین! رو به راهی؟ رو به رشدی؟ از دوستی ما پنج ماه می‌گذره و توی این پنج ماه، ما دوستای خوبی برای هم بودیم؛ نه؟ ما بهم کمک کردیم و یاور همدیگه بودیم. ازت ممنونم بابت همۀ چیزایی که بهم یاد دادی. نه به شکل یه معلم اخمالو که مدام از آدم ایراد می‌گیره! تو بهم فرصت و اجازه دادی تا خودم، چیزایی که بقیه براش دوره می‌بینن رو با تجربه کردن یاد بگیرم!

ازت ممنونم، و تولد سه سالگیت مبارک کوچولو! به امید بزرگ و قوی شدنت!»

حباب

«اسمارتین عزیز، شنیدم که داری سه ساله می‌شی. سه سال برای یه آدم سن کمیه؛ اما سه سال عمر تو با زحمت و تسلیم نشدن آدم‌های زیادی ساخته شده و برای من یه نفر که خیلی ارزشمنده!
توی این سه سال تونستی به خیلیا مثل من کمک کنی تا بنویسن؛ از دانسته‌هاشون، رویاهاشون، حرف‌های قلبشون و دغدغه‌هاشون. به علاوه، کمک کردی که درست‌تر و زیباتر بنویسیم و خونده بشیم!
حدود یک سال و نیمه که باهات آشنا شدم و دروغ نیست اگه بگم باعث و بانی حجم عظیمی از تجربه‌هام بودی. تو باعث شدی که بیشتر مطالعه کنم، احساس مفید بودن کنم، دوستای زیادی پیدا کنم و از همه مهم‌تر، به خود واقعیم نزدیک و نزدیک‌تر بشم!
می‌دونم که در قالب کلمات نمی‌گنجه؛ ولی اسمارتین، ازت ممنونم! ❤️
»

آتنا مهرانفر

«انسان از زمانی که متولد می‌شه در مسیر رشد قرار می‌گیره. پیشرفت می‌کنه، زخمی می‌شه، درد می‌کشه و حتی برای مدتی استراحت می‌کنه. توی این دنیای بزرگ، هزاران مسیر هست برای زندگی؛ اما اتفاقای ناگهانی کمی وجود داره که برات یه مسیر رو می‌سازه. مسیری هم‌سو و هم‌جهت که دنیات رو تغییر می‌ده؛ مثل یه شاخۀ درخت که انسان رو از باتلاق سیاه و کثیف بیرون میاره.

اسمارتین زمانی که دنیای نوشتنم تاریک بود وارد زندگی من شد. و من رو هم‌جهت با خودش رشد داد و یه زندگی کوچیک برام ساخت. اسمارتین برای من یه تولده، تولدی که هرگز فراموشش نمی‌کنم.»

سیده سدنا موسوی

دوستتون داریم اسمارتینیا! تولدمون مبارک!


دوست اسمارتینی!

 • نظرت دربارهٔ اسمارتین چیه؟ (: طی این سه سال برات مفید بودیم؟
 • اگه ایدهٔ جالبی توی ذهن داری به ما بگو تا اجراییش کنیم!
 • پیشنهاد یا انتقادی داری؟ حتماً برای ما توی نظرات بنویس؛ ما همشو می‌خونیم!
 • به نویسندگی علاقه داری و می‌خوای نوشتن برای کودک و نوجوان رو تجربه کنی؟ به بخش همکاری با ما برو و اطلاعاتت رو برای ما ارسال کن تا اگه همه‌چیز خوب پیش رفت، به تیم اسمارتین اضافه بشی!

بیشتر بخوانید:

میمز: میم های خنده دار انیمه اتک آن تایتان به زبان شیرین فارسی! – Attack on Titanحباب
رسمی: بازی Marvel’s Spider-Man 2 با پخش تریلری معرفی شد – ونوم در راه است! – سید متین فقهی
معرفی انیمه برای وقتایی که حوصلمون سر می‌ره! – آتنا مهرانفر
چرا استعداد های جدید فوتبال کمتر موفق می‌شوند؟ – آشنایی با معایب استعداد های امروزی – سهیل کوهی اصفهانی
حمایت از صلح بین دنیاها

خواستی می‌تونی یه سری به تلگرام و یوتیوبمون بزنی.