جیدون سانچو یکی از بازیکنان آینده‌دار و مشهور حال‌حاضر فوتبال است. او در دورتموند حسابی پیشرفت کرد و مورد توجه باشگاه‌های بزرگ قرار گرفت. یکی از آن باشگاه‌ها، منچستریونایتد بود. سران منچستر در تابستان سال ۲۰۲۰، به دنبال خرید سانچو رفتند؛ اما با مخالفت دورتموندی‌ها مواجه شدند؛ اما حالا در تابستان سال ۲۰۲۱، بالاخره این انتقال انجام شد و سانچو به منچستریونایتد پیوست. برای خواندن ادامۀ مطلب با ما در اسمارتین همراه باشید.


جیدون سانچو فعالیت فوتبالی خود را از سال ۲۰۰۷ و در تیم‌های پایۀ واتفورد آغاز کرد. او به مدت هشت سال در واتفورد توپ زد و سر انجام، به منچسترسیتی رفت. او در منچسترسیتی چندان موفق عمل نکرد و بیشتر از دو سال در آن باشگاه دوام نیاورد.

دورتموندی‌ها در سال ۲۰۱۷ با پرداخت هفت میلیون یورو، سانچو را از آبی‌های منچستر خریدند. سانچو روز‌های درخشانی را در دورتموند سپری و روز به روز پیشرفت کرد. او در دورتموند نقش یک وینگر فنی، خلاق، تکنیکی و چابک را بازی می‌کرد و در مجموع ۱۰۷ بازی که انجام داد، ۳۸ گل به ثمر رساند. بعد از شهرت سانچو در دورتموند، او به اردوی تیم اصلی انگلستان نیز دعوت شد. او همچنین در سال ۲۰۱۹ جایگاه دوم جایزۀ پسرطلایی را تصاحب کرد و مورد توجه همگان قرار گرفت.

بوندسلیگا در عصر جدید به یکی از مهد‌های پرورش بازیکنان و استعداد‌های جوان فوتبال تبدیل شده است. باشگاه‌های آلمانی در سالیان اخیر، استعداد‌های بزرگی را کشف کرده و پرورش داده‌اند. یکی از این باشگاه‌های استعداد پرور، بورسیا دورتموند است. زنبورها در سال‌های اخیر استعداد‌های زیادی مانند دمبله و لواندوفسکی را پرورش داده‌اند؛ اما سران باشگاه در حفظ آنها ناموفق بوده‌اند. به‌طوری که بسیاری از ستاره‌های جوان دورتموند، به بایرن مونیخ و یا سایر باشگاه‌های بزرگ اروپایی پیوستند. سانچو نیز یکی دیگر از افرادی بود که به این سرنوشت دچار شد.

رسمی: جیدون سانچو به منچستریونایتد پیوست
رسمی: جیدون سانچو به منچستریونایتد پیوست

رسمی: جیدون سانچو به منچستریونایتد پیوست

بعد از درخشش سانچو در دورتموند، باشگاه‌های بزرگی به دنبال خرید او رفتند. یکی از این باشگاه‌ها، منچستریونایتد بود. شیاطین سرخ در راه جذب سانچو، شانس بیشتری نسبت به سایر رقبای خود داشتند؛ چراکه خود بازیکن نیز قصد پیوستن به این باشگاه را داشت. آنها از تابستان سال ۲۰۲۰ تلاش‌های خود را برای جذب سانچو آغاز کردند؛ اما دورتموندی‌ها تحمل از دست دادن یک ستارۀ دیگر را نداشتند و علاقه‌ای به این انتقال نشان ندادند. در همین راستا، سانچو در دورتموند ماندنی شد و یک فصل دیگر نیز برای این باشگاه توپ زد.

با آغاز تابستان سال ۲۰۲۱، منچستری‌ها دوباره به سراغ سانچو رفتند و پیشنهادی به ارزش ۸۵ میلیون یورو را به دورتموند ارائه کردند. درنهایت سران دورتموند هم با دیدن علاقۀ زیاد سانچو به این انتقال، با پیشنهاد منچستریونایتد موافقت کردند. سرانجام سانچو با قراردادی پنج ساله به منچستریونایتد پیوست. این بازیکن پس از اتمام جام ملت‌های اروپا، به منچستر سفر می‌کند و در تست‌های پزشکی حاضر می‌شود.

و اما پیوستن سانچو به منچستریونایتد، انتقالی جنجالی و پر حاشیه بود. سانچو زمانی در منچسرسیتی بازی می‌کرد و از فصل آینده، برای رقیب دیرینۀ سیتی به میدان خواهد رفت. سران دورتموند هم از انتقال سانچو بسیار ناراحت شدند و طی بیانیه‌ای با او خداحافظی کردند.

متن بیانیه به این شرح است:

«با منچستریونایتد بر سر انتقال سانچو به توافق رسیدیم. این درخواست فوری خود بازیکن بود و ما علاقه‌ای به از دست دادن او نداشتیم. درواقع هدف ما حفظ او بود و مبلغ انتقال برای ما اهمیتی نداشت. و حالا به‌خاطر رفتن او غمگین هستیم.»


جمع‌بندی

دورتموند سانچو را با هفت میلیون یورو خرید و با ۸۵ میلیون یورو به فروش رساند. سران باشگاه علاوه‌بر سود ۷۸ میلیون یورویی، به مدت چهار سال از خدمات او بهره بردند.

با پیوستن سانچو به منسچتریونایتد، بسیاری از مشکلات خط حملۀ این تیم حل خواهد شد. سانچو از سرعت و مهارت بالایی برخوردار و از همه مهم‌تر، جوان است و می‌تواند تا چندین سال برای شیاطین سرخ بدرخشد؛ اما منچستریونایتد هنوز مشکلات بسیاری زیادی دارد. سران این باشگاه برای ساختن یک تیم رقابتی، باید خط دفاع تیم را تقویت و شاید با سولشر خداحافظی کنند.


دوست اسمارتینی!

  • فکر می‌کنی سانچو توی منچستریونایتد موفق می‌شه؟
  • نظرت دربارۀ مطالب فوتبالی اسمارتین چیه؟ اگه ایدهٔ جالبی توی ذهن داری به ما بگو تا اجراییش کنیم!
  • پیشنهاد یا انتقادی داری؟ حتما برای ما توی نظرات بنویس. ما همشو می‌خونیم!
  • به نویسندگی علاقه داری و می‌خوای نوشتن رو تجربه کنی؟ به بخش ارسال مطلب برو و نوشته خوبت را برای ما ارسال کن. ما هم اون رو با اسم خودت منتشر می‌کنیم!

بیشتر بخوانید:

ناتی داگ به دنبال استخدام یک نویسندۀ باتجربه است – انحصاری‌های جدید در راه پلی‌استیشنسید متین فقهی
معرفی کتاب مغازه خودکشی – کمدی سیاه ژان تولی – ماهی
ایکس باکس کنسول رسمی بازی Battlefield 2042 خواهد بود – سید متین فقهی
رسمی: لیونل مسی به رکورد بیشترین بازی در تیم ملی آرژانتین دست یافت – سهیل کوهی اصفهانی
حمایت از صلح بین دنیاها

خواستی می‌تونی یه سری به تلگرام و یوتیوبمون بزنی.