کریستیانو رونالدو یکی از چهره‌های سرشناس و محبوب تاریخ فوتبال است. ستارۀ پرتغالی با وجود سن و سال نسبتاً بالای خود، همچنان یکی از بهترین بازیکنان اروپایی محسوب می‌شود. فصل گذشته برای رونالدو، چندان خوب سپری نشد. او با وجود درخشش فردی و آقای گلی در سری آ، فصل را با رتبۀ چهارم لیگ به پایان رساند. همچنین رونالدو و یونتوس در لیگ قهرمانان اروپا نیز ناکام بودند. در همین راستا، با اتمام فصل و باز شدن پنجرۀ نقل و انتقالاتی، رونالدو یوونتوس را ترک کرد و به منچستر یونایتد پیوست. برای خواندن ادامۀ مطلب با ما در اسمارتین همراه باشید.


مروری بر دوران حرفه‌ای کریستیانو رونالدو
مروری بر دوران حرفه‌ای کریستیانو رونالدو

مروری بر دوران حرفه‌ای کریستیانو رونالدو

بسیاری از ما با داستان زندگی ورزشی کریستیانو رونالدو آشنایی داریم. او فوتبال خود را از سال ۱۹۹۲ و در هفت سالگی آغاز کرد. رونالدو به مدت ده سال در تیم‌های پایۀ آندورینها، ناسیونال و اسپورتینگ پرتغال بازی توپ زد. عملکرد او در آن سال‌ها به‌قدری درخشان بود که در سن ۱۷ سالگی، به تیم اصلی اسپورتینگ راه یافت. او به مدت یک فصل در این تیم بازی کرد و قهرمان لیگ برتر، جام حذفی و سوپرجام پرتغال شد.

پس از عملکرد درخشان رونالدو در اسپورتینگ، باشگاه‌های زیادی مانند منچستر یونایتد، آرسنال و بارسلونا به دنبال جذب او رفتند. سرانجام شیاطین سرخ، برندۀ کورس جذب ستارهٔ پرتغالی شدند و رونالدو با ۱۶ میلیون یورو به منچستر یونایتد پیوست. او زیر نظر سر الکس فرگسون پروش یافت و رفته‌رفته تبدیل به یک فوق‌ستاره شد. او با شیاطین سرخ، سه قهرمانی در جزیره را جشن گرفت و یک بار فاتح لیگ قهرمانان اروپا، جام حذفی، توپ طلا و کفش طلا شد. سرانجام رونالدو در فصل ۲۰۰۹-۲۰۰۸ اعلام کرد که در پایان فصل، الدترافورد را ترک خواهد کرد. او در طول ۶ سال حضور خود در منچستر یونایتد، موفق به ثبت ۱۱۸ گل شد و در اوج محبوبیت، با شیاطین سرخ خداحافظی کرد.

سران رئال مادرید در تابستان سال ۲۰۰۹ و با پرداخت ۹۴ میلیون یورو، رونالدو را از منچستر خریدند. CR7 با این انتقال، به عنوان گران‌ترین بازیکن تاریخ فوتبال شناخته شد. پیوستن به رئال مادرید، رونالدو را در آغاز یک دوران طلایی قرار داد. او در لالیگا با لیونل مسی، رقابتی جذاب و مهیج را به‌پا و رکورد‌های زیادی را به نام خود ثبت کرد. همچنین رونالدو در مادرید، چهار توپ طلا و سه کفش طلای دیگر را بدست آورد. کهکشانی‌ها نیز به همراه کریستیانو، به افتخارات بسیاری رسیدند و چهار بار قهرمان لیگ قهرمانان اروپا شدند. در تابستان سال ۲۰۱۸، رونالدو به دلیل اختلاف با سران باشگاه، پس از ۹ سال از رئال مادرید جدا شد. او در این باشگاه افتخارات بسیاری را کسب کرد و بیشتر از ۳۰۰ گل به ثمر رساند.

مقصد بعدی رونالدو، یوونتوس بود. تورینی‌ها برای این انتقال، حدود ۱۱۵ میلیون یورو خرج کردند. رونالدو در هر دو فصل ابتدایی حضور خود در یوونتوس، قهرمانی سری آ را جشن گرفت؛ اما در تحقق رویای بانوی پیر برای قهرمانی در اروپا، ناکام بود. در فصل گذشته نیز پس از اخراج ساری، پیرلو بر روی نیمکت یوونتوس نشست. تیم پیرلو اتحاد و هماهنگی لازم را نداشت و بسیار ضعیف ظاهر شد. رونالدو نیز افت کرد و از دوران اوج خود، فاصله گرفت. سرانجام فصل با ناکامی در اروپا، کسب رتبۀ چهارم در سری آ و قهرمانی در جام حذفی سپری شد تا یکی از تلخ‌ترین فصول حرفه‌ای رونالدو برایش رقم بخورد.

پس از اتمام فصل، رونالدو اعلام کرد که به دنبال ترک یوونتوس است. او در صفحۀ شخصی خود، نامه‌ای احساسی به هواداران یوونتوس نوشت و با آنان خداحافظی کرد.

به‌طور کلی جدایی از رئال و پیوستن به یوونتوس، چندان برای رونالدو مفید واقع نشد.

همچنین رونالدو در سال ۲۰۰۳، برای اولین بار به اردوی تیم ملی پرتغال دعوت شد. او با تیم ملی به قهرمانی یورو ۲۰۱۶ و لیگ ملت‌های اروپا ۲۰۱۹ رسید. در حال حاضر او با ۱۰۹ گل‌زده در کنار علی دایی، آقای گل جهان فوتبال است.

بازگشت CR7 به اولدترافورد پس از ۱۲ سال – رونالدو رسماً به منچستر یونایتد پیوست – کاریکاتور زیبای استاد حمید سحری: رونالدو نتوانست به فرگسون خیانت کند!

بازگشت CR7 به الدترافورد پس از ۱۲ سال – رونالدو رسماً به منچستر یونایتد پیوست

پس از قطعی شدن جدایی رونالدو از یوونتوس، خورخه مندس (مدیر برنامه‌های رونالدو) مذاکراتی را با باشگاه‌های مطرح اروپایی آغاز کرد. رئال مادرید یکی از مقاصد احتمالی رونالدو بود؛ اما پرز این روزها تنها به جذب امباپه فکر می‌کند و این شد که علاقه‌ای به خرید رونالدو نشان نداد. طبق ادعای برخی از رسانه‌های اروپایی، پاری‌سن ژرمن نیز در صورت از دست دادن امباپه، رونالدو را جایگزین او می‌کرد؛ ولی پاریسی‌ها هیچ پینشهاد رسمی برای خرید رونالدو ندادند. این طور که به نظر می‌آمد، بیشتر باشگاه‌های اروپایی به دلیل سن و حقوق بالای رونالدو، او را نمی‌خواستند.

در واپسین روزهای پنجرۀ نقل و انتقالاتی ۲۰۲۱، خورخه مندس موکل خود را به منچستر سیتی پیشنهاد داد. سیتیزن‌ها نیز به‌خاطر جدایی آگوئرو و ناکامی در جذب هری کین، علاقۀ زیادی به این انتقال نشان دادند. مذاکرات در میان رونالدو و سران منچستر سیتی آغاز شدند و به خوبی پیش رفتند. حتی طبق گفتۀ برخی از رسانه‌های معتبر انگلستانی، آبی‌ها با رونالدو به توافق شخصی کامل رسیدند. انگار رونالدو تنها یک قدم با پیوستن به منچستر سیتی فاصله داشت.

پس از انتشار این اخبار، هواداران منچستر یونایتد موجی منفی را بر علیه رونالدو به راه انداختند و او را خیانت‌کار نامیدند. همچنین برخی از چهره‌های شاخص یونایتد مانند فرگسون، فردیناد، اورا، فلچر و فرناندز با رونالدو صحبت و سعی کردند که او را از رفتن به سیتی منصرف کنند. سرانجام، رونالدو از رفتن به منچستر سیتی پیشمان شد. سیتیزن‌ها نیز برای جذب رونالدو، باید یکی از بازیکنان خود را می‌فروختند؛ اما در این کار موفق نبودند.

پس از منتفی شدن انتقال رونالدو به منچستر سیتی، شیاطین سرخ در صفحۀ رسمی خود خبر خرید رونالدو را تایید کردند. طبق ادعای رسانه‌ها، رونالدو تا چند روز آینده در تست‌های پزشکی شرکت و قرارداد خود را با یونایتد امضا خواهد کرد. هر چند که منچستر یونایتد، هنوز جزئیات قرارداد رونالدو را فاش نکرده است؛ اما پیش‌بینی می‌شود که یوونتوس از این انتقال، حدود ۲۵ میلیون یورو دریافت می‌کند. قرارداد رونالدو با منچستر یونایتد نیز دو ساله و با قابلیت تمدید یک سال دیگر خواهد بود. همچنین حقوق دریافتی ستارۀ پرتغالی، سالیانه ۲۹ میلیون یورو است.

هنوز شمارۀ پیراهن رونالدو در باشگاه جدیدش مشخص نشده است. او در بیشتر دوران حرفه‌ای خود، با پیراهن شمارهٔ هفت بازی کرده است؛ اما در حال حاضر، شمارۀ هفت یونایتد در اختیار کاوانی است. همچنین به دلیل ثبت‌نام کاوانی با این شماره برای فصل جدید جزیره، قوانین لیگ اجازۀ تغییر شماره را به باشگاه نمی‌دهند. بنابراین به‌نظر می‌رسد که تنها در صورت جدایی کاوانی از یونایتد _که بعید است_ و یا استثنا قائل شدن سران لیگ، رونالدو می‌تواند شمارۀ هفت یونایتد را بر تن کند.


کاریکاتور زیبای عمر مومنی: رونالدو به خانه بازگشت
کاریکاتور زیبای عمر مومنی: رونالدو به خانه بازگشت

جمع‌بندی

سران یوونتوس پس از جدایی رونالدو، به دنبال جذب یک جایگزین برای او رفتند. هازارد، اوبامیانگ و ایکاردی از جمله کسانی بودند که به یوونتوس لینک شدند؛ اما سران یوونتوس به دلیل مشکلات مالی، موفق به جذب آنها نشدند. بر اساس ادعای فابریزیو رومانو، مهاجم جوان اورتون یعنی مویس کین، راهی تورین خواهد شد. او در فصل گذشته با قراردادی قرضی به پاریس پیوست و در ۴۵ بازی، ۱۹ گل به ثمر رساند.

شیاطین سرخ در این تابستان، هزینه‌های بسیاری را پرداختند و ستاره‌های بزرگی را جذب کردند. آنها با خرید واران، سانچو و رونالدو، تیمی قدرتمند را ساخته‌اند و شانس خوبی برای قهرمانی در جزیره و اروپا خواهند داشت. سیتیزن‌ها نیز در این تابستان، فرصتی کمیاب برای جذب مسی و رونالدو، با پرداخت تنها ۲۵ میلیون یورو را از دست دادند.


دوست اسمارتینی!

  • نظرت دربارۀ رونالدو چیه؟
  • فکر می‌کنی رونالدو توی منسچتر یونایتد می‌تونه موفق بشه؟
  • به نظرت منچستر یونایتد امسال می‌تونه قهرمان لیگ انگلیس یا قهرمانان اروپا بشه؟
  • نظرت دربارۀ مطالب فوتبالی اسمارتین چیه؟ اگه ایدهٔ جالبی توی ذهن داری به ما بگو تا اجراییش کنیم!
  • پیشنهاد یا انتقادی داری؟ حتماً برای ما توی نظرات بنویس؛ ما همشو می‌خونیم!
  • به نویسندگی علاقه داری و می‌خوای نوشتن برای کودک و نوجوان رو تجربه کنی؟ به بخش همکاری با ما برو و اطلاعاتت رو برای ما ارسال کن تا اگه همه‌چیز خوب پیش رفت، به تیم اسمارتین اضافه بشی!

بیشتر بخوانید:

دیالوگ برتر: بهترین سخنان یوهان کرایوف – Johan Cruyffسهیل کوهی اصفهانی
تاریخ پخش نیمۀ دوم فصل چهارم Attack on Titan چه زمانی است؟ – سید متین فقهی
از منطقه امنت بیرون بیا؛ دنیا خیلی بزرگتر از این حرفاست! – آتنا مهرانفر
تاریخچه: مروری بر تاریخچه توتال فوتبال – میراث کرایوف فقید و همراهانش برای مستطیل سبز – سهیل کوهی اصفهانی