دوست دارید بنویسید؟ چرا؟ حتما به این «چرا» پاسخ دهید! دنیای نویسندگی، دنیایی بدون محدودیت است. اما موارد لازم برای نویسنده شدن چه هستند و به چه چیزهایی نیاز دارید؟ آیا باید شرایط خاصی داشته باشید؟ برای مثال استعداد، زمان زیاد، قلم جادویی، پول، شرایط محیطی، سکوت مطلق، رودخانۀ جاری، صدای بلبل و… دقیقا به چه چیزهایی نیاز دارید؟ نویسندگی برای شما لذت بخش است؟ برای خواندن ادامه مطلب با ما در اسمارتین همراه باشید.


کمی دربارۀ هنر

عجیب است، واقعا عجیب است. می‌دانم قبول ندارید ولی من روی حرفم می‌ایستم. می‌پرسید چه چیزی عجیب است، خیلی ساده، من از خودم شروع می‌کنم شما هم از خودتان آغاز کنید. این بهتر است. یعنی از نظر من بهتر است، کاری به عقیده شما ندارم.

من آدم عجیبی هستم. شما هم آدم عجیبی هستید. همین حالا که دارید این سطور را می‌خوانید، حتما نه روی این مسئله پافشاری نمی‌کنم به چیز دیگر، کس دیگر و یا مطلب دیگری فکر می‌کنید اصولا فکرتان به جای دیگریست. خب این عجیب نیست؟

هنر درک زمان آنتوان چخوف

کمی دربارۀ هنر فکر کنید.

هنر چیست؟ به چه در انسان می‌خورد؟ اصلا به چه کاری هنر گفته می‌شود؟ آیا هنر شامل کارهای عادی و روتین روزانه هم می‌شود یا تنها با کشیدن یک نقاشی زیبا، خلق یک اثر داستانی، موسیقی فاخر، ساخت یک فیلم آنچنانی و… به عنوان یک هنرمند شناخته خواهیم شد؟

هنرمند دنیا را چگونه می‌بیند؟ تفاوت فرد هنرمند با فرد بی هنر در چیست و اصلا آیا انسانی وجود دارد که درکی از هنر نداشته باشد؟ به چند هنر مشهور مثل موسیقی، نقاشی و… فکر کنید، حالا چند هنرمند را در زمینۀ مورد نظر خود تجسم کنید. این افراد چه ویژگی خارق‌العاده‌ای داشتند که اکنون هنرمند در شاخۀ خود محسوب می‌شوند؟

آیا یک فوتبالیست، هنرمند است؟ هنرمند خلاق است یا نه؟ هنر در زندگی و پس از آن چه تاثیری می‌گذارد؟

دقت کنید دو نوع تاثیر برای هنر در نظر بگیرید، تاثیری که در زمان حیات ما ایفا می‌کند و برای ما است و اثری که روی آیندگان دارد. گاهی هنر یک یا چند هنرمند تاریخ، فرهنگ و تمدن یک کشور را نمایش می‌دهد.

آیا تا به حال به آثار هنری نگاه کرده‌اید؟ یک اثر هنری را خوانده یا شنیده‌اید؟ اینکار را انجام بدید و دربارۀ هنر بیشتر فکر کنید.

وقت گذاشتن برای هنر دقیقا وقت گذاشتن برای روح و روان است. در رابطه با هنر در مطالب آینده سخن خواهم گفت. در حال حاضر چیزی که حائز اهمیت است طوفان فکری است که با طرح پرسش‌ها بالا در ذهن شما ایجاد شده. این طوفان را هدایت کنید و برای پاسخ داده به پرسش‌ها وقت بگذارید. در قسمت بعدی بصورت تخصصی روی هنر نوشتن صحبت خواهیم کرد.

این جستار ادامه دارد…


دوست اسمارتینی

  • دوست داری نویسنده بشی؟ موارد لازم برای نویسنده شدن از نظر تو چیه؟
  • نظرت راجب این سبک مطالب چیه؟ اگه محتوا و ایده جالبی توی ذهن داری به ما بگو تا اجراییش کنیم!
  • پیشنهاد یا انتقادی داری؟ حتما برای ما توی نظرات بنویس، ما همشو می‌خونیم!
  • به نویسندگی علاقه داری و می‌خوای نوشتن را تجربه کنی؟ به بخش ارسال مطلب برو و نوشته خوبت را برای ما ارسال کن. ما هم اونو با اسم خودت منتشر می‌کنیم! 
  • راستی یادت نره توی خبرنامه اسمارتین هم ثبت نام کنی و هر هفته ایمیلای باحال دریافت کنی (:

بیشتر بخوانید:

خودکار زندگی!سید متین فقهی
اعتماد به نفس نداشته باش! – آتنا مهرانفر
صد سال بعد – قسمت اول – مرضیه زارع

موارد لازم برای نویسنده شدن! – قسمت هشتم – رامتین شاهینی نژاد