دوست دارید بنویسید؟ چرا؟ حتما به این «چرا» پاسخ دهید! دنیای نویسندگی، دنیایی بدون محدودیت است. اما موارد لازم برای نویسنده شدن چه هستند و به چه چیزهایی نیاز دارید؟ آیا باید شرایط خاصی داشته باشید؟ برای مثال استعداد، زمان زیاد، قلم جادویی، پول، شرایط محیطی، سکوت مطلق، رودخانۀ جاری، صدای بلبل و… دقیقا به چه چیزهایی نیاز دارید؟ نویسندگی برای شما لذت بخش است؟ برای خواندن ادامه مطلب با ما در اسمارتین همراه باشید.


دومین نقش فرعی زبان: حدیث نفس

حدیث نفس یعنی، سخن گفتن با خود. در برخی از داستان‌ها و فیلم‌ها می‌بینیم که شخصیت داستان با خودش صحبت می‌کند. در اصل همۀ ما انسان‌ها مجبور هستیم زمانی را به صحبت کردن با خودمان اختصاص دهیم. از این فرصت باید استفادۀ درست داشته باشیم و حواسمان باشد همانطور که موجب شکوفایی و رشد فکری و رفتاری ما می‌شود و در کارهایمان موفق می‌شویم، افراط در آن نیز ما را از زندگی عادی بازمی‌دارد.

نکته: لطفا در هرکاری، حتی در آب خوردن، ورزش کردن، خوردن سبزیجات و هرچیزی خوب یا بدی افراط (زیاده‌روی) نداشته باشید زیرا به شما آسیب می‌زند. همیشه روی خط تعادل حرکت کنید تا از زندگی واقعا لذت ببرید و نتایج اعمال سودمندتان را ببینید.

همانطور که در بالا نیز گفته شد حدیث نفس هم می‌تواند موجبات رشد و پیشرفت را فراهم کند. اما در حالت عکس هم می‌تواند آسیب‌رسان شود. شاید بپرسید چگونه؟ حدیث نفس می‌تواند بصورت وسوسه‌های نابجا درآید و انسان را به قعر چاه فلاکت بیاندازد. حدیث نفس تا جایی که زبان ذهن و عقل منطقی انسان باشد سودمند است. لطفا نگذارید تبدیل به وسوسه شود. فقط کافیست هرجا احساس کردید از حدش خارج شده، توقف کنید. در رابطه با این موضوع حتما در جستارهای آینده مفصل صحبت خواهم کرد. اما فعلا بحث اصلی ما زبان است.

خب دید کلی نسبت به حدیث نفس پیدا کردیم. اما ما برای سخن گفتن با خود نیز، نیاز به زبان داریم. زبانی با قواعد و فرم متفاوت خودمان که فقط خودمان، درون خودمان از آن آگاه هستیم. دقت کنید زبانی که ما با خودمان صحبت می‌کنیم تفاوت زیادی با زبان ارتباطی با دیگران دارد و اگر این دو زبان را باهم اشتباه بگیریم خیلی زود متوجه خواهیم شد که کسی حرف ما را نمی‌فهمد. اینجا تداخل زبانی رخ داده.

به این نکته نیز باید دقت کنید. دقیقا مصداق همان نکته قسمت قبل تحت عنوان «انتقال ناقص» است. لطفا زبان خودتان را برای خودتان استفاده کنید نه دیگران.

چه زمانی با خودمان صحبت می‌کنیم؟

این نوع مکالمه درونی با مکالمات افراد دیوانه که با خودشان حرف می‌زنند کاملا تفاوت دارد. ما از حدیث نفس برای تحلیل افکار خودمان استفاده می‌کنیم. همۀ ما در زندگی رفتارهای اشتباهی داشتیم که منجر به درگیری‌های ذهنی شده است. بعنوان مثال اگر پدر و مادر خود را رنجانده‌ایم، باید بنشینیم و دربارۀ این عمل بد خودمان دقیق فکر کنیم، واقعا چرا؟ چه کسانی از پدر و مادر انسان عزیزتر؟ سپس این افکار به تدریج یک سلسله مکالمات درونی را شکل داده و در نهایت منجر به نتایج نیکو خواهند شد.

با پدر مادر خود آشتی می‌کنیم و دیگر سمت آن رفتار بد نخواهیم رفت. اما اگر از حدیث نفس بهره نبریم تاثیرگذاری تفکر به اعمال (چه خوب و چه بد) ناچیز خواهد بود.

در قسمت آینده باز هم دربارۀ حدیث نفس سخن خواهم گفت و اینکه چگونه آن را تبدیل به متن یا داستان کنیم. ممنونم که وقت گذاشتید و این مطلب را خواندید.

این جستار ادامه دارد…


دوست اسمارتینی

  • دوست داری نویسنده بشی؟ موارد لازم برای نویسنده شدن از نظر تو چیه؟
  • پیشنهاد یا انتقادی داری؟ حتما برای ما توی نظرات بنویس، ما همشو می‌خونیم!
  • به نویسندگی علاقه داری و می‌خای نوشتن را تجربه کنی؟ به بخش ارسال مطلب برو و نوشته خوبت را برای ما ارسال کن. ما هم اونو با اسم خودت منتشر می‌کنیم! 
  • راستی یادت نره توی خبرنامه اسمارتین هم ثبت نام کنی و هر هفته ایمیلای باحال دریافت کنی (:

بیشتر بخوانید:

زمان برای مهربانی تنگ است…سید متین فقهی
بلای خانمان سوز! – فاطمه بیاتی
خود تخریبی قرن به نام تقلب کردن! – سیده سدنا موسوی
تاپ فایو: مروری بر ۵ تا از محبوب ترین انیمیشن های سریالی در ایران – سید متین فقهی