خوشی و ناخوشی، همیشه بزرگترین مسئله بین تمام جهان هستی بوده است. اگر ناخوشیم، باید زندگی را کمی آسوده‌تر بگیریم و اگر خوش و خندانیم هم قطعاً یک تخته‌مان کم است! مشکل ‌اینجاست که همه‌مان فراموش کرده‌ایم که این دو، در کنار هم معنا پیدا می‌کنند. اصولاً همه‌مان فکر می‌کنیم که بعد از شادی و خوشحالی، قطعاً اتفاقی خواهد افتاد که این حس خوب را برایمان زهر می‌کند؛ اما این فقط تنها یک بُعد از تفکری است که از اطراف به صورت ناخودآگاه دریافت کرده‌ایم و حتی به دنبال این حال ناخوش و درد آن هم می‌رویم تا آن را ریشه‌کن کنیم.


انسان‌ها به طور طبیعی از درد دوری می‌کنند و به سمت خوشی می‌روند

به همین دلیل هر وقت با مشکلی مواجه می‌شویم دست ‌و پای خود را گم می‌کنیم و توانایی بلند شدن را نداریم. چون فقط می‌دانیم که دردی هست و خواهد آمد؛ ولی نمی‌دانیم چگونه باید با آن روبرو شویم.

همین مشکل باعث شده ‌است که اگر در چاهی از درد و شکست افتادیم، هرگز نتوانیم از آن بیرون بیاییم؛ زیرا دید دنیا تنها راجع به خود کلمۀ «درد» است و هیچ انسانی درون چاه خم نمی‌شود تا ببیند داخل این چاه بلند و تاریک چه اتفاقی می‌افتد.

و در کل همۀ ما قطعاً می‌خواهیم همیشه شاد باشیم و هیچ دردی نداشته باشیم؛ اما اگر دردی نباشد لذت خوشحالی و شادی هم چندصدبرابر کمتر می‌شود!

درد رو کمی بهتر بشناسیم! - پادشاه ذهنت باش!
درد رو کمی بهتر بشناسیم! – پادشاه ذهنت باش!

پادشاه ذهنت باش!

وقتی در مکانی تاریک قرار داریم به صورت ناخودآگاه آمادۀ هر اتفاقی می‌شویم؛ زیرا مکان‌های تاریک در ذهن ما به عنوان‌های مخوف و تاریک شناخته شده‌اند. همانطور که برای خفاش‌ها، بودن در مکانی روشن یعنی اعلام خطر؛ اما تفاوتی که وجود دارد این است که انسان توانایی دارد که همانطور که می‌خواهد فکر کند، بشنود و ببیند.

خودمان هستیم که در مقابل درد جبهه می‌گیریم و از آن فرار می‌کنیم؛ اما نمی‌دانیم که فرار کردن از درد مثل دویدن بر روی آب است. درست زیر پای تو، مقابل تو و پشت سر توست. از غرق شدن می‌ترسی؛ اما بالاخره از دویدن خسته می‌شوی و خود را درون آب می‌اندازی.

ذهن از دنیای بیرون تبعیت می‌کند. یعنی هرچه که می‌بند، می‌شنود و می گوید، همان را استخراج و آن را عملی می‌کند. باید ذهنمان را گول بزنیم و او را در مسیر چیزی که می‌خواهیم باشیم قرار دهیم؛ مثلاً اگر قرار بر این است که خودمان را شاد کنیم، آهنگ شاد گوش دهیم، متن‌هایی با موضوع انگیزشی و خودباوری بخوانیم، اخباری که موضوعی خوب را اطلاع می‌دهد را دنبال کنیم و اصلا سمت اتفاق های بد و ناگوار نرویم. به ‌همین سادگی!

درد را کمی بهتر بشناسیم! - درد را دنبال کن!
درد را کمی بهتر بشناسیم! – درد را دنبال کن!

درد را دنبال کن!

هر شاعر، نویسنده، دانشمند، نقاشی و… از دردهایش سخن گفته‌ است و از آن به عنوان بزرگترین اتفاق خوب زندگی خود یاد کرده است؛ زیرا وقتی احساسی داریم که به صورت عادی دیگران آن را نمی‌بینند در خود کنکاش می‌کنیم تا ببینیم علت درد چیست. همین موضوع باعث می‌شود به سمت دیگر مشکلاتمان برویم و منشأ درد را پیدا کنیم. مشکلاتی که نصفه و نیمه رهایشان کردیم.

برای رهایی از این درد مشکلات نصفه و نیمه را هم به اتمام می‌رسانیم و همین باعث می‌شود زندگی که دوباره شروع می‌کنیم متفاوت‌تر پیش برود و همین تغییر باعث رشد در زندگی انسان می‌شود.

درد رو کمی بهتر بشناسیم! - کتاب شفای زندگی
درد رو کمی بهتر بشناسیم! – کتاب شفای زندگی

کتاب «شفای زندگی» جریان زندگی را این‌گونه توصیف می‌کند:

«هنگامی که الگویی در ژرفای درون ما نقش بسته است، برای شفای این وضع باید از آن آگاه شویم. شاید شروع کنیم به یادآوری این وضع، یا از آن شکایت کنیم، یا آن را در دیگران ببینیم. باری، به طریقی متوجهش می‌شویم و با آن رابطه برقرار می‌کنیم. معمولاً، معلمی، دوستی، کلاسی، کارگاهی، یا کتابی را به سوی خود می‌کشانیم که راه‌های تازه نگرش به حل مشکل را در ما بیدار می‌کند.»

کتاب شفای زندگی اثر لوییز هی

زندگی مثل یک آب منعطف و در جریان هست. در لیوان بریزی شکل لیوان را می‌گیرد. در یک کاسه بریزی شکل یک کاسه می‌گیرد. مهم این است که هدف ما قرار است چه چیزی باشد.


درد رو کمی بهتر بشناسیم! - الماس در شرایط سخت به وجود می‌آید!
درد رو کمی بهتر بشناسیم! – الماس در شرایط سخت به وجود می‌آید!

نتیجه‌گیری

قرار نیست از دردها و مشکلاتی که در زندگی‌مون داریم خجالت بکشیم یا خودمون رو محدود کنیم و هرگز درد رو قبول نکنیم؛ بلکه باید همراه طبیعت رشد و تغییر کنیم و درد رو به عنوان بالاترین دارایی برای خودمون به حساب بیاریم. چرا که الماس در شرایط سخت به وجود می‌آید!

به قول سهراب سپهری عزیز:
چه کسی می‌گوید؛
پشت این ثانیه‌ها تاریک است...؟
گام اگر برداریم
روشنی نزدیک است!

دوست اسمارتینی!

  • به‌نظرت چرا انسان همیشه از درد و مشکلات فرار می‌کنه؟
  • نظرت دربارۀ مطالب سبک زندگی اسمارتین چیه؟ اگه ایدهٔ جالبی توی ذهن داری به ما بگو تا اجراییش کنیم!
  • پیشنهاد یا انتقادی داری؟ حتما برای ما توی نظرات بنویس، ما همشو می‌خونیم!
  • به نویسندگی علاقه داری و می‌خوای نوشتن رو تجربه کنی؟ به بخش ارسال مطلب برو و نوشته خوبت را برای ما ارسال کن. ما هم اون رو با اسم خودت منتشر می‌کنیم!

بیشتر بخوانید:

درد شما که هیچی نیست!آتنا مهرانفر
تیک، تاک… تیک، تاک… – بهونه‌هایی برای اتلاف وقت! – سهیل کوهی اصفهانی
۱۰۰ تا از لذت‌های کوچک زندگی! – لیستی برای خوشحال بودن… – سید متین فقهی
تاریخ انقضا ما تمام شده است! – آتنا مهرانفر