کنسول‌های دستی، همیشه رنگ و بوی خاصی برای دنیای گیم داشته‌اند؛ چراکه آنها می‌خواهند شعار «بازی کردن در هر زمان و هر مکان» را برآورده کنند و این همان چیزی است که گیمرها می‌خواهند! یکی از شرکت‌هایی که کنسول‌های دستی فوق‌العاده خوبی را در گذشته به بازار عرضه کرده، سونی است. احتمالاً تا به حال حداقل یک بار نام PSP یا PS Vita را شنیده‌اید. کنسول‌هایی که پلی‌استیشن‌های اصلی را در قالب کوچکتری ارائه می‌دادند و خاطرات بسیاری را برای گیمرهای کل دنیا ساختند. حالا بعد از گذشت تقریباً ۱۷ سال از عرضۀ PSP، سونی فروشگاه آن را تعطیل کرده و یک جورایی قرار است با این کنسول بی‌نظیر، خداحافظی کنیم. برای خواندن ادامهٔ مطلب با ما در اسمارتین همراه باشید.


شرکت‌های صنعت ویدیوگیم، بعد از گذشت مدت زیادی از انتشار محصولات خود، پشتیبانی از آنها را به پایان می‌رسانند تا کابران به سراغ محصولات تازه‌تر بروند. کاری که دل بسیاری از گیمرها را می‌شکند و حتی منتقدان زیادی هم آن را کاری نادرست می‌دانند؛ اما از نگاهی دیگر، انجام چنین کاری از طرف شرکت‌ها، منطقی است و آنها مجبور هستند که بعد از مدتی، تمرکز خود را تنها بر روی محصولات جدیدشان نگه‌دارند.

در همین راستا، مدتی پیش سونی خبر از تعطیلی فروشگاه‌های PSP ،PS3 و PS Vita داد و با موج عظیمی از مخالفت‌های طرفداران مواجه شد. این شد که تصمیم سونی تغییر کرد و در بیانیۀ تازه‌ای، از تعطیلی فروشگاه‌های PS3 و PS Vita صرف نظر کرد؛ اما همچنان بر روی تعطیلی فروشگاه PSP تاکید داشت.

حالا بعد از گذشت چند ماه از انتشار این بیانیه، سونی دست به کار شد و به‌طور رسمی، فروشگاه PSP را تعطیل کرد. کابران دیگر نمی‌توانند از طریق فروشگاه PSP به خرید بازی‌های مختلف آن بپردازند و بسته‌های الحاقی هم دیگر قابل خرید نخواهند بود؛ اما خبر خوب این است که هر ۳۵ بازی انحصاری PSP، در فروشگاه‌های PS3 و PS Vita قابل دریافت خواهند بود و انگار راهی هم برای دریافت آنها با این کنسول دوست‌داشتنی وجود دارد!

سایت پلی‌استیشن در رابطه با این موضوع، این‌چنین می‌نویسد:

«شما همچنان می‌‎توانید محتواهای PSP را که در فروشگاه‌های PS3 و PS Vita هم موجود است خریداری و بازی کنید؛ اما دیگر نمی‌توانید از طریق فروشگاه درون بازی برای محتوای PSP خرید کنید.»

این‌طور که به‌نظر می‌آید، شما می‌توانید بازی‌های موردنظر خود را از طریق فروشگاه‌های PS3 یا PS Vita خریداری کرده و برای دریافت آنها، وارد بخش “Download List” کنسول PSP خود شوید. این قابلیت بسیار جذاب و خوبی است که سونی آن را ممکن کرده و این‌گونه، هنوز هم از کنسول PSP و بازی‌هایش، پشتیبانی خواهد کرد.


حرکت سونی، می‌تواند مصداق بارز یک تیر و دو نشان باشد؛ او با تعطیلی فروشگاه PSP، هم به خواستۀ خودش رسید و هم با فراهم کردن راه دریافت بازی‌های آن از طریق فروشگاه‌های دیگر، دل گیمرها را بدست آورد. امیدواریم که باز هم شاهد حرکت‌های خوب و هوشمندانه‌ای مانند این در دنیای گیم باشیم!


دوست اسمارتینی!

  • نظرت دربارۀ PSP چیه؟ تا حالا باهاش بازی کردی؟
  • نظرت دربارۀ مطالب ویدیوگیم اسمارتین چیه؟ اگه ایدهٔ جالبی توی ذهن داری به ما بگو تا اجراییش کنیم!
  • پیشنهاد یا انتقادی داری؟ حتما برای ما توی نظرات بنویس. ما همشو می‌خونیم!
  • به نویسندگی علاقه داری و می‌خوای نوشتن رو تجربه کنی؟ به بخش ارسال مطلب برو و نوشته خوبت را برای ما ارسال کن. ما هم اون رو با اسم خودت منتشر می‌کنیم!

بیشتر بخوانید:

بازگشت ستارۀ انگلیسی به وطن – جیدون سانچو رسماً به منچستریونایتد پیوستسهیل کوهی اصفهانی
ناتی داگ به دنبال استخدام یک نویسندۀ باتجربه است – انحصاری‌های جدید در راه پلی‌استیشن – سید متین فقهی
معرفی کتاب مغازه خودکشی – کمدی سیاه ژان تولی – ماهی
ایکس باکس کنسول رسمی بازی Battlefield 2042 خواهد بود – سید متین فقهی