دنیای ما پر از آدمای مختلف با ویژگی‌های ظاهری متفاوت هست. مهم‌تر از ویژگی‌های ظاهری، ویژگی‌های رفتاری انسان‌ها هست که شخصیت اونا را شکل میده و باعث متمایز شدنشون با بقیه میشه. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های رفتاری انسان‌ها غروره که من می‌خوام در این مطلب تعریفی از از اون و انواعش داشته باشم. برای خواندن ادامه این مطلب با ما در اسمارتین همراه باشید.


غرور خوبه یا بد؟

به طور کلی غرور یه ویژگی هست که می‌تونه مفید یا خطرناک باشه و بستگی به خود فرد داره که می‌خواد چطوری زندگی کنه؛ بستگی به خود فرد داره که می‌خواد بین اطرافیانش محبوب باشه یا منفور، بستگی به خود فرد داره که می‌خواد خود بزرگ‌بین باشه یا با اعتماد به نفس!

غرور بد یعنی چی؟

غرور بد یعنی اینکه آدم به توانایی‌هایی که اصلا توش وجود نداره اعتقاد داشته باشه. توانایی هایی که کاملا فرضی هستن و فرد باور داره که صاحب همه اونا هست. این غرور باعث میشه که آدم خودش را از اطرافیانش بهتر بدونه و به بقیه توجهی نداشته باشه. مثل یه شخص مشهوری که خودش را بزرگ‌تر از اونی می‌بینه که بخواد با طرفداراش عکس بگیره و هیچ اهمیتی به طرفداراش نمیده.

به این نوع غرور خود بزرگ‌بینی هم میگن که خیلی خطرناکه! خود بزرگ‌بینی قبل از موفقیت و هم بعد از موفقیت در کمین ماست. بعد از موفقیت از ما آدمی منفور و قبل از موفقیت آدمی تنبل می‌سازه که فکر می‌کنه همه کاری بلده و نیازی به تلاش و سختی کشیدن نداره.

بالاخره غرور خوبه یا نه؟!
برای رسیدن به ایستگاه موفقیت بلیطی گران‌تر از مهارت نیاز است. بلیطی که اعتماد به نفس نام دارد!

غرور خوب یعنی چی؟

غرور خوب یعنی این که آدم به توانایی های خودش اعتماد داشته باشه و خودش را حقیر و کوچیک ندونه. به غرور خوب اعتماد به نفس هم میگن. اعتماد به نفس باعث میشه که آدم موقع سختیا گرفتار ترس و استرس نشه و حتی توی بدترین شرایط امیدش را حفظ کنه.

مثلا فرض کن که فردا یه امتحان سخت داری و نتونستی بخونی. در حال حاضر دو تا راه بیشتر نداری.

راه اول اینه که بشینی یه گوشه گریه کنی و تو سر خودت بزنی و کاملا امیدت را از دست بدی.

و راه دوم اینه که اعتماد به نفس داشته باشی و با خودت بگی با ناراحتی و ناامیدی هیچ چیزی تغییر نمی کنه. پس باید قدر فرصتی که مونده را بدونم و تمام تلاشم را انجام بدم. من موفق میشم!

هموارسازی جاده رویاها

اعتماد به نفس مسیر ما را برای رسیدن به رویا‌ها و آرمان‌هامون هموار‌تر میکنه. من حتی اگه تو یه خونواده خیلی فقیر هم به دنیا اومده باشم، باید اعتماد به نفس و هدف داشته باشم. باید تمام تلاشم را برای رسیدن به هدفم انجام بدم. باید با خودم بگم که من یه روز از بیل گیتس هم بهتر میشم! انقدر باید بگم و تلاش کنم تا وضعم از بیل گیتس هم بهتر بشه!

آدم با اعتماد به نفس و تنهایی؟ هه، محاله!

پس با اعتماد به نفس می‌تونیم رویا‌های خودمون را برآورده کنیم. مهم نیس که مردم چی میگن و چی فکر می‌کنن؛ حتی اگه هیچ‌کس نباشه که ازت حمایت کنه و بهت روحیه بده، بدون که تنها نیستی. تو هنوز خودت و خدا را داری! به خودت اعتماد داشته باش و برو جلو. انقدر برو جلو تا خدا هر چیزی که لایقت هست را بهت بده. بدون که خدا جای حق نشسته!

ولی فقط اعتماد به نفس کافی نیس!

البته گفته باشم همه این چیزا علاوه بر اعتماد به نفس، نیاز به تلاش هم داره. باید انقدر سختی بکشی و کوتاه و بلندی را تجربه کنی تا به رویات برسی. این ضرب المثل را هم یادت نره:

یه سال بخور نون و تره، صد سال بخور نون و کره 🙂

تواضع و فروتنی یعنی چی؟

معمولا انسان ها پس از موفقیت و تحقق رویا‌هاشون بین دو راهی خود بزرگ‌بینی و فروتنی قرار می‌گیرن. فروتنی یعنی اینکه انسان هر چه قدر هم خوب باشه احترام به دیگران را رعایت کنه و روزای سخت گذشته و کسایی که کمکش کردن تا به اینجا برسه را فراموش نکنه. یجورایی فروتنی متضاد خود بزرگ‌بینی و مکمل اعتماد به نفس هست.

پس چقدر خوب میشه اگه تو زندگیمون اعتماد به نفس داشته باشیم و با تلاش به رویاهامون برسیم. وقتی هم رویاهامون برآورده شد گرفتار خود بزرگ‌بینی نشیم و متواضع و خاکسار باشیم.

دوست اسمارتینی

  • چه آدمایی را میشناسی که با اعتماد به نفس و تلاش به رویاهاشون رسیدن؟
  • پیشنهاد یا انتقادی داری؟ حتما برای ما توی نظرات بنویس، ما همشو میخونیم!
  • راستی یادت نره توی خبرنامه اسمارتین هم ثبت نام کنی و هر هفته ایمیلای باحال دریافت کنی (:

بیشتر بخوانید:

فلسفه مدرسه و بچه ها سهیل کوهی اصفهانی
چرا هر گل یه بویی داره ولی هر بوینده‌ای نداره؟ – سید متین فقهی