سال پیش، کونامی سری جدیدی از بازی فوتبالی همیشگی خود یعنی PES عرضه نکرد و در عوض، آپدیتی کوچک برای نسخه ۲۰۲۰ منتشر کرد. سازندگان دلیل این حرکت خود را قرار دادن تمام تمرکز خود بر روی PES 2022 عنوان کردند و مشغول ساخت اولین بازی خود برای نسل نهم شدند. حالا که کمتر از سه ماه دیگر به انتشار این بازی باقی مانده است، سیتارو کیمورا، تهیه‌کنندۀ سری بازی‌های PES، در مصاحبۀ جدید خود به عملکرد شگفت‌انگیز پلی استیشن ۵ و ارائه اطلاعاتی از PES 2022 پرداخته است. برای خواندن ادامۀ مطلب با ما در اسمارتین همراه باشید.


در حالی که الکترونیک آرتز تصمیم به انتشار FIFA 21 با نسخه‌ای جدید گرفت و با انتقادات و نمرۀ بسیار کمی هم از سوی طرفداران و منتقدان مواجه شد، کونامی تصمیم به انتشار آپدیتی مختصر و مفید برای PES گرفت و به طرفداران وعدۀ ارائه یک بازی خوب در PES 2022 را داد.

حالا که در آستانۀ انتشار بازی‌های ورزشی هستیم، سیتارو کیمورا، تهیه‌کنندۀ بازی فوتبالی کونامی، آمده و طی مصاحبه‌ای که در مجلۀ PLAY انجام داده، به عملکرد شگفت‌انگیز کنسول نسل نهمی ژاپنی‌ها پرداخته است. او همچنین عنوان می‌کند که تیم ساخت PES 2022، قصد طراحی گرافیکی واقع‌گرایانه و بهتر از همیشه را برای آن دارند.

کیمورا در این باره می‌گوید:

«از نظر من این که بتوانیم حس هیجان و موفقیتی را که در فوتبال وجود دارد، در PES 2022 بگنجانیم، بسیار هائز اهمیت است. مورد مهم دیگری که قبلاً به آن اشاره نکرده‌ام، تجربۀ بازی در واقع‌گرایانه‌ترین گرافیک ممکن است.

عملکرد پلی استیشن ۵ نیز شگفت‌انگیز است. ما با اینکه بسیار از سخت‌افزار کنسول استفاده کردیم، هنوز هم با چالش‌هایی مواجه هستیم؛ اما حس می‌کنیم که به مرور در حال نزدیک شدن به سطح جدیدی از استفاده کردن از آن هستیم. البته جدا از اینکه چقدر عملکرد پلی استیشن ۵ عالی است، این را هم باید در نظر بگیریم که هنگام کار با آن با محدودیت‌های مختلفی مواجه شدیم و فکر می‌کنم که رسیدن به آن سطح جدید بسیار چالش‌برانگیز است. برای این می‌گویم چالش‌برانگیز که آن سطحی از گرافیکی که ما درنظر داریم، درواقع دقیقاً قرار است بازسازی بی‌نقص خود واقعیت باشد.

این واقع‌گرایی شامل مواردی مانند به تصویر کشیدن جو حاکم بر ورزشگاه‌ها، هواداران مشتاق در آن، ابراز احساسات شوق‌انگیز بازیکنان در زمین، بافت پوست و مو، حرکات پرجزئیات عضلات و عرق کردن آنها می‌شود. حتی در نظر داریم که درز لباس‌های بازیکنان را هم واقع‌گرایانه طراحی کنیم!

به‌نظرم هدف اصلی ما این است که خود جهان واقعی فوتبال را بازآفرینی کنیم. تعریف کلی این هدف می‌تواند ساخت دوبارۀ یک حالت از لایو اکشن باشد. البته بازتولید چنین چیزی خود ممکن است باعث ساخته شدن جهانی شود که غیرطبیعی و ناقص به‌نظر برسد. ما معتقدیم زمانی رسیدن به فوتورئالیسم محقق می‌شود که المان‌های گرافیکی مختلف و جدیدی به قصد تحت‌تاثیر قرار دادن بازیکنان به بازی اضافه شده باشد؛ زیرا آنها چهرۀ بازیکنان فوتبال را به خوبی می‌شناسند و قبلا در جایگاه تماشاچی با هواداران روبه‌رو شده‌ و با جو ورزشگاه‌ها آشنا هستند. به همین خاطر خیلی سخت است که بتوان این افراد را با ترفندهای گرافیکی گول زد. با این همه حال باید بگویم که همین موضوع است که باعث شده حس کنیم مقابله با چنین چالشی ارزشش را دارد.»

علاوه‌بر این برنامه‌های جذاب برای پیشرفتی بزرگ در گرافیک بازی و تعریف و تمجید از پلی استیشن ۵، کیمورا اشاره‌ای هم به موتور جدید بازی‌سازی سری PES داشت. اگر یادتان باشد در سال گذشته اعلام شد که موتور بازی‌سازی کونامی برای بازی‌ فوتبالی‌اش، به آنریل انجین تغییر کرده است و حالا آنها از کمک بسیار این موتور به ساخت بازی می‌گویند. این یعنی این که باید منتظر تغییرات جدید و بزرگتری هم در روند کلی بازی باشیم؛ مانند الکترونیک آرتز که در سال ۲۰۱۷ رو به موتور بازی‌سازی فراس‌بایت برای ساخت سری FIFA آورد و توانست تحولات عظیمی در بخش‌های مختلف آن ایجاد کند.


در حال حاضر ما اطلاعات زیادی از PES 2022 نداریم؛ اما طبق صحبت‌های تهیه‌کنندۀ این بازی، باید منتظر انتشار یک بازی تازه و متفاوت از این سری باشیم که اولین بازی نسل نهمی آنها نیز به حساب می‌آید. این بازی در شهریور ماه امسال برای کنسول‌های نسل هشتمی و نهمی سونی و مایکروسافت و کامپیوترهای شخصی منتشر خواهد شد.


دوست اسمارتینی!

  • نظرت دربارۀ بازی PES 2022 چیه؟
  • نظرت راجب مطالب ویدیوگیم اسمارتین چیه؟ اگه ایدهٔ جالبی توی ذهن داری به ما بگو تا اجراییش کنیم!
  • پیشنهاد یا انتقادی داری؟ حتما برای ما توی نظرات بنویس. ما همشو می‌خونیم!
  • به نویسندگی علاقه داری و می‌خوای نوشتن رو تجربه کنی؟ به بخش ارسال مطلب برو و نوشته خوبت را برای ما ارسال کن. ما هم اون رو با اسم خودت منتشر می‌کنیم!

بیشتر بخوانید:

رسمی: عرضۀ نسخه جدید God of War تا سال ۲۰۲۲ تاخیر خورد – سونی برنامه‌های زیادی برای آینده دارد سید متین فقهی
مروری بر مسیر قهرمانی چلسی در لیگ قهرمان اروپا؛ چه چیزهایی آن تیم بحران‌زده را به قهرمان اروپا تبدیل کرد؟ –  سهیل کوهی اصفهانی
دیالوگ برتر: بهترین دیالوگ های انیمه Attack On Titan – اتک آن تایتان – سید متین فقهی
حملۀ لاپورتا به ترکیب منچسترسیتی! – آگوئرو و گارسیا رسماً به بارسلونا پیوستند – سهیل کوهی اصفهانی