یکی از مشکلات بزرگی که خیلی از انسان‌ها دارن، قضاوت کردن اعمال و رفتار دیگرانه. قضاوت‌هایی که معمولا از روی نادانی انجام می‌شن و ممکنه ضربه‌های بزرگی به افراد بزنن. اینجاست که ضرب‌المثل «در دروازه را می توان بست ولی در دهان مردم را نه!» وارد کار می‌شود. برای خواندن ادامه این مطلب با ما در اسمارتین همراه باشید.


مردم عادی هیچ وقت نمی‌تونن تو رو درک کنن

بیشتر مردم نمی‌توننن باطن بقیه را ببینن و از روی ظاهرشون اونا را قضاوت می‌کنن. یعنی مردم همیشه از دید یه سوم شخص به تو نگاه می‌کنن. همه‌ی مردم نمی‌تونن خودشون را جای تو بذارن و احساسات و مشکلاتت را درک کنن.

بچه درس نخونی که الان مرد خونس!

مثلا بچه‌های یه مدرسه را در نظر بگیر. بچه‌ای را توی ذهنت بیار که همیشه نمره ضعیفی داره و مسخره کل بچه‌های مدرسس. در صورتی که اون بچه از ۷ سالگی مرد خونه شده! اون مجبوره بعد از مدرسه تا شب کار کنه تا بجای پدرش که مرده خرج خودش، مادرش و خواهر کوچیکترش را در بیاره.

تو یه بی‌عرضه خرخون هستی!

یا بچه مثبتی را در نظر بگیر که درسش عالیه ولی به شدت گوشه‌گیره و از بقیه فراریه. با خودت میگی چرا بچه به این خوبی هیچ دوستی نداره و همیشه تنهاس؛ ولی اینو نمیدونی که اون بچه بخاطر این که فوتبالش خوب نیس بقیه بهش می‌گن بی‌عرضه و خرخون و تو راه خونه از بچه‌های لات مدرسه کتک می‌خوره.

مردم همیشه حرفی برای گفتن دارند!
مردم همیشه حرفی برای گفتن دارند!

مردم همیشه حرفی برای گفتن دارند!

بعضی وقتا هم هر کاری بکنی و هر طوری که رفتار کنی بازم مردم پشت سرت حرف می‌زنن.

مردم بیشتر پشت سر چه کسایی حرف می‌زنن؟

به طور کلی کسایی که می‌خوان با بقیه متفاوت باشن، صاحب بیشترین فشار از سمت مردم هستن و خیلی وقتا قضاوت می‌شن. چرا؟! دو تا دلیل خوب برای این سوال می‌تونم بیارم.

  • دلیل اول اینه که اونا چیزی از تو نمی‌دونن و از روی جهل و غفلت تو را قضاوت می‌کنن.
  • دلیل دوم اینه که اونا چشم دیدن پیشرفتت را ندارن. وقتی که هر روز داری توی مسیر مورد علاقت پیشرفت می‌کنی و بزرگ و بزرگ‌تر می‌شی، اونا می‌خوان با حرفاشون تو را از مسیر درست منحرف کنن.

افراد موفق چه کسانی هستند؟

همونطوری که گفتم بعضی وقتا مردم می‌خوان با قضاوت کردن جلوی پیشرفتت را بگیرن. بهترین کاری که تو می‌تونی انجام بدی، بی‌توجهی به حرفشون و ادامه دادن به مسیر خودته.

توی مسیر موفقیت همیشه مانع‌های زیادی هست. خیلی وقتا شکست می‌خوری و حسابی حالت گرفته می‌شه. اینطور وقتا خودت از درون پر درد و زخمی و مردم با حرفاشون روی زخمت نمک می‌پاشن. اینطور وقتاس که تو باید قوی باشی.

حتی اگه رویات از تو یه آدم منفور و طرد شده از جامعه می‌سازه بازم بهش ادامه بده. مطمئن باش روزی می‌رسه که دهن مردم از کارات باز می‌مونه. البته هستن افرادی که همیشه می‌خوان با حرفاشون اذیتت کنن. اصلا بذار همه ازت بدشون بیاد، مهم اینه که همونا هم پیگیر کارات هستن!

یادت باشه که تو وقت زیادی برای زندگی کردن نداری. یه انسان تو حالت معمولی تقریبا از ۲۰ تا ۶۰ سالگی وظیفه اصلیش کار کردنه. پس نذار مردم با حرفاشون، به جای خودت شغل و مسیر زندگیت را تعیین کنن. به رویاهات باور داشته باش و به درخت زندگیت شاخ و برگ بده. نذار حرف مردم درخت زندگیت را خشک و پوسیده کنه.


دوست اسمارتینی

  • نظرت درباره حرف مردم چیه؟
  • به ضرب‌المثل «در دروازه را می توان بست ولی در دهان مردم را نه!» اعتقاد داری؟
  • پیشنهاد یا انتقادی داری؟ حتما برای ما توی نظرات بنویس، ما همشو می‌خونیم!
  • به نویسندگی علاقه داری و می‌خای نوشتن را تجربه کنی؟ به بخش ارسال مطلب برو و نوشته خوبت را برای ما ارسال کن. ما هم اونو با اسم خودت منتشر می‌کنیم! 
  • راستی یادت نره توی خبرنامه اسمارتین هم ثبت نام کنی و هر هفته ایمیلای باحال دریافت کنی (:

بیشتر بخوانید:

تا چشمت درآد!سید متین فقهی
موارد لازم برای نویسنده شدن! – قسمت پنجم – رامتین شاهینی نژاد
ما قهرمانیم! – سید متین فقهی
پادکست اسمارتین: مروری بر آنچه در فصل ۲۰۱۹/۲۰ لیگ جزیره انگلیس گذشت… – سهیل کوهی اصفهانی