البته اشتباه نکنید! ما شیر یا شکلات نیستیم. ما حتی عروسک هم نیستیم. ما انسانیم؛ من و او. با این حال همانطور که شیر ترش، شکلات سخت می‌شود و یا عروسک می‌پوسد، تاریخ انقضا ما نیز روزی تمام می‌شود. این تمام شدن رفته رفته آغاز می‌شود و دستِ‌آخر بی هیچ نشانی، تنها با خاطراتی غبارآلود و نامفهوم به پایان می‌رسد. حتی خودمان هم نمی‌فهمیم که چطور به اینجا رسیدیم. شاید هم فقط من نمی‌فهمم!


هنوز باورم نمی‌شود که ما همانی بودیم که روزها به شوق دیدن یکدیگر از رخت آرامشمان جدا می‌شدیم و شب‌ها از راه دور برای یکدیگر چرندیات تعریف می‌کردیم. دست آخر هم با بد و بیراه گفتن به کائنات و مدرسه، صفحۀ چتمان را می‌بستیم!

تاریخ انقضا ما تمام شده است! - آشناترین غریبه‌ها
تاریخ انقضا ما تمام شده است! – آشناترین غریبه‌ها

ما این روزها تبدیل به آشناترین غریبه‌ها برای یکدیگر شده‌ایم!

و این… چطور بگویم؟! جان‌گداز است…

شاید اکنون با خود بگویی: «این بشر فقط برای اینکه جواب سلامش را ندادم این تلخیجات را به هم بافته؟!»

دوست داشتم بنشینم و برایت ساعت‌ها توضیح بدهم تا به کلمۀ نه برسم؛ اما من جلوی خودم کم آوردم و تنها توانستم آری کوتاهی بر زبان بیاورم. البته اگر برای شنیدن همین یک کلمه هم وقت و حوصله داشته باشی…

به هر حال، تو یک روز جواب تمام «چه کسی؟»‌هایی بودی که از من سوال می‌شد؛ البته به‌جز «از چه کسی متنفری؟»

این روزها تمام چه کسی‌هایم بی‌جواب شده و جالب است که هنوز هم نمی‌توانم نامت را روبروی کلمهٔ تنفر بیاورم. بیخیال… مهم نیست!

تاریخ انقضا ما تمام شده است! - دنیایی خسته
تاریخ انقضا ما تمام شده است! – دنیایی خسته

خودم هم فهمیده‌ام که دیگر برای تو خسته کننده‌ام و همین باعث شده دنیایم هم برای من طعم خستگی بگیرد. باز هم مهم نیست… فقط دوست دارم بدانی من هنوز هم می‌خواهم با تو بگویم، بخندم و گاهی هم بگریم.

دوست نداشتم خاطراتم با آدم‌هایی پر شده باشد که دیگر بود و نبودم برایشان فرقی ندارد؛ اما حداقلش یک درس گرفتم و آن هم این بود که دوست داشتن‌هایمان هم تاریخ انقضا دارند! یعنی شاید مانند علاقه به شکلات و پاستیل تنها دقایقی، مانند دوست داشتن فیلم‌ها ساعاتی، مانند کتاب‌ها روزهایی و مانند لباس‌ها هفته‌هایی پابرجا بماند.

اگر دوست داشتن چیزی یا کسی تا ابد طول کشید، آن وقت نامش را عشق می‌گذاریم.

و ما برای تو عشق نبود؛ پس برای من هم نباید باشد…

تاریخ انقضا ما تمام شده است! - مسموم شدن ذهن و دل
تاریخ انقضا ما تمام شده است! – مسموم شدن ذهن و دل

همانطور که شیر ترش شده معده را اذیت می‌کند، شکلات سخت‌شده دندان و گلو را به درد می‌آورد و نمی‌توان با عروسک نصفه‌نیمه بازی کرد… ادامه دادن دوستی انقضایافته نیز ذهن و دل را مسموم می‌کند!

فکر کنم من هم باید همین‌جا تمامش کنم. دوستی زیبایی بود؛ اما با تمام سختی‌ِ دل‌کندن باید بگویم دیگر تمام شد و من هم بهتر است جای دیگری به دنبال عشق بگردم.


دوست اسمارتینی!

  • نظرت دربارۀ تاریخ انقضا دوست داشتن‌ها چیه؟
  • نظرت دربارۀ دلنوشته‌های اسمارتین چیه؟ اگه ایدهٔ جالبی توی ذهن داری به ما بگو تا اجراییش کنیم!
  • پیشنهاد یا انتقادی داری؟ حتما برای ما توی نظرات بنویس. ما همشو می‌خونیم!
  • به نویسندگی علاقه داری و می‌خوای نوشتن رو تجربه کنی؟ به بخش ارسال مطلب برو و نوشته خوبت را برای ما ارسال کن. ما هم اون رو با اسم خودت منتشر می‌کنیم! 

بیشتر بخوانید:

معرفی و نقد ‌و بررسی انیمیشن Soul – روحسیده سدنا موسوی
درک کردن سخته؟! پس سکوت کن! آتنا مهرانفر
تدایدی: فیزیک فوتبال – ضربهٔ آزاد غیرممکن! – سید متین فقهی
بیا تا در دنیایی که همه اختاپوس هستند، باب اسفنجی باشیم! – ذهنیتی برای شاد بودن در سختی‌ها! – سهیل کوهی اصفهانی