هزاران سال طول کشید تا چیزی که به عنوان یک مراسم مذهبی برای بزرگداشت خدای یونان در شهر المپیا وجود داشت، به بزرگترین رقابت ورزشی دنیا تبدیل شود. با ما در اسمارتین همراه باشید تا در این قسمت از تد تاک فارسی، نگاهی بر تاریخچه المپیک بیندازیم.


تماشای ویدیو در آپارات اسمارتین

سال ۷۷۶ قبل از میلاد، به عنوان مبدا تقویم باستانی یونان در نظر گرفته می‌شد و در آن زمان، به چند دورهٔ چهار ساله با نام المپیاد تقسیم شده بود. المپیک نیز با تقلید از این اسم، به دلیل تصور یونانیان از ترویج خوبی در راستای رقابت، تشکیل شد.

در المپیک، علاوه‌بر رویدادهای ورزشی، مسابقاتی در زمینۀ موسیقی، خوانندگی و شعر نیز برگزار می‌شد که می‌توانید دربارهٔ آنها، در اینترنت جستجو کنید.

المپیک یونان باستان در سیزده دورۀ ابتدایی خود، تنها شامل یک رویداد ورزشی به نام دوی دویست‌متر بود؛ اما با گذشت زمان، مسابقات هیجان‌انگیز دیگری مانند بوکس، ارابه‌رانی، قاطرسواری و حتی یک مسابقۀ دو که در آن دونده‌ها لباس رزمی به تن داشتند، به رقابت‌ها اضافه شدند.

دوی ترکیبی پرش، کشتی، پرتاب نیزه و پرتاب دیسک نیز با نام مسابقات پنج‌گانۀ اصلی المپیک، شناخته می‌شدند و مسابقات امروزی، از آنها الهام گرفته‌اند. همچنین پانکراتیون یک مبارزه با دست خالی بود که در آن، فقط گاز گرفتن و درآوردن چشم حریف ممنوع بود. در این مسابقه، تنها سرسخت‌ترین افراد پیروز میدان می‌شدند؛ مانند کروئیبوس نانوا که به عنوان اولین قهرمان المپیک شناخته شد.

با این حال هر چیز خوبی، پایانی هم دارد. در سال ۳۹۱ میلادی، امپراتور مسیحی روم، برگزاری مسابقات المپیک را ممنوع کرد؛ اما این پایان المپیک نبود و در سال ۱۸۹۶ میلادی، مسابقات المپیک مدرن در شهر آتن یونان بازگشایی شد.


تد تاک فارسی: مروری بر تاریخچه المپیک - شعار المپیک: «سریع‌تر، بلندتر و محکم‌تر!»
تد تاک فارسی: مروری بر تاریخچه المپیک – شعار المپیک: «سریع‌تر، بلندتر و محکم‌تر!»

امروزه المپیک‌های تابستانی و زمستانی، هزاران ورزشکار طراز اول و میلیاردها هوادار پرشور را گرد هم جمع می‌کنند.

سه فریاد به سلامتی المپیک: «سریع‌تر، بلندتر و محکم‌تر!»
تهیه شده توسط سید متین فقهی و سهیل کوهی اصفهانی

دوست اسمارتینی!

  • نظرت دربارۀ المپیک و تاریخچش چیه؟ مسابقاتش رو دنبال می‌کنی؟
  • نظرت دربارۀ تد تاک فارسی و تاریخچه‌های اسمارتین چیه؟ اگه ایدهٔ جالبی توی ذهن داری به ما بگو تا اجراییش کنیم!
  • پیشنهاد یا انتقادی داری؟ حتماً برای ما توی نظرات بنویس؛ ما همشو می‌خونیم!
  • به نویسندگی علاقه داری و می‌خوای نوشتن برای کودک و نوجوان رو تجربه کنی؟ به بخش همکاری با ما برو و اطلاعاتت رو برای ما ارسال کن تا اگه همه‌چیز خوب پیش رفت، به تیم اسمارتین اضافه بشی!

بیشتر بخوانید:

رسمی: رونالدو به منچستر یونایتد پیوست – بازگشت ستارهٔ پرتغالی به آغوش شیاطین سرخسهیل کوهی اصفهانی
دیالوگ برتر: بهترین سخنان یوهان کرایوف – Johan Cruyff – سهیل کوهی اصفهانی
تاریخ پخش نیمۀ دوم فصل چهارم Attack on Titan چه زمانی است؟ – سید متین فقهی
از منطقه امنت بیرون بیا؛ دنیا خیلی بزرگتر از این حرفاست! – آتنا مهرانفر