الیویه ژیرو یکی از بهترین مهاجمان فرانسوی در دههٔ اخیر است. او دوران اوج خود را در باشگاه‌های آرسنال و چلسی سپری کرده است. ژیرو در این دو باشگاه درخشید و به افتخارات زیادی دست یافت؛ اما فصل گذشته برای مرد فرانسوی، چندان خوب نبود. در نتیجه ژیرو تصمیم به ترک چلسی گرفت و به میلان پیوست. برای خواندن ادامهٔ مطلب با ما در اسمارتین همراه باشید.


الیویه ژیرو فعالیت فوتبالی خود را از سال ۲۰۰۵ آغاز کرد. او سال‌های ابتدایی فوتبال خود را در باشگاه‌های نه‌چندان معروف فرانسوی گذراند و به افتخار مهمی دست نیافت. سرانجام ژیرو در فصل ۲۰۱۲-۲۰۱۱، به باشگاه مون‌پلیه رفت. او در آن فصل، عملکرد بسیار درخشانی را از خود به‌جای گذاشت و قهرمان لیگ یک فرانسه شد. همچنین ژیرو در پایان فصل با ۲۱ گل زده، به عنوان آقای گل لیگ شناخته شد.

پس از عملکرد درخشان ژیرو در مون پلیه، باشگاه‌های زیادی به دنبال خرید او رفتند. در نهایت ژیرو با قراردادی پنج ساله و به ارزش ۱۲ میلیون پوند، به آرسنال پیوست. او در آرسنال عملکرد درخشانی داشت. مرد فرانسوی، در دوران حضور خود در این باشگاه، در ۱۸۰ بازی به میدان رفت و ۷۳ گل زد.

یکی از بهترین خاطرات فوتبالی ژیرو در آرسنال، گل عقربی او به کریستال پالاس است. او در سال ۲۰۱۷ با یک ضربهٔ عقربی، به زیبایی هر چه تمام‌تر، دروازهٔ حریف را باز کرد. مدتی بعد نیز در مراسم بهترین‌های فیفا، گل ژیرو به عنوان بهترین گل سال انتخاب شد.

در سال ۲۰۱۸، چلسی با ۱۸ میلیون پوند به سراغ ژیرو رفت. مذاکرات به خوبی پیش رفتند و ژیرو پس از پنج سال به عنوان یک اسطوره، توپچی‌ها را ترک کرد و به چلسی پیوست. او در دو فصل ابتدایی حضور خود در چلسی، یکی از مهره‌های تأثیرگذار تیم بود. او به طور کلی ۱۱۹ بار برای چلسی بازی کرد و موفق به ثبت ۳۹ گل شد.

الیویه ژیرو در سال ۲۰۱۱ به اردوی تیم ملی فرانسه دعوت شد. او چندین سال در رأس خط حملهٔ خروس‌ها، بازی کرد و به قهرمانی جام جهانی ۲۰۱۸ رسید. همچنین ژیرو با زدن ۴۶ گل، از بزرگانی همچون زیدان پیشی گرفت و تبدیل به دومین گلزن برتر تاریخ تیم ملی فرانسه شد.

رسمی: الیویه ژیرو به آث میلان پیوست
رسمی: الیویه ژیرو به آث میلان پیوست

الیویه ژیرو؛ از نیمکت‌نشینی در چلسی تا پیوستن به میلان

سران باشگاه چلسی در تابستان سال ۲۰۲۰، بازار نقل و انتقالاتی فعالی داشتند. آنها در آن تابستان، تحولات زیادی در تیم ایجاد کردند و بازیکنان زیادی را خریدند. در پایان فصل نیز قهرمان لیگ قهرمانان اروپا شدند.

برای کسب اطلاعات تکمیلی، به این مطلب مراجعه کنید:

مروری بر مسیر قهرمانی چلسی در لیگ قهرمان اروپا؛ چه چیزهایی آن تیم بحران‌زده را به قهرمان اروپا تبدیل کرد؟ سهیل کوهی اصفهانی

اگر چه ژیرو در فصل ۲۰۲۰-۲۰۲۱، به مدال طلای لیگ قهرمانان دست یافت؛ اما در کل فصل خوبی را سپری نکرد. او رقبای قدری مثل ورنر، هاورتز و مونت را در خط حمله داشت. در نتیجه، بیشتر فصل را روی نیمکت گذراند و مهلت زیادی برای بازی کردن، پیدا نکرد.

در اواسط فصل گذشته، شایعات زیادی مبنی بر جدایی ژیرو از چلسی، پخش شدند. بسیاری از رسانه‌ها از باشگاه‌های مختلف انگلستانی به عنوان مقاصد احتمالی ژیرو یاد کردند؛ اما سران دوراندیش چلسی تمایلی به مذاکره با باشگاه‌های انگلستانی بر سر فروش ژیرو را نداشتند. در نهایت آنها مانع پیوستن ژیرو به رقبای خود شدند و شروع به مذاکره با باشگاه‌های غیرانگلستانی کردند.

آث میلان در تابستان ۲۰۲۱ به جمع مشتریان ژیرو ملحق شد. باشگاه و بازیکن نیز از پیشنهاد میلان، استقبال کردند و الیویه ژیرو با دو میلیون یورو، به میلان پیوست.


قرارداد ژیرو با میلان، تا سال ۲۰۲۳ اعتبار دارد. طبق گزارش‌ها، مرد ۳۴ سالهٔ فرانسوی در باشگاه جدید خود، پیراهن شمارهٔ ۹ را خواهد پوشید. میلان نیز با زوج زلاتان و ژیرو در خط حمله، می‌تواند عملکرد بهتری در فصل جدید داشته باشد.


دوست اسمارتینی!

  • نظرت دربارۀ ژیرو چیه؟
  • فکر می‌کنی ژیرو می‌تونه توی میلان موفق بشه؟
  • نظرت دربارۀ مطالب فوتبالی اسمارتین چیه؟ اگه ایدهٔ جالبی توی ذهن داری به ما بگو تا اجراییش کنیم!
  • پیشنهاد یا انتقادی داری؟ حتما برای ما توی نظرات بنویس. ما همشو می‌خونیم!
  • به نویسندگی علاقه داری و می‌خوای نوشتن رو تجربه کنی؟ به بخش ارسال مطلب برو و نوشته خوبت را برای ما ارسال کن. ما هم اون رو با اسم خودت منتشر می‌کنیم!

بیشتر بخوانید:

بزرگترین نقشه‌ها در دنیای بازی‌های ویدیویی – از Red Dead Redemption 2 تا No Man’s Skyسید متین فقهی
معرفی کتاب درخت دروغ – فانتزی فرانسیس هاردینگ برای نوجوانان – ماهی
تعریف و تمجید فیل اسپنسر از دوال سنس – احتمال ساخت دسته‌ای جدید برای ایکس باکس – سید متین فقهی
مروری بر عملکرد تیم ملی اسپانیا در یورو ۲۰۲۰ – لوئیس انریکه فرشتۀ نجات لاروخا – سهیل کوهی اصفهانی
حمایت از صلح بین دنیاها

خواستی می‌تونی یه سری به تلگرام و یوتیوبمون بزنی.