بدون شک لیونل مسی یکی از بهترین بازیکنان تاریخ باشگاه بارسلونا به حساب می‌آید. عشق و علاقۀ او به این باشگاه، بی‌نظیر است و هواداران نیز عاشق او هستند؛ اما قصۀ شیرین مسی و بارسلونا در تابستان ۲۰۲۱ به تلخ‌ترین شکل ممکن به پایان رسید. خداحافظی مسی از بارسلونا، بازتاب‌های گسترده‌ای در سراسر جهان داشت و رسانه‌های فراوانی، به آن واکنش نشان دادند. مدتی بعد نیز مسی با قراردادی آزاد، راهی پاری‌سن ژرمن شد. حالا ما امروز در این مطلب می‌خواهیم تحلیلی بر دلایل خداحافظی مسی از بارسلونا و پیوستن او به پاری‌سن ژرمن داشته باشیم. برای خواندن ادامۀ مطلب با ما در اسمارتین همراه باشید.


مروری بر دوران فوتبالی لیونل مسی در بارسلونا - 21 سال افتخار! - طرح زیبای بلیچر ریپورت
مروری بر دوران فوتبالی لیونل مسی در بارسلونا – ۲۱ سال افتخار! – طرح زیبای بلیچر ریپورت

مروری بر دوران فوتبالی لیونل مسی در بارسلونا – ۲۱ سال افتخار!

داستان زندگی ورزشی لیونل مسی، داستانی است که کمتر کسی با آن آشنایی ندارد. مسی از هفت سالگی، فوتبال بازی کردن را آغاز کرد و به تیم نیولز الد بویز آرژانتین پیوست. او در آن زمان، گرفتار یک بیماری هورمونی بود و با توقف رشد قد، دست و پنجه نرم می‌کرد؛ اما این بیماری، به دوران حرفه‌ای مسی خاتمه نداد. او ناامید نشد و به تلاش خود ادامه داد. پس از عملکرد درخشان مسی در پیراهن نیولز الد بویز، توجه بسیاری از باشگاه‌های بزرگ اروپایی از جمله بارسلونا به او جلب شد. مسی پس از دریافت پیشنهاد بارسلونا، بسیار خوشحال شد و به سرعت آن را پذیرفت. بارسایی‌ها نیز هزینۀ درمان بیماری مسی را پرداخت کردند و با او، قرارداد بستند.

پیوستن به بارسلونا، مسی را در آغاز یک دورۀ طلایی قرارداد. او کار خود را در آکادمی لاماسیا و تیم‌های پایۀ بارسلونا آغاز کرد. عملکرد مسی در تیم‌های پایه به قدری درخشان بود که پس از گذشت چهار سال به تیم اصلی راه یافت.

مسی در تیم اصلی زیر سایۀ رونالدینیو پرورش یافت و استعداد خود را به رخ جهانیان کشید. او با وجود قد و قوارۀ کوچک خود، از استعداد و هوش بسیار بالایی برخوردار بود. در همین راستا، پس از خداحافظی رونالدینیو با بارسلونا، مسی تبدیل به مرد شمارۀ یک تیم شد. سپس با آمدن گواردیولا، اوضاع برای او بهتر هم شد و به افتخارات فردی و تیمی فراوانی دست یافت.

پس از جدایی پپ گواردیولا از بارسلونا، باشگاه با مشکلات بسیاری مواجه شد و در دو سال ابتدایی بدون پپ، فقط به یک قهرمانی لالیگایی رسید؛ اما با آمدن لوئیز انریکه، شکوه گذشته به تیم بازگشت و مسی به جوایز زیادی رسید.

لوئیز انریکه پس از سه سال سرمربیگری در بارسلونا، از این باشگاه جدا شد. با جدایی انریکه از تیم، روزهای سخت مسی نیز آغاز شدند. رفته رفته بسیاری از دوستان صمیمی او مانند ژاوی، اینیستا، نیمار، آلوز، سوارز و… نیز از تیم رفتند. پس از رفتن بسیاری مهره‌های اصلی تیم، مدیریت باشگاه مبلغ زیادی را صرف خرید بازیکن کرد؛ اما هیچ‌کدام از بازیکنان جدید تیم، در حد انتظارات ظاهر نشدند و مسی در بارسلونا تنها شد.

ولی با وجود تمامی این مشکلات، مسی از تمام توان خود برای کمک به تیم استفاده کرد. او در بسیاری از بازی‌های داخلی، بار بارسلونا را به دوش کشید و باعث موفقیت تیم شد؛ اما در رقابت‌های اروپایی، از عهدهٔ انجام این کار بر نیامد و ناکام بود. سرانجام پس از اتمام فصل ۲۰-۲۰۱۹ که بدون هیچ قهرمانی و با شکست سنگین در برابر بایرن مونیخ سپری شد، مسی تصمیم به ترک باشگاه گرفت. این تصمیم مسی جهان فوتبال را در شوک فرو برد. هواداران، سازمان لیگ و ریاست بارسلونا، همۀ تلاش خود را برای حفظ مسی به کار بستند و خود او نیز از ترک باشگاه پشیمان شد.

پس از ماجراهای مسی در تابستان ۲۰۲۰، تغییرات بسیاری در باشگاه رخ داد. بارتمئو اخراج و لاپورتا جایگزین او شد. رونالد کومان سرمربی جدید باشگاه نیز با برخی از بازیکنان قدیمی خداحافظی و از چهره‌های جوان و جدیدی رونمایی کرد. مسی نیز مانند فصول گذشته، مرد شمارۀ یک و ستارۀ تیم بود؛ اما بارسلونا، هنوز فاصلهٔ بسیاری تا بازگشت به روزهای خوب خود داشت. درنهایت نیز، فصل با ناکامی در اروپا، عملکرد ضعیف در لالیگا و قهرمانی در کوپا دل ری به اتمام رسید.

چرخش ۱۸۰ درجه‌ای در تمدید قرارداد مسی؛ شوکی بزرگ به جهان فوتبال! - طرح زیبای طرح زیبای بلیچر ریپورت: خاطرات مسی در بارسلونا هرگز فراموش نخواهند شد!
چرخش ۱۸۰ درجه‌ای در تمدید قرارداد مسی؛ شوکی بزرگ به جهان فوتبال! – طرح زیبای طرح زیبای بلیچر ریپورت: خاطرات مسی در بارسلونا هرگز فراموش نخواهند شد!

چرخش ۱۸۰ درجه‌ای در تمدید قرارداد مسی؛ شوکی بزرگ به جهان فوتبال!

پس از اتمام فصل ۲۱-۲۰۲۰، مسی برای شرکت در کوپا آمریکا به اردوی تیم ملی آرژانتین ملحق شد. او پس از چند نایب قهرمانی در ادوار گذشتۀ کوپا آمریکا و جام جهانی، عطش زیادی برای قهرمانی در این دوره داشت. سرانجام مسی با آرژانتین به قهرمانی دراماتیکی رسید و به عنوان بهترین بازیکن لیگ شناخته شد.

برای کسب اطلاعات تکمیلی به این مطلب مراجعه کنید:

رستگاری آرژانتین در خاک برزیل – مروری بر سرگذشت کوپا آمریکا در سال ۲۰۲۱

اعتبار قرارداد لیونل مسی با بارسلونا در اوایل تابستان ۲۰۲۱ تمام شد. او بر خلاف سال گذشته، خواهان ماندن در تیم بود. رئیس جدید بارسا یعنی خوان لاپورتا نیز تمدید قرارداد با لیونل مسی را بزرگترین وعدۀ انتخاباتی خود مطرح کرد.

مذاکرات در میان باشگاه و موکلان بازیکن آغاز شدند و به خوبی پیش رفتند. پس از توافق اولیۀ بارسلونا با موکلان مسی، لئو نیز به تعطیلات خود پایان داد و برای عقد نهایی قرارداد به کاتالونیا آمد. لاپورتا و بسیاری از رسانه‌های اسپانیایی، تمدید قرارداد با او را تمام شده اعلام کردند؛ اما ناگهان، ورق به طرز عجیبی بازگشت. رسانه‌ها اعلام کردند که تمدید قرارداد مسی، به مشکل برخورده و غیرممکن است. سرانجام پس از حدود دو ساعت حاشیه و جنگ رسانه‌ای، صفحۀ رسمی بارسلونا خبر جدایی مسی را تایید کرد.

پس از اعلام ناگهانی خبر جدایی لیونل مسی، جهان فوتبال در شوک فرو رفت. به‌طوری که مسی و سایر بازیکنان بارسلونا، هیچ واکنشی نسبت به این اتفاق نشان ندادند؛ اما در حین سکوت آنها، رسانه‌ها اخبار متعددی مربوط به جدایی لیونل مسی پخش و فضای مجازی را با توئیت‌ها و اخبار خود، بمباران کردند!

لاپورتا و شفاف‌سازی دلایل خداحافظی مسی با بارسلونا در یک کنفرانس مطبوعاتی
لاپورتا و شفاف‌سازی دلایل خداحافظی مسی از بارسلونا در یک کنفرانس مطبوعاتی

لاپورتا و شفاف‌سازی دلایل خداحافظی مسی از بارسلونا در یک کنفرانس مطبوعاتی

سرانجام پس از چند ساعت سکوت خبری سران بارسلونا، خوان لاپورتا تصمیم به برگذاری یک کنفرانس مطبوعاتی گرفت. هدف او از تشکیل این کنفرانس، شفاف‌سازی دلایل خداحافظی مسی از بارسلونا بود.

در ادامه نگاهی به مهم‌ترین صحبت‌های لاپورتا در این کنفرانس می‌اندازیم:

«بر اساس اعداد و ارقام رسمی و نتایج بررسی مالی، وضع ما بسیار بدتر از آن چیزی است که انتظار داشتیم. ضررها و بدهی‌های باشگاه، بسیار بیشتر از حد تصور هستند و ما با قراردادهای فعلی، جایی برای ثبت قرارداد جدید نداریم.

من فکر می‌کردم خسارت ناشی از فصل گذشته، حدود ۲۰۰ میلیون یورو است؛ اما این خسارت حدود ۵۰۰ میلیون یورو است!

خورخه مسی (پدر و موکل لیونل مسی) در مذاکرات عالی بود. او هرگز درخواست سنگین و غیرممکنی از ما نکرد. خود لئو نیز در طول این مدت، رفتار فوق‌العاده‌ای داشت. او همهٔ کارهای تمدید را آسان کرد و با ما به توافق مالی رسید. تلاش مسی برای تسهیل ماندن او در باشگاه، آشکار بود و ما از او سپاسگزاریم.

اما هنگامی که تمدید قرارداد مسی در یک قدمی رسمی شدن بود، لالیگا به ما گفت شرط پذیرش قرارداد مسی در قوانین لیگ، پذیرفتن توافق با CVC است. ما در صورت پذیرفتن این توافق، به مدت پنجاه سال بخش‌هایی از حق پخش تلویزیونی را از دست می‌دادیم و این به ضرر باشگاه بود.

ما حتی سعی کردیم که با مسی، قراردادی پنج ساله و با پرداخت تعویقی ببندیم؛ اما این نوع قرارداد نیز در چارچوب قوانین لالیگا قرار نگرفت. ما از سران لالیگا انتظار همکاری بیشتری داشتیم؛ اما آنها همه‎‌چیز را سخت‌تر کردند.

دیروز آخرین گفتگو را با موکلان مسی داشتیم. ما به توافق رسیدیم؛ اما به دلایل خارجی امضای قرارداد ممکن نبود.

سران لالیگا از ما خواستند که قوانین را رعایت کنیم. قطعاً آنها هم خواستار ماندن مسی در لیگ بودند؛ اما باشگاه‌های دیگر لیگ انتظار رعایت قوانین را دارند.

بدون مسی، حقوق بازیکنان حدود ۹۵ درصد درآمد باشگاه است. طبق قوانین لالیگا، سقف مجموع حقوق بازیکنان، باید ۷۰ درصد درآمد تیم باشد. بنابراین هنوز کارهای زیادی باید انجام دهیم تا در چهارچوب قوانین لیگ قرار بگیریم.

لئو لیاقت هر چیزی را دارد. عشق او به بارسا و آرزوی ماندنش در تیم پدیدار است. من به‌خاطر جدایی او ناراحت هستم؛ اما این بهترین کار برای بارسلونا بود.

رونالد کومان یک سرمربی بسیار حرفه‌ای است و خود را با هر شرایطی وقف می‌دهد. رفتن بازیکنی که در هر فصل بیشتر از ۳۰ گل بزند، برای تیم آسان نیست؛ اما ما به کومان اعتماد داریم.

صبح امروز با بازیکنان صحبت کردم و چهره‌های ناراحت بسیاری را دیدم. من از آنها حداکثر تعهد در آینده را خواستم. کاپیتان‌ها باید پیش‌گامان این کار باشند. حالا ما در آغاز یک دورۀ جدید برای بارسلونا هستیم. این باشگاه با ۱۲۰ سال سابقه، از همه بالاتر است؛ حتی از بهترین بازیکن تاریخ فوتبال!

نمی خواهم امیدهای کاذب ایجاد کنم. مذاکرات با مسی به پایان رسیده است.»

نگاهی بر جزئیات قرارداد لالیگا با شرکت CVC - تصویری از خاویر تباس (رئیس لالیگا)
نگاهی بر جزئیات قرارداد لالیگا با شرکت CVC – تصویری از خاویر تباس (رئیس لالیگا)

نگاهی بر جزئیات قرارداد لالیگا با شرکت CVC

طبق صحبت‌های لاپورتا در کنفرانس مطبوعاتی او، شرط لالیگا برای نادیده گرفتن سقف دستمزدها و ثبت قرارداد مسی، پذیرفتن توافق CVC توسط بارسلونا بود. طبق گزارش نشریۀ نیویورک تایمز آمریکا، CVC یک شرکت سرمایه‌گذاری ورزشی است. این شرکت بزرگ در سال‌های گذشته، مذاکراتی را با سران برخی از باشگاه‌های سری آ داشت؛ اما موفق به ثبت هیچ قراردادی با آنان نشد. رئسای CVC در تابستان ۲۰۲۱، به سراغ لالیگا رفتند و قراردادی را با خاویر تباس امضا کردند. در طی این قرارداد، CVC ده درصد از حقوق تجاری و تبلیغاتی لالیگا را با پرداخت ۲.۷ میلیارد یورو خرید. لالیگا نیز موظف به تقسیم این مبلغ بین تیم‌های حاضر در لیگ شد.

اما از بین تیم‌های حاضر در لیگ، رئال مادرید، بارسلونا و اتلتیک بیلبائو این قرارداد را نپذیرفتند. لاپورتا نیز دلیل رد پیشنهاد لالیگا را از دست دادن بخش‌هایی از حق پخش تلویزیونی بیان کرد. تباس (رئیس لالیگا) نیز به این موضوع واکنش نشان داد و آن را تکذیب کرد! بارسلونا و رئال مادرید در صورت پذیرفتن این توافق، مبلغ هنگفتی را به دست می‌آوردند. با این حساب بودجۀ لازم بارسا برای تمدید قرارداد مسی و سرمایۀ رئال برای خرید امباپه، فراهم و مشکل مالی هر دو تیم رفع می‌شد.

شروع یک جنگ بزرگ رسانه‌ای پس از مصاحبهٔ لاپورتا – مقصر خداحافظی لیونل مسی از بارسلونا کیست؟

پس از اتمام مصاحبهٔ لاپورتا، جنگی بزرگ میان رسانه‌ها و چهره‌های فوتبالی مختلف درگرفت. در این جنگ، افراد به دو گروه تقسیم شدند. گروه اول لاپورتا را مقصر اصلی خداحافظی مسی از بارسلونا می‌دانستند. گروه دوم نیز همۀ مشکلات را به گردن تباس انداختند و او را تبدیل به چهره‌ای منفور کردند. در ادامه به صورت جداگانه نگاهی به نظرها و افکار این دو گروه می‌اندازیم و با دلایل جدایی مسی از بارسلونا آشنا می‌شویم.

خوان لاپورتا؛ از وعده‌های دروغین انتخاباتی تا طرد کردن مسی از باشگاه محبوب خود!

خوان لاپورتا مقصر اصلی جدایی لیونل مسی از بارسلوناست. او حدود شش ماه پیش در آستانۀ برگذاری انتخابات ریاست باشگاه بارسلونا، تمدید قرارداد با مسی را بزرگترین شعار و وعدۀ انتخاباتی خود مطرح کرد و برندۀ انتخابات شد؛ اما او در تحقق این وعده ناکام بود.

یکی از موانع‌ تمدید قرارداد مسی، سقف حقوق بالای بازیکنان بود. لاپورتا در این مدت باید بازیکنانی مانند لنگلت، کوتینیو، امتیتی، روبرتو، دمبله و… را می‌فروخت و یا دستمزد آنها را کاهش می‌داد؛ ولی در این کار شکست خورد.

پس از ناکامی لاپورتا در کاهش سقف دستمزد بازیکنان، تباس با ارائۀ پیشنهاد توافق با CVC سعی کرد که مسی را در لیگ نگه‌دارد. لاپورتا ابتدا این پیشنهاد را پذیرفت و تمامی مقدمات لازم برای تمدید قرارداد مسی را فراهم کرد. به‌طوری که هرگاه از او دربارۀ مسی پرسیده شد، با اعتماد به نفس بالا و چهره‌ای خندان، تمدید قرارداد او را تضمین کرد.

اما لاپورتا در واپسین لحظات تمدید قرارداد مسی، تصمیم خود را عوض کرد. او پیشنهاد مالی لالیگا که باعث تمدید قرارداد مسی، پرداخت بدهی‌ها و رفع مشکل‌های مالی باشگاه می‌شد را به بهانۀ از دست دادن بخش‌هایی از حق پخش تلویزیونی رد کرد.

ولی از دست دادن حق پخش تلویزیونی، تنها یک بهانۀ دروغ است! چون تباس نیز آن را کاملاً تکذیب کرد. دلیل اصلی مخالفت لاپورتا با توافق CVC، به پروژۀ سوپرلیگ بازمی‌گردد. پذیرش این توافق به معنای اعلام صلح و دوستی بارسلونا با لالیگا و یوفا بود. لاپورتا و پرز نیز برای حفظ سوپرلیگ، توافق CVC را رد و جنگی را با لالیگا آغاز کردند. آن هم در حالی که سوپرلیگ هم اکنون هیچ آیندۀ روشنی ندارد. لاپورتا مسی را به سوپرلیگ فروخت و با از دست دادن او، ضرری معادل ۱۳۷ میلیون یورو به برند بارسلونا وارد کرد!

خاویر تباس؛ کسی که با طرح قوانین غیرمنطقی، باعث جدایی مسی از بارسلونا شد!

خاویر تباس، متهم ردیف اول خداحافظی مسی با بارسلونا است. او با طرح قوانین سخت‌گیرانه و عجیب، مانع پیشرفت تیم‌های اسپانیایی می‌شود و کار را برای آنها سخت می‌کند. قوانینی که در سایر لیگ‌های اروپایی، کمتر دیده می‌شوند.

تباس با وجود دیدن شرایط سخت مالی بارسلونا، قانون سقف حقوق بازیکنان را با سخت‌گیری بیشتری نسبت به سال‌های گذشته اجرا کرد. لاپورتا نیز تمام تلاش خود را برای کاهش حقوق بازیکنان به کار بست؛ اما تنها پیکه حقوق خود را کم کرد.

طبق ادعای تباس، توافق با CVC به باشگاه‌ها کمک و مسی را در بارسلونا ماندگار می‌کرد؛ اما این توافق بیشتر به ضرر باشگاه‌های بزرگ بود!چون CVC در ازای تزریق مقداری پول، حق پخش تلویزیونی آنها را به مدت نیم قرن رهن می‌کرد. باشگاه‌هایی مانند بارسلونا و رئال مادرید نیز، درآمد فراوانی از فروش حق پخش تلویزیونی دارند.

علاوه‌بر‌این، لاپورتا در صورت پذیرفتن این توافق، از سوپرلیگ کنار می‌رفت. این پروژه، حقوق واقعی تیم‌های بزرگ اروپایی را می‌دهد و ضررهای مالی ناشی از شیوع کرونا را برطرف می‌کند. سوپرلیگ هنوز نابود نشده و آینده‌ای درخشان در انتظار آن است.

همچنین لاپورتا بهترین رئیس تاریخ بارسلونا است. او در گذشته، عشق خود به این باشگاه را ثابت کرده و بهتر از هرکسی صلاح تیم را می‌داند. لاپورتا برای تمدید قرارداد مسی نیز، دست به هر کاری زد؛ اما سران لالیگا راه را بر روی او بستند. آنها لاپورتا را در دوراهی سخت پذیرفتن CVC و عدم تمدید قرارداد مسی قرار دادند. لاپورتا نیز با کنار گذاشتن احساسات مربوط به مسی، آیندۀ باشگاه را به صلح ظاهری با لالیگا و یوفا ترجیح داد.

البته به‌جز لاپورتا و تباس، بارتمئو نیز در خداحافظی مسی از بارسلونا مقصر است. او در دورۀ ریاست‌ خود، با خرید بازیکنانی همچون کوتینیو، دمبله و گریزمان، بودجۀ باشگاه را هدر داد. بارتمئو همچنین سقف حقوق دریافتی بازیکنان را به طرز قابل توجهی افزایش داد.

علاوه بر بارتمئو، برخی از بازیکنان بارسلونا نیز در جدایی مسی از این باشگاه نقش دارند. طبق ادعای یکی از اعضای سابق کابینۀ لاپورتا _که پس از جدایی مسی کابینه را ترک کرد_ فقط پیکه حقوق خود را کاهش داد. بقیۀ بازیکنان نیز با کاهش حقوق‌های نجومی خود، مخالفت کردند و کار تمدید قرارداد مسی را سخت‌تر کردند.

چهرۀ گریان و غمگین لیونل مسی در کنفرانس خداحافظی با بارسلونا - مسی: من می‌خواستم بمانم! - تصویری از لیونل مسی در کنفرانس مطبوعاتی خداحافظی او با بارسلونا
چهرۀ گریان و غمگین لیونل مسی در کنفرانس خداحافظی با بارسلونا – من می‌خواستم بمانم! – تصویری از لیونل مسی در کنفرانس مطبوعاتی خداحافظی او با بارسلونا

چهرۀ گریان و غمگین لیونل مسی در کنفرانس خداحافظی از بارسلونا – من می‌خواستم بمانم!

سرانجام پس از کش و قوس‌های فراوان، لیونل مسی نیز سکوت خود را شکست. او در یک کنفرانس مطبوعاتی شرکت و با هواداران بارسلونا، خداحافظی کرد.

در ادامه نگاهی بر مهم‌ترین صحبت‌های مسی در این کنفرانس می‌اندازیم:

«من می‌خواستم در بارسلونا بمانم. اینجا خانۀ من است؛ اما متاسفانه، امروز برای خداحافظی به اینجا آمده‌ام.

هیچ مشکلی با باشگاه نداشتم. ما بر سر همه‌چیز توافق داشتیم؛ اما تمدید قرارداد به‌خاطر قوانین لالیگا، امکان‌پذیر نبود.

من و لاپورتا هر کاری برای تمدید قرارداد کردیم؛ ولی قوانین به ما اجازۀ ثبت آن را نداد.

من با خاویر تباس هیچ مشکلی ندارم. او را چند باری دیده‌ام و بین ما، ارتباطی دوستانه وجود دارد.

من برای تمدید قرارداد، پیشنهاد کاهش ۵۰ درصدی حقوقم را دادم؛ ولی آنها هیچ پاسخی به پیشنهاد من ندادند.

اصلاً فکر نمی‌کردم که بارسا را ترک کنم. من حدود ۱۷ سال در تیم اصلی بارسلونا بازی کردم و حالا همه‌چیز از نقطۀ صفر برای من آغاز می‌شود.

پس از پیروزی لاپورتا در انتخابات باشگاه، با یکدیگر شام خوردیم و بر سر تمدید قرارداد به توافق رسیدیم؛ اما… من بیشتر از این نمی‌‌توانم چیزی بگویم.

بدون شک من روزی به اینجا بازمی‌گردم و از هواداران قدردانی می‌کنم.

قطعاً هواداران به بارسلونای بدون من، عادت خواهند کرد. بسیار دوست داشتم تا در نیوکمپ و میان تماشاگران این حرف‌ها را بزنم؛ اما برای قوانین مربوط به کرونا، اجازۀ این کار را نداشتیم.

متاسفانه گاهی اوقات در دنیای فوتبال، هیچ مسیر بازگشتی وجود ندارد. داستان من با بارسلونا به پایان رسیده است.

خبر تمدید نشدن قرارداد، برای من بسیار دور از انتظار و تلخ بود. احتمالاً در روزهای آینده، غمگین‌تر نیز خواهم شد و بیشتر به حقیقت این که دیگر بازیکن بارسا نیستم، پی خواهم برد. من و خانواده‌ام همیشه حامی این باشگاه خواهیم بود.»

نگاهی بر مهم‌ترین افتخارات و رکورد‌های لیونل مسی در بارسلونا - کاریکاتور زیبای zezo: مسی با کوله باری از تجربه و افتخارات، از بارسلونا جدا شد!
نگاهی بر مهم‌ترین افتخارات و رکورد‌های لیونل مسی در بارسلونا – کاریکاتور زیبای zezo: مسی با کوله باری از تجربه و افتخارات، از بارسلونا جدا شد!

نگاهی بر مهم‌ترین افتخارات و رکورد‌های لیونل مسی در بارسلونا

سرانجام داستان لیونل مسی و بارسلونا، به آخر رسید. ستارۀ آرژانتینی پس از ۲۱ سال مجبور به ترک باشگاه شد و بارسلونا نیز دوران پسامسی را آغاز کرد. در ادامه به‌طور خلاصه نگاهی بر آمار، افتخارات و رکوردهای مسی در بارسلونا می‌اندازیم:

 • ۷۷۸ بازی (رکورد بیشترین بازی برای بارسلونا)
 • ۶۷۲ گل (رکورد بیشترین گل زده برای یک باشگاه)
 • ۳۰۵ پاس گل
 • ۳۵ جام رسمی ( ۱۰ لالیگا و ۴ لیگ قهرمانان اروپا)
 • ۶ کفش و توپ طلا
 • ۱۲ بار حضور در تیم منتخب یوفا
 • یک جایزۀ بهترین ورزشکار سال
 • رکورد بیشترین گل زده در یک فصل با ۹۱ گل
 • و…
لیونل مسی و شروع چالشی جدید در پاریس - بمب نقل و انتقالاتی 2021 در دستان ناصرالخلیفی! - لیونل مسی رسماً به پاری‌سن ژرمن پیوست
لیونل مسی و شروع چالشی جدید در پاریس – بمب نقل و انتقالاتی ۲۰۲۱ در دستان ناصرالخلیفی! – لیونل مسی رسماً به پاری‌سن ژرمن پیوست

لیونل مسی و شروع چالشی جدید در پاریس – بمب نقل و انتقالاتی ۲۰۲۱ در دستان ناصرالخلیفی!

پس از خداحافظی رسمی مسی از بارسلونا، باشگاه‌های فراوانی به جمع مشتریان ستارۀ آرژانتینی پیوستند. پاری‌سن ژرمن، چلسی، منچسترسیتی و اتلتیکومادرید از مهم‌ترین آنها بودند. طبق ادعای برخی از رسانه‌ها، باشگاه السد قطر نیز با ارائۀ پیشنهاد حقوق یک میلیارد یورویی برای جذب مسی تلاش کرد! اما سرانجام پس از گذشت دو روز، مسی با قراردادی آزاد به پاری سن ژرمن پیوست.

قرارداد مسی با پاری‌سن ژرمن تا سال ۲۰۲۳ معتبر است و پس از پایان این مدت، امکان تمدید یک ساله نیز وجود دارد. طبق ادعای فابریتزیو رومانو _یکی از معتبرترین خبرنگاران جهان فوتبال_ حقوق خالص مسی در پاریس، سالانه ۳۵ میلیون یورو خواهد بود. لئو و خورخه مسی نیز هر کدام از این انتقال، ۲۵ میلیون یورو دریافت کردند. همچنین در قرارداد مسی، پاداش‌‌ ویژه‌ای برای قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا درج شده است.

جالب است بدانید که پاریسی‌ها، پیراهن شمارۀ ۱۰ را به مسی پیشنهاد کرده بودند؛ اما مسی پیشنهاد آنها را رد کرد و شمارۀ ۳۰ (اولین شماره‌اش در بارسلونا) را انتخاب کرد.

پاری‌سن ژرمن در این تابستان عملکرد درخشانی در پنجرۀ نقل و انتقالاتی داشت. سران باشگاه پاریسی تنها با صرف ۶۰ میلیون یورو مسی، راموس، دوناروما، واینالدوم و حکیمی را جذب کردند. آنها حالا مهره‌های ارزشمندی در تمامی نقاط زمین دارند و کار دشواری برای قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا نخواهند داشت.


و اما حرف آخر…

همه چیز از یک تعویض طلایی شروع شد. حدود دو دهۀ پیش، لیونل مسی برای بارسلونا به عنوان یار تعویضی، وارد میدان شد. در آن زمان او جوانی گمنام بود و با پیراهن شمارۀ ۳۰ بازی می‌کرد. دقایقی پس از ورود مسی به میدان، او با پاس رونالدینیو موفق به گشودن دروازۀ حریف شد و از همان هنگام، فوتبال برای همیشه تغییر کرد.

مسی در کنار استعدادهای جوان دیگری مانند ژاوی و اینیستا، پرورش یافت و وارث رونالدینیو شد. با آمدن گواردیولا، استعداد مسی بیشتر از هر زمان دیگری شکوفا شد. او هستۀ تیم پپ برای اجرای توتال فوتبال بود و به خوبی از عهدۀ آن برمی‌آمد. مسی با کمک‌ گواردیولا، به چندین قهرمانی داخلی و اروپایی دست یافت و به اولین بازیکن تاریخ فوتبال تبدیل شد که در چهار سال متوالی، برندۀ توپ طلا می‌‌شود.

مدتی پس از خداحافظی با گواردیولا، لوئیز انریکه هدایت تیم را برعهده گرفت. در تیم انریکه مسی، سوارز و نیمار مثلت وحشتناکی را تشکیل داده و کابوس تیم‌های اروپایی بودند. مثلث MSN در خارج از مستطیل سبز نیز، روابط صمیمانه و بسیاری خوبی با یکدیگر داشتند. مسی در فصل اول حضور انریکه در بارسا، سه‌گانه و پنجمین توپ طلای خود را کسب کرد.

اما با رفتن انریکه، روزهای سخت مسی نیز شروع شدند. او آرام آرام دوستان صمیمی خود مانند ژاوی، اینیستا، نیمار، آلوز و سوارز را از دست داد و در تیم تنها شد. بارسلونا نیز دیگر به روزهای اوج خود بازنگشت.

مسی در تابستان ۲۰۲۰ تصمیم به جدایی از بارسلونا گرفت؛ اما رئسای باشگاه مانع جدایی او شدند. پس از گذشت یک سال، مسی از تصمیم خود صرف نظر کرد و خواستار ماندن در تیم شد؛ ولی این‌بار سران جدید بارسلونا و سازمان لیگ، مسی را از تیم محبوب خود طرد کردند.

سرانجام داستان مسی و بارسلونا که با امضای قرارداد بر روی یک دستمال کاغذی شروع شده بود، با اشک‌های فوق ستارۀ آرژانتینی روی یک دستمال کاغذی به پایان رسید. آن پسر بچۀ آرژانتینی بیمار، حالا بهترین بازیکن تاریخ بارسلونا است و خاطراتی را برای طرفداران این باشگاه خلق کرده است که هرگز، از یاد آنان فراموش نخواهد شد…

هم‌اکنون مسی در خط اول صفحۀ جدیدی از دوران فوتبالی خود قرار دارد. او در پاری‌سن ژرمن، به دنبال کسب اولین قهرمانی این باشگاه در لیگ قهرمانان اروپا است.


دوست اسمارتینی!

 • نظرت دربارۀ مسی چیه؟ فکر می‌کنی می‌تونه توی پاری‌سن ژرمن موفق باشه؟
 • فکر می‌کنی مقصر اصلی جدایی مسی از بارسلونا کی بود؟
 • به‌نظرت پاریس می‌تونه قهرمان لیگ قهرمانان اروپای ۲۰۲۲ بشه؟
 • نظرت دربارۀ مطالب فوتبالی اسمارتین چیه؟ اگه ایدهٔ جالبی توی ذهن داری به ما بگو تا اجراییش کنیم!
 • پیشنهاد یا انتقادی داری؟ حتماً برای ما توی نظرات بنویس؛ ما همشو می‌خونیم!
 • به نویسندگی علاقه داری و می‌خوای نوشتن برای کودک و نوجوان رو تجربه کنی؟ به بخش همکاری با ما برو و اطلاعاتت رو برای ما ارسال کن تا اگه همه‌چیز خوب پیش رفت، به تیم اسمارتین اضافه بشی!

بیشتر بخوانید:

همکاری پلی استیشن و لیگ قهرمانان اروپا ادامه خواهد داشتسید متین فقهی
دیالوگ برتر: بهترین دیالوگ های باب اسفنجی [تماشا کنید] – سید متین فقهی
ریمستر gta san andreas و دو نسخۀ کلاسیک دیگر جی‌تی‌ای ساخته خواهد شد – سید متین فقهی
فصل اول انیمیشن قهرمانان فوتبال با زیرنویس اختصاصی اسمارتین [تماشا کنید] – سید متین فقهی
حمایت از صلح بین دنیاها

خواستی می‌تونی یه سری به تلگرام و یوتیوبمون بزنی.