هنر مانگا (شاید هم صنعت!) در ژاپن، تا حد زیادی در اختیار و تسلط مردان قرار دارد و عمدهٔ سازندگان انیمه‌ها و مانگاها مردان هستند. البته این اتفاق به این معنا نیست که خانم‌ها شایستگی انجام این کار را ندارند؛ بلکه خیلی از مانگا های پرطرفدار و مشهور در دنیا، توسط خانم ها نوشته و مصورسازی شده‌اند و ما هم قصد داریم در این مطلب، تعدادی از آن‌ها را به شما معرفی کنیم. با ما در اسمارتین همراه باشید.


مانگا هایی که توسط خانم ها نوشته و مصورسازی شده‌اند - مانگای شیطان کش
مانگا هایی که توسط خانم ها نوشته و مصورسازی شده‌اند – مانگای شیطان کش

Demon Slayer – شیطان کش

مانگای شیطان کش با نام اصلی «تیغۀ شيطان»، توسط کویوهارو گوتوگه نوشته و مصورسازی شده است. این مانگا سبک کمدی، فانتزی و اکشن دارد و کمی هم چاشنی تم تاریخی! داستان آن نیز روایتگر زندگی پسری به نام تانجیرو است که تمام اعضای خانواده‌اش توسط شیاطین کشته می‌شوند و خواهرش نزوکو که تنها کسی است که زنده مانده، به شیطان تبدیل می‌شود. تانجیرو برای اینکه راهی برای تبدیل کردن نزوکو به انسان پیدا کند، تبدیل به یک شیطان کش ‌شده و داستان از همینجاست که شروع می‌شود.

امتیاز اقتباس این مانگا را استودیوی یوفوتیبل خرید و تاکنون، سه فصل (با احتساب آرک قطار موگن) از آن ساخته است. این انیمه جزء محبوب‌ترین شونن‌های سال‌های اخیر به‌شمار می‌رود و سینمایی آرک قطار موگن، رکورد دار بیشترین فروش بلیط در تاریخ انیمه‌های سینمایی، آن هم در دوران رکود کرونایی است!

مانگای شیطان کش در سال ۲۰۲۰ پایان یافت؛ اما انیمۀ اقتباسی آن هنوز ادامه دارد.
مانگا هایی که توسط خانم ها نوشته و مصورسازی شده‌اند - مانگای نوراگامی
مانگا هایی که توسط خانم ها نوشته و مصورسازی شده‌اند – مانگای نوراگامی

Noragami – نوراگامی

مانگای نوراگامی توسط دو خانم با نام مستعار آداچی‌توکا نوشته و مصورسازی شده است. این مانگا روایتگر داستانی آمیخته با عقاید آیین ژاپنی است؛ داستان خدایی ناشناخته به نام یاتو که برای برآورده کردن هر آرزویی، فقط پنج ین دریافت می‌کند. در این میان، یک روز دختری به نام هیوری می‌فهمد که قدرت خارق‌العاده‌ای دارد؛ او می‌تواند یاتو را ببیند!

لیست برتر: شش تا از انیمه های ناموفقی که باید به سراغ مانگای آنها بروید!

این مانگا هم در ژانر کمدی، فانتزی و اکشن قرار می‌گیرد. همچنین نوراگامی داستان منسجمی ندارد؛ ولی شخصیت‌پردازی خیلی خوبی دارد که باعث شده بسیاری از مخاطبان از آن رضایت داشته باشند.

مانگای نوراگامی هنوز به پایان نرسیده و انیمۀ اقتباسی آن هم نیمه‌کاره رها شده است.
مانگا هایی که توسط خانم ها نوشته و مصورسازی شده‌اند - مانگای کیمیاگر تمام فلزی
مانگا هایی که توسط خانم ها نوشته و مصورسازی شده‌اند – مانگای کیمیاگر تمام فلزی

Fullmetal Alchemist – کیمیاگر تمام فلزی

مانگای کیمیاگر تمام فلزی توسط هیرومو آراکاوا نوشته و مصورسازی شده است. این مانگا یکی از مواردی است که شاید خیلی از شما از دیدن آن در این فهرست تعجب کرده باشید؛ ولی مانگاکای این اثر یک خانم است و او توانسته شخصیت‌پردازی دو پسر نوجوان را به بهترین و باورپذیرترین شکل ممکن برای ما انجام بدهد.

این مانگا روایتگر داستان زندگی دو برادر به نام‌های ادوارد و آلفونس الریک است که سعی می‌کنند با کیمیاگری، مادر مردۀشان را به زندگی بازگردانند. آنها کار ممنوعه‌ای را انجام می‌دهند که باعث می‌شود ادوارد یک دست و یک پایش و آلفونس، کل بدنش را از دست بدهد. حالا آنها برای بازگرداندن بدن خود راهی سفری می‌شوند که زندگی بسیاری را زیر و رو می‌کند.

انیمه کیمیاگر تمام فلزی: برادری
انیمه کیمیاگر تمام فلزی: برادری

کیمیاگر تمام فلزی داستانی جسورانه از نبرد علم و دین را نشان می‌دهد که در میان سایر آثار، چنین جسارتی کمتر دیده می‌شود. همچنین شخصیت‌پردازی ملموس و قابل‌باور این اثر باعث شده که به یکی از محبوب‌ترین مانگاها در دنیا بدل شود.

سری اول انیمۀ اقتباسی این اثر به‌خاطر جلو زدن از پخش مانگا، راه خود را از منبع اقتباسش جدا کرد؛ اما ادامۀ فوق‌العادۀ مانگا، استودیوی بونز را متقاعد کرد که دوباره این انیمه را بر اساس منبع اقتباس بازسازی کند و نتیجهٔ این کار، «کیمیاگر تمام فلزی: برادری» شد؛ اثری که در MAL بالاترین امتیاز را در میان تمام انیمه‌ها دارد!

مانگا هایی که توسط خانم ها نوشته و مصورسازی شده‌اند - مانگای صدای خاموش
مانگا هایی که توسط خانم ها نوشته و مصورسازی شده‌اند – مانگای صدای خاموش

A Silent Voice – صدای خاموش

مانگای صدای خاموش توسط یوشیتوکی اویما نوشته و مصورسازی شده است. داستان این مانگا روایتگر زندگی پسری به نام ایشیدا است که به‌خاطر قلدری‌هایی که در کودکی انجام داده، طرد می‌شود و حالا در پی این است که اشتباهاتش را جبران کند. در قالب روایت داستان ایشیدا، نویسنده درس‌های مهمی را در رابطه با مشکلات اجتماعی به ما می‌دهد.

معرفی و بررسی انیمه صدای خاموش – A Silent Voice

انیمۀ اقتباسی این اثر توسط استودیوی کیوتو، در قالب یک انیمۀ سینمایی ساخته شد که مورد ستایش منتقدان قرار گرفت. ریتم آرام، ظرافت و پیام‌های زیبایی که در بطن این داستان وجود دارد، در کمتر اثری پیدا می‌شود و به همین دلیل، جزء محبوب‌ترین انیمه‌های سینمایی به‌شمار می‌رود.

فکت: جالب است بدانید که کارگردان و نویسندۀ انیمه صدای خاموش هم خانم هستند!
مانگا هایی که توسط خانم ها نوشته و مصورسازی شده‌اند - مانگای به سوی ابدیت تو
مانگا هایی که توسط خانم ها نوشته و مصورسازی شده‌اند – مانگای به سوی ابدیت تو

To Your Eternity – به سوی ابدیت تو

مانگای به سوی ابدیت تو توسط یوشیتوکی اویما نوشته و مصورسازی شده است. همان‌طور که احتمالاً متوجه شده‌اید، مانگاکای این اثر و مانگاکای صدای خاموش در واقع یک نفر هستند؛ اما جا داشت که برای این اثر هم به‌طور مستقل صحبت کنیم.

این مانگا روایتگر داستان یک گوی است که توسط فردی مرموز ساخته شده و به زمین می‌افتد. این گوی می‌تواند خودش را به هر چیز بی‌جانی شبیه کند؛ از جمله اجساد حیوانات و انسان. او در آغاز به شکل یک گرگ درمی‌آید؛ اما بعد مدتی، به شکل یک پسر درمی‌آید و راه طولانی‌ای را برای تبدیل شدن به یک انسان طی می‌کند.

انیمه به سوی ابدیت تو
انیمه به سوی ابدیت تو

به سوی ابدیت تو شاید شخصیت‌پردازی خیلی فوق‌العاده‌ای در زمینۀ شخصیت‌های فرعی نداشته نباشد و داستانش هم بیشتر شبیه به خرده روایت‌هایی به هم چسبیده باشد؛ اما داستانی زیبا دارد و مثل صدای خاموش، پیام‌های زیادی را می‌رساند. احتمالاً زمان خواندن این مانگا، باید دستمال کاغذی کنارتان داشته باشید؛ چون اکثر شخصیت‌هایی که می‌بینید و دوستشان می‌دارید، سرنوشت خوبی نخواهند داشت!

مانگای به سوی ابدیت تو هنوز به پایان نرسیده و یک فصل انیمۀ اقتباسی هم از روی آن ساخته شده است.

جمع‌بندی

به‌خاطر اینکه مانگاکاها کمتر اهل مصاحبه هستند، شاید ندانیم که بسیاری از مانگا های موردعلاقه‌مان توسط خانم ها نوشته و مصورسازی شده‌اند؛ حتی بعضی از محبوب‌ترین مانگاهای شونن مانند شیطان کش و کیمیاگر تمام فلزی. با این همه حال، دیگر کلیشه‌های مربوط به خانم‌ها دارند شکسته می‌شوند!


دوست اسمارتینی!

  • نظرت دربارهٔ مانگا های نوشته و مصورسازی‌شده توسط خانم ها چیه؟ چند تاشون رو خوندی یا انیمه‌شون رو دیدی؟
  • مانگای دیگه‌ای می‌شناسی که خالقش یه خانم باشه؟ اگه این‌طوره توی بخش نظرات بهمون معرفیش کن!
  • نظرت دربارۀ مقالات سینمایی اسمارتین چیه؟ اگه ایدهٔ جالبی توی ذهنت داری بگو تا اجراییش کنیم!
  • پیشنهاد یا انتقادی داری؟ حتماً برای ما توی بخش نظرات بنویسش!
  • به نویسندگی علاقه داری و می‌خوای نوشتن توی حوزهٔ سرگرمی رو تجربه کنی؟ به بخش همکاری با ما برو و اطلاعاتت رو برای ما ارسال کن تا اگه همه‌چیز خوب پیش رفت، به تیم اسمارتین اضافه بشی!

بیشتر بخوانید:

دیالوگ برتر: بهترین دیالوگ های انیمیشن ابری با احتمال بارش کوفته قلقلی – Cloudy with a Chance of Meatballs
اسمارتین ریپورتس: پوشش زنده نقل و انتقالات تابستانی اروپا ۲۰۲۲ به همراه گزارش تکمیلی
میمز: میم های خنده دار انیمه دفترچه مرگ به زبان شیرین فارسی! – Death Note
دیالوگ برتر: بهترین دیالوگ های سریال برکینگ بد – Breaking Bad
حمایت از صلح بین دنیاها

خواستی می‌تونی یه سری به تلگرام و یوتیوبمون بزنی.