مانسکین یکی از گروه‌های موفق و جوان در دنیای موسیقی راک است. راک سبکی است که با نمادهایی مانند گیتار الکتریک، گیتار بیس و درام شناخته می‌شود و در همین راستا، مانسکین نیز متشکل از یک خواننده، یک نوازندهٔ گیتار الکتریک، یک بیسیست و یک درامر است. این گروه که مدتی‌ست مورد توجه مخاطبان بسیاری در سرتاسر دنیا قرار گرفته، آهنگ‌های جذاب و محبوبی نیز دارد. حالا ما در این تاپ فایو، می‌خواهیم سری به پنج تا از بهترین آهنگ های مانسکین بزنیم. با ما در اسمارتین همراه باشید.


اگر به معرفی آثار هنرمندان دنیای موسیقی علاقه دارید، سر زدن به مطالب زیر نیز خالی از لطف نیست:

تاپ فایو: پنج تا از خواننده های گمنام که همه با یک آهنگ آنها را می‌شناسند!
لیست برتر: ۱۰ تا از بهترین آهنگ های بیلی ایلیش برای کسانی که تازه او را شناخته‌اند! – Billie Eilish
لیست برتر: ۱۰ تا از بهترین آهنگ های بی تی اس برای آرمی های جدید! – BTS
پنج تا از بهترین آهنگ های مانسکین - Beggin
پنج تا از بهترین آهنگ های مانسکین – Beggin

۱- آهنگ Beggin’

در دنیای موسیقی، آهنگ‌های اورجینال بیشتر از آثار بازخوانی‌شده مورد توجه قرار می‌گیرند؛ اما سکوی پرتاب مانسکین و همچنین مشهورترین آهنگ آنها، یک بازخوانی است!

شاید بسیاری بی‌خبر باشند که آهنگ Beggin، در واقع یک بازخوانی است. این آهنگ در سال ۱۹۶۷ نوشته و توسط گروه “The Four Seasons” خوانده شد. البته Beggin حتی در زمان انتشار خودش نیز مورد توجه قرار گرفت؛ اما یک موفقیت بزرگ به حساب نمی‌آمد. بعدها نیز گروه دو نفرهٔ “Madcon” این آهنگ را بازخوانی کرد که نتیجهٔ آن، به نسخهٔ اصلی وفادار بود و همان آهنگ اورجینال را دوباره با جلدی تازه تحویل مخاطبان داد.

پنج تا از بهترین آهنگ های مانسکین
پنج تا از بهترین آهنگ های مانسکین

مانسکین در سال ۲۰۱۷ در آلبوم “Chosen”، بازخوانی Beggin را منتشر کرد و این آهنگ در مدت نه‌چندان کوتاهی _تقریباً چند سال بعد_ در شبکه‌های اجتماعی، بسیار مورد توجه قرار گرفت و مانند یک بمب اتمی همه‌جا را منفجر کرد! در آن زمان هم بود که مانسکین کم و بیش شناخته شد.

نسخهٔ اصلی آهنگ از لحاظ خوانندگی و تنظیم، چنگی به دل نمی‌زد؛ اما ملودی بسیار خوبی داشت. مانسکین با بازخوانی این اثر، توانست نقاط ضعفش را به نقاط قوتش تبدیل کرد. تنظیم ساده و شفاف اما جذاب آن و همچنین صدای دامیانو دیوید، این آهنگ را از سطح خوب به عالی ارتقاء داد. به قدری این بازخوانی از نسخهٔ اصلی جلو زد که می‌توان گفت Beggin به اثر دیگری تبدیل شد!

پنج تا از بهترین آهنگ های مانسکین - ZITTI E BUONI
پنج تا از بهترین آهنگ های مانسکین – ZITTI E BUONI

۲- آهنگ ZITTI E BUONI

در سال ۲۰۲۱ پس از وقفه‌ای یک ساله، مسابقات یوروویژن از سر گرفته شد و مانسکین با آهنگ ZITTI E BUONI، به عنوان نمایندهٔ ایتالیا در مسابقات حضور پیدا کرد (البته تنها دامیانو دیوید، خوانندهٔ گروه، ملیت ایتالیایی دارد). در اجرای این آهنگ، مانسکین به معنای واقعی کلمه صحنه را به آتش کشید و رتبهٔ اول را به دست آورد! البته پس از مشخص شدن برنده، شایعاتی نیز به وجود آمد؛ اما در نهایت جایزهٔ برندهٔ اصلی به مانسکین تعلق گرفت.

پنج تا از بهترین آهنگ های مانسکین - موزیک ویدیوی ZITTI E BUONI
پنج تا از بهترین آهنگ های مانسکین – موزیک ویدیوی ZITTI E BUONI

«آهنگ ZITTI E BUONI بمب هیجان است!»

بهترین عبارتی که می‌توان با آن این آهنگ را توصیف کرد، همین است.

پس از اتمام مسابقه، این آهنگ دوباره در قالب یکی از آهنگ‌های آلبوم “Teatro d’lra” منتشر شد.

پنج تا از بهترین آهنگ های مانسکین - I Wanna Be Your Slave
پنج تا از بهترین آهنگ های مانسکین – I Wanna Be Your Slave

۳- آهنگ I Wanna Be Your Slave

I Wanna Be Your Slave یکی دیگر از آهنگ‌های آلبوم Taetro d’lra است که ترانه‌ای تماماً انگلیسی دارد. این آهنگ نیز مانند Beggin، بسیار در شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت و به همین دلیل، احتمالاً به گوش خیلی‌ها آشنا باشد.

این آهنگ به دلیل ریتمیک بودن، خیلی به‌درد ادیت‌های ویدیویی می‌خورد! در حالی که بیشتر آهنگ‌های مانسکین با نوازندگی گیتاریست‌ها شروع می‌شود، این آهنگ با نواختن درام و یک ریتم تکرارشوندهٔ ساده شروع شده و تا اوج آهنگ نیز این ریتم را حفظ می‌کند. حتی ترانهٔ I Wanna Be Your Slave هم بسیار ریتمیک است. البته نه اینکه مانند شعر فارسی وزن داشته باشد؛ اما بخش قابل‌توجهی از ترانه به “…I Wanna Be Your” خلاصه شده و تنها جای خالی آن مدام عوض می‌شود.

پنج تا از بهترین آهنگ های مانسکین - موزیک ویدیوی I Wanna Be Your Slave
پنج تا از بهترین آهنگ های مانسکین – موزیک ویدیوی I Wanna Be Your Slave

البته I Wanna Be Your Slave با وجود ریتمیک بودن، بدون فراز و فرود و راکد هم نیست. اوج آهنگ و ورود و خروج صدای گیتار‌ها، مدام جلوهٔ آن را تغییر می‌دهند. این آهنگ را حتماً برای یک بار هم که شده باید بشنوید!

پنج تا از بهترین آهنگ های مانسکین - I Wanna Be Your Slave
پنج تا از بهترین آهنگ های مانسکین – Coraline

۴- آهنگ Coraline

Coraline نیز مانند ZITTI E BUONI و I wanna be your slave، در آلبوم Teatro d’lra منتشر شده است.

وقتی از سبک متنوع و گسترده‌ای مانند راک حرف می‌زنیم، حیف است که یک اثر غمگین هم معرفی نکنیم. آهنگ‌های غمگین راک، شاید روبروی سبک‌هایی مانند پاپ، زمخت به نظر بیایند؛ اما زمخت بودن خصلت راک است! همهٔ احساسات این سبک با باقی سبک‌های موسیقی فرق دارد.

Coraline با صدای دامیانو دیوید و تنظیمی ساده شروع می‌شود؛ اما در میانهٔ آهنگ همه‌چیز تغییر می‌کند. هر چند که هنوز هم ته‌مایهٔ غمگین خود را حفظ می‌کند. و به‌طور کلی، این اثر یکی از متفاوت‌ترین آهنگ‌های غمگین راک است که ارزش گوش سپردن را دارد.

پنج تا از بهترین آهنگ های مانسکین - Morirò da Re
پنج تا از بهترین آهنگ های مانسکین – Morirò da Re

۵- آهنگ Morirò da Re

Moriro da re تک آهنگی است که به عنوان تک آهنگ اصلی اولین آلبوم مانسکین، یعنی “Il ballo della vita” منتشر شد. همچنین این آهنگ ترانه‌ای به زبان ایتالیایی و از لحاظ حس و حال و نقطهٔ اوج، شباهت بسیاری به ZITTI E BUONI دارد؛ اما از لحاظ مقدار هیجان، یک درجه پایین‌تر از این آهنگ قرار می‌گیرد.

پنج تا از بهترین آهنگ های مانسکین - موزیک ویدیوی Morirò da Re
پنج تا از بهترین آهنگ های مانسکین – موزیک ویدیوی Morirò da Re

اگر آهنگ ZITTI E BUONI را دوست داشتید، شنیدن Moriro da Re هم خالی از لطف نیست.


جمع‌بندی

فعالیت گروه مانسکین، هنوز به حدی نرسیده که حتی بتوان برای آثارش یک Top 10 نوشت؛ اما به‌خاطر سبک متفاوت و برداشتن یک قدم به گذشته، طرفداران زیادی پیدا کرده و با ادامهٔ فعالیت فوق‌العادهٔ خود، طرفداران بیشتری هم پیدا خواهد شد.

اگر به‌نظرتان آهنگی لیاقت حضور در این فهرست را دارد اما نیست، می‌توانید در بخش نظرات به ما و بقیه معرفی‌اش کنید.


نظرسنجی

بهترین آهنگ مانسکین از نظر شما کدام است؟

دیدن نتایج

لودینگ ... لودینگ ...

دوست اسمارتینی!

  • نظرت دربارهٔ گروه مانسکین چیه؟ طرفدارشون هستی؟
  • بهترین آهنگ مانسکین از نظر تو کدومه؟ یادت نره توی نظرسنجی شرکت کنی!
  • نظرت دربارۀ تاپ فایوهای اسمارتین چیه؟ اگه ایدهٔ جالبی توی ذهنت داری بگو تا اجراییش کنیم!
  • پیشنهاد یا انتقادی داری؟ حتماً برای ما توی بخش نظرات بنویسش!
  • به نویسندگی علاقه داری و می‌خوای نوشتن توی حوزهٔ سرگرمی رو تجربه کنی؟ به بخش همکاری با ما برو و اطلاعاتت رو برای ما ارسال کن تا اگه همه‌چیز خوب پیش رفت، به تیم اسمارتین اضافه بشی!

بیشتر بخوانید:

میمز: میم های خنده دار فیفا به زبان شیرین فارسی! – FIFA
زمان انتشار Apex Legends Mobile تابستان سال ۲۰۲۲ خواهد بود – بتل رویال جدید موبایلی
فان فکت: جالب ترین حقایق و فکت های انیمه دفترچه مرگ – Death Note
هر آنچه که باید دربارهٔ سیستم شرافت رد دد ردمپشن ۲ بدانید – کابوی خوب یا بد؟!
حمایت از صلح بین دنیاها

خواستی می‌تونی یه سری به تلگرام و یوتیوبمون بزنی.