ماکوتو شینکای، کارگردان یکی از محبوب‌ترین انیمه‌های دنیا یعنی نام تو است. این انیمه در زمان خود، تبدیل به پرفروش‌ترین انیمهٔ سینمایی تاریخ شد و هم‌اکنون، در مقام سوم پرفروش‌ترین انیمه‌های ساخته‌شده قرار دارد. همچنین شینکای پس از ساخت این انیمه، آب و هوا با تو را ساخت و حالا، نوبت به انیمه جدیدی به نام Suzume no Tojimari رسیده است. برای خواندن ادامهٔ مطلب با ما در اسمارتین همراه باشید.


انیمه باغ کلمات در سال ۲۰۱۳، نام تو در ۲۰۱۶ و آب و هوا با تو در ۲۰۱۹ اکران شد. با توجه به این اطلاعات، می‌توان فهمید که در میان سه انیمهٔ آخر ماکوتو شینکای، فاصله‌ای سه ساله بوده که با خبر اکران انیمهٔ تازه‌اش، مشخص شد که هنوز هم این نظم را حفظ کرده است! به‌طوری که انیمه Suzume no Tojimari، قرار است در پاییز سال ۲۰۲۲ در ژاپن اکران شود. با این حال، هنوز تاریخ اکران بین‌المللی آن مشخص نشده است.

پوستر رسمی انیمه Suzume no Tojimari - این پوستر به‌شدت یادآور آب و هوا با تو است
پوستر رسمی انیمه Suzume no Tojimari – این پوستر به‌شدت یادآور آب و هوا با تو است

در داستان Suzume no Tojimari، سوزومه دختری ۱۷ ساله است که در شهر آرام و جزیره‌ای کیوشو زندگی می‌کند. در یکی از روزها، او مردی جوان را می‌بیند که به دنبال یک «در» می‌گردد (تا پیش از دیدن پوستر، این ایده کمی عجیب به‌نظر می‌رسد!). آنها یک در را در کوهستانی پیدا کرده و باز می‌کنند؛ اما این حرکت باعث وقوع یک فاجعه شده و درهای زیادی را در سرتاسر ژاپن باز می‌کند که بلایای زیادی را به وجود می‌آورند.

ماکوتو شینکای فیلمنامهٔ این انیمه را نوشته و کارگردانی‌اش کرده است. از گروه سازندگان اثر نیز، بعضی از دست‌اندرکاران معرفی شده‌اند؛ ماسایوشی تاناکا وظیفهٔ طراحی شخصیت‌ها و کنیچی سوچیا، وظیفهٔ کارگردانی انیمیشن را بر عهده خواهد داشت. جالب است بدانید که این دو نفر در انیمه‌های نام تو و آب و هوا با تو نیز همین وظیفه را بر عهده داشتند. همچنین تاکومی تانجی وظیفهٔ کارگردانی هنری انیمه را بر عهده دارد که باز هم در نام تو همین وظیفه را بر عهده داشته و در آب و هوا با تو، کارگردان هنری پس‌زمینه بوده است.

انیمه جدید ماکوتو شینکای با نام  Suzume no Tojimari اکران خواهد شد - انیمه نام تو
انیمه جدید ماکوتو شینکای با نام Suzume no Tojimari اکران خواهد شد – انیمه نام تو

نام انگلیسی این انیمه به‌صورت رسمی منتشر نشده است؛ اما مترجمان آن را Suzume’s Locking Up ترجمه کرده‌اند. البته اینکه ترجمهٔ اصلی با نام انگلیسی انیمه تفاوت داشته باشد، چندان هم دور از ذهن نیست. همان‌طور که «نام تو چیست؟» در انگلیسی به “Your Name” و «فرزند آب و هوا» به “Waethering With You” تبدیل شد.

یک سری از شباهت‌های کوچولو در آثار ماکوتو شینکای!

همچنین تاکنون هیچ تصویری از شخصیت‌های انیمه Suzume no Tojimari منتشر نشده است. علاوه‌بر این، هیچ خبری مبنی بر حضور و مشارکت گروه راک ژاپنی Radwimps در این انیمه وجود ندارد. این گروه در نام تو و آب و هوا با تو، وظیفهٔ ساخت آلبوم موسیقی فیلم را بر عهده داشتند و هر دو انیمه نیز، بخشی از موفقیتشان را مدیون این گروه و آلبوم موسیقی فوق‌العاده‌‌شان هستند.

در نهایت نیز ماکوتو شینکای سه نکته را دربارهٔ این انیمه گوشزد کرده است:
  • این انیمه یک فیلم جاده‌ای است و بخش بزرگی از آن در جاده‌های ژاپن می‌گذرد.
  • اصل داستان دربارهٔ بستن درهاست؛ نه باز کردن آنها!
  • این انیمه دلیلی برای بازدید از سینماهاست!

ماکوتو شینکای
ماکوتو شینکای

جمع‌بندی

ماکوتو شینکای از جملهٔ کارگردانانی است که خیلی‌ها کارهای او را تحسین می‌کنند و منتظر آثار تازه‌اش هستند. در همین راستا، با خبر اکران انیمه Suzume no Tojimari، بسیاری از هواداران مشتاق دیدن آن خواهند بود. به امید یک شاهکار دیگر!


دوست اسمارتینی!

  • نظرت دربارهٔ ماکوتو شینکای چیه؟ آثارش رو دیدی؟
  • به‌نظرت انیمه جدید ماکوتو شینکای یا همون Suzume no Tojimari، اثر خوبی می‌شه؟
  • نظرت دربارۀ اخبار سینمایی اسمارتین چیه؟ اگه ایدهٔ جالبی توی ذهنت داری بهمون بگو تا اجراییش کنیم!
  • پیشنهاد یا انتقادی داری؟ حتماً برای ما توی نظرات بنویس؛ ما همشو می‌خونیم!
  • به نویسندگی علاقه داری و می‌خوای نوشتن برای کودک و نوجوان رو تجربه کنی؟ به بخش همکاری با ما برو و اطلاعاتت رو برای ما ارسال کن تا اگه همه‌چیز خوب پیش رفت، به تیم اسمارتین اضافه بشی!

بیشتر بخوانید:

والپیپردونی: بهترین والپیپر های انیمه اتک آن تایتان – Attack on Titanسید متین فقهی
میمز: میم های خنده دار درس و مدرسه به زبان شیرین فارسی! – سید متین فقهی
بهترین اتچمنت اسلحه Locus برای مولتی و بتل رویال در بازی Call of Duty Mobile – سید متین فقهی
لیست برتر: ۱۵ تا از بهترین لباس های بازی مرد عنکبوتی ۲۰۱۸ – Marvel’s Spider-Man 2018 – سید متین فقهی