روملو لوکاکو یکی از بهترین مهاجمان چند سال اخیر اروپا بوده است. این ستارۀ بلژیکی در طول دوران حرفه‌ای خود، در چندین باشگاه‌ مختلف بلژیکی، انگلستانی و ایتالیایی توپ زده است. در فصل گذشته نیز لوکاکو برای اینتر توپ به میدان رفت و نقش کلیدی را در قهرمانی این باشگاه ایفا کرد. حالا پس از پایان فصل و باز شدن پنجرۀ نقل و انتقالاتی، اخبار حاکی از پیوستن لوکاکو به چلسی هستند. برای خواندن ادامۀ مطلب با ما در اسمارتین همراه باشید.


مروری بر دوران حرفه‌ای روملو لوکاکو – ماجراجویی ستارۀ بلژیکی در اروپا

روملو لوکاکو فوتبال خود را از سن شش سالگی و در تیم محلی راپل بوم آغاز کرد. او در طول چهار سال حضور خود در این باشگاه، عملکرد خوبی داشت و استعداد خود را به نمایش گذاشت.

مقصد بعدی لوکاکو، باشگاه لیرس بلژیک بود. او از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۶ برای این باشگاه توپ زد و گل‌‌های فراوانی را به ثمر رساند. در سال آخر حضور لوکاکو در لیرس، این باشگاه به دستۀ پایین‌تر سقوط کرد. سران باشگاه اندرلشت بلژیک نیز از این فرصت نهایت استفاده را بردند و بسیاری از استعدادهای لیرس، از جمله لوکاکو را جذب کردند. او برای تیم‌های پایۀ پرافتخارترین تیم بلژیکی، ۹۳ بار به میدان رفت و ۱۳۱ گل را به ثمر رساند.

لوکاکو در تابستان سال ۲۰۰۹ شانزده ساله شد و با قراردادی رسمی به تیم اصلی اندرلشت راه یافت. او در فصل اول دوران حرفه‌ای خود، ۱۵ گل برای اندرلشت زد و قهرمانی لیگ برتر بلژیک را به همراه این باشگاه جشن گرفت. در فصل دوم نیز گل‌های بسیاری را به نام خود ثبت کرد؛ اما موفق به قهرمانی نشد.

پس از عملکرد درخشان روملو لوکاکو در لیگ برتر بلژیک، سران چلسی به دنبال جذب این مهاجم آینده‌دار رفتند. لوکاکو نیز از پیشنهاد آنها استقبال کرد و با قراردادی پنج ساله و به ارزش ۱۲ میلیون یورو، به چلسی پیوست. لوکاکو رقبای بسیار قدری در این باشگاه داشت و فرصت زیادی برای بازی کردن پیدا نکرد. به همین دلیل، با پایان فصل اول حضور خود در جمع‌آبی‌ها، با قراردادی قرضی راهی وست برومویچ شد.

لوکاکو در وست برومویچ عملکرد بسیار درخشانی داشت و محبوب دل هواداران شد. وست برومویچ به کمک او بهترین روزهای تاریخ خود در لیگ برتر را سپری و فصل را با رتبۀ هشتم تمام کرد. لوکاکو نیز با ۱۷ گل، ششمین گل‌زن برتر آن فصل جزیره شد. یکی از نقاط عطف دوران حضور لوکاکو در وست برومویچ، بازی بی‌نظیر او مقابل منسچتریونایتد بود. در آن دیدار شاگردان فرگسون ابتدا ۵-۲ پیش بودند؛ اما هتریک لوکاکو بازی را مساوی کرد تا پرگل‌ترین تساوی تاریخ لیگ برتر رقم بخورد.

پس از اتمام قرارداد قرضی لوکاکو با وست برومویچ، او به چلسی بازگشت. در ابتدا شایعاتی مبنی بر ماندن لوکاکو در لندن وجود داشتند؛ اما سران چلسی لوکاکو را با یک قرارداد قرضی دیگر، راهی اورتون کردند. او در فصل اول حضور خود در اورتون، ۱۵ گل برای این تیم به ثمر رساند.

لوکاکو در اورتون
لوکاکو در اورتون

سران اورتون در تابستان سال ۲۰۱۴، بند خرید دائمی لوکاکو را با پرداخت ۲۳ میلیون یورو فعال کردند. لوکاکو پس از امضای قراردادی پنج ساله با اورتون، به روند گل‌‌زنی‌های پیاپی خود برای این باشگاه ادامه داد؛ اما با اورتون هیچ افتخار تیمی نرسید. سرانجام در سال ۲۰۱۷، به دلیل پروژۀ ورزشی ضعیف اورتون، باشگاه را ترک کرد. او در مجموع ۶۸ بار با پیراهن اورتون به میدان رفت و ۱۴۱ گل به ثمر رساند. بدون شک لوکاکو، یکی از بهترین بازیکنان تاریخ اورتون است.

شیاطین سرخ در سال ۲۰۱۷ با پرداخت مبلغی به حدود ۱۰۰ میلیون یورو لوکاکو را جذب کردند. او نیز قراردادی پنج ساله را با این باشگاه پرافتخار امضا کرد. لوکاکو در منسچتریونایتد نیز گل‌های بسیاری را به ثمر رساند و تبدیل به ستارۀ این تیم شد؛ اما در این باشگاه نیز هیچ جامی را لمس نکرد. اگرچه لوکاکو در منسچتر به آرزوی قهرمانی در جزیره نرسید؛ اما طبق گفتۀ خودش، بازی کردن کنار زلاتان در منسچتریونایتد او را تبدیل به یک مهاجم پخته کرد.

لوکاکو در سال ۲۰۱۹ پس از ۸ سال حضور در انگلستان، با قراردادی به ارزش ۶۵ میلیون یورو به اینتر پیوست. او خیلی زود خود را با فضای سری آ سازگار کرد و تبدیل به یکی از ستارگان این لیگ شد. علاوه‌براین، لوکاکو، زلاتان و رونالدو رقابت هیجان‌انگیزی را بر سر آقای گلی به‌پا و هیجان لیگ را دوچندان کردند.

اینتر و لوکاکو فصل ۲۰-۲۰۱۹ را به خوبی سپری کردند و در مسابقات داخلی بسیاری پیروز شدند؛ اما در نهایت جام را تنها با یک امتیاز اختلاف به یوونتوس واگذار کردند. این‌طور که به‌نظر می‌آمد، لوکاکو طلسم شده بود. او با وجود شایستگی‌های بسیار خود، در هیچ تورنمنتی قهرمان نمی‌شد.

پس از سپری کردن یک تابستان گرم، فصل ۲۱-۲۰۲۰ سری آ شروع شد و تیم‌ها کار خود را آغاز کردند. لوکاکو و هم‌تیمی‌های او، این‌بار عطش بسیاری برای قهرمانی داشتند. در فصل جدید، مدافع عنوان قهرمانی یعنی یوونتوس، در حد انتظارات ظاهر نشد و امتیازات بسیاری را از دست داد. اینتری‌ها نیز از این فرصت طلایی، نهایت استفاده را بردند و با ساخت تیمی منسجم و قدرتمند، قهرمان رقابت‌ها شدند.

روملو لوکاکو در سال ۲۰۱۰ نیز برای نخستین بار به اردوی تیم ملی بلژیک دعوت شد. او تا کنون در ۹۸ بازی برای بلژیک به میدان رفته و با ۶۴ گل، آقای گل‌ تاریخ این باشگاه است. همچنین مهم‌ترین افتخار لوکاکو در بلژیک، کسب مدال برنز جام جهانی ۲۰۱۸ می‌باشد.

روملو لوکاکو به چلسی پیوست - طرح زیبای بلیچر ریپورت: سیر تحولی لوکاکو در چلسی
روملو لوکاکو به چلسی پیوست – طرح زیبای بلیچر ریپورت: سیر تحولی لوکاکو در چلسی

آبی‌های لندن و جذب یک ستارۀ دیگر – روملو لوکاکو رسماً به چلسی پیوست

پس از پایان فصل شگفت‌انگیز لوکاکو در اینتر، سران چلسی تصمیم به جذب دوبارهٔ او گرفتند. آنها برای خرید این ستارۀ بزرگ، پینشهادی رسمی و به ارزش ۱۱۷ میلیون یورو را به اینتر ارائه کردند. اینتری‌ها در ابتدا، تمایلی به از دست دادن لوکاکو نداشتند؛ اما پس از دریافت این پیشنهاد سنگین، با جدایی لوکاکو موافقت کردند. لوکاکو نیز پس از به ثمر رساندن ۶۴ گل برای اینتر طی دو فصل، این باشگاه را ترک کرد و با قراردادی پنج ساله به چلسی پیوست.

لوکاکو با این انتقال به عنوان گران‌ترین خرید تاریخ چلسی، گران‌ترین فروش تاریخ سری آ و دومین بازیکن گران‌قیمت جزیره شناخته شد. پیشنهاد می‌کنم که در ادامه تیزر این انتقال را تماشا کنید:

انتقال لوکاکو به چلسی، حواشی زیادی را برای این بازیکن به همراه داشت. پس از جدایی لوکاکو از اینتر، هواداران آبی و مشکی‌ها بسیار خمشگین شدند و او را خیانت‌کار خطاب کردند. این اتفاقات در حالی رخ داد که لوکاکو پس از پیوستن به چلسی، در فضای مجازی ضمن خداحافظی با هواداران اینتر، از آنان خواست که تصمیم او برای پیوستن به چلسی را درک کنند.


جمع‌بندی

چلسی در تابستان گذشته با جذب چندین بازیکن قابل‌اعتماد ضعف‌های خود را برطرف کرد؛ اما در راس خط حمله، تیمو ورنر در حد انتظارات ظاهر نشد. به همین دلیل سران چلسی در این تابستان، به سراغ لوکاکو رفتند و او را خریدند. ستارۀ ۲۸ ساله هم‌اکنون در یکی از بهترین باشگاه‌های اروپایی است و می‌تواند به افتخارات بسیاری برسد.


دوست اسمارتینی!

  • نظرت دربارۀ لوکاکو چیه؟ فکر می‌کنی می‌تونه توی چلسی موفق باشه؟
  • فکر می‌کنی اینتر بدون لوکاکو هم می‌تونه قهرمان سری آ بشه؟
  • نظرت دربارۀ مطالب فوتبالی اسمارتین چیه؟ اگه ایدهٔ جالبی توی ذهن داری به ما بگو تا اجراییش کنیم!
  • پیشنهاد یا انتقادی داری؟ حتماً برای ما توی نظرات بنویس؛ ما همشو می‌خونیم!
  • به نویسندگی علاقه داری و می‌خوای نوشتن برای کودک و نوجوان رو تجربه کنی؟ به بخش همکاری با ما برو و اطلاعاتت رو برای ما ارسال کن تا اگه همه‌چیز خوب پیش رفت، به تیم اسمارتین اضافه بشی!

بیشتر بخوانید:

تحلیلی بر دلایل خداحافظی لیونل مسی از بارسلونا – بمب نقل و انتقالاتی سال ۲۰۲۱ در دستان پاری‌سن ژرمنسهیل کوهی اصفهانی
همکاری پلی استیشن و لیگ قهرمانان اروپا ادامه خواهد داشت – سید متین فقهی
دیالوگ برتر: بهترین دیالوگ های باب اسفنجی [تماشا کنید] – سید متین فقهی
ریمستر gta san andreas و دو نسخۀ کلاسیک دیگر جی‌تی‌ای ساخته خواهد شد – سید متین فقهی
حمایت از صلح بین دنیاها

خواستی می‌تونی یه سری به تلگرام و یوتیوبمون بزنی.