روزها تلخ و یا شیرین می‎‌آیند و می‌روند‌. عمر ما دوان دوان می‌گذرد. دیروز که گذشت. فردا را هم کسی ندیده است. حال هم آن‌چنان خوش نمی‌گذرد. نه این‌بار دلخوشی‌های کوچکم را لیست نمی‌کنم. حقیقت این است؛ خیلی وقت است تظاهر می‌کنیم. تظاهر به مهربانی، عشق ورزیدن، آرام بودن و امید داشتن.


کمی واقع‌بینانه‌تر ببینیم. این روزها آواز پرندگان هم مثل قدیم از روی شادابی نیست‌. غنچه باز می‌شود؛ اما نشانی از خنده ندارد. هوا دلگیر است و غم جمعۀ سنگینی روی تمام روزهای هفته نشسته است. آلودگی هوا توسط خودروها مشکلی بزرگ و فجیع است؛ اما نه به بزرگی آلودگی که دشمنی‌هایمان به خورد این جهان دادند.

در میان ازدحام انسان‌ها به دنبال عشق می‌گردم. این عشق به همراهش عدالت، دوستی، مهربانی، اتحاد، یکپارچگی، دوری از تبعیض قومی و جنسیتی و… دارد.

من در سه حرف و جمعاً یک کلمه می‌گویم «عشق»؛ اما در واقع به این کوتاهی نیست. صدها صفحه می‌توان از این سه حرف نوشت و مهم‌تر از همه این است که این سه حرف را به‌جا آوردن بسی دشوار است.

مردم جهان به فرض قرمز هستند و بعضی هم آبی. این دو رنگ کنار هم قرار می گیرند و بنفش را می‌سازند؛ حالا نه آبی به چشم می آید و نه قرمز. دیگر نمی‌توان انسان‌های خوب و بد را از هم تشخیص داد. از خصلت‌های هم دزدی می‌کنند و حد وسط می‌‌ماند. حد وسط نمی‌خواهم. اگر هم صفر باشد همه ناجور از آب در می‌آیند. این بدی می‌کند و آن کینه می‌دوزد و انتقام می‌گیرد. زنجیره‌ای از نامردی‌ها، بی‌معرفتی‌ها و دشمنی‌ها‌.

صد را بدهید. روی پیشانی‌ام خال می‌زنم «عشق بورزید»؛ زیرا بر این باورم که عشق حلال مشکلات و سختی‌ها است. پاک و بی‌ریا و بدون تظاهر عشق بورزید.


بیایید کشاورز باشیم. یک بار‌ هم که شده بذر عشق بکار و محصولت را چندین برابر برداشت کن. فقط یادت باشد آن‌قدر خالص و پاک عشق بورزی که محصولت آفت‌زده در نیاید.


دوست اسمارتینی!

  • نظرت دربارۀ عشق ورزیدن چیه؟
  • نظرت راجب دلنوشته‌های اسمارتین چیه؟ اگه ایدهٔ جالبی توی ذهن داری به ما بگو تا اجراییش کنیم!
  • پیشنهاد یا انتقادی داری؟ حتما برای ما توی نظرات بنویس، ما همشو می‌خونیم!
  • به نویسندگی علاقه داری و می‌خوای نوشتن رو تجربه کنی؟ به بخش ارسال مطلب برو و نوشته خوبت را برای ما ارسال کن. ما هم اون رو با اسم خودت منتشر می‌کنیم!

بیشتر بخوانید:

بررسی بازی FIFA 14 موبایل – قدیمی؛ اما دوست‌داشتنی!سید متین فقهی
بهترین اتچمنت اسلحه rus-79u در بازی call of duty mobile –  سید متین فقهی
نام قسمت بعدی بازی God of War هنوز مشخص نشده است – عرضه در سال ۲۰۲۲؟ – سید متین فقهی
چه اتفاقاتی می‌افتاد اگر نیمار بارسلونا را ترک نمی‌کرد؟ – سهیل کوهی اصفهانی