همه ما توی زندگی‌هامون بین دوراهی‌ها و تصمیم‌های مهم گیر می‌کنیم و باید بین رفتار منطقی و احساسی یکی رو انتخاب کنیم. معمولا دربرابر افراد آشنا احساسیو دربرابر غریبه‌ها منطقی رفتار می‌کنیم. ولی گاهی با اتفاقاتی روبرو می‌شیم که توی تصمیم‌‌‌‌‌‌گیری برای اون‌ها، باید تعادلی بین احساس و منطق به وجود بیاریم که کار رو خیلی سخت می‌کنه. حالا بالاخره منطق یا احساس؟!


تصمیمات اشتباه
تصمیمات اشتباه

تصمیمات اشتباه

با این حال ما گاهی توی تصمیم‌گیری‌ها دچار اشتباه می‌شیم. یعنی بجای اینکه تعادل رو بین احساس و منطق به وجود بیاریم، سریع احساسی می‌شیم و یه حرفی می‌زنیم و یا به خودمون می‌گیریم و یه جواب خیلی سنگین و منطقی می‌دیم که شاید توی اون زمان مناسب نبوده.

ولی حالا مسئله اصلی اینه که چطور اینطور مواقع اشتباه نکنیم؟ و البته جواب سختی انتظار شما رو نمی‌‌کشه!

اشتباه کردن بخشی از وجود ماست!
اشتباه کردن بخشی از وجود ماست!

اشتباه کردن بخشی از وجود ماست!

ما ربات نیستیم و زیاد اشتباه می‌کنیم. یعنی به نوعی ناکاملی توی ذات ماست و قرار هم نیست از بین بره، چون دنیا و فرهنگ ثانیه به ثانیه جلو می‌ره ولی انسان بعد از سال‌ها کار روی خودش می‌تونه به نقطه کوچیکی از فرهنگ و رفتار خوب برسه.

با این اوصاف نباید از خودمون انتظار داشته باشیم که چنین مواقعی اشتباه نکنیم و حتما درست رفتار کنیم. یعنی تا چندوقت چنین چیزی رو توی خودمون نریزیم و خودخوری نکنیم، در عوض سریعا با دلیل اینکه کامل نیستیم دور بریزیمش.

بهانه‌گیری ممنوع!
بهانه‌گیری ممنوع!

بهانه‌گیری ممنوع!

باید به این هم توجه داشته باشیم که منطق اشتباهات انسانی رو به بهانه‌ای توی زندگی تبدیل نکنیم. یعنی نمی‌تونیم همینطور احمقانه و اشتباه رفتار کنیم و بگیم انسان کامل نیست!

باید تمام تلاشمون رو برای بهبود و توسعه فردی و رفتاری انجام بدیم و مواقعی که اشتباه می‌کنیم، به جای اعلام کردن اینکه انسان کامل نیست به همه، یه مرور کوچیکی توی ذهنمون ازش بکنیم و در کنارش از اون اشتباه درس بگیریم، بخاطر اشتباهمون عذر بخوایم و سریع قضیه رو جمع کنیم.

انسان کامل وجود نداره!
انسان کامل وجود نداره!

انسان کامل وجود نداره!

بیاید برای همیشه تصویر اون مرد یا زن تر و تمیز و منظم که توی تصمیمات احساسی و منطقی بهترینه و هیچ اشتباهی نمی‌کنه رو از ذهنمون پاک کنیم، ما هیچ‌وقت نمی‌تونیم اون چیزی که مردم فکر می‌کنن باشیم و فقط می‌تونیم کمی در راستای چیزی که می‌خوایم باشیم حرکت کنیم.


دوست اسمارتینی

  • تعادل بین منطق و احساس رو رعایت می‌کنی؟
  • پیشنهاد یا انتقادی داری؟ حتما برای ما توی نظرات بنویس، ما همشو می‌خونیم!
  • به نویسندگی علاقه داری و می‌خای نوشتن را تجربه کنی؟ به بخش ارسال مطلب برو و نوشته خوبت را برای ما ارسال کن. ما هم اونو با اسم خودت منتشر می‌کنیم!
  • راستی یادت نره توی خبرنامه اسمارتین هم ثبت نام کنی و هر هفته ایمیلای باحال دریافت کنی (:

بیشتر بخوانید:

بازی زندگی عجیب جذابه!سید متین فقهی
موارد لازم برای نویسنده شدن! – قسمت سوم – رامتین شاهینی نژاد
من انقدر بزرگ هستم که بفهمم خیلی بچه‌ام! –  آتنا مهرانفر

تاپ فایو: ۵ تا از محبوب ترین شخصیت های سری بازی های Call Of Duty – سید متین فقهی