بدون شک یکی از محبوب‌ترین و پرطرفدارترین باشگاه‌های حال حاضر دنیا لیورپول است. تاریخ نشان می‌دهد که لیورپول هم مانند بسیاری از باشگاه‌های دیگر، همواره پستی و بلندی‌های بسیاری داشته است. شاید درخشان‌ترین روز‌های لیورپول در دهۀ اخیر به فصول ۲۰۱۸/۱۹ و ۲۰۱۹/۲۰ بازگردد؛ یعنی زمانی که قرمز‌ها پس از چند سال خاموشی، از خواب غفلت بیدار شده و اروپا را تحت حاکمیت خود در آورده بودند؛ اما پس از آن روز‌های شیرین، لیورپول با بحرانی جدی مواجه شد و به شدت تحت فشار قرار گرفت. در فصل ۲۰۲۰-۲۱ لیورپول بنا به دلایلی اصلاً وضعیت خوبی نداشت و در تنگنا قرار گرفت. ما در این مطلب قصد داریم دربارۀ چگونگی به قدرت رسیدن لیورپول در سال ۲۰۱۸ و دلایل افت شدید آن در سال ۲۰۲۱ صحبت کنیم. برای خواندن ادامۀ این مطلب با ما در اسمارتین همراه باشید.


پیشنهاد می‌کنم ابتدا بررسی ویدیویی را تماشا کرده و سپس به سراغ ادامۀ متن بروید:
تماشای ویدیو در یوتیوب و آپارات

لیورپول در دهۀ اخیر مشکلات بسیار زیادی داشت؛ اما از سال ۲۰۱۸ اوضاع به طور کلی تغییر کرد. لیورپول به روزهای درخشان خود بازگشت و تبدیل به قدرتی بزرگ در اروپا شد.

اما سوالی که اینجا مطرح می‌شود این است که چه چیزی باعث شکوفایی لیورپول در آن سال شد؟

فروش کوتینیو به بارسلونا؛ سرآغاز روزگار خوش لیورپول - کاریکاتور Bleacher Report: اگر نیمار در بارسلونا می‌ماند، کوتینیو لیورپول را ترک نمی‌کرد و لیورپول سرمایه‌ای برای خرید فن دایک نداشت.
فروش کوتینیو به بارسلونا؛ سرآغاز روزگار خوش لیورپول – کاریکاتور Bleacher Report: اگر نیمار در بارسلونا می‌ماند، کوتینیو لیورپول را ترک نمی‌کرد و لیورپول سرمایه‌ای برای خرید فن دایک نداشت.

فروش کوتینیو به بارسلونا؛ سرآغاز روزگار خوش لیورپول

به نظر من مهم‌ترین دلیل پیشرفت و قدرتمند شدن لیورپول در سال ۲۰۱۸ فروش فیلیپ کوتینیو به بارسلونا بود. لک‌لک‌‌ها از فروش کوتینیو حدود ۱۶۰ میلیون یورو به جیب زدند. سپس با آن مبلغ هنگفت شروع به بازسازی تیم خود کردند.

سران لیورپول بازار نقل و انتقالاتی فعال و خوبی در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ داشتند. آن‌ها با جذب بازیکنان نسبتاً گمنامی همچون ویرجیل فن دایک، آلیسون بکر و ژردان شقیری، زمینه‌ساز موفقیت‌هایی بزرگ شدند.

قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا پس از چهارده سال انتظار
قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا پس از چهارده سال انتظار

قهرمانی مقتدرانۀ لیورپول در لیگ قهرمانان اروپا و لیگ جزیره بعد از چندین سال انتظار

فصل ۲۰۱۸/۱۹ یکی از رویایی‌ترین فصول لیورپول در طول تاریخ بود. قرمز‌ها تبدیل به تیمی تازه‌ و سرحال شده بودند و دنبال فتح کردن بام اروپا، به همراه کلوپ بودند. در آن فصل دیگر در خط دروازۀ لیورپول، خبری از کاریوس پر اشتباه نبود؛ بلکه آلیسون بکر تبدیل به سنگربانی مطمئن و بی‌نقص برای لیورپول شده بود.
کمی جلوتر، حضور فن دایک در خط دفاعی، خیال کل تیم را راحت‌تر می‌کرد. مرد سال اروپا باعث می‌شد تا بقیهٔ بازیکنان، با خیالی آسوده‌تر به خط حمله کمک کنند.
در خط حمله، صلاح، مانه و فیرمینو، مثلثی آتشین را تشکیل می‌دادند و در روز‌های اوج خودشان بودند.
کلوپ هم بعد از چندین سال نشستن روی نیمکت سرمربیگری لیورپول، خیلی خیلی با تجربه و کاربلد شده بود.
در کنار تمام‌ این‌ها، شکوفایی استعدادهایی نظیر اوریگی و واینالدوم، مسیر لیورپول را برای موفقیت هموارتر می‌کرد.

همۀ این عوامل دست به دست هم دادند تا لیورپولی‌ها به قهرمانی دراماتیک و جذاب در لیگ قهرمانان اروپا برسند؛ البته این کار واقعاً کار راحتی نبود. آن‌ها در مسیر فتح گنج، مقابل غول‌هایی مانند پاری‌سن ژرمن، بایرن مونیخ، تاتنهام و از همه مهم‌تر بارسلونای آمادۀ ارنستو والورده صف‌آرایی کردند و با شکست دادن همۀ آن مدعیان، پس از چهارده سال طعم شیرین قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا را، چشیدند.

اما لیورپولی‌ها به لیگ قهرمانان اروپا راضی نبودند... - نوشتۀ معنادار پیراهن محمد صلاح در دیدار بازگشت دور نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا مقابل بارسلونا
اما لیورپولی‌ها به لیگ قهرمانان اروپا راضی نبودند… – نوشتۀ معنادار پیراهن محمد صلاح در دیدار بازگشت دور نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا مقابل بارسلونا

قطعاً قهرمانی در مهم‌ترین تورنمنت اروپایی افتخاری بزرگ و بسیار حائز اهمیت است؛ اما به نظر می‌رسید که خواستۀ قلبی هواداران بندر لیورپول، قهرمانی در لیگ برتر انگلستان است. خواسته‌ای که حدود سی سال از آن می‌گذشت و در تمام این مدت رنگ واقعیت را به خود نگرفته بود. شاگردان کلوپ علی رغم قهرمانی لیگ قهرمانان اروپا در سال ۲۰۱۸/۱۹ در جزیره تنها با یک امتیاز اختلاف نسبت به منچسترسیتی صدرنشین، به نایب قهرمانی رضایت دادند؛ ولی این نایب قهرمانی به معنی شکست و نابودی لیورپول نبود. بلکه عطش و انگیزۀ قرمزها را برای فصل بعد را، دو چندان می‌کرد. بازیکنان لیورپول پس از دیدن مدال نقره بر روی گردن خود، بیشتر از هر زمانی به نوشتۀ روی پیراهن محمد صلاح در دیدار بازگشت دور نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا مقابل بارسلونا، فکر می‌کردند. آن نوشته این بود:

“Never give up”

«هرگز تسلیم نشو.»
قهرمانی مقتدرانه در لیگ برتر انگلیس– کاریکاتوری زیبا از استاد حمید سحری: این پدیدۀ نادر هر 28 سال یک بار در آسمان لیورپول مشاهده می‌شود؟!
قهرمانی مقتدرانۀ لیورپول در لیگ برتر انگلیس– کاریکاتوری زیبا از استاد حمید سحری: این پدیدۀ نادر هر ۲۸ سال یک بار در آسمان لیورپول مشاهده می‌شود؟!

لیورپول در سال ۲۰۱۹/۲۰ به بهترین شکل ممکن به قهرمانی در لیگ جزیره رسیدند. لک‌لک‌ها چندین و چند هفته تن به هیچ شکستی ندادند. آن‌ها با رقم زدن اختلاف امتیازی فاحش نسبت به سایر مدعیان هفت هفته زودتر از اتمام مسابقات لیگ، قهرمانی خود را قطعی کردند. کلوپ در آن سال رکورد زودترین قهرمانی در تاریخ لیگ برتر انگلستان را برای لیورپولی‌ها به دست آورد.

پایان روز‌های خوب لیورپول در انگلستان و اروپا و شروع دورانی سخت برای کلوپ

پس از سه سال قدرت‌نمایی لیورپول در اروپا، اوضاع به یک باره تغییر کرد. لیورپول با بحرانی جدی مواجه شد و به شدت افت کرد. بندر لیورپول در فصل ۲۰۲۰/۲۱ اصلاً آن همهمه و شور و نشاط قدیمی را نداشت. جوی مرده و غم‌انگیز در آنفیلد حاکم شده و تمام شهر را داخل خودش غرق کرده بود. افت شدید لیورپول دلایل زیادی دارد که در ادامه به بررسی برخی از آن‌ها می‌پردازیم.

شیوع ویروس کرونا و خالی شدن سکوهای آنفیلد – کاریکاتوری زیبا از استاد حمید سحری: لیورپول با حضور و بدون حضور تماشاگران در آنفیلد!
شیوع ویروس کرونا و خالی شدن سکوهای آنفیلد – کاریکاتوری زیبا از استاد حمید سحری: لیورپول با حضور و بدون حضور تماشاگران در آنفیلد!

شیوع ویروس کرونا و خالی شدن سکوهای آنفیلد

طبق دستور فیفا در سال ۲۰۲۰، برای برگذاری مسابقات فوتبال با اوضاع و احوال کرونایی، هیچ تماشاگری حق حضور در ورزشگاه را ندارد. این بخش‌نامه تاثیرات منفی زیادی بر روی باشگاه‌های مختلف از جمله باشگاه‌های بزرگ گذاشت؛ زیرا باشگاه‌های محبوب و پرطرفدار به هیاهو و تشویق عاشقان بی‌شمار خود از روی سکوها عادت داشتند. آن هیاهوها و تشویق‌ها علاوه بر دل‌گرمی و روحیه دادن به بازیکنان، باعث می‌شدند که آنها با هوشیاری بیشتری بازی کنند و بدانند که در صورت اشتباه، تحت فشار شدید طرفداران قرار می‌گیرند.

لیورپول نیز یکی از باشگاه‌های بزرگی بود که به غوغای پنجاه و چهار هزار نفری آنفیلد عادت کرده بود؛ اما در فصل ۲۰۲۰-۲۱ به خاطر این ویروس غریبه، در آنفیلد خبری از تشویق‌ها و فریادهای هوادران متعصب قرمزها نبود. این موضوع تاثیرات منفی زیادی بر روحیه و روان بازیکنان گذاشته و باعث افت لیورپول شده بود؛ حتی ژردان شقیری، ستارۀ لیورپول، طی یک مصاحبه مدعی شده است که در نبود تماشاگران، تیم‌های کوچک شانس بسیار بیشتری برای پیروزی در آنفیلد پیدا کرده‌اند و این موضوع از جهات مختلفی روی لیورپول، تاثیرات منفی گذاشته است.

مصدومیت فن دایک؛ بدشانسی بزرگ برای کلوپ و لیورپول
مصدومیت فن دایک؛ بدشانسی بزرگ برای کلوپ و لیورپول

مصدومیت فن دایک؛ بدشانسی بزرگ برای کلوپ و لیورپول

اگر بخواهیم واقع‌بین باشیم، باید این موضوع را قبول کنیم که لیورپول، امسال بسیار بدشانس بود؛ مثلاً مصدومیت شدید و طولانی‌مدت مهرۀ اصلی لیورپول یعنی ویرجیل فن دایک، پیامدهای منفی بسیار زیادی برای قرمزها به همراه داشت.

حضور خوب فن دایک در قلب دفاع قرمزها، باعث می‌شد تا یکی از مهم‌ترین تکنیک‌های کلوپ برای گلزنی که حمله از دو جناح چپ و راست بود، به بهترین شکل ممکن انجام بشود؛ در نتیجه آرنولد و رابرتسون نقشی مهم و کلیدی در خلق موقعیت‌ پیدا کردند و توی فصل گذشته گل‌ و پاس گل‌های زیادی را به اسم خودشان ثبت کردند.

اما مصدومیت فن دایک کار را برای آرنولد و رابرتسون سخت کرد. در نبود او بار مسئولیت دفاعی تیم، بیشتر از گذشته بر شانۀ دو مدافع کناری لیورپول سنگینی می‌کرد. رابرتسون، آرنولد و یا هر مدافع کناری دیگری مجبور بودند که بیشتر رو به عقب بازی کنند و همین موضوع باعث افت شدید لیورپول در خط حمله شد.

پایان دوران طلایی کلوپ در بندر لیورپول؟
پایان دوران طلایی کلوپ در بندر لیورپول؟

پایان دوران طلایی کلوپ در بندر لیورپول؟

شکی نیست که یورگن کلوپ تاثیر زیادی در موفقیت‌های چند سال اخیر لیورپول داشته است؛ اما به نظر می‌رسد که افکار و ایده‌های این مرد آلمانی دیگر تکراری شده‌اند. کلوپ از مصدومیت فن دایک به شدت آسیب دید؛ چون مثل گذشته به حمله از طریق گوشه‌های زمین اصرار داشت و نتوانست تکنیک‌های جدید و کارآمدی را پیاده کند.


جمع‌بندی

این روزها آژیر خطر لک‌لک‌ها به صدا در آمده است و وضعیت کل باشگاه را قرمز کرده است؛ اما با وجود تمام این مشکلات، بالاخره دوباره سکوهای خالی آنفیلد پر می‌شوند و تا آن روز، باید لیورپول خودش را با شرایط فعلی وفق بدهد.
دربارهٔ وضعیت کلوپ هم نمی‌توان با قطعیت نظر داد. شاید بازگشت فن‌ دایک کلیدی برای گشایش گرهٔ مشکلات کلوپ باشد. شاید هم استفاده از یه سبک تازه، بازار بندر لیورپول را دوباره گرم کند.
اما حالا مهم‌تر از همهٔ این‌ها، هواداران لیورپول باید بیشتر از هر چیزی به بازگشت فن‌ دایک امیدوار باشند؛ البته مشخص نیست که این مصدومیت سخت در آینده چه تاثیری روی سبک بازی او می‌گذارد! پس شاید بهتر باشد که سران لیورپول به فکر یک مهرهٔ دفاعی تازه هم باشند.
به هر حال امروز برای لیورپول، فقط باید صبر کرد و امیدوار بود!


دوست اسمارتینی!

  • به نظر تو دیگه چه چیزهایی باعث افت لیورپول شدن؟
  • فکر می‌کنی دوران کلوپ توی لیورپول تموم شده؟
  • پیشنهاد یا انتقادی داری؟ حتما برای ما توی نظرات بنویس. ما همشو می‌خونیم!
  • نظرت راجب مطالب فوتبالی اسمارتین چیه؟ اگه ایدهٔ جالبی توی ذهن داری به ما بگو تا اجراییش کنیم!
  • به نویسندگی علاقه داری و می‌خوای نوشتن رو تجربه کنی؟ به بخش ارسال مطلب برو و نوشته خوبت را برای ما ارسال کن. ما هم اون رو با اسم خودت منتشر می‌کنیم!

بیشتر بخوانید:

هر آنچه که باید دربارۀ فصل سوم آبشار جاذبه بدانیدسید متین فقهی
تریلر گیم پلی بازی The Legend of Zelda: Breath of the Wild 2 منتشر شد – سید متین فقهی
تاریخ انتشار نسخه نسل نهمی بازی Doom Eternal مشخص شد –  سید متین فقهی
تابستون چیکار کنم؟ – دوازده راه برای گذراندن تابستان – آتنا مهرانفر