نمیخوام اسم نحسشو بگم اینجا، نمیخوام اسم نحسشو بگم اونجا، نمیخوام اسم نحسشو بگم همه جا! اگه دیدم همه دارن درباره یچیزی حرف میزنن، من نه تنها به اون حرف گوش نمیدم نه تنها دربارش حرف هم نخواهم زد.

شاید حال کسی توی این روزا خوب نباشه، ولی اگه دل رو بسپاری به دریای خروشان و زندگی و توش غرق بشی، تازه میفهمی این زندگیه.

دیروز داشتم به کارام می رسیدم و یکی یکی توی دفتر برنامه ریزی تیک میزدم که به فکرم رسید برم سراغ عشقم. عشق من حتی قبل از نوشتن، طراحی و گرافیک و خلق کردنه. رفتم که با قلم یه طرح بکشم و رفتم توی گوگل برای سرچ کردن و ایده گرفتن.

یهو یاد فیلم the secret life of walter mitty که جمعه با اصرار برادر خویش دیدم افتادم. فیلمی که خیلی دست کم گرفته شد، ولی پر از زندگیه. توی داستان با مردی به اسم والتر میتی طرفیم، یه کارمند ساده نگهدارنده نگاتیو تصویر توی روزنامه Life. والتر یه آدم ساده و عجیبیه و همش تو هپروته (در باغ های زیبای انگوری سیر می کند)

این آقا والتر ما عاشق میشه و توی این مسیر درگیر یسری ماجراها. درواقع روزنامه Life می خواد آخرین نسخه از مجلشو چاپ کنه و تبدیل به مجله اینترنتی بشه. توی این راه عکاس مجله که فقط با والتر ارتباط داره بهش میگه نگاتیو ۲۵ جدیدترین عکسام که فرستادم، چکیده اصیل زندگی منه. این عکس بهترین عکس ممکن برای نسخه آخر مجلس.

حالا این وسط نگاتیو ۲۵ نیست!!! آقا والتر ما باید راه بیوفته و از توی هیاهوی زندگی نگاتیو ۲۵ رو گیر بیاره تا از مجله اخراج نشه و به عشقش برسه….

نکته: وقتی عکاس مجله ها و درواقع عکاس های معروف کلی عکس میگیرن با دوربین هاشون، همش به هم میچسبه و مثلا ۲۵ تا نگاتیو میشه. عکسای کوچیک کوچیک بهم چسبیده که نگهدارنده های نگاتیو مثل همین آقا والتر اونارو تبدیل به تصویر بزرگ با کیفیتای خوب می کنن.

گزافه گویی: اگه the secret life of walter mitty رو ندیدید ببینید، چون اگه نبینید نصف عرمتان بر فناست و چکیده اصیل زندگی رو از دست دادید و نمی فهمید موفقیت و لذت واقعی از زندگی چیه!
به حرف بقیه هم اصلا توجه نکنید، نقد و نمره هاشم نخونید. مهم شمایید، به کره شمالی که متاتریک گفته نمرش فلانه! فقط ببین.

موزیک Space Oddity
موزیک Space Oddity

خب حالا بریم سراغ اصل مطلب. توی فیلم یه آهنگ پخش شد به اسم Space Oddity از David Bowie. این آهنگ رو قبلا به گوش دیده بودم. ایندفعه توی این فیلم گوش دادم و بیشتر عاشقش شدم. درواقع خود دیوید بویی با این آهنگ مشهور شد و دنیا رو ترکوند!

آهنگ داستان فضانوردی به نام major tom رو روایت می کنه که پس از پرتاب موفقیت آمیز به فضا، توی فضا گیر می کنه و نمی تونه برگرده و پیام آخرش اینه که به همسرم بگید دوست دارم. و الفتاحه

حالا برمی گردیم به طراحی گرافیک من. همینطور که در حال سرچ کردن بودم برای پیدا کردن ایده، یاد این آهنگ افتادم. سریع چند تا سرچ کردم و طرح های دیگه رو دیدم. بعد از اینکه فهمیدم باید چی بکشم، موزیک رو پیدا کردم، هدفون رو گذاشتم توی گوش، قلم توی دست، تبلت آماده و شروع به عشق بازی با موزیک و گرافیک کردم.

تمام مدت همون موزیک رو پخش کردم. ۳ ساعت کج و خم راست نشستم و کشیدم، فقط کشیدم. لایه به لایه، سایه به سایه، رنگ به رنگ، زندگی به زندگی، خط به خط و لذت با لذت. اصلا نفهمیدم این سه ساعت چطور گذشت و انقدر لذت بردم که با درد بعد از اون همه نشستن و کله توی تبلت هم کیف می کردم، انگار خود عشق اصیل بود، خودش بود!

ساخت ویدیو و انتشار طرح

طرح رو کشیدم و رفتم یه موزیک ویدیو براش درست کردم. درواقع اول طرح رو کشیدم. بعد از اون به کمکPics Art برای طرح یه فونت درست کردم و نام طرح رو روش نوشتم. بعدش رفتم به کمک Pixaloop تصویر رو متحرک کردم تا تبدیل به یه ویدیو بشه. بعدش اکسپورت گرفتم و رفتم موزیک رو دانلود کردم و به کمک kine master موزیک رو قرار دادم رو ویدیو. این ویدیو رو اکسپورت گرفتم و گذاشتم اسلاید اول پست، اسلاید دوم پست هم خود طرح و اسلاید سوم یه تیکه زوم شده از طرح.

تازه جالب اینجا بود که Major Tom رو نوشته بودم Mojer تام ((((: در واقع انگلیسی من یچیزایی تو مایه دیواره |: دارم تقویت می کنم خودمو نزدیک یه یک ماهه و دارم بهتر میشم ولی سوتیه دیگه. اونم با یه حرکت ریز آمادش کردم و اسلاید های پست رو دوباره تنظیم کردم و بعد به کمک اینترنت زیبا که بعد از نیم ساعت آپلود شد پست (گویا سرعت حلزون فلج شده بالاتر از سرعت آپلود ما است).

این کار از ساعت ۱۷:۱۵ دقیقه شروع شد و ساعت ۲۰:۱۹ دقیقه تموم شد و ساعت ۲۱ تا ۲۲ منتشر شد و اینم نتیجش:

طراحی من از Major Tom
طراحی من از Major Tom

اینم موزیک Space Oddity به طور کامل که می تونید به همراه متن فارسی و انگلیسیش بخونید و گوش بدید و حال کنید:


Ground Control to Major Tom
Ground Control to Major Tom
Take your protein pills and put your helmet on

Ground Control to Major Tom
Commencing countdown, engines on
Check ignition and may God’s love be with you

Ten, Nine, Eight, Seven, Six, Five, Four, Three, Two, One, Lift off

This is Ground Control to Major Tom
You’ve really made the grade
And the papers want to know whose shirts you wear
Now it’s time to leave the capsule if you dare

This is Major Tom to Ground Control
I’m stepping through the door
And I’m floating in a most peculiar way
And the stars look very different today

For here
Am I sitting in a tin can
Far above the world
Planet Earth is blue
And there’s nothing I can do

Though I’m past one hundred thousand miles
I’m feeling very still
And I think my spaceship knows which way to go
Tell my wife I love her very much she knows

Ground Control to Major Tom
Your circuit’s dead, there’s something wrong
Can you hear me, Major Tom?
Can you hear me, Major Tom?
Can you hear me, Major Tom?
Can you…

Here am I floating round my tin can
Far above the Moon
Planet Earth is blue
And there’s nothing I can do


از برج کنترل به «میجر‌ تام» قرص‌های پروتئینت رو بردار

و کلاه ایمنیت رو سر کن از برج کنترل به «میجر‌ تام»

شمارش معکوس شروع شده

موتورها روشن

احتراق رو چک کن

دست حق به همراهت

از برج کنترل به «میجر‌ تام»

رکورد زدی واقعا خبرنگارا می‌پرسن چه لباسی به تن کردی؟

حالا وقتشه از کپسول بیای بیرون اگه می‌تونی!

از «میجر تام» به برج کنترل

من دارم از در رد می‌شم

و در عجیب‌ترین وضعیت در فضا غوطه‌ورم

و ستاره‌ها خیلی متفاوتند امروز

اینجا من تو‌ یه قوطی کنسرو نشستم

دور از جهان

کره زمین آبیه و من کاری از دستم ساخته نیست

با اینکه صدهاهزار کیلومتر سفر کردم، هنوز احساس می‌کنم ثابت سر جامم

و سفینه‌ی من خودش راه رو‌بلده

به زنم بگید عاشقشم، خودش می‌دونه

از برج کنترل به «میجر‌ تام»

مدار تو کار نمی‌کنه

یه چیزی از کار افتاده

میشنوی صدام رو «میجر‌ تام»؟

اینجا من تو‌ یه قوطی کنسرو نشستم

دور از ماه

کره زمین آبیه و من کاری از دستم ساخته نیست


این سه ساعت خود زندگی بود، خودش. تازه فهمیدم زندگی یعنی غرق شدن. شاید خسته شدم، شاید ۳ ساعت یه موزیک گوش دادم، شاید سه ساعت و… کلی غر و نق دیگه، ولی به معنای واقعی عشق کردم و لذت بردم. حس می کنم باید عین والتر توی هپروت و توی هوا سیر کنی تا بفهمی این زندگیه، این خودشه!

حالا هم این حال خوب رو سعی کردم با شما تقسیم کنم. امیدوارم توی این روزا، توی دریای خروشان خوشی زندگی غرق بشید و حالشو ببرید. چاکریم، خوش باشید ((((;

کلک: دوست دارم ۹۹، سالی باشه پر از عشق، تقسیم حال خوب، موفقیت، از بین رفتن اون چیز نحس و سلامتی برای کل جهان هستی و سالی که باعث بشه هممون یه والتر میتی باشیم و این بود بهترین ۹۸ من و یه کلک گندهه (;