با سرعت زیادی درحال رانندگی هستی. راننده‌ای بوق می‌زند و زیر لب برای رانندگی بد تو از کلمات رکیک استفاده می‌کند. ماشین دیگری بوق می‌زند و با گفتن «از دست این جوانک‌ها!» به یک خنده اکتفا می‌کند. رانندۀ دیگری در خیالاتش تصور یک مسابقه را می‌گذراند و با تو وارد میدان می‌شود. سرعتش را همزمان با تو زیاد می‌کند، ناگهان در مسیر عقب می‌کشد و راه خود را ادامه می‌دهد.


هر کدام از این ماشین‌هایی که در مسیر تو قرار گرفتند، نظر و عقیده‌ای متفاوت در رابطه با سرعت سریع تو داشتند؛ اما هیچ‌کدام نمی‌دانستند که در این ماشین، بیماری هست که برای زنده ماندنش زمین و زمان را به هم دوخته‌ای تا دوباره راحت نفس بکشد و راحت زندگی کند.

اگر به هر کدام از این ماشین‌های در حرکت اهمیت می‌دادی، بیمار زنده می‌ماند؟ قطعاً در مسیر عمرش را به دنیا هدیه می‌داد.

تنها خاطرات هستند که باقی می‌مانند
تنها خاطرات هستند که باقی می‌مانند

از دوستی شنیده بودم که: «در آخر همه‌ خواهیم مرد و در مراسم خاکسپاریمان نمی‌توانیم حضور داشته‌ باشیم؛ ولی مطمئن هستم که هیچ‌کس من را در مراسمم با طرز پوششم، رنگ موهایم و با دارایی که به‌دست آورده‌ام به یاد نخواهد آورد. در آخر خاطره‌ها هستند که باقی می‌مانند.»

همان زمانی که با هم به خواندن کتابی مشغول شدیم. تنهایی سفر رفتیم و با خانواده سر میز شام نشستیم. تمام این‌ها صحبتی درون خود جای داده است. اگر امروز از ترس دیگران رشتۀ موردعلاقه‌ام را انتخاب نکنم، از ترس قضاوت ديگران با دوستانم به سفر نروم و از ترس تهمت به والدینم وارد شغل مورد علاقه‌ام نشوم. در نهایت هیچ‌کدام از این‌ها باقی نمی‌ماند.

هیچ‌یک از مردمی که ذهن مارا با «نه، نکن و کار درستی نیست» پر کرده‌اند، روزی مانند یک ماشین از مسیر ما خارج می‌شوند و فقط خودمان باقی مي‌مانيم.

مرگ شیرین‌ترین معجزۀ یک انسان است!

مرگ یادآور زمان است. زمانی که با چرخش هر عقربه به جلو دیگر تکرار نخواهد شد. لحظات و خاطراتی را در خود ثبت خواهد کرد که تنها دارایی ما بعد از مرگ در زمین هستند.

بی‌شک در حین رانندگی هیچ‌کدام از راننده‌ها نمی‌دانستند واقعیت سرعت ماشین چه چیزی است؛ پس هر کسی بنابر افکار خود تصوری ساخت که ذره‌ای هم نزدیک به واقعیت نبود.


چارلی چاپلین
چارلی چاپلین

نتیجه‌گیری

چارلی چاپلین به موضوع قشنگی اشاره کرده است: «اگر یک جوک نمی‌تواند تو را بخنداند، چرا یک غم باید چند بار تو را بگریاند؟!

حرف مردم هیچ اهمیتی در زندگی که یکبار رخ خواهد داد، ندارد. میلیون‌ها دلیل برای خلقت تو باشد و یک دلیل تورا نابود کند؟

بیا شکل خودمون باشیم! 🙂


دوست اسمارتینی!

  • تو به حرف مردم اهمیت می‌دی؟
  • نظرت دربارۀ مطالب سبک زندگی اسمارتین چیه؟ اگه ایدهٔ جالبی توی ذهن داری به ما بگو تا اجراییش کنیم!
  • پیشنهاد یا انتقادی داری؟ حتما برای ما توی نظرات بنویس، ما همشو می‌خونیم!
  • به نویسندگی علاقه داری و می‌خوای نوشتن رو تجربه کنی؟ به بخش ارسال مطلب برو و نوشته خوبت را برای ما ارسال کن. ما هم اون رو با اسم خودت منتشر می‌کنیم!

بیشتر بخوانید:

چطوری خیلی دوستانه با زمان شاخ به شاخ بشیم؟!سید متین فقهی
معرفی و نقد و بررسی انیمه death note – بیاین از دفترچه مرگ براتون بگم! – حباب
قدم زدن در ذهن به هنگام دشواری – در مدح خودباوری –  سیده سدنا موسوی
پنج راه برای پیدا کردن هدف! – آتنا مهرانفر