بدترین حشرهٔ روی زمین از نظر شما کدام است؟ شاید یاد خرمگس یا زنبور بیفتید؛ اما برای بسیاری، بدترین نوع حشرات، پشه‌های موذی هستند. با ما در اسمارتین همراه باشید تا در این قسمت از تد تاک فارسی، نگاهی بر پشه های نفرت‌انگیز و کشنده بیندازیم.


تماشای ویدیو در آپارات و یوتیوب اسمارتین

وز وز، نیش و خارش!

پشه یکی از معروف‌ترین آفات دنیاست. در آلاسکا، حملهٔ گروهی پشه‌ها می‌تواند یک گوزن را هم از پا دربیاورد! همچنین پشه، ناقل بیماری‌های زیادی است که هر ساله، انسان‌های زیادی را قربانی خودشان می‌کنند.

معضل پشه‌ها چیز تازه‌ای نیست. آنها بیشتر از صد میلیون سال است که بر روی زمین زندگی می‌کنند و در طول این مدت، در کنار موجودات مختلفی از جمله خود ما، تکامل پیدا کرده‌اند.

هزاران گونه پشه در دنیا وجود دارد؛ اما همهٔ آنها، یک رفتار بد و یکسان دارند. آن هم این است که خون می‌خورند و در این کار، بسیار حرفه‌ای هستند.

روش پشه‌ها این است که پس از نشستن بر روی قربانی، مقدار زیادی از بزاقشان را روی بخشی از پوست او می‌ریزند. این بزاق، مانند یک ضدعفونی‌کننده است و پوست را بی‌حس می‌کند تا قربانی، احساس خطر نکند. و همین کار باعث به وجود اومدن برآمدگی‌های قرمز و خارش جای نیش می‌شود. سپس پشه با آرواره‌های دندانه‌دار خود، سوراخی کوچک روی پوست ایجاد می‌کند. بدین ترتیب، می‌تواند رگ‌های خونی را پیدا و از آنها تغذیه کند.

تد تاک فارسی: پشه های نفرت‌انگیز و کشنده!
تد تاک فارسی: پشه های نفرت‌انگیز و کشنده!

این حشرهٔ خوش شانس با هر نیش، به اندازهٔ دو یا سه برابر وزن خود، خون خورده و لذت می‌برد؛ اما این اتفاق، برای ما انسان‌ها لذت‌بخش نیست و تا الان، میلیاردها دلار برای دور کردن پشه‌ها از خودمان، خرج کرده‌ایم؛ از اسپری‌های پشه‌کش گرفته تا آفت‌کش‌های قوی صنعت کشاورزی.

با این همه حال، مسئله فقط آزاردهنده‌بودن پشه‌ها نیست؛ بلکه کشنده‌بودنشان نیز هست. آنها ناقل بیماری‌های مختلفی مانند مالاریا، تب زرد و تب دانگ هستند. در همین راستا، سالیانه بیش از یک میلیون نفر انسان در دنیا، قربانی این بیماری‌ها می‌شوند. حتی اسب‌ها، سگ‌ها و گربه‌ها هم می‌توانند درگیر این بیماری‌ها شوند.

حالا که این حشرات موذی، انقدر به ما ضرر می‌رسانند، چرا از شرشان خلاص نمی‌شویم؟! تازه ما انسان هستیم و مهارت خاصی در از بین بردن موجودات مختلف داریم! اما از بین بردن پشه‌ها، آنقدرها هم ساده نیست. چراکه انقراض آنها، باعث از بین رفتن منبع غذایی بسیاری از حیوانات مانند قورباغه‌ها، ماهی‌ها و پرندگان می‌شود. همچنین بدون این حشرات، فرایند گرده‌افشانی تا حدی مختل می‌شود.


با این همه حال، به گفتهٔ بعضی از دانشمندان، پشه‌ها خیلی هم مهم نیستند. آنها ادعا می‌کنند که اگر پشه‌ها را از بین ببریم، گونه‌های دیگری جایگزینشان می‌شوند و درصد مرگ و میرها نیز، خیلی کمتر می‌شود؛ اما مشکل اصلی این است که کسی نمی‌داند انقراض پشه‌ها، چه عواقبی را در پی دارد. شاید چیز بهتری جای آنها را بگیرد و یا شاید هم بدتر. به‌نظر شما، ما باید این خطر را به جان بخریم؟

تهیه‌شده توسط سید متین فقهی و سهیل کوهی اصفهانی

دوست اسمارتینی!

  • نظرت دربارۀ پشه‌ها چیه؟ خاطرۀ بدی ازشون داری؟!
  • پشه های کشنده رو دیدی؟
  • نظرت دربارۀ تد تاک فارسی‌های اسمارتین چیه؟ اگه ایدهٔ جالبی توی ذهن داری به ما بگو تا اجراییش کنیم!
  • پیشنهاد یا انتقادی داری؟ حتماً برای ما توی نظرات بنویس؛ ما همشو می‌خونیم!
  • به نویسندگی علاقه داری و می‌خوای نوشتن برای کودک و نوجوان رو تجربه کنی؟ به بخش همکاری با ما برو و اطلاعاتت رو برای ما ارسال کن تا اگه همه‌چیز خوب پیش رفت، به تیم اسمارتین اضافه بشی!

بیشتر بخوانید:

رسمی: قرارداد آنسو فاتی با بارسلونا تا سال ۲۰۲۷ تمدید شد!سهیل کوهی اصفهانی
میمز: میم های خنده دار گیمینگ به زبان شیرین فارسی! – سید متین فقهی
فصل اول انیمیشن قهرمانان فوتبال با زیرنویس اختصاصی اسمارتین [تماشا کنید] – سهیل کوهی اصفهانی
دیالوگ برتر: بهترین دیالوگ های سریال پیکی بلایندرز – Peaky Blinders – سهیل کوهی اصفهانی